Menu

Recenze a srovnání Sony Cyber-Shot DSC-WX500

Také nás zaujalo v kategorii Kompakty

Klady

  • Velký optický zoom
  • Výklopný displej (vertikálně)
  • Stabilizace obrazu

Zápory

  • Chybí hledáček
  • Displej je na slunci hůře čitelný
8 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Společnost Sony ve své řadě WX cílí dlouhodobě spíše na méně náročné uživatele. Model Sony Cyber-Shot DSC-WX500 patří mezi ty nejvýkonnější. Uživateli nabídne zejména velký optický zoom, který oceníte na rodinných výletech, ale také stabilizaci obrazu a kvalitní provedení těla.

Snímač má malé rozměry, ostatně většina dražších chytrých telefonů má snímač větší, ale ve své cenové třídě spadá v době srovnání (červen 2022) do průměru. Kvůli menším pixelům ale počítejte s tím, že s takto levným fotoaparátem toho v noci moc při pohybu nevyfotíte. Zařízení nabídne rozlišení 18,2 megapixelů, což bohatě stačí i podstatně dražším přístrojům. Objektiv využívá optické členy světoznámé značky Zeiss, spolehnout se tak můžete po této stránce na kvalitní vykreslení obrazu.

Světelnost objektivu ale není nejlepší, její rozsah je v závislosti na přiblížení f/3,5–f/6,4. Je tady nasnadě opět zdůraznit, že levné kompakty nejsou vhodné pro focení v náročnějších světelných podmínkách. Pokud cílíte na ně, zaměřte se spíše na řadu Sony RX100, Sony ZV1 nebo jinou značku. Nejkratší čas závěrky dosahuje 1/2000 sekundy, fotoaparát přitom dovede zaznamenat maximálně 10 snímků za sekundu. Pro focení statických objektů ve tmě využijete závěrku až 30 sekund dlouhou.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

1/2,3

Typ snímače

BSI-CMOS

Velikost snímače (mm)

6,17 x 4,55

Rozlišení snímače (Mpx)

18,2

Optická stabilizace

Ano

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (sn/s)

10

Maximální délka expozice (s)

30

Hledáček

Není

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ne

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

30

Makro od (cm)

5

ISO min

80

ISO max

12 800

Rozlišení videa (max)

1920 x 1080

FPS videa (max)

60

Hodnocení funkcí a baterie

Po stránce funkčního vybavení neočekávejte žádný velký nadprůměr. Dočkáte se integrovaného blesku, velice jednoduché obsluhy a poměrně velkého displeje. Ten je výklopný, ale lze jej naklánět pouze vertikálně. I to je však v této cenové hladině nadstandardní.

Baterie vydrží krásných 400 snímků, na rozdíl od zrcadlovek je ale u kompaktů toto číslo spíše limitní. Recenzovaný model totiž nemá hledáček a jedním z největších spotřebičů energie je samozřejmě rozsvícený displej. Dobré je, že i přes nízké pořizovací náklady není baterie pro účel úspory při výrobě integrována v těle. Akumulátorů si proto můžete nakoupit tolik, kolik jich potřebujete. Na delší výlety doporučujeme minimálně 2 kusy.

Potěší moderní konektivita zajištěná modulem Wi-Fi. Standardně vám ale výrobce dá k dispozici také konektor pro USB a microHDMI. Data se ukládají na paměťovou kartu, WX pětistovka má pro ni k dispozici jeden slot. V ostatních ohledech nečekejte žádné zázraky, jedná se zkrátka o dobře provedený levný kompakt, který vám ale bleskurychle nebude přeostřovat na oko focené osoby a také nenatočí 4K video na úrovni Hollywoodské produkce.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

400

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ne

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Výrobce materiál těla sice neuvádí, pravděpodobně se ale bude jednat o hořečnatou slitinu. Kovové tělo je provedeno dobře a je robustní. Očekávejte proto solidní odolnost, se kterou jde ruku v ruce vyšší hmotnost. Ta se dostala na úroveň 236 gramů, foťák je tak o něco málo těžší než velký chytrý telefon. Stále se ale jedná o zátěž, která vám po umístění do kapsy kalhoty k zemi nestáhne. Zrcadlový fotoaparát by vážil s objektivem minimálně 4x více.

Parametr Tento produkt
Rozměry (mm)

102 x 58 x 36

Hmotnost (g)

236

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Názory expertů a dalších uživatelů

Při recenzování produktů vždy vyhodnocujeme také názory jiných odborníků a uživatelů. Profesionálové, kterým se toto zařízení dostalo do rukou, jej hodnotí zejména s ohledem k cenové hladině velice kladně. Vybraný model má nadprůměrný zoom v kombinaci s kvalitně provedeným tělem, solidní optikou a příjemným uživatelským rozhraním. Mezi negativy experti uvádí zejména absenci hledáčku a tmavší displej.

Pokud se podíváme na názory uživatelů, je na první pohled zřejmé, že se jedná o kvalitní produkt. Mezi jejich recenzemi se objevuje chvála pro dobře provedené kompaktní tělo, velký optický zoom a výklopný displej. Někteří uživatelé zmiňují, že má zařízení až moc funkcí. V tomto ohledu ale musíme dodat, že je prostředí systému čisté a velice přehledné.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tím největším benefitem Sony Cyber-Shot DSC-WX500 je bez debat jeho nízká pořizovací cena. Kvalitní a robustní kovové tělo, ale také stabilizaci bychom očekávali spíše ve vyšší cenové hladině. Je ale jen a jen dobře, že se poměrně solidní modely propracovávají svou cenou až k těm nejnižším hranicím. Výklopný displej je pak zcela nadstandardní.

Trochu nám chybí sáně pro osazení externího blesku, mikrofonu či jakéhokoliv jiného příslušenství, ale opět je potřeba zdůraznit, že levné fotoaparáty rozhodně necílí na profesionální uživatele. Příjemný by byl i optický hledáček a svítivější displej.

Porovnání s alternativami

Zajímavou levnou alternativou je v tomto případě nižší model Sony Cyber-Shot DSC-WX350. Jedná se v podstatě o stejný produkt v lehce osekané verzi, ale s nižšími pořizovacími náklady. Zatímco modely WX500 a WX350 na první pohled sdílí stejný snímač, rozdíly najdeme v obrazovém procesoru. Ten umožňuje WX350 nejkratší čas závěrky 1/1600 s oproti 1/2000 s u vyšší řady a také dosti krátkou maximální délku závěrky. Sony WX350 totiž dovede fotku snímat maximálně 4 sekundy, zatímco Sony WX500 plných 30 sekund. Dlouhou závěrku přitom oceníte zejména v noci.

Dalším zásadním rozdílem je u levnějšího z modelů absence výklopného displeje. Pokud tedy rádi fotíte od pasu, vyhoví vám spíše Sony WX500. Displej je navíc u dostupného zařízení umístěn na plastovém těle, které samozřejmě není zdaleka tak robustní jako tělo kovové. Optický zoom dražšího modelu je o třetinu větší. Drobné rozdíly najdete ve výdrži baterie a minimální hodnotě ISO, ale nejedná se o žádné velké odlišnosti.

Jestliže chcete pořídit levný kompakt na výlety, ať už po městě, nebo v přírodě, a nemáte na kvalitu fotek velké nároky, bude vám s nejvyšší pravděpodobností stačit Sony Cyber-Shot DSC-WX350. Všeobecně bychom vám ale doporučili se zaměřit spíše na dražší z modelů, tedy Sony Cyber-Shot DSC-WX500. Ten je nejen lépe vybaven, ale díky kovovému tělu se dočkáte i solidní odolnosti.

Naše hodnocení a závěr

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-WX500 rozhodně není určen profesionálům ani náročným uživatelům. Pokud se ale řadíte mezi nenáročné uživatele, kteří dbají na kvalitu toho, co kupují, může být tato volba zajímavá právě pro vás.

Fotoaparát zvládá za denního světla tvořit poměrně pěkné snímky, díky velkému optickému zoomu jej zužitkujete také na výletech. Baterie má solidní výdrž, malé rozměry snímače se ale odrazí na kvalitě při focení ve tmě. Pokud ale hledáte co nejlevnější model, dobře vám vyhoví také Sony CyberShot DSC-WX350.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony Cyber-Shot DSC-WX500
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. V článku o kompaktních fotoaparátech vám vysvětlí nejen vliv velikosti snímače na kvalitu fotek, ale také fungování zoomu. Jeho články najdete mimo jiné u zrcadlovek, mobilních telefonů a notebooků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Sony Cyber-Shot DSC-WX500

Sony Cyber-Shot DSC-WX500

8 000 Kč Orientační cena