Recenze Sony Cyber-Shot DSC-WX500 - Test 2022 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Sony Cyber-Shot DSC-WX500

Doporučujeme Při nákupu v kategorii kompaktů do 8000 Kč

Datum doporučení: Červen 2022

83,3 % Celkové hodnocení
  • Velký optický zoom
  • Výklopný displej (vertikálně)
  • Stabilizace obrazu
  • Chybí hledáček
  • Displej je na slunci hůře čitelný
8 000 Kč Orientační cena

Koupit v obchodě:

Souhrnné údaje 

Společnost Sony ve své řadě WX cílí dlouhodobě spíše na méně náročné uživatele. Model Sony Cyber-Shot DSC-WX500 patří mezi ty nejvýkonnější z nich. Uživateli nabídne zejména velký optický zoom, který oceníte na rodinných výletech, ale také stabilizaci obrazu a kvalitní provedení těla.

Snímač má malé rozměry, ostatně většina dražších chytrých telefonů má snímač větší, ale ve své cenové třídě spadá do průměru. Kvůli menším pixelům ale počítejte s tím, že s takto levným fotoaparátem toho v noci moc v pohybu nevyfotíte. Zařízení nabídne rozlišení 18,2 megapixelů, což bohatě stačí i podstatně dražším přístrojům. Objektiv využívá optické členy světoznámé značky Zeiss, spolehnout se tak můžete po této stránce na kvalitní vykreslení obrazu.

Světelnost objektivu ale není nejlepší, její rozsah je v závislosti na přiblížení f/3,5–f/6,4. Je tady na snadě opět zdůraznit, že levné kompakty nejsou vhodné pro focení v náročnějších světelných podmínkách. Pokud cílíte na ně, zaměřte se spíše na řadu Sony RX100, Sony ZV1 nebo jinou značku. Nejkratší čas závěrky dosahuje 1/2000 sekundy, fotoaparát přitom dovede zaznamenat maximálně 10 snímků za sekundu. Pro focení statických objektů ve tmě využijete závěrku až 30 sekund dlouhou.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

1/2,3

Typ snímače

CMOS

Velikost snímače (mm)

6,17 x 4,55

Plocha snímače (mm^2)

28

Rozlišení (mpx)

18,2

Optická stabilizace

V objektivu

Nejkratší čas závěrky (s)

1/2000

Rychlost sériového snímání (s)

10

Maximální délka expozice (s)

30

Hledáček

Není

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ne

Stavový displej

Ne

Optický zoom (x)

30

Makro od (cm)

5

ISO min

80

ISO max

12 800

Rozlišení videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

60

Hodnocení funkcí a baterie

Po stránce funkčního vybavení neočekávejte žádný velký nadstandard. Dočkáte se integrovaného blesku, velice jednoduché obsluhy a poměrně velkého displeje. Ten je výklopný, ale lze jej naklánět pouze vertikálně. I to je však v této cenové hladině nadstandardní.

Baterie vydrží krásných 400 snímků, narozdíl od zrcadlovek je ale u kompaktů toto číslo spíše limitní. Recenzovaný model totiž nemá hledáček a jedním z největších spotřebičů energie je samozřejmě rozsvícený displej. Dobré je, že i přes nízké pořizovací náklady není baterie pro účel úspory při výrobce integrována v těle. Akumulátorů si proto můžete nakoupit tolik, kolik jich potřebujete. Na delší výlety doporučujeme minimálně 2 kusy.

Potěší moderní konektivita zajištěná modulem Wi-Fi. Standardně vám ale výrobce dá k dispozici také konektor pro USB a microHDMI. Data se ukládají na paměťovou kartu, WX pětistovka má pro ni k dispozici jeden slot. V ostatních ohledech nečekejte žádné zázraky, jedná se zkrátka o dobře provedený levný kompakt, který vám ale bleskurychle nebude přeostřovat na oko focené osoby a také nenatočí 4K video na úrovni Hollywoodské produkce.

Parametr Tento produkt
Výdrž baterie (počet snímků)

400

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ne

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Hodnocení konstrukce

Výrobce materiál těla sice neuvádí, pravděpodobně se ale bude jednat o hořečnatou slitinu. Kovové tělo je provedeno dobře a je robustní. Očekávejte proto solidní odolnost se kterou jde ruku v ruce vyšší hmotnost. Ta se dostala na úroveň 236 gramů, foťák je tak o něco málo těžší, než velký chytrý telefon. Stále se ale jedná o zátěž, která vám po umístění do kapsy kalhoty k zemi nestáhne. Zrcadlový fotoaparát by vážil s objektivem minimálně 4x více.

Parametr Tento produkt
Rozměry (mm)

102 x 58 x 36

Hmotnost (g)

236

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Názory expertů a dalších uživatelů

Při recenzování produktů vždy vyhodnocujeme také názory jiných odborníků a uživatelů. Profesionálové, kterým se toto zařízení dostalo do rukou, jej hodnotí zejména s ohledem k cenové hladině velice kladně. Vybraný model má nadprůměrný zoom v kombinaci s kvalitně provedeným tělem, solidní optikou a příjemným uživatelským rozhraním. Mezi negativa experti uvádí zejména absenci hledáčku a tmavější displej.

Pokud se podíváme na názory uživatelů, je na první pohled zřejmé, že se jedná o kvalitní produkt. Mezi jejich recenzemi se objevuje chvála pro dobře provedené kompaktní tělo, velký optický zoom a výklopný displej. Někteří uživatelé zmiňují, že má zařízení až moc funkcí. V tomto ohledu ale musíme dodat, že je prostředí systému čisté a velice přehledné.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tím největším benefitem Sony Cyber-Shot DSC-WX500 je bez debat jeho nízká pořizovací cena. Kvalitní a robustní kovové tělo, ale také stabilizaci bychom očekávali spíše ve vyšší cenové hladině. Je ale jen a jen dobře, že se poměrně solidní modely propracovávají svou cenou až k těm nejnižším hranicím. Výklopný displej je pak zcela nadstandardní.

Trochu nám chybí sáně pro osazení externího blesku, mikrofonu či jakéhokoliv jiného příslušenství, ale opět je potřeba zdůraznit, že levné fotoaparáty rozhodně necílí na profesionální uživatele. Příjemný by byl i optický hledáček a svítivější displej.

Porovnání s alternativami

Zajímavou levnou alternativou je v tomto případě nižší model Sony Cyber-Shot DSC-WX350. Jedná se v podstatě o stejný produkt v lehce osekané verzi, ale s nižšími pořizovacími náklady. Zatímco snímač modely WX500 a WX350 na první pohled sdílí stejný, rozdíly najdeme v obrazovém procesoru. Ten umožňuje WX350 nejkratší čas závěrky 1/1600 s oproti 1/2000 s u vyšší řady a také dosti krátkou maximální délku závěrky. Sony WX350 totiž dovede fotku snímat maximálně 4 sekundy, zatímco Sony WX500 plných 30 sekund. Dlouhou závěrku přitom oceníte zejména v noci.

Dalším zásadním rozdílem je u levnějšího z modelů absence výklopného displeje. Pokud tedy rádi fotíte od pasu, vyhoví vám spíše Sony WX500. Displej je navíc u dostupného zařízení umístěn na plastovém těle, které samozřejmě není zdaleka tak robustní, jako tělo kovové. Optický zoom dražšího modelu je o třetinu větší. Drobné rozdíly najdete ve výdrži baterie a minimální hodnotě ISO, ale nejedná se o žádné velké odlišnosti.

Jestliže chcete pořídit levný kompakt na výlety, ať už po městě nebo v přírodě, a nemáte na kvalitu fotek velké nároky, bude vám v nejvyšší pravděpodobnosti stačit Sony Cyber-Shot DSC-WX350. Všeobecně bychom vám ale doporučili se zaměřit spíše na dražší z modelů, tedy Sony Cyber-Shot DSC-WX500. Ten je nejen lépe vybaven, ale díky kovovému tělu se dočkáte i solidní odolnosti.

Naše hodnocení a závěr

Kompaktní fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-WX500 rozhodně není určen profesionálům, ani náročným uživatelům. Pokud se ale řadíte mezi nenáročné uživatele, kteří dbají na kvalitu toho, co kupují, může být tato volba zajímavá právě pro vás. Fotoaparát zvládá za denního světla tvořit poměrně pěkné snímky, díky velkému optickému zoomu jej zužitkujete také na výletech. Baterie má solidní výdrž, malé rozměry snímače se ale odrazí na kvalitě při focení ve tmě. Pokud ale hledáte co nejlevnější model, dobře vám vyhoví také Sony CyberShot DSC-WX350.

8 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Sony Cyber-Shot DSC-WX500 | Hodnocení: 83,3 %
Jakub Gulec je v naší redakci v roli technického redaktora. V minulosti se věnoval poloprofesionálně focení. V rukou měl kdejaký fotoaparát, ať už kompaktní, zrcadlovku nebo kompakt s výměnným objektivem, fototechnice tak dobře rozumí. Kromě fotoaparátů má v péči také celou řadu témat zaměřených na elektroniku či elektrické nářadí.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony Cyber-Shot DSC-WX500

Sony Cyber-Shot DSC-WX500

8 000 Kč Orientační cena