Šatní skříně patří k základnímu vybavení většiny domácností. V tomto článku se dozvíte:
- Proč koupit šatní skříň – může vám sloužit mnoho let a snadno s ní efektivně uložíte oblečení.
- Nevýhody šatních skříní – mají poměrně vysokou cenu a zaberou hodně místa.
- Výběr podle povahy prostoru – do malých bytů přijdou vhod skříně s posuvnými dveřmi, do přechodného bydlení zase bude stačit mnohem levnější textilní skříň.
- Druhy podle materiálu – skříň z masivu bude dražší, vydrží ale dlouho a půjde brousit a lakovat. Lamino je dostupnější a nabízí nepřeberné množství dekorů.
- Důležité parametry – stěžejní jsou rozměry a počet i druh dveří. Zajímat by vás mělo i vnitřní uspořádání skříně.
- Vybavení šatních skříní – základem jsou šatní tyče, police a šuplíky. Některé skříně disponují i osvětlením a nebo zrcadlem.
- Oblíbené značky šatních skříní – u polské firmy Bogart pořídíte skříně z lamina za dostupnou cenu, k populárním českým výrobcům patří Nábytek Mikulík vyrábějící ve Vranovicích a švédská IKEA nabízí nejen jednotlivé skříně, ale také variabilní systémy, ze kterých si skříň poskládáte dle svých představ.
- Ceny šatních skříní – za pár stovek korun můžete mít skříň textilní, do 10 000 Kč seženete především menší skříně z lamina a větší modely z masivu vás mohou vyjít i na 100 000 Kč.
- Rady pro uspořádání šatních skříní – pravidelně oblečení třiďte a vyřazujte co nenosíte, sezónní věci ukliďte do hůře dostupných částí a nevracejte do skříně roznošené oblečení.
Proč koupit šatní skříň
Důvodů, proč si pořídit šatní skříň je mnoho. Mezi ty hlavní patří:
- Efektivní uskladnění – do propracované šatní skříně se vám bude oblečení uskladňovat snadno a vejde se ho tam mnoho.
- Organizace – uskladnění oblečení v šatní skříni je přehledné, především pokud zvolíte model s různými prvky, jako jsou šatní tyče, zásuvky nebo police.
- Přístupné oblečení – na rozdíl od různých šuplíkových komod bude v šatní skříni oblečení lépe viditelné a snáze dosažitelné. Oblečení, které se nehodí ke skládání, lze přehledně pověsit na ramínka.
- Oživí interiér – šatní skříň je velkým kusem nábytku, který zásadně ovlivní vzhled interiéru. Může prostor skvěle dotvořit nebo být dokonce designovým prvkem.
- Životnost – vhodně zvolené materiály a kvalitní konstrukce skříně zajistí její dlouhou životnost.
TIP: Pro uskladnění sezónního oblečení doporučujeme vakuové pytle. Pokud vybavujete bydlení, přijde vám hodit také naše srovnání sedacích souprav nebo matrací.
Nevýhody šatních skříní
Přestože využívání šatních skříní má hlavně pozitiva, můžeme najít i pár nevýhod:
- Cena – nákup kvalitní velké šatní skříně není rozhodně levnou záležitostí.
- Hromadění nepotřebných věcí – dostupný volný úložný prostor svádí k hromadění kousků, které byste jinak vyhodili. Zbytečně pak zabírají místo, aniž byste je kdy využili.
- Prostorová náročnost – šatní skříně nejsou zrovna malým kusem nábytku a je potřeba mít na ně v místnosti prostor.
Výběr podle povahy prostoru
Při výběru šatní skříně nejdřív promyslete, do jakého prostoru ji budete umisťovat:
- Do malých prostorů – prioritou je co nejlepší využití prostoru pomocí posuvných dveří a vhodných rozměrů šatní skříně.
- Do tvarově specifických prostorů – ideální volbou je šatní skříň na míru.
- Do velkých prostorů – volte klidně větší množství šatních tyčí. Vybírejte s klidem větší modely, třeba podle vzhledu.
- Do dětského pokoje – skříně v hravém provedení s nižší výškou vaše potomky určitě potěší.
- Do přechodného bydlení – jako provizorní řešení dobře slouží skříň textilní.
- Do předsíně – hodit se budou skříně s šatní tyčí ale i policemi pro uskladnění bot.
Do malých prostorů
Bude se hodit skříň s co nejlepším využitím prostoru. Ideálně vybírejte skříň až ke stropu, abyste využili na maximum veškerý úložný prostor. Výhodou jsou posuvné dveře, k jejichž otevření není zapotřebí tolik místa. Vyberete-li navíc dveře rovnou se zrcadlem, zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Pokud vám posuvné dveře nevyhovují, zvažte dveře skládací. V extrémně malém pokoji se může hodit skříň se systémem zabudované sklápěcí postele nebo psacího stolu. V nabídce prodejců nábytku najdete také skříně rohové, počítejte však s omezeným přístupem do rohu a ideálně do takové skříně vybírejte šatní tyč.
Do tvarově specifických prostorů
Potřebujete-li do vašeho pokoje atypickou šatní skříň, budete se pravděpodobně muset obrátit na truhláře. Další možností jsou systémy, se kterými si nakonfigurujete skříň na míru, například v obchodních domech IKEA.
Do velkých prostorů
Neřešíte-li nedostatek místa, vybírejte šatní skříň klidně třeba podle vzhledu. Na výběr budete mít z mnoha velkorysých skříní s různými nadstandardními úložnými prostory. U velkých skříní je však také vhodné promyslet množství a typ oblečení, které do ní budete ukládat. Mohli byste totiž zvolit zbytečně obrovskou skříň, která bude z poloviny prázdná.
Pokud neradi skládáte oblečení, vyberte skříň s větším množstvím šatních tyčí. Vždy je ale dobré mít ve skříni pár polic nebo šuplíků na spodní prádlo a textil, který nelze pověsit na ramínko.
Do dětského pokoje
Výběr dětské šatní skříně se liší především v rozměrech a designu nábytku. Pro menší děti volte klidně nízké šatní skříně, aby děti dosáhly na ramínka a do většiny polic. Skříň však bude po pár letech zbytečně nízká a nevejde se do ní takové množství textilu, jako do šatní skříně standardní výšky. Vyberete-li skříň vysokou, můžete do horních pater uložit sezónní věci, na které děti dosáhnout nepotřebují.
Na trhu narazíte na dětské šatní skříně s různými dětskými obrázky a prvky. Pokud chcete pro své děti něco netradičního, nechte si vyrobit třeba šatní skříň se zabudovanou skrýší.
Do přechodného bydlení
Pokud hledáte krátkodobé řešení nebo nemůžete za šatní skříň utrácet, dostupnou variantou jsou textilní šatní skříně. Jejich výhodou je nízká cena a díky lehké konstrukci je snadno sestavíte nebo přenesete. Počítejte však s nižší nosností. Tato varianta je oblíbená třeba u studentů. Problémy s ukládáním oblečení při nižším rozpočtu však může obstojně vyřešit i např. komoda.
Do předsíně
Při výběru šatní skříně do chodby nebo předsíně berte ohled na počet osob v domácnosti a množství kabátů a bund, které budete chtít uskladnit. Jedna šatní tyč totiž nemusí na všechny bundy a kabáty stačit. Nezapomeňte ani na uložení bot. Ke skladování sezónní obuvi využijte police nebo hůře dostupné vrchní části skříně. Hodit se může také zrcadlo nebo háčky.
Druhy podle materiálu
Materiál šatní skříně do velké míry ovlivňuje její cenu i životnost. Možnosti jsou následující:
- Šatní skříně z masivního dřeva – trvanlivá, ale zároveň cenově náročnější varianta.
- Šatní skříně z dýhy – tenká vrstva dřeva na povrchu skříně vypadá dobře a skříň bude levnější.
- Šatní skříně z lamina – cenově dostupná varianta s velkým výběrem dekorů.
- Kovové šatní skříně – typické pro zázemí a šatny firem a sportovních komplexů nebo škol.
- Skleněné šatní skříně – skleněné dveře mohou plnit funkci zrcadla nebo mít dekorační účel.
- Textilní šatní skříně – levná varianta vhodná pro nenáročné uživatele a do přechodného bydlení.
Šatní skříně z masivního dřeva
Masiv patří k dražším materiálům, odvděčí se vám však kvalitou a trvanlivostí. Jeho výhodou je také možnost broušení, lakování a dalších úprav, které vám jiné materiály nedovolí. Stylem se tyto skříně hodí nejvíce do chalup a venkovských interiérů, najdete ale i moderně pojaté kousky.
Při výběru šatní skříně z masivu si rozmyslete typ dřeva. Měkké dřevo pochází nejčastěji z jehličnanů a snáze se opracovává, tvrdé dřevo pochází například z dubu nebo ořechu a mívá často tmavší odstín. Chcete-li místnost prosvětlit, volte například buk, borovici nebo břízu.
Šatní skříně z dýhy
Dýhu lze označit jako kompromis mezi masivem a laminem. Jde o tenkou vrstvu dřeva na povrchu jiného materiálu. Dýhou může být potaženo také lamino a vyrábí se z ní i překližka lepená z několika vrstev. Předností dýhy je viditelný vzhled dřeva.
Šatní skříně z lamina
Základem tohoto materiálů je dřevotříska, jejíž povrch pokrývá pryskyřice s dekorativním papírem. Jde o levnější materiál, který nabízí velké množství dekorů a snadnou údržbu. Problém však může být jakékoliv poškození povrchu, jelikož lamino nelze opravovat zbroušením.
U šatních skříni z lamina počítejte s faktem, že opakované rozkládání a následné složení skříně může vést k rozvrzání nebo poškození skříně. Aby hrany laminových desek vypadaly hezky, měly by být opatřeny ABS nebo melaminovou hranou.
Kovové šatní skříně
Kovové šatní skříně jsou typické pro zázemí firem, sportovní areály nebo školní šatny. Jejich předností jsou kompaktní rozměry, nízká váha a snadná údržba. Hodit se mohou i do garáží nebo technických místností. U běžných interiérových šatních skříní se setkáte spíše s drobnými kovovými prvky.
Skleněné šatní skříně
Se sklem se u šatních skříní setkáte nejčastěji na dveřích, ať už posuvných nebo otvíravých. Jednou z možností jsou dveře zrcadlové, které opticky zvětší prostor. Pořídit ale můžete i skleněné dveře v čistě dekorativní podobě.
Textilní šatní skříně
Látkové skříně jsou velmi dostupnou variantou a hodí se třeba do přechodných bydlišť. Kostru těchto skříní většinou tvoří kovová konstrukce, na které je natažen látkový potah. Počítejte s nižší nosností těchto skříní, jejich výhodou je naopak nízká hmotnost, a tedy snadné přenášení.
Materiál | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Masivní dřevo | + Trvanlivost
+ Možnost broušení + Možnost lakování |
− Vysoká cena
− Nevhodnost pro styk s vodou − Nehodí se do všech interiérů |
Pro uživatele, kteří hledají dlouhodobé řešení s možností oprav a úprav a nehledí moc na cenu |
Dýha | + Vzhled dřeva
+ Snadná údržba + Cena |
− Nelze brousit a lakovat
− Omezené množství dekorů |
Pro ty, kteří hledají šatní skříň se vzhledem dřeva, ale nechtějí masiv |
Lamino | + Nižší cena
+ Mnoho dekorů + Snadná údžba |
− Nelze brousit a lakovat
− Může se časem rozviklat |
Pro uživatele, kteří chtějí mít na výběr z obrovského množství dekorů, ocení nižší cenu a nevadí jim, že skříň nepůjde brousit |
Kov | + Nízká hmotnost
+ Snadná údržba |
− Poměrně nevzhledné
− Hlasité otevírání a zavírání |
Pro majitele firem nebo provozovatele sportovních areálů či škol, do garáží nebo technických místností |
Sklo | + Zvětší opticky prostor
+ Možno využít jako zrcadlo + Moderní vzhled |
− Těžké
− Velmi viditelné otisky prstů |
Pro ty, kteří chtějí dveře skříně využívat jako zrcadlo nebo chtějí docílit moderního vzhledu |
Textil | + Levný
+ Lehký |
− Menší nosnost
− Slabší konstrukce |
Pro nenáročné uživatele a ty, kteří hledají nejlevnější variantu |
Důležité parametry
Při výběru šatní skříně byste měli brát ohled na tyto parametry:
- Rozměry – stěžejní parametr, který rozhodne o tom, zda se vám skříň do místnosti vleze.
- Tvar – promyslete, zda chcete přímou skříň nebo rohovou variantu.
- Nožičky – dodají vzdušnější vzhled, v prostoru pod skříní se však může hromadit prach.
- Otvírání – posuvné dveře se hodí do malých prostor, u klasických zase vidíte rovnou celý obsah skříně.
- Vnitřní organizace – množství a rozvržení polic, šuplíků a tyčí.
- Náročnost instalace – při výběru myslete i na to, jak se vám bude skříň sestavovat a případně kotvit ke zdi.
Rozměry
Před koupí šatní skříně změřte prostor v místnosti ať víte, jaké by měla mít vaše nová skříň rozměry. Nezapomeňte při plánování umístění zohlednit zásuvky, okna, vypínače nebo radiátory. Vyberete-li hodně vysokou skříň, uložíte do ní více věcí, počítejte ale s horší dostupností nejvyšších pater skříně. Ta jsou vhodná pro sezónní a málo používané šatstvo.
Co se týká hloubky šatní skříně, je důležité myslet na rozměry ramínek. Kvůli věšení oblečení by měla být hloubka skříně alespoň 60 cm. Aby se vám zároveň oblečení do skříně dobře skládalo a bylo snadno dostupné, hloubku zbytečně nepřehánějte.
TIP: Pro často nošené oblečení umístěte tyč na ramínka přibližně ve výšce očí. Pod šatní tyčí ideálně zůstane prostor alespoň 70 cm a pro dlouhé kabáty až dvojnásobek.
Tvar
Tvarově nejoblíbenější jsou přímé šatní skříně, které nabízejí dobrý přehled o uskladněných věcech. Šetříte-li místem, zvažte skříň rohovou. Specifické tvary šatních skříní jsou oblíbené především u dětských modelů, u nichž bývají součástí třeba různé úkryty nebo postel.
Nožičky
Některé šatní skříně vypadají lépe s nožičkami. V prostoru pod nožičkami skříně se však bude hromadit prach. Při rozhodování o nožičkách zvažte i fakt, že nábytek bez nožiček nemusí být vhodný do prostor s podlahovým topením.
Otvírání
Na výběr máte skříně s různým počtem dveří. Ty jsou nejčastěji otvíravé nebo posuvné, ale narazíte také na skládací dveře. Posuvné varianty šetří místo, bývají však mnohdy dražší. Jejich nevýhodou je fakt, že nevidíte celý obsah skříně naráz. U klasických otvíravých dveří půjde na jejich vnitřní stranu zavěsit šátky, opasky a další doplňky.
Dveře šatní skříně jsou být vyrobeny ze stejného materiálu jako korpus nebo můžete zvolit třeba výplet či zrcadlo. Především u látkových skříní narazíte na dveře rolovací.
TIP: Nemůžete si vybrat žádné úchytky? Zvažte bezúchytkovou variantu, u které skříň otevřete pouhým dotykem.
Vnitřní organizace
Promyslete kolik potřebujete šatních tyčí. Jejich umístění se bude lišit podle toho, zda na ně navěsíte dlouhé kabáty a šaty nebo třeba kratší košile. Zvažte množství polic a šuplíků na spodní prádlo a doplňky. Myslete na to, že do zadní části hlubokých polic a do nejvyšších pater skříně je vhodnější uložit sezónní oblečení a kousky pro každodenní nošení bude lepší mít co nejvíc po ruce.
Náročnost instalace
Pokud jste technicky zdatní a nemáte problém sestavit i větší kusy nábytku, nebude pro vás tento parametr hrát až tak velkou roli. Zákazníkům kteří nemají s montováním skříní zkušenosti bude montáž rozměrnějších a členitějších modelů připadat pravděpodobně náročná. Vemte tak při výběru v potaz i to, zda skříň dorazí složená nebo v demontu a jestli vlastníte příslušné nářadí pro montáž, případně zda vám někdo pomůže.
U větších skříní výrobci z bezpečnostních důvodů často doporučují fixaci ke stěně. Zamyslete se tedy nad tím, zda v daném místě není problém vrtat do zdi.
Vybavení šatních skříní
Aby vám šatní skříň sloužila co nejlépe, vybírejte různé funkční prvky a doplňky:
- Police – jsou vhodné na uložení oblečení, které se dobře skládá. Využít půjdou také třeba na ložní prádlo či jiné textilie. Počítejte s horší dostupností oblečení uskladněného v zadní části police.
- Tyč na ramínka – ideální na pověšení košil, sak a halenek, ale také kabátů, bund nebo šatů. Výšku, ve které bude tyč instalována, byste měli promyslet právě s ohledem na délku skladovaného oblečení.
- Šuplíky – na doplňky či šperky, nebo na spodní prádlo se určitě hodí mít v šatní skříni pár šuplíků.
- Zrcadlo – bývá součástí otvíravých i posuvných dveří a vámi vybrané oblečení tak na sobě rovnou zhodnotíte. Navíc opticky zvětší prostor.
- Vnitřní osvětlení – často LED pásky, které vám umožní snáze najít konkrétní oblečení a navíc působí efektně.
- Botník – součástí šatní skříně do předsíně.
- Lavice – do předsíňových šatních skříní se hodí zabudovaná lavice pro snadnější přezouvání a odkládání tašek nebo kabelek.
- Háčky – jsou spíše doplňkovým vybavením skříní a můžete je dle velikosti využít k zavěšení opasků nebo třeba bižuterie či tašek a kabelek.
Oblíbené značky šatních skříní
Při výběru šatní skříně se hodí i informace o oblíbených značkách. Ovšem nakupujete-li v obchodech jako je Asko, Sconto, Jena a podobné, výrobce se ani nemusíte dozvědět.
- Bogart – polský výrobce nábytku figuruje na trhu přes 10 let. Dodací doby u této společnosti jsou sice poměrně dlouhé, důvodem je ale předem avizovaný fakt, že nábytek je vyráběn až po zadání objednávky. V jejich nabídce najdete mnoho šatních skříní z lamina v různých provedeních.
- Idea – česká firma fungující od roku 1993 prodává nábytek na e-shopu a ve 12 kamenných prodejnách po republice. Jejich cílem je prodávat nábytek z masivu i lamina za co nejdostupnější ceny.
- Nábytek Mikulík – jihomoravská rodinná firma s dlouholetou tradicí vznikla roku 1990 jako malá truhlárna a dnes si jejich nábytek můžete pořídit nejen na eshopu a v prodejně ve Vranovicích, ale také u obchodních partnerů po celé ČR. Nabízí také možnost atypických úprav nábytku dle vašich požadavků.
- IKEA – známá švédská společnost zaměřená na nábytek a bytové doplňky má v nabídce mimo jiné systémy šatních skříní, které si můžete nakonfigurovat přesně podle vašich potřeb. K výhodám jejich produktů patří často vzájemná kompatibilita a možnost vrácení a výměny již sestaveného nábytku.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Bogart | Polský producent, který nábytek vyrábí po zadání objednávky | Střední | Šatní skříně z lamina, rohové i rovné, s posuvnými i otvíravými dveřmi | Těm, kteří chtějí vybírat z většího množství skříní v různých provedeních za přiměřenou cenu a nevadí jim delší doby dodání |
Idea | Česká společnost fungující od roku 1993 má v ČR 12 prodejen | Střední | Šatní skříně z lamina i masivu, s posuvnými i otvíravými dveřmi | Pro ty, kteří chtějí skříň koupit od české firmy a hledají široký výběr za dostupnou cenu |
Nábytek Mikulík | Česká firma s výroboou ve Vranovicích | Střední až vyšší | Šatní skříně z lamina i masivu, s posuvnými i otvíravými dveřmi | Pro ty, kteří si zakládají na výběru českých produktů a chtějí mít možnost velkého výběru i případných úprav na míru |
IKEA | Švédská firma zaměřující se na nábytek a vybavení domácnosti | Střední | Systémy šatních skříní i jednotlivé skříně většinou z lamina nebo dýhy | Těm, kteří preferují sestavení skříně z jednotlivých komponent a nepotřebují skříň z masivu |
Ceny šatních skříní
Cena šatní skříně se odvíjí především od použitého materiálu, její velikosti a vybavení. Vybírat budete v těchto cenových kategoriích:
- Do 1 500 Kč – v nejnižší cenové relaci pořídíte převážně skříně textilní. Za menší modely zaplatíte kolem 600 Kč, větší textilní skříně vás vyjdou přibližně na 1 000 Kč.
- Od 2 000 Kč do 10 000 Kč – v této kategorii najdete většinou skříně z lamina. Nejlevnější modely budou poměrně malé a často v nich najdete pouze police, případně menší šatní tyč. S rostoucí cenou se zvětšují i rozměry a vybavení skříní a kolem 10 000 Kč už pořídíte mít prostornou šatní skříň s bohatým vybavením.
- Nad 10 000 Kč – široký výběr skříní z lamina, dýhy i masivu. Finální cena bude záviset na velikosti skříně, množství šuplíků i vybavení. Velká masivní skříň tak vyjde klidně i na 100 000 Kč. Šatní skříň si lze také nechat vyrobit na míru od truhláře, u kterého se cena bude zase odvíjet od použitého materiálu a může se pohybovat v řádech desetitisíců i výš.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 500 Kč | Textilní skříně | Skříně z lamina, masivu nebo dýhy | Pro nenáročné uživatele hledající levnou variantu a do přechodného bydlení |
Od 2 000 Kč do 10 000 Kč | Skříně z lamina | Textilní šatní skříně a skříně z masivu | Pro uživatele hledající dobrý poměr mezi cenou a kvalitou |
Nad 10 000 Kč | Skříně z lamina, dýhy i masivu | Textilní skříně | Pro náročnější uživatele, kteří hledají velkou šatní skříň |
Rady pro uspořádání šatních skříní
Aby bylo uspořádání šatní skříně přehledné, hodí se dodržovat následující body:
- Pravidelně probírejte šatník – alespoň jednou za rok projděte své oblečení a rozlučte se s kousky, které nenosíte. Zabírají totiž v šatníku zbytečné místo. Pokud není oblečení zničené, prodejte jej, nebo darujte.
- Pořiďte kvalitní ramínka – vyberte taková ramínka, ze kterých oblečení nepadá. Na kalhoty a sukně použijte speciální ramínka a pokud chcete šetřit prostor, místo dřevěných vyberte tenká ramínka plastová.
- Prevence proti molům – aby se vám do oblečení nepustili moli, oblečení pravidelně větrejte a nevracejte do šatníku roznošené kousky, protože moli požírají zbytky kůže. K dispozici jsou také odpuzovače nebo lapače molů.
- Sezónní věci – aktuálně nošené oblečení patří dopředu, sezónní textil a doplňky uskladněte ve vrchních patrech a hůře dostupných částech skříně.
Zdravím, vybírám cenově dostupnou skříň pro syna do studentského pokoje v pronájmu. Vím, že textilní jsou nejlevnější, ale přemýšlím, zda alespoň pár let vydrží. Můžete mi poradit s výběrem? díky