Jak vybrat dětskou postýlku
- Proč koupit kvalitní dětskou postýlku – kvalitní postýlka vyrobená podle norem je jedním z prvků, které přispívají k bezpečnosti spánku. Navíc bude mít i delší životnost.
- Nevýhody dětských postýlek – největším problém nastává, když dítě neusne samo, ale jen s rodiči. Investice do postýlky je pak zbytečná.
- Druhy dětských postýlek – vybírat můžete mezi klasickými, pro děti do 6 měsíců a rostoucími. Vždy záleží na účelu využití.
- Bezpečnostní normy – pohlídejte si, že je postýlka vyrobená v souladu s evropskou normou ČSN EN 716-1:AC 2020. Ta zajišťuje bezpečnost dětského nábytku.
- Materiál – klasické postýlky se vyrábějí nejčastěji ze dřeva, cestovní zase z textilie a plastu. Existují i celokovové modely, ale ty mívají vyšší hmotnost.
- Matrace – pohlídejte si, aby velikost matrace odpovídala rozměrům postýlky. Volte materiály, které umožňují cirkulaci vzduchu. Z přírodních je to třeba kokos.
- Důležité parametry – u rostoucích postýlek se zaměřte na to, jaké budou mít rozměry po přestavění. Důležitá je také nosnost postýlky nebo příslušenství v podobě úložných prostor.
- Funkce – praktické jsou stahovací bočnice, díky kterým můžete postýlku přisunout k vašemu lůžku. Starší děti ocení vyndavací příčky, díky kterým mohou samy opouštět postýlku.
- Oblíbené značky – při nákupu můžete vybírat ze známých značek, jako jsou Scartlett, KinderKraft, Lorelli a Klup´s, které se zaměřují na různé druhy postýlek.
- Ceny dětských postýlek – nejlevnější klasické postýlky seženete do tří tisíc korun. Nejvíce zaplatíte za rostoucí, ty vám ale vydrží spousty let, jelikož mají větší rozměr.
- Bezpečnost spánku v dětské postýlce – aby bylo dítě v postýlce v bezpečí, nedávejte do ní žádné hračky ani ochranné mantinely. Hrozí riziko udušení či horší cirkulace vzduchu.
Proč koupit kvalitní dětskou postýlku
Investice do kvalitní postýlky se vyplatí z těchto důvodů:
- Bezpečnost spánku – kvalitní postýlky jsou vyrobené podle evropských norem pro dětský nábytek. To vám zajistí, že dítě bude i po čas odpočinku v bezpečném prostředí.
- Usnadnění noční péče – postýlky se stahovacími bočnicemi si přirazíte k posteli a dítě k sobě můžete přisunout. Vyndavací tyčky umožní větším dětem jít samy na nočník nebo k rodičům.
- Delší životnost – postýlky z kvalitního materiálu vám vydrží několik let, případně i pro další potomky. Nejdéle využijete rostoucí modely, ve kterých se vyspí i náctileté dítě.
Nevýhody dětských postýlek
Dětské postýlky nemají žádné zásadní nevýhody, některé situace ale mohou být problematické:
- Dítě v postýlce neusne – některé děti nerady spí samy. Je možné, že po odložení do postýlky se hned probudí. Spí pak s rodiči ve společné posteli, což činí investici do postýlky zbytečnou.
- Postýlka zabírá prostor – to může být problémem zejména menších bytů. Postýlka se nevejde do malé ložnice, a dítě by muselo spát v jiné místnosti. To bývá kvůli noční péči nepraktické.
- Vyšší investice – i levnější kvalitní postýlky stojí pár tisíc korun. Navíc k nim musíte ještě dokoupit matraci. Je tak třeba počítat s vyšší investicí.
Druhy dětských postýlek
Při nákupu dětské postýlky můžete vybírat z mnoha druhů:
- Klasická – jedná se o typickou dřevěnou postýlku s vysokými bočnicemi. Zpravidla ji využijete do tří let dítěte.
- Postýlky 0–6 měsíců – zde najdete i kolébky a koše. Hodí se především pro malá miminka. V modelech s kolečky lze miminka uspat pohybem.
- Rostoucí – postýlka, kterou lze v určitém věku dítěte předělat na klasickou. Obvykle jsou součástí postele i úložné prostory.
- Cestovní – tento typ využijete třeba na dovolených. Zpravidla mívá bočnice z textilu a lze ji snadno složit.
Klasická postýlka
Postýlka 0-6 měsíců
Mojžíšův koš
Kolébka
Rostoucí postýlka
Cestovní postýlka
Klasická postýlka
Tento typ představuje běžnou dřevěnou postýlku s bočnicemi z úzkých příček. Zpravidla se vyrábí v rozměrech 120 x 60 cm, v ložnici tak nezabere příliš místa. Postýlky mívají polohovací rošt, který nastavíte podle věku a dovedností dítěte. Horní polohu využijete u novorozenců, kteří se zatím nepohybují. Nehrozí, že by z postýlky vypadli a rodič se nemusí při ukládání dítěte tolik ohýbat. Nejnižší poloha se hodí u větších dětí, které už samy chodí a mohly by z postýlky vylézt.
Pokud má postýlka stahovací bočnice, můžete si ji přirazit k posteli. Budete mít dítě u sebe a nemusíte obětovat svůj spací prostor. Pokud se rozhodnete pořídit si postýlku s jednou či oběma stahovacími bočnicemi, ověřte si, že se vám s nimi bude dobře manipulovat. Myslete i na bezpečnost. Mechanismus postýlky by neměl dítěti umožnit, aby si bočnice samo stáhlo!
Nejdéle klasickou postýlku využijete, pokud bude mít vyndavací příčky. Jednoduše z bočnic vyjmete dvě až tři tyčky, tudíž vznikne otvor, kterým dítě může vylézt ven. To se hodí zejména pro starší děti, které jsou už samostatnější. Mohou si tak samy dojít na nočník, pro oblíbenou hračku nebo navštívit rodiče a pak se vrátit zpátky do postýlky. Nemusíte se bát ani úrazu. Ostatní příčky zajistí, že dítě z postele nevypadne.
Postýlky 0–6 měsíců
Postýlky pro nejmenší mají zpravidla podobu kolébek a košů. Setkáte se však i s klasickými postýlkami pro novorozence. Všechny ale mají jedno společné – využijete je zhruba do půl roku, tedy do doby, než začne dítě samo sedět. Poté by se mohlo přitáhnout za okraj postýlky a vypadnout ven. Mini verze klasických postýlek mají také stahovací bočnici. Bývají označované jako přístavné, jelikož je lze připevnit k manželské posteli. To ocení třeba kojící matky.
Koše bývají na kolečkách, můžete tak dítě vozit s sebou po bytě. Výhodný je i materiál v podobě proutí, který umožňuje cirkulaci vzduchu. Problémem by ale mohla být nebesa nebo dno z dřevotřísky. Obojí zhoršuje proudění vzduchu a baldachýn navíc zadržuje prach, což nepůsobí dobře na dýchací cesty. U kolébek je výhodné, pokud jdou upevnit. Můžete je mimo kolébání používat jako klasickou postýlku.
Rostoucí postýlky
Velký trend posledních let představují rostoucí postýlky. Využijete je již od novorozeneckého věku. Zpočátku jsou jejich součástí třeba šuplíky nebo přebalovací pult. Získáte tak i úložný prostor. Jakmile dítě vyroste, přetvoříte je na juniorskou postel, která může dosahovat až rozměrů 180 x 80 cm. Pohodlně se v ní vyspí i desetileté dítě. Z ostatních součástí pak vytvoříte nábytek do dětského pokoje, třeba psací stůl.
U tohoto druhu postýlek počítejte s vyšší cenou oproti jednodušším typům. Pokud ale zvolíte kvalitní značku, vydrží vám postýlka o mnoho let déle. I u těchto postýlek nechybí možnost polohování roštu nebo vyndávání příček. Využijete je tak opravdu v každém věku dítěte na základě jeho potřeb. Jistý typ rostoucí postýlky získáte v případě, kdy jdou odmontovat obě bočnice. Rozměr postýlky však bude stále klasický, zpravidla tedy 120 x 60 cm, což časem nebude dítěti stačit.
Cestovní postýlky
Jak vypovídá samotný název, cestovní postýlku využijete především na dovolených a různých výletech s přespáním. Tyto modely počítají s častým převážením, tudíž bývají lehké a lze je snadno složit. Jelikož si ale lze v každém hotelu postýlku pro dítě půjčit, tyto varianty rodiče využívají jako druhou postýlku na zahradu či chalupu. Slouží také jako forma ohrádky, ve které si dítě hraje. Pokud se chcete do výběru ponořit hlouběji, přečtěte si náš článek Jak vybrat cestovní postýlku.
Druh postýlky |
Výhody |
Nevýhody |
Pro koho se hodí |
Klasická |
Polohovatelný rošt
Stahovací bočnice
Vyndavací příčky |
Zhruba do 3 let dítěte
Nebývají pojízdné |
Pro běžné uživatele. |
Postýlka 0–6 měsíců |
Bývají přenosné nebo pojízdné
Kolébky |
Využitelné pouze do doby, než se dítě posadí
Menší rozměry |
Pro rodiče novorozenců. |
Rostoucí |
Vydrží mnoho let
Zabudovaný nábytek
Větší rozměry |
Vyšší cena
Vyšší hmotnost
Složitější instalace |
Pro rodiče, kteří chtějí postýlku využít co nejvíce a nejdéle. |
Cestovní |
Lehké a skladné
Přenosné
Fungují jako ohrádka |
Nelze je používat dlouhodobě
Mívají méně kvalitní matrace |
Pro rodiče, kteří často cestují. |
Materiál
Dětské postýlky se nejčastěji vyrábějí ze dřeva. Setkáte se ale i s kovem nebo plastem:
- Dřevo – používá se k výrobě postýlek nejčastěji. Setkáte se s masivním bukem nebo borovicí či levnějšími alternativou masivu MDF.
- Kov – některé postýlky mají celokovovou konstrukci. Kov se také používá u cestovních variant.
Dřevo
Nejtypičtějším materiálem pro výrobu dětské postýlky je dřevo. Pokud chcete kvalitní postýlku, která dlouho vydrží, volte masiv. Zvláště pokud se rozhodnete pro rostoucí postýlku, která dítěti vydrží deset i více let. Počítejte však s tím, že za kvalitu si připlatíte. Postýlky z masivu bývají dražší a vyrábí se zpravidla z tvrdé borovice nebo měkčího buku. Vybrat si můžete z různých barevných provedení nebo přírodního vzhledu.
Levnější postýlky, co se materiálu týče, najdete pod zkratkou MDF. Jedná se o přírodní alternativu k masivu, která je zároveň kvalitnější než obyčejná dřevotříska. Má totiž jemnější strukturu a dosahuje typického dřevěného vzhledu. Setkat se ale můžete i se zkratkou LTD, pod kterou se skrývá laminovaná dřevotříska. Taková postýlka bude také levnější než masiv a díky vrstvě lamina i omyvatelná a hygienicky odolná.
Kov
S kovem se můžete setkat zejména u cestovních postýlek. Lze s ním totiž lépe manipulovat při skládání a přenášení. Často bývá potažený textilií a mívá plastové prvky. Existují však i celokovové klasické postýlky, i když jich na trhu není mnoho. U těch si dejte pozor, aby byly všechny kovové části zabroušené do hladka. Dítě by se jinak mohlo o ostré hrany poranit.
Bezpečnost dětských postýlek
Postýlka by měla být pro dítě bezpečným místem, kde si může v klidu odpočinout. Pohlídejte si proto následující:
- Bezpečnostní normy – postýlky by měly být vyrobené dle platných norem Evropské unie. Postýlky s tímto označením zaručují bezpečnost.
- Nezávadnost materiálu – dřevo ani kov nesmí mít ostré hrany. Dítě by se mohlo lehce zranit. Zásadní je i použití netoxických barev.
- Stabilita konstrukce – postýlky musí být pevné a nekývat se, jinak hrozí převrácení i s dítětem.
Bezpečnostní normy
V současné době platnou bezpečnostní normu k výrobkům pro děti do tří let představuje předpis pod označením ČSN EN 716-1:AC. Tato norma například udává maximální výšku umístění matrace v konstrukci, aby dítě nemohlo přepadnout ven. V praxi limit naleznete v podobě rysky na samotné postýlce. Dále se jedná třeba o mezery mezi jednotlivými tyčkami. Ty se podle normy pohybují v rozmezí 45–65 mm. Jinak hrozí uvíznutí hlavy nebo ruky dítěte.
Pokud tedy výrobce postýlky deklaruje, že je vyrobená dle výše zmíněné evropské normy, nemusíte mít obavy o bezpečnost děťátka. I tak si ale pečlivě prostudujte návod a celou konstrukci postýlky řádně prohlédněte. Může se stát, že narazíte na ojedinělou závadu.
Nezávadnost materiálu
Zásadním bezpečnostním bodem je také samotný materiál. Ať už se jedná o kov nebo dřevo, nesmí se na postýlce nacházet žádné ostré hrany. Dítě by se o ně mohlo pořezat. Samotné dřevo nesmí být poškozené nebo vykazovat stopy hniloby či napadení škůdci. Kov zase nesmí podléhat korozi. Případné plastové prvky ani nátěry v podobě laků a barev nesmí být toxické, aby dítě neolizovalo či nedýchalo škodliviny.
Stabilita konstrukce
Dalším důležitým bezpečnostním prvkem je i samotná stabilita postýlky. Měla by stát na čtyřech pevných bodech a nijak se neklepat ani nehýbat. Pokud stojí postýlka na kolečkách, ujistěte se, že v době, kdy s ní nejezdíte, má minimálně dvě kola zajištěná. Dítě by totiž mohlo postýlku rozpohybovat a kvůli případnému nárazu se zranit. U stahovacích bočnic se ujistěte, že v případě zajištění tvoří pevnou ohrádku a dítě je nemůže samo shrnout dolů.
Matrace
Kompletní postýlku budete mít až s matrací, kterou si můžete dokoupit. Největší výběr je mezi matracemi o rozměru 120 x 60 cm a 140 x 70 cm, což odpovídá rozměrům postýlky. Materiály se různí, ale mezi oblíbené přírodní patří třeba kokos nebo pohanka, které umožňují cirkulaci vzduchu a odvádějí pot. Pro lepší přehled si přečtěte náš článek Jak vybrat matraci do dětské postýlky.
Důležité parametry
Při výběru postýlky se mimo jiné zaměřte na tyto parametry:
- Rozměry – typické rozměry pro postýlku jsou 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Rostoucí lze později předělat na větší, co se délky týče.
- Hmotnost – odvíjí se od typu postýlky. Nejlehčí jsou cestovní modely, velmi těžké jsou naopak celokovové.
- Nosnost – se uvádí většinou u postýlek z textilie, hliníku a plastu. Jedná se především o cestovní postýlky.
- Úložný prostor – především rostoucí postýlky mají úložný prostor navíc. Setkáte se s komodou, přebalovacím pultem nebo šuplíky.
Rozměry
Typickým rozměrem pro dětskou postýlku je 120 x 60 cm. Taková vydrží dítěti zhruba do tří let. Další dostupný model disponuje mírami 140 x 70 cm a měla by stačit do 6 let dítěte. Větší rozměry pak mívají rostoucí postýlky, které měří na délku 160 až 180 cm. V těch se vyspí i větší školáci. Podle rozměrů postýlky pak vybírejte i matraci.
Hmotnost
Kolik postýlka váží, je důležité především u cestovních variant. Ty by neměly být kvůli přenášení příliš těžké. Nejlehčí varianty váží i pouhých 5 kg. U klasických postýlek, které stojí na jednom místě, hmotnost příliš řešit nemusíte. Výrobci ji ani zpravidla mezi parametry nezdůrazňují. Rozdíly ale mohou být velké. Některé dřevěné váží okolo 10 kg, jiné až 30 či 60 kg.
Nosnost
Tento údaj je podstatný především pro cestovní postýlky, jelikož jejich konstrukce je tvořená hliníkem a textilií. Nosnost se pohybuje v rozmezí 15 až 25 kg. U klasických postýlek najdete tento údaj zřídka. Setkáte se ale s nosností podobnou cestovním variantám. Některé klasické ale mají nosnost i 50 kg. U nich se ale budete muset spíše řídit údaji o věku dítěte a jeho dovednostech.
Úložný prostor
Některé postýlky využijete nejen k odpočinku dítěte, ale také k uložení oblečení. Mívají zpravidla ve spodní části praktické šuplíky. Úložným prostorem disponují zpravidla rostoucí postýlky, které potom přeměníte na postele pro větší děti. Tyto modely disponují třeba i přebalovacím pultem nebo šuplíky po bočních stranách. Po přestavění ze zbylých částí vznikají komody nebo psací stoly.
Funkce
Postýlky mívají mnoho praktických funkcí jako je polohování roštu nebo stahování bočnice:
- Polohovatelný rošt – rošt lze nastavit většinou do tří poloh podle věku a dovedností dítěte. Nejvyšší polohu využijete u novorozenců, nejnižší u starších dětí.
- Stahovací bočnice – umožňují lepší prostor pro manipulaci s dítětem. Díky této funkci lze přirazit postýlku k lůžku rodičů. Dítě tak defacto spí společně s nimi.
- Vyndavací příčky – využijete zejména u starších dětí. Stačí vyndat dvě, tři příčky a u postýlky vznikne otvor, aby děti mohly kdykoli samostatně vyjít ven a zpět.
- Pojízdnost – díky kolečkům můžete postýlku snadno přesouvat po bytě. Lze je k postýlkám i dokoupit a přimontovat.
Stahovací bočnice
Vyndavací příčky
Pojízdnost
Kolečka najdete u spousty typů postýlek. Setkáte se s nimi jak u klasických, tak u cestovních. Pojízdnou postýlku využijete zejména v prvních měsících života dítěte. Můžete do ní miminko odložit a pak jej v postýlce na kolečkách nebo koši přemisťovat po bytě podle vaší potřeby. Budete mít maličké vždy na dohled. Postýlku na kolečkách využijete třeba i při uspávání dětí, které mají rády pohyb.
Kolečka mohou být součástí postýlky nebo si je můžete doobjednat. Vždy se ujistěte, že doma nemáte prahy, přes které by postýlka nepřejela. Dobré je také znát šířku postýlky a dveří v bytě pro hladký průjezd. Nezapomínejte ani na bezpečnostní opatření. Pokud máte postýlku na čtyřech kolečkách, mějte alespoň dvě z nich zabrzděná, aby se postel sama nerozpohybovala.
Oblíbené značky
Vybírat postýlku můžete i podle zavedené značky. Mezi nejznámější patří:
Klupś – firma se specializuje na dětské zboží a nábytek. Pořídíte od ní kromě postýlek i kočárek nebo přebalovací pult. U postýlek si můžete vybírat z klasických modelů s polohovacími rošty, rostoucími variantami i kolébkami.
Scarlett – i tento výrobce se věnuje zboží pro děti v podobě postýlek, přebalovacích pultů nebo matrací. Firma dodává především klasické dřevěné postýlky s odnímatelnými bočnicemi a cestovní varianty.
Lorelli – značka má širší záběr a kromě dětských produktů od ní pořídíte i teploměry nebo dětské koloběžky. Pořídíte u ní několik typů postýlek – dřevěné rostoucí i cestovní s příslušenstvím v podobě přebalovací podložky.
Kinderkraft – značka se zaměřuje na dětské výbavy v podobě kočárků, autosedaček i postýlek. Vyrábí především cestovní postýlky z kovu, plastu a textilie. Některé modely jsou dodávané i s příslušenstvím v podobě kolotoče nad postýlku.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Klupś |
Rostoucí i klasické modely
Šuplíky
Z masivu
Zdravotně nezávadné |
Střední |
Klasické dřevěné, rostoucí, kolébky |
Scarlett |
Odnímatelné bočnice
Jezdicí kolečka
Vyráběné podle bezpečnostní normy |
Nižší až střední |
Klasické dřevěné, cestovní, kolébky |
Lorelli |
Cestovní modely s příslušenstvím
Rostoucí varianty s přebalovacím pultem a šuplíky
V souladu s bezpečnostní normou |
Střední až vyšší |
Klasické dřevěné, cestovní, rostoucí |
Kinderkraft |
Cestovní modely s kolečky i příslušenstvím
V souladu s bezpečnostní normou
Polohovací dno |
Nižší |
Klasické cestovní i kolébky |
Ceny dětských postýlek
Při nákupu dětské postýlky počítejte s vyššími pořizovacími náklady:
- Cena do 3 000 Kč – v nejnižší cenové kategorii koupíte především cestovní postýlky a klasické dřevěné. I tak ale můžete počítat s odnímatelnými bočnicemi a vyndavacími tyčkami.
- Cena 3 000–5 000 Kč – i v tomto cenovém rozmezí pořídíte klasické a cestovní postýlky se všemi funkcemi. Navíc ale získáte třeba příslušenství nebo kolečka, která učiní postýlku pojízdnou.
- Cena nad 5 000 Kč – za nejvyšší cenu získáte rostoucí postýlku včetně šuplíků, komody i přebalovacího pultu. Vyspí se v ní poté i náctiletý školák. Cena se ale může blížit i k 10 000 Kč.
Cena do 3 000 Kč
Nejnižší cenové rozpětí nabízí klasické dřevěné postýlky i modely pro novorozence. Nejlevnější Mojžíšovy koše seženete za méně než dva tisíce. Základní dřevěné postýlky se stahovacími bočnicemi se pohybují spíše u horní hranice. Výjimečně můžete narazit na postýlku i se šuplíkem, kam uložíte věci pro děťátko. Co se kvality týče, nemusíte se bát. I za nejnižší cenu seženete dobré postýlky.
Cena 3 000–5 000 Kč
V této cenové kategorii pořídíte také dřevěné postýlky, ale s příslušenstvím navíc. Získáte tak třeba matraci nebo úložné prostory v podobě šuplíků. Za tuto cenu navíc pořídíte i postýlky 2v1. Například kolébky, které lze využít k houpání dítěte, ale také jako pevnou postýlku. Narazíte ale také na postýlky z textilie na kovové konstrukci. Ty nejprve slouží pro malá miminka, než se posadí. Poté ale konstrukci odejmete a získáte hrací ohrádku pro dítě.
Cena nad 5 000 Kč
Nejvíce peněz zaplatíte za rostoucí postýlky. Cena se může vyšplhat i k deseti tisícům. Na druhou stranu vám ale postýlka vydrží spousty let, jelikož má větší rozměry než klasická. Výhodou také je, že součástí postýlky jsou šuplíky nebo přebalovací pulty pro miminka. Tyto doplňky lze později při přeskládávání postýlky na větší změnit na komodu či psací stůl. Kromě rostoucích postýlek tato kategorie nabízí kolébky na kolečkách i s příslušenstvím. Ty ale využijete jen u malých miminek.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 3 000 Kč |
Klasické dřevěné a cestovní postýlky |
Postýlky rostoucí a s příslušenstvím |
Pro běžné uživatele. |
3 000–5 000 Kč |
Klasické dřevěné postýlky
Kolébky a koše |
Rostoucí postýlky |
Pro uživatele běžné a ty, kteří mají rádi multifunkční zařízení. |
Nad 5 000 Kč |
Rostoucí postýlky
Pojízdné kolébky
Šuplíky, komody, přebalovací pult |
Jednoduché dřevěné postýlky
Cestovní postýlky |
Pro náročné uživatele, kteří chtějí postýlku s co nejdelší životností. |
Bezpečnost spánku v dětské postýlce
Pro bezpečný spánek dítěte v postýlce odborníci doporučují držet se těchto zásad:
- Nedávejte do postýlky žádné předměty – u dětí do jednoho roku by podle odborníků neměly být v postýlce žádné věcí v podobě polštářků, hraček ani přikrývek. Dítě by se do nich mohlo zamotat a případně udusit. Proto do postýlky patří jen kvalitní matrace a dítě ve spacím pytli.
- Neumisťujte nad postýlku baldachýn ani kolotoč – mohou zhoršovat cirkulaci vzduchu, která je zvláště pro novorozence důležitá. Kolotoč by navíc mohl na dítě spadnout, je lepší jej používat pouze s dozorem rodiče. Navíc se v těchto předmětech drží prach, což je také nežádoucí.
- Nepoužívejte ochranné mantinely u novorozenců – zabraňují proudění vzduchu a dítě by se do nich navíc mohlo zabořit hlavičkou a případně udusit. (Zdroj: Safe sleep)
Dobrý den, brzy se nám má narodit dítě a poohlížíme se po dobré postýlce. Ráda bych měla děťátko co nejblíže u sebe, tudíž chci model se stahovacími bočnicemi. Podmínkou je také polohovací rošt. Dokážete mi prosím poradit? Děkuji.