Menu

Sladkosti, které se už nevyrábí: Pamatujete si všech 5?

Sladkosti, které se už nevyrábí: Pamatujete si všech 5?
Ilustrace: Arecenze

Všichni máme své oblíbené sladké dobroty, které nás provázely v průběhu našeho dětství a mládí. Bohužel, svět sladkostí je dynamický a neustále se mění, a to i v oblasti oblíbených produktů. Existuje celá řada sladkostí, které se nyní již nevyrábějí a jejich existence už je pouze v našich vzpomínkách. Na pět těch nejvíce ikonických jsme se podívali v dnešním článku.

Vlnky – vaše vlna chuti a pohody

Tyto oplatky byly jednou z velmi populárních sladkostí, které se v minulosti vyráběly. Měly svou charakteristickou lehkou a vzdušnou strukturu a byly k dostání v několika variantách. Bez pochyb dvě nejoblíbenější byly ty s příchutí vanilky nebo čokolády. I přes svou oblibu a dlouholetou historii se nakonec přestaly vyrábět a staly se bohužel pouhou součástí naší minulosti.

Alternativy – S politováním musím uznat, že na trhu stále něco podobného chybí a adekvátní náhrada neexistuje.

Tang – chuť čerstvého ovoce

Tento nápoj v prášku se prodával v malých sáčcích. Zatímco někteří si z Tangu připravovali osvěžující nápoje, mnoho dětí ho raději konzumovalo v práškové podobě. Sypaly si ho rovnou do pusy nebo lízaly po lžičkách či dokonce přímo z dlaně. I přes svou dlouhou historii a popularitu, se postupně přestal vyrábět. I přesto zůstává Tang jakousi ikonou dětství pro mnoho z nás.

Alternativy – Vitacit, Cedevita.

Cigaretové žvýkačky

Nezapomenutelný produkt, jež byl v minulosti velmi populární sladkostí, která svým vzhledem připomínala cigarety. Nicméně, s narůstajícím zdravotním povědomím a snahou o omezování propagace tabákových výrobků mezi mladými lidmi, se výroba a prodej cigaretových žvýkaček postupně snižovaly a ve většině zemí byly tyto produkty zakázány.

Alternativy – Jakékoliv jiné žvýkačky.

Diskíto hvězdičky – Diskíto, čokíto

Oblíbená sladká dobrota zejména v 90. letech. Jednalo se o křupavou sušenku ve tvaru hvězdy, která byla pokrytá čokoládou a posypaná jemným práškovým cukrem. Tato sladkost byla oblíbená pro svou jedinečnou kombinaci chuti, která spojovala křupavost sušenky s lahodnou mléčnou čokoládou.

Alternativy – Podobných čokoládových sušenek na trhu najdeme mraky, nicméně tu pravou nostalgii už v nás asi nevyvolají.

Antiperle Sfinx – sladká kulička pro svěží dech

Zdroj: WikipediaAntiperle se poprvé objevily v roce 1960 v Chotyni, ve výrobním závodě společnosti Lipo. Původně byly prodávány v plechových krabičkách, avšak v polovině šedesátých let 20. století se jejich balení změnilo na zelené krabičky s průhledným víčkem ve tvaru malého válce. Bohužel dnes už na tyto mentolové kuličky můžeme pouze vzpomínat.

Alternativa: Nejblíže bychom mohli uvést asi Tic Tac.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.