Menu

Zahradu vám okupují cizí kočky? TOP 3 tipy, jak odradit nezvané návštěvníky

Zahradu vám okupují cizí kočky? TOP 3 tipy, jak odradit nezvané návštěvníky
Ilustrace: Arecenze

S útoky koček na milované záhony se zeleninou nebo pěstěné květinové zahrady se potýká mnoho zahradníků, kteří často propadají zoufalství – veškerá dřina přijde vniveč kvůli nezvaným hostům, kteří záhony opakovaně rozhrabávají nebo v nich zanechávají své exkrementy, protože nakypřenou hlínu zkrátka vyloženě zbožňují! Jak s jejich řáděním jednou provždy zatočit? Ušetřete si čas zkoušením babských rad a přejděte ihned k efektivnímu řešení – přinášíme 3 spolehlivé tipy, jak kočky od jejich počínání odradit!

Chraňte záhony před kočkami za pomoci sítí

Jako jedno z nejefektivnějších řešení proti kočkám v záhoncích se zahradníkům osvědčily sítě a pletiva. Kočky totiž milují hrabání a povalování v čerstvě zkypřené hlíně – často si tak lebedí v čerstvě osázených záhoncích se zeleninou nebo květinami.

Pokud chcete sazeničky ochránit, přetáhněte záhonky sítěmi proti ptákům, které podepřete pomocí dřevěných kůlů tak, aby se nedotýkaly zeminy a rostlinky tak měly dostatek prostoru pro růst. Po stranách můžete síť zatížit kameny, aby držela na místě i ve větru.

Druhou možností je využití ocelových kari sítí nebo drátěných pletiv, které se kromě využití na stavbě využívají také jako podpůrné stěny pro popínavé rostliny. Stačí je rozložit v záhoncích tak, aby sazeničky prorůstaly v otvorech a drátěný rastr znemožnil kočkám v záhoncích pohodlně hrabat – práce je rychle omrzí a začnou si hledat vhodnější prostor.

Díky ultrazvukové plašičce a odpuzujícímu spreji se budou kočky záhonku vyhýbat obloukem

Spolehlivou „zbrání“ proti většině koček je také ultrazvuková plašička (ta mimochodem funguje také na kuny nebo myši, které stejně jako kočky často tropí v záhonech neplechu). Ultrazvuková plašička vydává pro tyto druhy zvířat nepříjemné ultrazvukové signály, díky kterým se vyhýbají záhonkům obloukem – plašičku tak stačí jednoduše umístit v blízkosti místa, které chcete chránit. Protože se obvykle dobíjí za pomocí baterií nebo solárních panelů, nemusíte nic dalšího řešit. Nevýhodou ultrazvukových plašiček je fakt, že mohou vadit i dalším zvířecím mazlíčkům nebo citlivým jedincům – proto jejich pořízení zvažte s ohledem na dané okolnosti.

Poměrně dobře fungují také odpuzovací spreje proti kočkám, které díky svému přírodnímu aromatu kočky od záhonků odpuzují – stačí je nastříkat v jejich blízkosti. Bohužel jejich účinnost je poměrně krátká, a aplikaci je tak třeba pravidelně opakovat.

Hledáte levné a účinné řešení? Zapíchejte do záhonu klacíky nebo vidličky!

Nakonec pro vás máme tip, který bude stát pouze minimum peněz a trochu času – mezi zahradníky je však také hojně oblíbený, protože na většinu koček spolehlivě funguje. Do záhonů stačí zhusta napíchat špejle, klacíky nebo umělohmotné vidličky, které kočičímu záškodníkovi znemožní pohodlné povalování nebo hrabání. Jakmile sazeničky povyrostou, můžete je jednoduše odstranit a použít znovu v dalším roce.

Závěrem musíme zmínit i několik hojně rozšířených babských rad, které však mají většinou pouze krátkodobé řešení – za jejich zkoušku nic nedáte a jako obrana proti méně vytrvalým kočkám mohou stačit:

  • Kůra z citrusů – je prokázáno, že některé vůně kočky odpuzují, mezi ně patří jednoznačně citrusové aroma. Nevýhodou je však krátkodobá účinnost, která obvykle vyprchá seschnutím kůry, prvním deštěm nebo zalitím.
  • Pepř, skořice, kávová sedlina apod. – by měla účinkovat podobně jako citrusová kůra, bohužel však také nedosahuje dlouhé účinnosti.
  • Šanta kočičí – rostlina, jejíž vůni kočky milují. Doporučuje se sázet tuto rostlinu v blízkosti záhonů, protože kočka raději zaměří svou pozornost přímo na ni a záhony nechá na pokoji.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.