Menu

CES 2024: Sony přešlo k výrobě elektromobilů, chytrým hodinkám budou konkurovat prsteny

CES 2024: Sony přešlo k výrobě elektromobilů, chytrým hodinkám budou konkurovat prsteny
Zdroj: Afeela (Sony, Honda)

Dnešním dnem končí největší technologický veletrh na světě, CES 2024, který se koná od úterý 9. ledna v Las Vegas. Během několika dní jsme měli možnost vidět mnoho produktů s potenciálem změnit náš každodenní život. Mohou to být třeba průhledné televize, ohebné telefony, elektrohelikoptéry, anebo jiné zajímavé koncepty, které vám představíme v dnešním článku.

Veletrh pro vás sledujeme a přinášíme aktuální informace:

Stručně o CES 2024

Veletrh Consumer Electronics Show se koná každoročně už více než půl století a představuje největší světovou prezentaci nových technologických konceptů. Smyslem akce je navázání obchodních kontaktů mezi vystavovateli a načerpání inspirace od jiných vývojářů. Běžným návštěvníkům se zároveň odhalují nápadité produkty, které si za nějaký čas budou moci pořídit (pokud se ovšem dostanou na trh).

Nejroztomilejší ze všech robotů

Roboti všeho druhu jsou každoroční atrakcí veletrhu CES. A letos jsou ještě více zábavní díky vylepšení umělou inteligencí. Jedním z nejpozoruhodnějších letošních exemplářů je domácí robot Ballie od Samsungu, který zaujme svým designem ve stylu žluté koule. Ballie byl poprvé představen na CES 2020 a po čtyřech letech se vrátil vylepšený o vestavěný projektor.

Ballie zastává roli domácího společníka a ochránce zároveň. Pomocí kamery a senzorů sleduje dění okolo domu, plní hlasové příkazy, na základě kterých ovládá chytrou domácnost, kontroluje aktivitu domácích mazlíčků, promítá videa, realizuje videohovory apod. Zatím ale není známo, kdy a jestli vůbec bude tento roztomilý společník uveden na trh.

Lepší než chytré hodinky

Další senzací veletrhu byly chytré prsteny, jimiž začíná nová éra nositelné elektroniky. Oproti chytrým hodinkám a náramkům poskytují přesnější data o zdraví a kondici nositele. Jsou malé, vodotěsné a nepřekáží ani při náročných aktivitách. Smart Ring z dílny RingConn zaujaly pokročilými funkcemi, žádnými poplatky za cloudové služby a nižší cenou oproti konkurenci.

Prsteny jsou vyrobené z lehkého a přitom odolného titanu a na jedno nabití vydrží 7 dní. Po celý den analyzují kondici, stres, kvalitu spánku, jeho fáze, srdeční činnost a saturaci krve kyslíkem. Díky vodotěsnosti třídy IP68 si je nemusíte po celý den sundávat. Jsou v prodeji v provedeních Moonlit Silver, Midnight Black a Pale Gold za 279 $ (6 270 Kč)

Od televizí až k automobilům

Poněkud překvapivým vývojem prošla v minulých letech společnost Sony, která na CES ve svých počátcích vystavovala především televizory. Postupně ale přešla od drobné domácí elektroniky přes herní konzole až k automobilům. Svůj debut letos oslavil elektromobil Afeela, na kterém Sony spolupracuje s automobilkou Honda.

A není to jen tak obyčejný elektromobil, ale doslova pojezdná zábavní konzole. Nabízí přehrávání filmů, pořadů a her od Sony. Zároveň je v sedanu integrováno 45 kamer a senzorů. Elektromotor disponuje výkonem 241 koní na každé nápravě a až 150 kW nabíjením. Model si můžete předobjednat v roce 2025 a o rok později by vám měl být dodán.

Související články

Největší technologický veletrh CES 2024 odstartoval: Průhledné obrazovky už nejsou sci-fi

CES 2024: Dell představil notebooky budoucnosti a Philips revoluční systém zabezpečení

CES 2024: Supertiché aerotaxi a skládací televize nabízejí pohled do blízké budoucnosti

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.