Menu

Komody – 10 nejlepších ve srovnání 2024

Aktualizováno:

Jakou komodu vybrat dle srovnání

Při zařizování interiéru je potřeba najít ideální kombinaci několika faktorů. Prvky v domácnosti by měly být nejen praktické a vhodné ke každodennímu používání, ale měly by také odpovídat vašemu estetickému vkusu, aby se vám doma líbilo a cítili jste se pohodlně. Oblíbeným nábytkem, který splňuje obě tato kritéria a který je již dlouhodobě oblíbený, je komoda. Její praktičnost spočívá především v rozčlenění prostoru.

Komody se hodí do téměř každé místnosti. Nejčastěji jsou součástí obývacích pokojů, kde slouží jako odkládací prostor. Dále se však hodí také do ložnice, kde slouží jako úložný prostor na ložní prádlo, nebo do dětského pokoje. Nabídka komod je široká a jednotlivé modely se liší především typem, použitým materiálem a rozměry. Více informací k výběru se dozvíte v našem článku jak vybrat komodu.


Recenze Livarno Home 2Z 2D
Livarno Home 2Z 2D
Recenze Klups Karolína
Klups Karolína
Recenze Klups PAULA
Klups PAULA
Recenze Signal Julia K12D2
Signal Julia K12D2
Recenze Livarno Home Genf 3Z
Livarno Home Genf 3Z
Recenze Signal K140 6SZ
Signal K140 6SZ
Recenze Livarno Home Madrid 2D
Livarno Home Madrid 2D
Recenze Signal Malva 6S 120
Signal Malva 6S 120
Recenze Signal Malva 8S 140cm
Signal Malva 8S 140cm
Recenze Signal Julia K14
Signal Julia K14
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 1 700 Kč 3 200 Kč 3 000 Kč 1 600 Kč 1 800 Kč 2 900 Kč 1 700 Kč 2 700 Kč 3 800 Kč 1 500 Kč
Rozměry - šířka, výška, hloubka (cm) 113 x 67 x 40 80 x 81 x 50 81 x 80 x 48 74 x 85 x 35 79 x 75 x 48 77 x 140 x 40 113 x 67 x 40 77 x 120 x 30 97 x 138 x 40 85 x 45 x 35
Materiál HDF MDF MDF HDF HDF LTD HDF LTD LTD LTD
Barva Bílá, hnědá Bílá Bílá Bílá, hnědá Bílá Bílá, hnědá Bílá, hnědá Hnědá Bílá Bílá, hnědá
Počet zásuvek 2 3 3 2 3 6 0 6 8 4
Počet dvířek 2 0 0 2 0 0 2 0 0 0
Počet polic 0 0 0 1 0 0 2 0 0 0
Nožičky Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne
Hmotnost (kg) 33,1 Neuvedeno 40 Neuvedeno 30 Neuvedeno 32,4 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno

Nejprodávanější komody dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 84 %
Počet recenzí: 23
2 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 66 %
Počet recenzí: 11
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 100 %
Počet recenzí: 1
2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 2 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 60 %
Počet recenzí: 8
3 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 89 %
Počet recenzí: 24
3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 60 %
Počet recenzí: 1
7 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 1
4 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 97 %
Počet recenzí: 2
1 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat komodu

Při výběru komody je vhodné zohlednit následující faktory:

  • Proč si koupit komodu – jednoznačnou výhodou komod je jejich praktičnost, snadná přístupnost k uloženým věcem a působivý design, který ozvláštní každou místnost.
  • Důležité parametry při výběru komody – při výběru ideální komody je vhodné se zaměřit na její materiál, rozměry a typ komody.
  • Druhy komod podle typu úložného prostoru – komody jsou variabilním druhem nábytku a dělí se na čtyři základní kategorie dle zpracování, a to na šuplíkové, policové, skříňkové/dvířkové komody a kombinované komody.
  • Druhy komod podle materiálu – komody se nejčastěji vyrábí z měkčících typů dřev nebo kvalitního masivu, z cenově dostupnějších dřevovláknitých desek (MDF), laminátových dřevotřískových desek (LTD) odolných vůči okolním vlivům nebo z ratanu.
  • Druhy komod podle velikosti – šířka komod se pohybuje v rozmezí 40 až 200 cm, hloubka 30 až 60 cm a výška 50 až 160 cm.
  • Dodatečné prvky komod – pomocí dodatečných prvků se zvyšuje praktičnost komod a je dotvářen jejich zajímavý vzhled. Těmito prvky jsou: tichý pojezd šuplíků, tlumený dojezd, nožičky, kolečka, osvětlení či plnovýsuv.
  • Ceny komod – pohybují se v závislosti na použitém materiálu, jeho kvalitě, velikosti komody a jejího designu. Největší výběr komod se pohybuje v rozmezí od 3 000 do 6 000 Kč, vysoce kvalitní komody však vyjdou na více než 10 000 Kč.

Proč si koupit komodu?

Komody se hodí do každé domácnosti. Důvody, proč si z široké nabídky nábytku zvolit právě komodu jsou následující.

  • Praktičnost – komody zabírají v prostoru málo místa a díky uspořádání pojmou mnoho věcí, které by jinak byly rozprostřeny beze skladu po místnosti.
  • Snadná přístupnost – díky přehlednému rozestavění prostoru jsou uložené věci snadno přístupné a hned po ruce.
  • Design – komody se hodí do domácnosti v každém stylu. Jejich použitelnost je variabilní a je možné jimi ozvláštnit téměř jakoukoliv místnost v domě.

Důležité parametry při výběru komody

Při hledání ideální komody jsou hlavní následující parametry.

  • Materiál druh a kvalita materiálu jsou při výběru komody alfou a omegou. Od použitého materiálu se odvíjí životnost tohoto nábytku a jeho odolnost.
  • Rozměry – při výběru jsou důležité nejen celkové rozměry komody, ale také parametry týkající se jednotlivých zásuvek. Je proto vhodné již před výběrem vědět, co budete do komody ukládat. Pakliže to má být oblečení, zkuste současně zvážit pořízení šatní skříně.
  • Typ komody – dle dostupného prostoru a požadovaného vzhledu je možné vybírat z šuplíkových, policových, skříňových a dvířkových komod či z kombinovaných komod.

Druhy komod podle typu úložného prostoru

Typ komody ovlivňuje nejen její vzhled, ale také uspořádání prostoru. Při výběru ideálního typu je proto vhodné se rozhodovat dle prostoru v dané místnosti a dle rozměrů věcí, které plánujete do komody ukládat.

  • Šuplíkové komody – disponují výsuvnými šuplíky. Při výběru je vhodné se zaměřit na mechanismus pojezdů.
  • Policové komody – disponují několika policemi. U méně kvalitních materiálů si pohlídejte nosnost jednotlivých polic.
  • Skříňkové a dvířkové komody – disponují několika otevřenými či zavíracími skříňkami. Dle prostoru v místnosti lze vybírat z pantových či posuvných dvířek.
  • Kombinované komody – disponují různým počtem šuplíků, skříněk a otevřených polic. Dělí se do dvou kategorií, a to na uzavřené a částečně uzavřené komody..

Šuplíkové komody

Komody tohoto typu disponují několika výsuvnými šuplíky. Jsou ideální do dětského pokoje, ložnice, do předsíně nebo na chodbu. Při jejich výběru je vhodné se zaměřit na vnitřní šířku, hloubku a výšku zásuvek.

Důležitý je také mechanismus pojezdů. Pro úplný přehled o uložených věcech jsou vhodné šuplíky s plnovýsuvy, pohlídejte si však, zda je daná komoda při úplném výsuvu stabilní. Do ložnice je pak vhodné pořizovat komody s pojezdy s tichým a snadným chodem, které jsou zajištěny tlumeným dojezdem.

Policové komody

Komody tohoto typu se skládají z 1 až 3 polic. U méně kvalitních materiálů a především u tenčích desek si pohlídejte jejich nosnost. Jestliže v policích plánujete skladovat těžší věci, zvažte výběr kratších polic či dlouhých a robustnějších polic.

Skříňkové a dvířkové komody

Skříňkové komody disponují několika skříňkami, které je možné vyplnit úložnými boxy. Dvířkové komody mívají 1 až 6 neprůhledných nebo skleněných dvířek, které skryjí obsah komody. Do větších prostorů se hodí komody s dvířky na panty, do menších prostorů jsou vhodnější posuvná dvířka.

Kombinované komody

Komody tohoto typu disponují různým počtem šuplíků, skříněk i otevřených polic. Pro jejich praktičnost a variabilní využití jsou oblíbeným prvkem v obývacích či dětských pokojích. V kuchyních mohou posloužit jako příborník či bar. Běžně se kombinované komody dělí na plně uzavřené a částečně uzavřené. Druhý typ je vhodný do obývacích pokojů, jelikož skýtá úložný prostor i otevřený prostor k vystavení dekorací.

Druhy komod podle materiálu

Materiál komody je vhodné vybírat podle životnosti materiálu, jeho kvality, osobního vkusu a ceny, kterou jste ochotni investovat. Komody se vyrábí nejčastěji z následujících materiálů, které je možné kombinovat s kovovými prvky.

  • Dřevo – komody z měkčících typů dřev jsou lehčí a snadnější na údržbu. Masivní desky působí elegantněji, jsou však těžší a jejich údržba je časově náročnější.
  • MDF – jedná se o materiál důvěryhodně napodobující dřevěné povrchy. Je k dostání v mnoha designových úpravách a vybírat lze z lesklých či matných povrchových úprav.
  • LTD – jedná se o oblíbený materiál, který je odolný vůči okolním vlivům. Vybírat lze z velkého množství designových zpracování a údržba desek je velmi snadná.
  • Ratan – komody z ratanu mají většinou menší rozměry a hodí se do užších prostorů. Jsou lehké a je proto snadné je přemisťovat.

Dřevo

Dřevěné komody vnáší do interiéru naturální vzhled a v kombinaci s kovem se hodí do místností v industriálním stylu. Z měkčcích typů dřev se používá nejčastěji smrk nebo borovice, odolnější masivní komody se vyrábí z buku či dubu. Nábytek z masivu působí velmi elegantně, je však těžší a jeho stěhování je náročnější. Jelikož se jedná o přírodní materiál, který léty pracuje, může docházet k tmavnutí a zvýraznění kresby dřeva.

Dřeva chráněné lakem se snadno čistí. Náročnější na údržbu je masiv, který je chráněn olejem nebo voskem. Tuto povrchovou úpravu je nutné jednou za čas obnovit, a to odstraněním původní vrstvy a nanesením nové. Pokud je tento mezikrok zanedbán a na dřevě zůstane původní lak, při přetření se mohou vytvářet nevzhledné skvrny.

MDF

Dřevovláknitými deskami lze věrohodně napodobit dřevěný povrch. Jedná se o materiál, který nabízí širokou škálu designových úprav a je tak možné vybírat z velkého množství dekorů. Komody z tohoto materiálu se snadno udržují a řadí se mezi levnější varianty. Vybírat lze z matných či lesklých povrchových úprav. Je však nutné podotknout, že na lesklých površích je viditelný téměř každý otisk.

LTD

Laminátové dřevotřískové desky jsou při výrobě komod často využívaným materiálem. Příjemným bonusem je široký výběr designových zpracování. Spodní i horní plochy jsou zalaminovány, díky čemuž jsou jejich barvy stálé a neblednou působením okolních vlivů. Hrany desek jsou polepeny buď papírovou nažehlovací páskou, nebo plastovou ABS páskou, která lépe chrání materiál před odřením a vlhkostí.

Šířka jednotlivých desek by měla být větší než 18 mm, aby se police pod předměty neprohýbaly. U komod s dlouhými policemi jsou užší desky velmi nepraktické. Povrchová úprava desek je dostupná v matném i lesklém provedení, přičemž každé z nich lze udržovat otřením vlhkým hadříkem.

Ratan

Ratanové komody jsou velmi lehké a je tak snadné je přemisťovat. Většina komod z tohoto materiálu se vyrábí v menších rozměrech. Hodí se proto od užších prostor, jako je koupelna či předsíň.

Materiál Výhody Nevýhody
Dřevo + Dlouhá životnost

+ Stabilita

+ Odolnost

+ Přírodní vzhled

– Změna odstínu

– Složitější údržba (u masivu)

– Vyšší pořizovací cena

– Vyšší hmotnost (u masivu)

MDF + Nízká pořizovací cena

+ Snadná údržba

– Kratší životnost

– Vyšší hmotnost

LTD + Nízká pořizovací cena

+ Neztrácí původní vzhled

+ Snadná údržba

– Kratší životnost

– Vyšší hmotnost

Ratan + Nízká hmotnost – Pouze malé modely

– Méně stabilní

Druhy komod podle velikosti

Při volbě ideální velikosti komody je nutné znát následující parametry.

  • Rozměry prostoru – změřte si maximální možné míry komody dle dostupného prostoru a při výběru se zaměřte pouze na komody daných rozměrů a případně menší modely.
  • Požadovaná velikost jednotlivých částí komody – naplánujte si, co budete do jednotlivých částí komody ukládat a vyberte si komodu, do které padnou vaše věci tak akorát.

Do stísněných prostor se hodí vysoké a úzké komody, do ložnice či obývacího pokoje jsou vhodnější robustnější modely. Šířka komod se pohybuje v rozmezí 40 až 200 cm, hloubka mezi 30 až 60 cm a výška mezi 50 až 160 cm.

Dodatečné prvky

Komody primárně slouží k ukládání věcí. Pomocí následujících prvků se však podstatně  zvyšuje jejich praktičnost i design.

  • Tichý pojezd šuplíků – zajistí snadné vysouvání šuplíků s tichým chodem. Kovové kuličkové pojezdy jsou jistotou dlouhodobého a bezproblémového používání.
  • Tlumený dojezd – tento mechanismus zabrání bouchání šuplíků při jejich zavírání.
  • Nožičky – jedná se o prvek, který ozvláštní vzhled komody. Pomocí nastavitelných nožek je možné upravit výšku komody, což je přínosné především v místnostech s nerovným povrchem.
  • Kolečka – tento prvek vám usnadní přesouvání komody z místa na místo.
  • Osvětlení – je dekorativním prvkem, kterým jsou nejčastěji opatřeny komody s prosklenými dvířky. Pomocí osvětlení vynikají dekorace a je dotvářen celkový design komody.
  • Plnovýsuv – tento mechanismus zajišťuje úplné vysunutí šuplíku, díky kterému budete mít přehled i o tom, co je schované v jeho zadní části. Je však vhodné si ověřit, zda se při vysunutí šuplíku komoda nepřevažuje.

Často kladené dotazy ke komodám

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 6 hlasů

Další oblíbené testy a recenze