Nejlepší lektrické skateboardy/longboardy | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší elektrické skateboardy/longboardy dle testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Pojem elektromobilita je dnes skloňována prakticky ve všech světových médiích. Valná většina z nás si pod ním představí automobil poháněný elektrickou energií namísto klasického benzínu nebo nafty. Některým ještě možná na mysl vytanou elektrokola, která využívají nejen k rekreačnímu sportu, ale i jako regulérní dopravní prostředek.

Napadlo vás ale někdy, že je možné elektromotorem vybavit i skateboard? Jízda na prknech byla dříve doménou pouze dospívající mládeže, která se bavila nejrůznějšími triky. Dnes již ale nejsou výjimkou ani mnohem starší jezdci kochající se vyhlídkou na svět kolem sebe. Oběma skupinám občas elektrický pohon přijde vhod.

Vzhledem k tomu, že elektrické skateboardy a longboardy představují poměrně horkou novinku, připravili jsme pro vás samostatný článek. Seznámíme vás s těmi nejdůležitějšími kritérii pro nákup prkna, ať už bude sloužit jako prostředek pro trávení volného času, nebo rychlou a pohodlnou přepravu.


Nejlepších 10 elektrických skateboardů a longboardů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Exway X1 PRO
Exway X1 PRO 100 %
Počet recenzí: 2
19 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Eljet Single Power
Eljet Single Power 95 %
Počet recenzí: 3
6 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze EcoWheel H2C
EcoWheel H2C Zatím nehodnoceno 20 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Eljet Single drive
Eljet Single drive Zatím nehodnoceno 15 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze EcoWheel Single Power
EcoWheel Single Power Zatím nehodnoceno 3 600 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Exway X1
Exway X1 83 %
Počet recenzí: 5
21 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Eljet X-Road
Eljet X-Road Zatím nehodnoceno 21 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze EcoWheel H2S
EcoWheel H2S Zatím nehodnoceno 8 300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Exway Wave Riot
Exway Wave Riot 95 %
Počet recenzí: 1
20 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze AERIUM ECO FLYING J450
AERIUM ECO FLYING J450 Zatím nehodnoceno 13 900 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat elektrický skateboard/longboard

Zaobíráte se nákupem prkna vůbec poprvé? Potom jsou pro vás možná pojmy jako skateboard, longboard nebo trucky španělskou vesnicí. I proto věnujeme první kapitolu článku osvětlení rozdílů mezi skateboardy a v současné době stále oblíbenějšími longboardy.

Při samotném nákupu potom zohledněte tvar desky, provedení trucků – komponent pro umístění koleček i koleček samotných. Právě kombinace těchto tří prvků rozhoduje o komfortu vaší jízdy. V neposlední řadě berte v potaz také materiál desky, vlastnosti jednotlivých druhů dřeva se totiž od sebe mohou poměrně výrazně lišit.

Elektromotory s sebou ale přinášejí také některé specifické parametry. Pečlivě zvolte výkon motoru a kapacitu baterie. Podílejí se totiž na vzdálenosti, kterou urazíte a rychlosti, jakou na své cestě vyvinete. Nepodceňujte ani možnosti dálkového ovládání prkna.

A co závěrem? Jako vždycky nás čeká kapitola věnována cenám. Vzhledem k omezenému množství dostupných prken jsme tentokrát identifikovali pouze dva intervaly. I tak ale získáte aspoň rámcovou představu o tom, kolik peněz si připravit a co za ně očekávat,

Skateboard vs. longboard

Jestliže prkno vybíráte vůbec poprvé, jistě vás zaujal fakt, že pojednáváme hned o dvou druzích – longboardech a skateboardech. Základ je shodný, v detailech se však rozcházejí. V čem tedy spočívají hlavní rozdíly? Jak již název napovídá, horní deska longboardu je delší a širší. Kolečka z měkčího materiálu usnadňují jízdu po nerovném povrchu. Longboard se tak více hodí na pravidelné poklidné projížďky městem, zatímco po skateboardu sáhnou milovníci triků.

Tvar desky

Zvolili jste si, zda dáte přednost longboardu, nebo skateboardu? Ať už je vaše konečné rozhodnutí jakékoliv, výběr tím ani zdaleka nekončí. Další zásadní kritérium spočívá v provedení horní desky. Dle zaměření jezdce lze zvolit ze čtyř druhů:

 • pintail – kapkovitý tvar desky, snadné ovládání, vhodný pro začátečníky
 • drop-through – trucky na kolečka procházejí skrz desku, vysoká stabilita, horší točivost, vhodné pro sjezdy
 • cruiser – podobný klasickému skateboardu, menší šířka i výška, vhodný pro zkušené jezdce
 • hybrid – menší rozměry, trucky procházejí skrz desku, vysoká stabilita, snadnější ovládání.

Tvar desky se řeší pouze u longboardů. Skateboardy tvoří samostatnou kategorii, přičemž rozměry jejich prkna jsou pevně dány.

Trucky

Slovem truck je v anglickém jazyce označován kamión. V případě skateboardingové terminologie se ale jedná o kovové komponenty, jejichž prostřednictvím se kolečka upevňují k desce. Pomáhají při otáčení a trikování. V současné době se na trhu vyskytují dva základní typy trucků:

 • vertikální – typické pro klasické skateboardy, povolováním a utahováním lze regulovat tuhost
 • reverzní – nejčastější u longboardů, připevněny pod úhlem 45°, vysoká stabilita a točivost.

Provedení a uchycení koleček

Koupili jste si nové prkno, ale nějak se vám jízda nedaří? Bojujete s nerovnostmi a často končíte na zemi? S největší pravděpodobností budou na vině špatně zvolená kolečka. Právě jejich provedení totiž ovlivňuje způsob, jakým bude prkno na jízdu různými terény reagovat. Na trhu naleznete dva druhy koleček podle míry tvrdosti:

 • měkká – lepší přilnavost a přizpůsobení se povrchu, vhodná pro jízdu v městském prostředí, nižší maximální rychlost
 • tvrdá – menší přilnavost, horší stabilita, větší riziko pádu, vyšší maximální rychlost.

Obecně platí, že po tvrdých kolečkách by měli sáhnout zkušení jezdci, kteří umí prkno dokonale ovládat. Příliš vysoká maximální rychlost totiž může být nebezpečná, pokud ještě nezvládáte správnou techniku.

Během nákupu neopomeňte zkontrolovat také tvar koleček. Nejlepší přilnavostí se vyznačují ta s ostrými hranami. Naproti tomu u hran zakulacených často hrozí utržení a ani stabilita při jízdě není kdovíjaká.

V neposlední řadě zvolte správný druh uchycení koleček vzhledem k prknu. Stejně jako v předcházejících případech máte možnost volby. Tentokrát hned ze tří možných řešení:

 • center-set – kolečka uchycena ve středu, vysoká stabilita, jednoduchý přechod do smyku bez ztráty rychlosti
 • side-set – střed koleček zároveň s vnitřní hranou prkna, dobrá přilnavost a stabilita
 • off-set – střed mezi vnitřním okrajem a prostředkem kolečka, solidní přilnavost a stabilita.

Univerzální povaha a vhodnost pro začátečníky činí z řešení off-set první volbu většiny výrobců prken. S ostatními variantami se setkáte v menší míře, zejména u kousků určených ke specifickým aktivitám.

Materiál desky

Možná se vám zdá, že materiál desky nepředstavuje až tak významné kritérium. Vždyť je dřevo jako dřevo. Opak je ovšem pravdou a rozhodně se vyplatí brát materiál prkna na vědomí. V současné době se používá celá řada druhů dřeva, případně jejich kombinací. Začátečníkům jsou hojně doporučována pružná bambusová prkna, pokročilejší jezdci naopak ocení tvrdost a houževnatost javoru.

Prkno samotné se obvykle skládá z několika dřevěných vrstev. Jejich množství a síla mají vliv jak na robustnost desky, tak na její hmotnost. Váha by v ideálním případě neměla přesahovat hranici 7 kilogramů, a to i při započítaní hmotnosti elektromotoru.

Výkon motoru

Předcházející kapitoly byly věnovány kritériím, která jsou společná jak pro klasická, tak i elektrická prkna. Nyní se pomalu dostáváme k popisu specifických parametrů elektrických skateboardů a longboardů. První z nich spočívá ve výkonu motoru, který má zásadní vliv na požitek z jízdy.

Výkon elektromotorů se obvykle pohybuje v rozmezí od 450 do 1 500 W. Postačuje k vyvinutí rychlosti až 25 km/h, což není zrovna málo. Většina motorů je vybavena funkcí rekuperace, která energii vzniklou bržděním převádí zpět do baterie, čímž zásadně zvyšuje dojezd. Obecně také platí, že výkonnější motory jsou schopny lépe překonávat převýšení či terénní nerovnosti.

Kapacita baterie

K čemu by byl elektromotor bez zdroje elektrické energie? Ano, k ničemu. Maximální kapacita baterie činí 9 Ah. Dojezd se potom pohybuje mezi 10 a 30 kilometry, závisí také na efektu rekuperace. Během nákupu se snažte hledat akumulátory vyznačující se co nejvyšší kapacitou. Moderní technologie naštěstí poměrně výrazně zvyšují rychlost dobíjení. Z 0 na 100 % se tak dostanete během pouhých 3 hodin.

Ovládání

Moderní produkty s sebou přináší i odpovídající ovládací prvky. Ke každému elektrickému prknu dostanete také dálkové ovládání, jehož prostřednictvím můžete podle potřeby řídit rychlost pohybu a spotřebu elektrické energie. Někteří výrobci ke svým modelům přikládají také praktickou mobilní aplikaci, která slouží namísto ovladače. Aplikace také umožňují nastavit požadované vlastnosti skateboardu nebo longboardu podle požadavků jezdce. Buďte však obezřetní, protože během jízdy nelze mobilní ovládání používat.

Cena

Pomalu se dostáváme na závěr textu věnovaného problematice výběru elektrických skateboardů a longboardů. Jako vždy nás čeká cenové okénko, v němž vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy. Vzhledem k tomu, že prkna s elektromotorem představují relativně nový, omezený segment, vyskytuje se na trhu jen něco málo přes 20 modelů. Rozdělili jsme je do dvou základních cenových pater, v nichž naleznete kousky podobných kvalit.

Cena do 9 000 Kč

Nejste si jisti, zda je jízda na prkně tím pravým pro vás, ale přesto byste rádi využívali všech výhod elektromotoru? Patříte mezi začátečníky, kteří se chtějí všechno teprve naučit? Sáhněte po modelu z nižší cenové třídy, která čítá kousky navržené přesně s ohledem na vaše potřeby.

Většina dostupných prken patří do skupiny longboardů. Maximální rychlost činí 20 km/h a dojezd se pohybuje v rozmezí od 20 do 30 km. Samozřejmostí je bohaté zdobení a výrazné grafické prvky. Povětšinou se setkáte s bambusovou deskou, měkkými kolečky uchycenými stylem off-set. Zkrátka s tím, co nejlépe vyhovuje začínajícím jezdcům.

Cena nad 9 000 Kč

Jestliže jste se již na prknech něco nadrandili, jistě se budete opatrně poohlížet do vyšší cenové skupiny. Začíná hranicí 9 000 korun, ale za nové prkno můžete klidně zaplatit i více než 30 000 Kč. Záleží jen na vás a vašich nárocích.

Očekávejte výkonný elektromotor schopný vyvinout rychlost až 40 kilometrů za hodinu. Dojezd činí až 30 km. Deska je z tvrdého dřeva, kolečka a trucky jsou navrženy s ohledem na výraznou zátěž ve vysokých rychlostech. Pozor by si však měli dávat začátečníci, protože tato prkna již nejsou stavěna primárně s ohledem na vysokou stabilitu a bezpečnost.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 16 hlasů