Menu

Recenze a srovnání DJI Mavic 3

99,2 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Drony

Klady

  • Dlouhá doba letu
  • Při 4K rozlišení 120 snímků za vteřinu
  • Druhá kamera s teleobjektivem

Zápory

  • Velmi vysoká cena
  • Vyšší hmotnost
46 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Společnost DJI je známá pro své prvenství na trhu s uživatelskými drony. Výrobce představil nástupce modelu DJI Mavic 2, kterým je model DJI Mavic 3. Zařízení předčilo ve všech ohledech očekávání a přináší běžným uživatelům funkce využitelné i při profesionálním natáčení filmů. Za nový model si ale pořádně připlatíte, v době vydání totiž stál téměř 6 desítek tisíc korun.

Hodnocení natáčení

Drony tohoto známého čínského výrobce z Nanshanu jsou v řadě Mavic známé zejména pro svou kvalitu videa. Nová generace modelu s sebou tedy přináší nejen celou řadu vylepšení letových vlastností, ale hlavně duální kameru. Hlavní snímač má stejnou velikost, jako většina drahých kompaktních fotoaparátů, tedy 4/3″. Snímač pochází z továren legendární společnosti Hasselblad, která je známá zejména v profesionálním segmentu.

Kamera nabídne 20 megapixelů a možnost natáčet v rozlišení až 5,1K při maximálně 50 snímcích za sekundu. Stabilizace je tradičně na velmi vysoké úrovni, na výsledném záznamu tak není vidět ani jediné zachvění kamery. Objektiv svírá zorný úhel 84°. Oproti staršímu modelu Mavic 2 Pro s úhlem 77° bude obraz o pořádný kousek širší.

Parametr Tento produkt
Výrobce

DJI

Maximální kvalita videa (rozlišení/fps)

5,1K/50

Snímková frekvence při 4K videu (fps)

120

Snímková frekvence při 2,7K videu (fps)

Nerelevantní

Snímková frekvence při FullHD videu (fps)

200

Snímková frekvence při HD videu (fps)

Nerelevantní

Počet rotorů

4

Maximální doba letu (min.)

46

Doba nabíjení dronu (min.)

95

Kapacita baterie (mAh)

5 000

Slot na paměťové karty

Ano

Širší úhel si u Mavicu 3 mohl výrobce dovolit, protože jej osadil ještě druhou kamerou s teleobjektivem. Ta pracuje se snímačem o velikosti 1/2″ a rozlišením 12 MPx. Světelnost tohoto objektivu se pohybuje na úrovní f/4,4 a objektiv svírá úhel záběru 15°. Tím je zajištěno poměrně velké přiblížení natáčeného objektu ve srovnání s hlavní kamerou.

Hodnocení baterie

Baterie s kapacitou 5 000 mAh nabídne podle prospektů výrobce až 46 minut letu v bezvětří, a to je opravdu hodně. V době psaní této recenze (březen 2022) to bylo zdaleka nejvíce v našem srovnání. Doplnit energii by mělo být možné během cca 95 minut.

Hodnocení ovládání a funkcí

Rychlosti je více než dost, i když Mavic 3 nelétá tak rychle jako Mavic 2 Pro, let tempem 68,4 kilometrů za hodinu v bezvětří je opravdu svižný. Pro většinu uživatelů až moc, nemějte ale obavy, této hodnoty dosáhne dron pouze ve sportovním režimu. Dle specifikací si poradí až s 8kilometrovou vzdáleností od pilota, ale pamatujte na dodržování platné legislativy. Ta stanovuje, že pilot musí mít dron vždy na dohled pouhého oka.

Parametr Tento produkt
Maximální rychlost (km/h)

68,4

Maximální vzdálenost přenosu obrazu dle CE (m)

8 000

Maximální výška (m n. m.)

6 000

GPS

Ano

Wi-Fi

Ano

Hmotnost (g)

895

Maximální operační výška je pak v klasických 6 kilometrech, což je opět hodnota, kterou legálně bez zvláštního povolení nemůžete v ČR využít. Platí totiž regulace, že na volném prostranství mimo chráněné oblasti můžete vystoupat s dronem maximálně 120 metrů vysoko. Výše můžete pouze na zvláštní povolenku. Po stránce funkcí neschází také GPS a Wi-Fi. Hmotnost se zastavila na úrovni 895 gramů.

Hodnocení uživatelů a odborníků

V době psaní této recenze byl DJI Mavic 3 ještě žhavou novinkou na trhu, hodnocení uživatelů proto nebylo možné dohledat. Zaměřili jsme se na recenze odborníků, kteří mají typicky elektroniku k testování dříve, než se dostane na trh. Ti mezi negativy zmiňují výhradně vysokou cenu, pochvalují si však perfektní kvalitu videozáznamu, zcela nadstandardní čas letu a možnost velkého přiblížení kamery.

Hlavní klady a zápory

Abychom to shrnuli, můžeme označit dron DJI Mavic 3 za nejlepší zařízení pro natáčení videí ze vzduchu určené pro běžný trh, tedy minimálně v době psaní této recenze (březen 2022). To ostatně prokazuje možnost natáčet až 5,1K videa. Rozlišení, které takové video dává navíc oproti 4K, oceníte při editaci. Dá vám totiž prostor pro ořez. Záznam ve 4K dosahuje až 120 snímků za vteřinu, není tak problém pořídit zpomalený 4K záběr . Druhá kamera s teleobjektivem přiblíží vzdálené objekty.

Mezi negativa můžeme zařadit snad pouze až překvapivě přehnanou cenu. Nechápejte nás špatně, výrobce za tuto cenovku nabízí jedinečné a prémiové vybavení, ale zkrátka není možné označit model za dostupný. S ovladačem Cine (DJI Mavic 3 Cine), který má integrovaný displej a umožní natáčení ve formátu ProRes, zaplatíte hodně přes 100 000 Kč.

Porovnání s alternativami

Pokud se podíváme na starší a menší DJI Mavic Air 2, na první pohled nás zaujme téměř poloviční cena. Dron přitom nabízí v mnoha ohledech naprosto dostatečné parametry, které neurazí ani náročné profesionály. DJI Mavic Air 2 natáčí v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu, což je polovina toho, co umožní Mavic 3. Na druhou stranu si sami řekněte, jak často budete potřebovat zpomalený 4K záběr.

Mavic Air 2 samozřejmě nemá druhou kameru s teleobjektivem a snímačů je také méně. S téměř poloviční hmotností a podstatně menšími rozměry se ale dobře vleze do batohu. Ve finále se tak při cestování stane mnohem lepším společníkem, i za cenu ztráty výhod, které poskytuje dražší z modelů.

Naše hodnocení a závěr

DJI Mavic 3 je zdařilým pokračovatelem řady plnokrevných dronů pro náročné uživatele. Díky nadstandardní době letu i kvalitě záznamu ze dvou kamer vyhoví nejlépe filmařům a jiným tvůrcům, kteří specializovaných firemních řešení nechtějí investovat statisíce. Hlavní kamera si poradí dokonce se 4K záznamem při 120 snímcích za sekundu. Na druhou stranu se jedná o drahé a poměrně rozměrné zařízení, které ne každý využije. Pokud hledáte dron na výlety, dovolenou, nebo třeba pro realitní účely, zaměřte se spíše na menší a podstatně levnější model DJI Mavic Air 2.

46 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: DJI Mavic 3 | Hodnocení: 99,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je v naší kanceláři redaktorem s technickým zaměřením. Problematiku dronů a legislativy s nimi spojené má dobře zvládnutou a snadno vám přiblíží, jaké jsou podmínky provozu těchto zařízení v ČR. Na jeho recenze narazíte také u fotoaparátů, kamer a celé řady další elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze DJI Mavic 3

DJI Mavic 3

46 000 Kč Orientační cena