Menu

Wolfenstein byl v Německu od 1. vydání cenzurován, v ČR jsme hráli plnou verzi

Wolfenstein byl v Německu od 1. vydání cenzurován, v ČR jsme hráli plnou verzi
Zdroj: MachineGames, Panic Button Games

* Veškerá nacistická symbolika je v Německu zákonem zakázána, všechna související témata jsou proto cenzurována. Česká republika seznam zakázaných symbolů nemá, potenciálně nežádoucí symbolika se posuzuje dle § 405 trestního zákoníku, konkrétně ve smyslu popírání, schvalování, zpochybňování nebo ospravedlňování zločinů proti lidskosti nebo válečných zločinů nebo zločinů proti míru.

Německá kultura má dlouhou historii plnou kontroverzí, zejména pokud jde o zobrazení válečných témat a nacistických symbolů. Jedním z takových příkladů z herního světa je bezesporu série her Wolfenstein od vývojářského studia MachineGames a vydavatele Bethesda Softworks.

Tato světoznámá akční série se odehrává v alternativním historickém světě, kde nacisté vyhráli druhou světovou válku a ovládají svět. Hlavní postavy se často vyrovnávají s nacistickým režimem a bojují proti jeho totalitní moci. Ale v Německu, kde je citlivost k tématům nacismu velmi vysoká, se série setkala s rozsáhlou cenzurou.

Co je důvodem této cenzury?

Hlavním důvodem je německá legislativa, která zakazuje zobrazení nacistických symbolů a propagandistických prvků. Tato pravidla jsou založena na snaze zabránit glorifikaci nacismu a udržet památku na oběti holocaustu.

A jelikož ve hře Wolfenstein se vyskytují nacistické symboly, jako je svastika, což je v rozporu s německými zákony, pak musela nastoupit cenzura. Německý zákon totiž nebere v potaz kontext vyobrazení symbolů, takže i když se Wolfenstein prakticky zaobírá bojem proti nacismu, musela být celá řada záběrů prepracována.

Jak se to projevilo na hře?

V německé verzi hry Wolfenstein byly nacistické symboly a reference na nacistickou ideologii nahrazeny jinými symboly nebo odstraněny úplně. Například svastika byla nahrazena fiktivním symbolem, aby se vyhnuli porušení zákona. Důsledkem toho byla změna atmosféry hry a některé prvky mohly ztratit svůj historický kontext a celkově nedávaly smysl.

V Česku se na nic takového nehraje

Na rozdíl od Německa mohli hráči u nás hrát slavnou sérii Wolfenstein bez jakékoliv cenzury. Česká republika má odlišné právní předpisy týkající se zobrazení nacistických symbolů a propagandy. I přesto, že si Češi jsou vědomi historických událostí, citlivosti kolem témat nacismu a valná většina tuto temnou část německé historie silně odsuzuje, mají vývojáři a herní studia v tomto volnou ruku.

 

Disclaimer: Článek pojednává o problematice herního průmyslu a nemá za cíl jakkoliv oslavovat zlo páchané nacistickým Německem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.