Zápisy do škol se blíží: Dítě má umět pozdravit a komunikovat, psát se naučí až ve škole

Pokud máte doma budoucího prvňáčka, měli byste vědět, jaké předpoklady má dítě před nástupem do základní školy splňovat. Rozhodně s dítětem nemusíte nacvičovat čtení nebo psaní, existují však vhodné aktivity, kterými můžete potomka na vstup do školy výborně připravit.
Co by mělo dítě umět
U dítěte před nástupem do základní školy se sleduje tzv. školní zralost, která do velké míry vypovídá o připravenosti dítěte nastoupit do první třídy. Školní zralost se skládá z několika oblastí a při jejím hodnocení se zohledňují fyzické, psychické i sociální dovednosti dítěte. Dítě by mělo umět například:
- pracovat v kolektivu,
- udržet pozornost,
- nebát se komunikovat a spolupracovat,
- orientovat se v čase (denní doba, roční období),
- mít dostatečnou slovní zásobu a srozumitelnou výslovnost.
Jak připravit dítě do první třídy
Aby se dítě ve škole cítilo co nejlépe, mělo by být co nejvíc samostatné. Základem je zvládnutí běžných úkonů, jako sebeobsluha na toaletě či oblékání. Zaměřte se na to, aby dítě umělo:
- pozdravit, poděkovat a poprosit,
- poznat si své věci a dát si na ně pozor,
- ovládat základní hygienické návyky.
TIP: Posilovat samostatnost můžete třeba vystavováním dítěte komunikaci s cizím člověkem. Nechte jej, ať si samotné koupí třeba zmrzlinu.

Nové Hráškovy nejoblíbenější úkoly pro předškoláky

Mezi námi předškoláky

Encyklopedie pro předškoláky Kouzelné čtení
Zaměřte se na jemnou motoriku
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak trénovat jemnou motoriku, jsou domácí práce. Zapojte dítě do vyndávání myčky, úklidu nebo třeba sbírání prádla. Zabijete tak několik much jednou ranou, protože kromě tréninku zručnosti se dítě naučí pomáhat a vy budete mít hotovo. Skvěle fungují také stavebnice či třeba navlékání korálků.

Stavebnice Lego

Navlékací korálky

Plus-Plus stavebnice
Trénujte tichou poštu
Jednou z věcí, kterou můžete s předškolákem trénovat, je paměť. Paměť se dá posilovat zábavnou cestou, například tichou poštou. Posílejte po dítěti vzkazy partnerovi do druhé místnosti. Může jít třeba o nákupní seznam, zvolte ale jakoukoliv tématiku, která je dítěti blízká. Kontrolujte, kolik slov si dítě správně zapamatovalo a všímat si můžete i správného pořadí.
Pozor na špetkový úchop
U předškoláků poctivě hlídejte a opravujte držení tužky a pastelek. Takzvaný špetkový úchop je stěžejní pro správné psaní. Má-li dítě s tímto úchopem problémy, existují různé nástavce na tužku, které dítěti pomohou.
Kromě úchopu dbejte na to, aby dítě při kreslení či psaní sedělo u stolu rovně, nijak se nekřivilo a mělo uvolněnou ruku. Budete-li tyto věci hlídat, dítěti se postupně vštěpí a stanou se přirozenými. Pokud naopak nesprávný úchop či sezení řešit nebudete, v pozdějším věku se bude opravovat velmi těžko.

Pokud dítěti dělá úchop problém, pořídit můžete speciální pomůcky (Foto: Heureka)
Zdroje:
- Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koln%C3%AD_zralost
- https://www.skolnisvet.cz/jak-podporit-samostatnost-a-sebevedomi-u-predskolaka/
- http://www.grafomotorika.eu/cinnosti-rozvijejici-jemnou-motoriku/
- http://www.grafomotorika.eu/fyziologicky-vyvoj-uchopu-u-deti/
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.