Menu

Epilace bez bolesti? Otestovali jsme IPL epilátor TrueLife Belle IPL E5

Epilace bez bolesti? Otestovali jsme IPL epilátor TrueLife Belle IPL E5

Klady

+ Dostupná cena

+ Jednoduché ovládání

+ Vyměnitelné nástavce

+ Stojánek s úložným prostorem

+ Vysoký počet záblesků

+ Automatický režim

Zápory

Hrozí přenastavení omylem

Příliš stručný návod

Nelze používat bez stojánku

Efekt není na všech partiích 100%

6 400 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

Dlouhodobá epilace bez bolesti je pro řadu žen utopií, byla jsem proto ráda, že jsem v květnu 2023 dostala příležitost vyzkoušet IPL epilátor TrueLife Belle E5. Epilátor jsem podrobila důkladnému několikatýdennímu testování, a měla jsem tak příležitost posoudit celkovou efektivitu a komfort používání. Čím zaujme, jaké jsou jeho mouchy a hlavně, epiluje opravdu bezbolestně? To vše se dočtete v recenzi.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Epilátor nabízí nadstandardní počet záblesků a pestré příslušenství, napájí se ze sítě a je vhodný na většinu typů pokožky.
  • Návod – Přiložený návod je spíše stručnější, některé věci nejsou moc detailně vysvětlené. Nejdůležitější pokyny k používání ale obsahuje.
  • Příprava k použití – Před použitím se stačí oholit, vyhradit si dostatek času (okolo hodiny) a zapojit epilátor do sítě.
  • Ovládání – Pomocí dotykového panelu a displeje se epilátor snadno a přehledně ovládá. Hrozí ale přenastavení nešikovným dotykem.
  • Manipulace – Používání epilátoru je jednoduché, dobře se drží v ruce, při epilování některých obtížně dostupných míst ale může trochu překážet napájecí kabel.
  • Hlučnost – S epilací je spojené mírné hučení chladicího ventilátoru, to se dá zhruba přirovnat k fénu zapnutému na nejnižší stupeň.
  • Míra bolestivosti – V určitých situacích (příliš vysoká intenzita, špatně oholené chloupky) můžete ucítit horké štípnutí, obecně je ale epilace prakticky bezbolestná.
  • Reakce pokožky – Pokožka na epilaci nereagovala nijak negativně, není problém ani bezprostředně po ošetření používat klasické kosmetické produkty.

Obecné informace

IPL epilátor TrueLife Belle E5 se cenou řadí do nižší až střední kategorie. V porovnání s konkurencí, včetně výrazně dražších modelů, přitom nabízí nadstandardní počet záblesků – 600 000. Podle tvrzení výrobce by vám takový počet záblesků měl vydržet na přibližně 15-20 let při používání jednou osobou, a můžete si jej tak bez problémů půjčovat i s rodinou nebo s kamarádkami. Epilátor je vhodný pro většinu fototypů, nedoporučuje se pouze na opravdu snědou kůži fototypu VI.

Na výběr vám dává z pěti stupňů intenzity záblesku, což je dnes poměrně běžná hodnota. Při použití můžete také volit mezi manuálním a automatickým režimem, který epilaci urychlí. V balení s epilátorem najdete ochranné brýle, stojan a tři různé druhy lamp. HR lampa slouží k odstraňování chloupků, SR lampa je určená k omlazení pokožky a AC lampa má bojovat proti akné.

Parametry epilátoru TrueLife Belle IPL E5  Hodnoty
Počet záblesků 600 000
Stupně intenzity 1-5
Fototypy I-V
Režimy Manuální/automatický
Chlazení pokožky Ano
Napájení Ze sítě
Příslušenství Ochranné brýle, stojan, HR, SR a AC lampa

Návod

Přiložený návod je na můj vkus poněkud stručný. Ano, dozvíte se, jak provést test pokožky, jak epilátor nastavovat, používat a čistit. Zcela ale například chybí informace o tom, jakým způsobem používat přiložené výměnné nástavce. V návodu je uvedený pouze jejich účel, nedá se ale zjistit např. jak často kůži daným nástavcem ošetřovat, jakou intenzitu nastavit apod.

U některých konkurenčních značek jsou v návodu uvedené i podrobnější informace o IPL technologii a o tom, jak vůbec daná epilace funguje. Zvídavější typy by je jistě ocenily. Podle webových stránek výrobce se navíc má intenzita záblesku nastavovat podle typu pokožky (u IPL přístrojů je tím obvykle myšlen fototyp), instrukce v návodu ale nabádají řídit se spíše citlivostí (tedy tak, aby vám epilace nebyla nepříjemná).

Při používání jsem se držela návodu a intenzitu záblesku nastavovala tak, aby mě epilace nebolela. Jelikož ale nejsou jednotlivé stupně nějak detailněji vysvětlení, vrtalo mi hlavou, zda se tím nepřipravuji o určitou míru efektivity a zda by nebylo lepší vydržet občasné štípnutí jako cenu za rychlejší/lepší výsledky.

Příprava k použití

Epilátor není akumulátorový, a není tak potřeba jej nabíjet. Stačí mít nasazenou lampu a přístroj zapojit do elektřiny. Zapojování do sítě je podle mého názoru trochu zvláštní, epilátor je totiž jedním kabelem připojený ke stojánku a od toho následně vede kabel se zástrčkou. Jednodušší by bylo připojovat do sítě rovnou samotný epilátor a stojánek nechat bez šňůry. Takto je totiž epilátor bez stojánku nepoužitelný a např. na cesty si musíte přibalit vcelku rozměrné příslušenství.

Před používáním epilátoru je nutné připravit i vaši pokožku, epilace se totiž provádí na oholené kůži. To může být výhoda, na rozdíl od pinzetových epilátorů totiž nemusíte čekat, než vám chloupky narostou do určité délky. Na druhou stranu při používání moc nepoznáte, kde už jste kůži zábleskem ošetřili, a kde ještě ne.

Celkově si na ošetření vyhraďte dostatek času. Epilace celých nohou, třísel a podpaží mi zabrala 40-60 minut a o moc rychlejší už pravděpodobně nebude ani se zlepšující se technikou. Mezi jednotlivými záblesky totiž přístroj vždy potřebuje 3-5 sekund pauzu. Ze začátku se kůže ošetřuje jednou za týden, s ubýváním chloupků je možné intervaly mezi epilacemi prodloužit.

Ovládání

V horní části epilátoru najdete přehledný ovládací panel se třemi tlačítky, které slouží k zapnutí/vypnutí epilátoru, regulaci intenzity záblesků, zapnutí/vypnutí chlazení a přepínání mezi manuálním a automatickým režimem.

Ovládání je opravdu jednoduché a pohodlné, dotykový panel také dodává epilátoru moderní a čistý vzhled. Jednu nevýhodu ovšem má – hrozí, že epilátor neopatrným dotykem omylem přenastavíte nebo vypnete. Mně se to při používání stalo několikrát, zejména v poněkud krkolomnějších pozicích, kdy musí člověk epilátor občas držet trochu neortodoxně (např. při depilaci zadní strany nohou). Při opakovaném používání už ale k takovýmto omylům dochází méně.

Součástí ovládacího panelu je také displej, na kterém se vám přehledně zobrazí všechny možnosti nastavení a počet záblesků. Drobným negativem může být, že se při vypnutí přístroje počet záblesků vynuluje, pokud si tedy chcete udržovat přehled o spotřebovaných záblescích, je potřeba si číslo po dokončení epilace zaznamenat.

Manipulace

Tvar epilátoru je poměrně klasický a osvědčený, při epilaci se drží dobře. Občas je polohování epilátoru poněkud složitější, zejména na hůře přístupných místech, to je ale běžné u jakékoliv formy epilace a nejde o problém tohoto přístroje. Epilátor nemá žádné protiskluzové prvky (např. pogumované madlo), při používání jsem je ale ani nepostrádala. Výhodou je šikovný stojánek, na který jej můžete vždy na chvíli odložit.

Určitou nevýhodou může být kabel, který slouží k napájení epilátoru ze sítě. Ten omezuje dosah epilátoru a v některých krkolomnějších polohách občas trochu překáží.

Spouštění záblesků

Záblesky může epilátor vydávat v manuálním nebo automatickém režimu. V manuálním režimu musíte kvůli každému záblesku stisknout tlačítko v horní části epilátoru, automatický režim vydává záblesky neustále, v intervalech cca tří sekund, a vy jen posouváte epilátor po pokožce. Nevýhodou manuálního režimu je, že musíte epilátor správně nastavit a odhadnout vhodný interval na mačkání tlačítka. Někdy je tak potřeba tlačítko zmáčknout i opakovaně.

Z automatického režimu jsem měla nejdříve trochu respekt, moje obavy ale zmizely, když jsem zjistila, že se záblesk nespustí, pokud není epilátor správně přiložený k pokožce. Pokud tedy chcete epilátor posunout či nějak přenastavit, stačí jej zvednout a záblesky se přeruší, dokud jej znovu nepřiložíte ke kůži. Po tomto zjištění už jsem používala pouze automatický režim, a to i na oblast třísel či podpaží.

Hlučnost

Co může být pro někoho překvapením, je určitá hlučnost spojená s IPL epilací. Ta je do jisté míry nevyhnutelná – přístroj při záblescích vydává teplo, a je tak potřeba ventilátor, aby se nepřehříval, při první zkušenosti ale může překvapit. Hučení ventilátoru bych přirovnala k fénu nastavenému na nejnižší intenzitu foukání. Při používání neohluchnete ani nevzbudíte sousedy, bude ale potřeba značně zvýšit hlasitost vašeho oblíbeného seriálu.

Míra bolestivosti

Na řadu přichází hlavní otázka – je epilace IPL epilátorem TrueLife opravdu bezbolestná? Víceméně ano. Intenzitu záblesku volíte tak, aby vám epilace byla příjemná. Já jsem na méně citlivých partiích zvládla i maximální intenzitu 5, v citlivějších oblastech jsem snižovala na úroveň 2-3. Sama nemám nějak extra citlivou pokožku, ale například klasická epilace s vytrháváním chloupků je pro mě utrpením. Proto věřím, že i citlivější pokožka zvládne nižší stupně intenzity bez větších problémů.

Při příliš vysoké intenzitě můžete, zejména v citlivějších partiích, ucítit horké štípnutí. Ve srovnání s pinzetovým epilátorem je ale i v takovém případě bolest stále ještě výrazně nižší. O uklidnění pokožky se navíc stará funkce chlazení, díky které je „hubice“ epilátoru velmi studená a po přejetí epilovaného místa pokožku zklidní.

Reakce pokožky

Na IPL epilaci jsem neměla žádnou nepříjemnou reakci, kůže nebyla nijak podrážděná, neobjevila se vyrážka ani zarudnutí. Holení před použitím epilátoru se ne vždy obejde zcela bez podráždění, ani v takovém případě ale nebyla epilace nijak nepříjemná. A co se stane, když někde zůstane zapomenutý chloupek? Nic dramatického. V horším případě vás záblesk mírně štípne a můžete ucítit i lehký závan „spálených vlasů“, většinou se ale nestane spíš nic.

Bezprostředně po ošetření kůže IPL epilátorem jsem používala běžné kosmetické produkty – deodoranty, tělová mléka a příležitostně i samoopalovací přípravky, ani v jednom případě nenastala žádná nepříjemná reakce. V dlouhodobém horizontu jsem nezaznamenala ani zarůstání chloupků či jiné podobné obtíže.

Výsledky po 12 týdnech testování

Přichází na řadu otázka, jak je IPL epilátor doopravdy efektivní? Model TrueLife jsem používala doporučených 12 týdnů, vždy jednou týdně podle návodu. Už po cca 4 týdnech jsem si začala všímat prvních výsledků, na některých částech těla chloupky prořídly, rostly pomaleji a byly jemnější. To je skvělé zejména pokud trpíte na podráždění při holení, zarůstající chloupky a jiné neduhy – jemnější chloupky se lépe holí a kůže je méně podrážděná.

Na konci 12týdenního používání mohu říct, že epilátor u mě nejlépe zafungoval na oblast nohou, konkrétně na lýtka, kde opravdu opravdu zmizela drtivá většina chloupků a na holení mohu i na delší dobu zapomenout. Na stehnech epilátor zafungoval tak na 60-70 %, nějaké chloupky tam sice zůstaly, vnímám ale jejich úbytek a zjemnění. Stejně mohu zhodnotit i účinek v oblasti třísel.

Kde jsem bohužel za celou dobu používání nezaznamenala vůbec žádný účinek, je podpaží. Celkově se tak dá říct, že epilátor rozhodně funguje a do jisté míry vám zjednoduší život. Je ale potřeba počítat s tím, že v některých partiích jsou chloupky z nějakého důvodu tvrdohlavější a nemusí se dostavit žádaný efekt.

Závěr

IPL epilátor značky TrueLife mohu doporučit každému, kdo hledá šikovný produkt, který jej nezruinuje. Je potřeba počítat s tím, že IPL epilace vyžaduje čas a trpělivost, za hladkou kůži bez chloupků a bez bolesti je to ale poměrně malá daň. Celkově je používání epilátoru jednoduché, komfortní a ve většině případů bezbolestné. Občas může trochu překážet kabel, na druhou stranu je díky zapojení do sítě epilátor vždy připraven k použití.

Za největší slabinu považuji návod k použití, který je na můj vkus až příliš stručný a ocenila bych např. vysvětlení, jak používat různé typy lamp nebo jaká intenzita je vhodná pro různé fototypy kůže. Před samotným používáním také bohužel nevíte, jak efektivní opravdu bude, může se stát, že na některých částech těla IPL epilace zkrátka nezabere.

Klady

+ Dostupná cena

+ Jednoduché ovládání

+ Vyměnitelné nástavce

+ Stojánek s úložným prostorem

+ Vysoký počet záblesků

+ Automatický režim

Zápory

Hrozí přenastavení omylem

Příliš stručný návod

Nelze používat bez stojánku

Efekt není na všech partiích 100%

6 400 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.