Menu

DOD GS980D – Recenze, testy a srovnání

97,9 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Kamery do auta

Klady

 • Přední i zadní kamera v balení
 • Přední kamera s displejem
 • I pokročilé funkce
 • Opravdu kvalitní záběry

Zápory

 • Vysoká cena
 • Rozměrnější přední kamera
 • Chybí optická stabilizace
10 800 Kč Orientační cena

97,9 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Kamery do auta

Klady

 • Přední i zadní kamera v balení
 • Přední kamera s displejem
 • I pokročilé funkce
 • Opravdu kvalitní záběry

Zápory

 • Vysoká cena
 • Rozměrnější přední kamera
 • Chybí optická stabilizace
10 800 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Kameru do auta DOD GS980D jsme v redakci fyzicky otestovali. Na této stránce vám proto přinášíme shrnutí toho, jak si kamera při testování vedla a jaké z ní máme dojmy. Jedná se o externí typ, což znamená, že se celý kamerový systém skládá z dvou kamer, z větší přední kamery s displejem a menší zadní kamery bez displeje.

Parametry videa

Z hlediska parametrů, pomocí kterých všechny kamery do auta ve srovnání hodnotíme, si vede velmi dobře a je oproti jiným modelům v řadě ohledů nad standardem. V době srovnání (prosinec 2022) je netypické, rozhodně ale potěšující opravdu vysoké rozlišení. V případě přední kamery si můžete vybrat ze dvou variant rozlišení záznamu.

Tou první je standardní FullHD rozlišení, tedy 1 920 x 1 080 pixelů, které máte k dispozici pouze v případě, kdy není připojena druhá, zadní kamera. Druhou, po připojení zadní kamery potom jedinou, možností je potom rozlišení 3 840 x 2 160 pixelů, tedy 4K, což v dnešní době u autokamer najdete jen zřídka.

Vysoké rozlišení slibuje detailní záběry ve dne i za tmy, což se nám také potvrdilo při testování. Dobrých výsledků dosahuje kamera v noci díky 1/1,8″ velkému snímači OmniVison OS08A10. Tento rozměr je u kamer do auta atypicky velký. Větší snímač typicky značí lepší noční záběry.

Zadní kamera

Druhá, tedy zadní kamera má potom pouze jednu možnost rozlišení záznamu, a to FullHD. Obě kamery mají stejný a ve srovnání poměrně průměrný úhel záběru, 140°, který sejme prostředí před a částečně i kolem auta, a shodují se i v počtu snímků, které za sekundu pořídí (30). Také zadní kamera se pyšní nadstandarně velkým snímače, v tomto případě je to SONY Starvis IMX307 o velikosti 1/2,8″. A protože větší znamená lepší, je i noční záznam poměrně nadstandardní (zázraky ale nečekejte).

Pořizování a ukládání záznamů

DOD GS980D pořizuje záznamy poměrně běžným způsobem, jak je u autokamer typické. Dokáže se sama spustit při nastartování vozidla a automaticky nahrává zároveň přední i zadní kamerou, oba záběry však jako dva soubory zvlášť (ačkoli to na přední kameře vypadá, že nahrává obraz v obraze). Každý záznam trvá vždy jednu minutu, poté se automaticky uloží a spustí se nahrávání dalšího.

Do kamery je nutné vložit SD kartu, abyste mohli záznamy pořizovat, vlastní paměť nemá. Podporuje micro SD karty až do kapacity 256 GB. Ačkoli se může zdát, že budete mít dostatek prostoru na záznamy, není tomu úplně tak. Pamatujte, že kamera natáčí ve vysokém rozlišení (4K plus zadní ve FullHD), záběry proto zaberou poměrně hodně místa.

Pro představu, po našem testování měl jeden minutový záznam přední kamery v rozlišení 4K velikost asi 220 MB, jeden minutový záběr ze zadní kamery s FullHD rozlišením okolo 40 MB. S ohledem na dobu cesty a kapacitu vaší paměťové karty je proto klidně možné, že SD kartu zaplníte záznamy už za pár dní. Pokud na kartě dojde místo, začne kamera standardně odmazávat starší záběry a nahrazovat je těmi aktuálnějšími.

Ovládání a možnosti instalace

Přední kamera je na první dojem poměrně velká a připomíná malý kompaktní fotoaparát. Je opatřena barevným, 3palcovým displejem, na kterém si pohodlně zobrazíte vše, co chcete na kameře nastavit. Displej není dotykový, kamera se ovládá tlačítky umístěnými po jeho bocích. Ta při stisknutí vydávají poměrně hlasitý zvuk, nicméně je možné jej vypnout.

Set kamer značky DOD se nabíjí výhradně z automobilu, vlastní baterii nemá. Napájení je možné prostřednictvím 12V zásuvky v autě, odkud vede kabel zapojený do držáku přední kamery. Zadní kamera je poté dobíjena tak, že se kabelem připojí k tomuto držáku.

Obě kamery se do auta instalují tak, že se jejich držáky přilepí na fólii, která pomocí statické elektřiny drží na skle auta. Magnetické uchycení, které by představovalo jednodušší a více variabilní variantu, zde k dispozici není. Uchycení kamery byste si proto měli předem dobře rozmyslet, po něm je možné kameru pouze odlepit a znovu nalepit. Nicméně v případě přední kamery dbejte na rozměry (97 x 54 x 40 mm), jelikož je kamera poměrně velká a není vhodné ji umístit kamkoli, jelikož by mohla překážet ve výhledu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

DOD

Typ

Externí

Rozlišení videa přední kamery (px)

3 840 × 2 160

Rozlišení videa zadní kamery (px)

1 920 × 1 080

Úhel záběru přední kamery (°)

140

Úhel záběru zadní kamery (°)

140

Světelnost objektivu (f/xx)

1,5

Počet snímků za sekundu (FPS)

30

Optická stabilizace

Ne

Velikost displeje (")

3

Paměťová karta (GB)

256

Baterie

Ne

Šířka (mm)

97

Výška (mm)

40

Hodnocení funkcí a vybavení

Z hlediska funkcí a vybavení má kamera DOD GS980D rozhodně co nabídnout. Hodí se proto pro náročnější uživatele, kteří požadují kameru do auta jak s kvalitním záznamem, tak i s funkcemi, které nejsou u autokamer natolik typické, ale přinášejí nesporné benefity. U tohoto modelu najdete Wi-Fi, která mimo jiné slouží k tomu, že se může pomocí aplikace spojit s vaším chytrým telefonem.

Aplikace umožní prohlížet videa, měnit nastavení kamery či sledovat aktuální polohu auta. Kamera disponuje také vlastní GPS pro zaznamenávání polohy. Této kameře neschází ani parkovací senzor. Díky této funkci budete vědět, co se s vaším autem děje, i když stojí zaparkované mimo váš dohled. Tato vychytávka tedy výrazně zvyšuje možnosti zabezpečení. Funguje v podobě časosběrného záběru, kdy kamery každou sekundu zachytí snímek a ty za sebe skládá do videa.

Benefitem je také G-senzor, díky kterému se aktuální záznamy na paměťové kartě nesmažou, pokud kamera detekuje náraz. Dokáže tak posloužit, pokud se stane nehoda, a vy k ní tak budete schopni poskytnout záběry. Kamera DOD je osazena mikrofonem, takže kromě obrazu nahrává také zvuk, a to rovnou na obě kamery.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

GPS

Ano

Automatické zapnutí

Ano

Detekce pohybu

Ano

G-senzor

Ano

Magnetický držák

Ne

Mikrofon

Ano

Fotoaparát

Ano

Detekce radarů

Ano

Detekce jízdních pruhů

Ne

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé, kteří si kameru zakoupili a mají s ní nějaké ty zkušenosti, si ji v recenzích pochvalují. Oceňují kvalitu, rozlišení, ostrost a barevnost obrazu, a to jak za dne, tak i v noci, navíc na přední i zadní kameře. Bez problému tedy jde ze záznamů podle uživatelů například číst SPZ, což můžeme potvrdit.

Kladného hodnocení se dočkala také přítomnost Wi-Fi a možnost propojení s telefonem, hlavním záporem je podle recenzí vyšší cena a absence menu v češtině. Kamera je celkově poměrně oblíbená a dosáhla velmi vysokého procentuálního hodnocení na Heuréce.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Za hlavní klady ve srovnání s jinými autokamerami považujeme opravdu kvalitní obraz. Ten kamera DOD nahrává ve 4K (přední kamera) a FullHD (zadní kamera) rozlišení s vynikající barevností a ostrostí obrazu, a to i za tmy. Od zadní kamery v noci ale nic moc neočekávejte. To platí pro většinu duálních kamer na trhu. V balení máte dvě kamery, takže budete moci snímat okolí před i za vozidlem. Tento model je navíc opatřen řadou pokročilých funkcí, jako je parkovací mód s detekcí pohybu, G-senzor nebo Wi-Fi.

Počítejte ale s vysokou cenou v porovnání s jinými modely. Další negativa vidíme ve větších rozměrech přední kamery, která může bránit ve výhledu. Je navíc nutné si předem rozmyslet, kam kamery umístíte, instalace probíhá lepením, tudíž je složitější umístění měnit. Obrazu chybí optická stabilizace, to je však u autokamer poměrně běžné a do jisté míry ji kompenzuje držák pohlcující otřesy.

Porovnání s alternativami

Ve srovnání najdete od stejného výrobce také autokameru DOD RC500S. Ta disponuje podobně dobrými parametry, v několika se ale přece jen liší. Má sice přední i zadní kameru, žádná z nich ale není osazena displejem. To ale nemusí být nutně nedostatkem, může vyhovovat těm z vás, kteří upřednostníte menší kameru méně bránící výhledu.

Kamera RC500S potěší také kvalitním obrazem, z hlediska rozlišení ale na kameru GS980D rozhodně nemá. Video ve 4K kvalitě zkrátka zatím u autokamer není běžné a testovaný model v tomto ohledu vyniká i za konkurencí.

Pokud váháte mezi těmito modely od stejného výrobce a nevadí vám větší rozměry recenzované DOD GS980D, sáhněte spíše po ní. Kromě vyššího rozlišení se vám odmění také lepším videem v noci díky podstatně většímu snímači OmniVison OS08A10. Potěší také v ohledu paměti na záznamy, podporuje totiž paměťové karty až do velikosti 256 GB, zatímco model RC500S pouze 128 GB.

Naše hodnocení a závěr

Kameru DOD jsme v redakci fyzicky otestovali a rozhodně ji můžeme doporučit dále. Dle našeho hodnocení se hodí spíše náročnějším uživatelům, protože má v mnoha ohledech v porovnání s jinými autokamerami nadstandardní vlastnosti. Ty se projeví především na kvalitě obrazu nebo přítomnosti pokročilých funkcí. Přední kamera natáčí v rozlišení 4K, zadní poté ve FullHD, obě mají úhel záběru 140°.

Kamera funguje na napájení přímo z auta, její umístění je však pevné a komplikovanější na změnu. V tomto směru jako alternativu doporučujeme kameru Nextbase 522GW, která má magnetický držák, který představuje snazší způsob instalace.

10 800 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: DOD GS980D | Hodnocení: 97,9 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá věci do hloubky a dané téma si detailně prostuduje. Díky tomu vám snadno poradí, na co se zaměřit při výběru kamery do auta, jaké funkce byste neměli vynechat a jaké je nejlepší upevnění kamery. Kromě autokamer se u nás věnuje tématům, jako jsou klasické vysavače, žehličky či cyklotrenažéry.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze DOD GS980D

DOD GS980D

10 800 Kč Orientační cena