Voňavé prádlo ze sušičky - Ubrousky, tuhé vůně atd. | Arecenze
Menu

Jak na voňavé prádlo ze sušičky

Zobrazení míčků do sušičky

Míčky vůni sami v průběhu sušení uvolňují.

Každý miluje vůni čerstvě vypraného prádla. Může se ale stát, že prádlo vysušené v sušičce vůni tak nějak postrádá. Naštěstí se nabízí nejedna vychytávka, která vám zaručí měkoučké voňavé prádlo i po vysušení. Podle zkušeností některých uživatelů jsou navíc právě koupené sušičky ještě „cítit novotou“ a je potřeba je tzv. vyvonět, aby prádlo tyto pachy nepřejímalo. V tomto článku se dozvíte, jaké prostředky jsou pro použití v sušičce vhodné a kterým byste se měli vyhnout obloukem. Vůním a ubrouskům do sušičky jsme se věnovali také na samostatné stránce, kde si můžete vybrat konkrétní typ.

Co je dobré zohlednit při výběru vůně do sušičky:

  • Dostupnost – některé typy vůně lze sehnat v každé drogerii, jiné možná budete muset objednat na internetu. Liší se také množství nabízených vůní.
  • Výdrž a ekologie – jednorázové vůně jsou méně ekologické a jejich spotřeba je vyšší. Některé typy vůní lze používat i po dobu několika cyklů.
  • Citlivost k pokožce – zejména u prádla pro děti a pro alergiky je třeba myslet na citlivou pokožku. Zejména silně parfemované a syntetické prostředky mohou kůži dráždit.
  • Vhodné použití – některé vůně lze použít pouze do konkrétního modelu sušičky. Například aviváž ale není vhodné používat na prádlo do sušičky vůbec.
Typ vůně Výhody Nevýhody
Ubrousky Snadná dostupnost Neekologické
Velký výběr Jednorázové
Tuhé osvěžovače Dlouhá výdrž Malý výběr
Ekologičtější Hrozí, že je omylem vyhodíte
Tekuté vůně do sušičky Dlouhá výdrž Funguje pouze u vybraných modelů
Dávkuje se automaticky
Lze nastavovat intenzitu
Éterické oleje Velká rozmanitost vůní Potřeba nakapat olej na speciální pomůcku
Ekologická varianta
Vonné prací prášky Jednoduché použití už při praní Většina vůně se v sušičce vyvětrá
Nevhodné pro osoby s citlivou pokožkou
Aviváž Jednoduché použití už při praní Nevhodná pro použití v sušičce
Může sušičku poškodit, či zničit
Většina vůně se v sušičce vyvětrá

Ubrousky do sušičky

Jedním z možných řešení, jak provonět prádlo, jsou ubrousky do sušičky. Tyto jednorázové ubrousky prádlo provoní, změkčí a zbaví jej statické elektřiny. Jejich výhodou je snadné použití a v dnešní době také dostupnost, každý ubrousek ovšem použijete jen jednou, takže nejsou příliš ekologické a v závislosti na značce a obsahu balení nemusí být ani zrovna levné. Na internetu najdete také množství návodů na domácí výrobu těchto ubrousků. Některé jsou zdařilejší, jiné méně. Vždy ale doporučujeme pečlivě uvážit, zda je uvedená vonná látka neškodná pro prádlo i sušičku.

Tuhé osvěžovače do sušičky

O něco ekologičtější záležitostí jsou tuhé osvěžovače do sušičky. Vonět vydrží několik týdnů až měsíců, jen je nesmíte omylem vyhodit nebo ztratit. Na trhu je ovšem oproti ubrouskům do sušičky podstatně méně rozmanitá nabídka vůní.

Zobrazení vůně do sušičkyVůně do sušičky

Novinkou na trhu jsou vůně do sušičky, které vkládají do dvířek. Zatím je najdete pouze u některých modelů Miele, postupně se přidalo i Beko. Flakonek naplněný vůní nasadíte do speciální kapsy ve dvířkách sušičky a nastavíte intenzitu uvolňování. Jedno balení vydrží několik desítek cyklů, v závislosti na intenzitě uvolňování. Výhodou je nenáročnost použití, nestane se, že byste na vůni třeba zapomněli. Nevýhodou je limitovaná možnost použití, jelikož sušičky ostatních značek či starší modely s touto vůní zkrátka kompatibilní nejsou.

Éterické oleje

Šetrně a přírodně můžete prádlo provonět také pomocí éterických olejů. Samozřejmě není úplně ideální olej kapat přímo na prádlo, na trhu jsou ale k dostání gumová „vajíčka“ s vroubky naplněné bavlněnou tyčinkou, nebo koule z čisté vlny. Obojí můžete éterickým olejem pokapat a prádlo vám nejen provoní, ale také načechrají, což zefektivní sušení a zmírní pomačkání tkanin.

Aviváž do sušičky

Možná vám při čtení článku zněla v hlavě otázka, proč zkrátka nenavonět prádlo již při praní, klasickou aviváží? Odpověď je jednoduchá – sušičky se s běžnou aviváží zkrátka příliš dobře nesnáší. V lepším případě po vysušení prádla zjistíte, že v něm po vůni nezůstalo ani stopy, v horším případě vám aviváž časem zanese filtry, čidla a další důležité vnitřní prvky sušičky a budete ji muset nechat draze vyčistit, nebo rovnou vyhodit.

Ač to není zcela pravidlem, v návodech se často dozvíte, že se použití aviváže nedoporučuje vůbec, nebo pouze v malých dávkách. Může se stát, že bude sušička s aviváží spolupracovat dobře, postupné zanášení sušičky ale může trvat léta a většinou na něj přijdete, až když bude pozdě. U některých firem se můžete setkat i s tekutou aviváží na prádlo, která by neměla sušičkám škodit, jde ale o poměrně výjimečné případy a nemůžeme ručit za jejich spolehlivost.

Obrázek pracího práškuVoňavý prací prášek

Pokud vám nevyhovuje ani jeden z výše zmíněných typů, nebo zkrátka nechcete investovat do zvláštních přípravků na navonění prádla, můžete také sáhnout po dostatečně parfemovaném pracím prášku nebo gelu. Pozor ovšem na přípravky, které v sobě kombinují prací prostředek a aviváž, o rizicích používání aviváže na prádlo do sušičky jsme se už zmínili výše.

Nevýhodou těchto voňavých přípravků také může být ne zcela stoprocentní šetrnost k lidské pokožce, zejména u dětí. V neposlední řadě se můžete setkat s tím, že sušička vůni z prádla při sušení „vyvětrá“ a prádlo nakonec stejně nebude nijak cítit.

Nejlepší sušičky prádla dle našeho srovnávacího testu

1. místo
Hodnocení 94,3 %
  • Vítěz testu 2021
Recenze LG RC82EU2AV4W
Přečíst recenzi Orientační cena 15 000 Kč
2. místo
Hodnocení 92,5 %
  • Vítěz cena/výkon
Recenze LG RC80EU2AV4D
Přečíst recenzi Orientační cena 14 000 Kč
3. místo
Hodnocení 91,7 %
Přečíst recenzi Orientační cena 18 200 Kč
4. místo
Hodnocení 91,7 %
Přečíst recenzi Orientační cena 20 000 Kč
5. místo
Hodnocení 88,2 %
Přečíst recenzi Orientační cena 14 000 Kč
6. místo
Hodnocení 88,2 %
Přečíst recenzi Orientační cena 15 000 Kč
7. místo
Hodnocení 87,3 %
Přečíst recenzi Orientační cena 24 000 Kč
8. místo
Hodnocení 85,1 %
Přečíst recenzi Orientační cena 12 000 Kč
9. místo
Hodnocení 84,8 %
Přečíst recenzi Orientační cena 27 000 Kč
10. místo
Hodnocení 84,6 %
Přečíst recenzi Orientační cena 15 200 Kč
Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 13.8.2021