Menu

Svetr volte podle materiálu: Vlna odolá dešti, který materiál je nejlepší?

Svetr volte podle materiálu: Vlna odolá dešti, který materiál je nejlepší?
Ilustrace: Arecenze

Svetrová sezóna je tady a obchodníci se mohou přetrhnout při představování nejnovějších podzimních kolekcí. Jak si v široké nabídce vybrat kvalitní hřejivý svetr? Sledujte především jeho materiálové složení.

Přírodní materiály

Svetry z přírodních vláken patří rozhodně k těm dražším. Nejpoužívanější je vlna a bavlna, nejpříjemnější je většinou vlna merino, z níž se díky vysoké savosti vyrábí mimo jiné i funkční oblečení.

Bavlněné svetry jsou absolutní klasikou, která se najde asi v každém šatníku. Stejně jako každý materiál má bavlna své výhody i úskalí – jde o lehký a poměrně savý materiál. Saje tedy i vlhkost z pocení a musíte ji poměrně často prát. Svetry z bavlny jsou ideální na běžné nošení, v extrémních podmínkách ale příliš nezahřejí.

Vlněné svetry krásně hřejí a zároveň jsou prodyšné, takže se v nich doma nebudete potit. Na rozdíl od bavlny a umělých vláken vlna nevstřebává tolik pachy a není tedy nutné jí často čistit. Hřeje navíc i když je mokrá. Pokud se bojíte, že vás vlněný svetr bude kousat, u většiny nových modelů jsou obavy zbytečné. Určitě je ale vhodné svetr vyzkoušet a pokud se náhodou jedná o model z hrubších vláken, promyslet, zda pod něj budete nosit triko s dlouhým rukávem.

Narazíte-li na kašmírový svetr, půjde o luxusní materiál ze zimní podsady kašmírských koz. I tenký kašmírový svetr vás krásně zahřeje, může ale časem žmolkovat. Z angorských koz zase pochází hebký mohér.

„Umělotina“ raději ne

Nákup svetru z umělých vláken pořádně zvažte. Na zimních procházkách vás sice zahřeje, v interiéru vám v něm ale bude horko. Svetry z umělých vláken navíc nebývají prodyšné a nesají pot jako přírodní materiály. Nebuďte překvapení, když takový svetr bude velice rychle zapáchat potem. Cena svetrů z akrylu, polyesteru nebo polyamidu bývá sice nižší, vzhledem k jejich kratší životnosti ale vlastně moc neušetříte.

A co směs?

Často se setkáte se směsnými materiály svetrů, které obsahují jak umělá vlákna, tak vlákna přírodní. U cenově dostupných svetrů z řetězců za pár stovek korun, které hrdě hlásají obsah vlny, jde však většinou o vlnu recyklovanou, jež není tak odolná a především hřejivá jako vlna střižní.

Svetry ze směsí mohou sloužit velmi dobře, například přídavek elastanu zajistí větší pružnost materiálu a pomůže udržet tvar svetru. V ideálním případě ale vybírejte takové svetry, u nichž tvoří přírodní vlákno více než polovinu složení.

Péče o svetry

Zatímco u svetru z umělých vláken se většinou budete řídit pouze jednoduchým doporučením výrobce na maximální teplotu praní, svetry z přírodních vláken budou na údržbu náročnější. Na druhou stranu je stačí po nošení vyvětrat a pořádně vyčistit až na konci zimy, jelikož tolik neabsorbují pachy a mívají částečně samočisticí schopnost.

Například vlněné svetry se většinou perou v ruce na nízké teploty, ždímají jemně v ručníku a suší na rozprostřeném podkladu. Jakékoliv věšení i suchých vlněných svetrů může způsobit jejich vytahání. Nejste-li si správnou údržbou svetru jistí, můžete navštívit čistírnu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.