Pytle pro vakuové balení textilu ušetří spoustu místa a hygienicky uloží oblečení, ložní prádlo nebo třeba plyšové hračky. V tomto článku se dozvíte:
- Proč koupit vakuové pytle – šetří úložný prostor a hodí se i na cestování. Zabalené předměty navíc nejsou vystaveny působení prachu, vlhkosti nebo pachů.
- Nevýhody vakuových pytlů – pytle mají omezenou životnost a dříve nebo později bude potřeba nahradit je novými.
- Výběr vakuových pytlů podle účelu – vybírejte podle věcí, které chcete uskladnit a rozměrů skříně. Pro drobné oblečení budou stačit pytle malé, naopak objemné zimní bundy budou vyžadovat velký pytel.
- Druhy podle způsobu vytlačení vzduchu – vysavačem odstraníte vzduch rychle a efektivně, na cesty se bude hodit pumpička. Nemáte-li po ruce ani tu, můžete vzduch z pytle vytlačit mechanicky.
- Důležité parametry – kromě vhodných rozměrů se zaměřte na přítomnost ventilu zabraňujícího zpětnému proniknutí vzduchu do pytle.
- Oblíbené značky vakuových pytlů – francouzský Lamart prodává především pomocníky do kuchyně a Compactor se specializuje na řešení úložných prostor v domácnosti. Siguro je poměrně mladá privátní značka společnosti Alza nabízející tříletou záruku na své produkty.
- Ceny vakuových pytlů – za jednotlivé pytle a menší balení po pár kusech nedáte většinou víc jak 200 Kč, balení obsahující mnoho pytlů mohou stát i tisíce korun.
- Jak správně používat vakuové pytle – pytle nepřeplňujte a nikdy nevkládejte vlhké oblečení. Pro zachování původního stavu textilu pytel po pár měsících otevřete a oblečení provětrejte.
Proč koupit vakuové pytle
Výhod při používání vakuových pytlů je hned několik:
- Úspora místa – hlavní výhodou a důvodem hojného využívání těchto pytlů je skladnost. Při správném odsátí vzduchu mohou takto uskladněné textilie zabírat až o 75 % méně prostoru.
- Skladnost při cestování – do kufru se vám sejdou především pytle, ze kterých lze vyhnat vzduch pouze stlačením nebo srolováním.
- Hygienické uskladnění – vakuové pytle ochrání textilie před pachy, vlhkostí nebo prachem. K takto uskladněnému oblečení se nedostanou ani moli.
- Znovupoužitelnost – pořídíte-li kvalitní vakuové pytle, můžete je používat opakovaně. Stěžejní pro životnost bude pevný a odolný materiál pytle a kvalitní ventil.
- Velký výběr rozměrů – na trhu najdete mnoho rozměrů, mezi kterými si jistě vyberete ty vhodné pro vás.
- Přehled o věcech – díky průhlednému provedení většiny vakuových pytlů budete mít na rozdíl od uskladnění například v krabicích přehled o tom, co v daném pytli máte uskladněno.
TIP: Aby vakuový pytel skutečně ochránil textil před vlhkem a vznikem plísní, je nezbytné vkládat do něj pouze dokonale suché textilie.
Nevýhody vakuových pytlů
Při rozhodování, zda koupit vakuové pytle, vemte v potaz i možné nevýhody jejich používání:
- Možnost poškození oblečení – při extrémně dlouhém skladování ve vakuových pytlích mohou utrpět především delikátní vlněné nebo třeba kašmírové kousky, kterým nesvědčí zmačkání vláken a nulový přístup vzduchu.
- Výdaj navíc – pokud řešíte v rodinném rozpočtu každou korunu, nákup vakuových pytlů pro vás nemusí být zrovna prioritním výdajem.
- Jeden nemusí stačit – plánujete-li uskladnit takto větší množství textilií, budete potřebovat více pytlů.
- Omezená životnost – přestože vakuové pytle mají většinou dlouhou životnost, pro ventily to však pravidlem není. Začne-li do pytle proudit vzduch ventilem nebo jakoukoliv jinou trhlinou, přijdete o jejich hlavní funkci.
Výběr vakuových pytlů podle účelu
Váháte-li jaký pytel koupit, nejdříve si promyslete, co vše v něm hodláte skladovat:
- Drobné kusy oblečení – pro tento účel vám budou stačit menší rozměry pytlů, orientačně mohou mít délku strany kolem 50 cm. Hodláte-li pytle převážet v kufru, vemte v potaz jeho rozměry.
- Ložní prádlo a bytový textil – pokud poskládáte textil do vhodných rozměrů, budou vám stačit středně velké pytle o délkách stran přibližně 70 až 100 cm.
- Zimní bundy a kabáty – objemné bundy bude třeba vkládat do velkých pytlů, ideální budou délky stran 100 cm a víc.
Druhy podle způsobu vytlačení vzduchu
Vakuové pytle můžeme dělit podle toho, jakým způsobem z nich odsajete přebytečný vzduch. U většiny pytlů však můžete tyto způsoby kombinovat:
- Odsávání vysavačem – tento způsob je nejrozšířenější především díky rychlosti a efektivitě.
- Odsávání pumpičkou – bude třeba vynaložit více úsilí než při odsávání vysavačem, pumpičku však můžete vzít s sebou i na cesty.
- Odsávání stlačením nebo rolováním – jednoduchý, ale méně efektivní způsob bez potřeby dalších pomůcek se hodí na cestování.
Odsávání vysavačem
Při uskladnění textilií v domácnosti se vám tento způsob odsávání vzduchu bude velmi hodit, je totiž rychlý a efektivní. Naopak pokud potřebujete vakuové pytle využít na cestách, vysavač s sebou pravděpodobně mít nebudete.
Odsávání pumpičkou
U některých vakuových pytlů je součástí balení také pumpička, dokoupit ji můžete ale i samostatně. Kromě klasických pumpiček můžete pořídit i přenosnou akumulátorovou pumpu, která se dobíjí přes USB port. S touto vychytávkou se vám na cestách vleze do zavazadel více oblečení a pomůže vám také snadno nafouknout matraci nebo karimatku.
Odsávání stlačením nebo rolováním
Nemáte-li po ruce vysavač ani pumpičku, budete si muset vystačit s mechanickým vytlačením vzduchu z pytle. Pro občasné použití třeba na cestách vás tento způsob pravděpodobně obtěžovat nebude, při uskladňování většího množství textilií v domácnosti se už ale vyplatí vzít si na pomoc vysavač. Počítejte také s tím, že při tomto způsobu nemusí být objem vytlačeného vzduchu z pytle stejně velký, jako při použití vysavače nebo pumpy.
Důležité parametry
Při koupi vakuových pytlů nebude mnoho parametrů, které je potřeba sledovat. Hlídejte hlavně:
- Rozměry pytle – velikost vakuových pytlů by měla odpovídat místu, kde je budete skladovat. Změřte si proto skříně, šuplíky, kufry nebo další prostory, do kterých by se pytle měly vejít. Nezapomeňte ani vzít v potaz velikost uskladněných věcí.
- Vakuový ventil – hodláte používat k odsávání vzduchu z pytle vysavač nebo pumpu? Zkontrolujte v parametrech, zda má pytel vakuový ventil. Bez něj budete moci vzduch odsávat jedině mechanickým vytlačováním.
- Závěsný hák – pokud byste chtěli pytle uchovávat zavěšené třeba v šatní skříni, vybírejte modely s háčkem, s kterým je snadno zavěsíte.
- Nosnost – pokud kupujete velké vakuové pytle a hodláte v nich uskladnit velice objemný a těžký textil, můžete zkontrolovat jejich nosnost. Ta ale bývá většinou kolem 15 kg, což je více než dostačující hodnota.
- Parfemace – chcete-li uskladněné textilie provonět, můžete vybírat z parfemovaných pytlů, které dodají oblečení pocit svěžesti. Textil vám může vonět třeba po levanduli, jediné na co při výběru vonných pytlů myslete, jsou případné alergie.
Oblíbené značky vakuových pytlů
Prodejců vakuových pytlů není mnoho. Abyste vybrali ověřený produkt, je vhodné znát nejprodávanější značky:
- Tescoma – česká firma vznikla v roce 1992 ve Zlíně. Od prodeje spořičů vody přešla k elektrospotřebičům a následně kuchyňským potřebám, které tvoří většinu jejího dnešního sortimentu.
- Lamart – tato značka pochází z Francie a věnuje se prodeji kuchyňských pomocníků a produktů do domácnosti. V sortimentu mají také průhledné vakuové pytle s ventilem v několika rozměrech.
- Siguro – privátní značka firmy Alza nabízí především elektroniku a spotřebiče do domácnosti. K jejich benefitům patří prodloužená záruka 3 roky, která má pravděpodobně nově vznikající značce dodat důvěryhodnosti na trhu.
- Compactor – francouzská značka vznikla roku 1983 a v jejich sortimentu naleznete především produkty pro organizaci domácnosti, jako jsou různé krabice, vaky a úložné prostory.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Tescoma | Česká společnost dodávající především kuchyňské potřeby | Střední | Průhledné pytle bez parfemace s ventilem | Těm, kterým stačí malý výběr a ocení produkt české firmy |
Lamart | Francouzská značka prodává kuchyňské vybavení a produkty do domácnosti | Střední | Průhledné pytle bez parfemace s ventilem | Těm, kteří hledají vakuové pytle v různých rozměrech |
Siguro | Mladá privátní značka firmy Alza s širokým sortimentem domácích spotřebičů | Střední | Průhledné pytle bez parfemace s ventilem | Těm, kteří chtějí mít na výběr z různých variant velikostí pytlů a počtu kusů v balení |
Compactor | Francouzská firma dodává řešení pro organizaci domova | Střední až vyšší | Průhledné pytle bez parfemace s ventilem | Těm, kteří chtějí pořídit produkty pro skladování různých věcí od jedné firmy |
Ceny vakuových pytlů
U ceny za balení vakuových pytlů nezapomeňte zohlednit také cenu za kus, která může být u různě velkých balení jiná. Pohybovat se budete v těchto cenových relacích:
- Do 200 Kč – v této kategorii většinou pořídíte jednotlivé pytle nebo balení po pár kusech. Narazíte-li na velké balení vakuových pytlů za tuto cenu, počítejte s možným nekvalitním provedením. Může se vám také stát, že několik kusů z velké levné sady nebude těsnit vůbec.
- Nad 200 Kč – vyšší cena napovídá o větším balení vakuových pytlů, které mají buď všechny stejné rozměry, nebo v balení naleznete různé velikosti pytlů. Součástí dražších balení může být i pumpa k vysávání vzduchu. Dražší pytle bývají často vyrobeny z pevnějšího materiálu.
Jak správně používat vakuové pytle
Pokud chcete prodloužit životnost vakuových pytlů, ukládejte do nich věci správným způsobem:
- Nepřeplňujte je – pokud pytel napěchujete až po okraj, bude se vám špatně zavírat a mohou se vytvořit netěsnosti.
- Čistý uzávěr – ve spoji, kterým se pytel uzavírá, nesmí být žádné cizí předměty, aby se správně uzavřel. Jinak nemusí pytel dobře těsnit a může docházet k pomalému prostupu vzduchu.
- Schovejte zipy – zipy a ostré části oblečení by měly být obaleny látkou tak, aby nemohlo dojít k poškození pytle.
- Vhodné skladování – ukládejte pytle ideálně mimo dosah slunečního záření a dál od radiátorů a jiných zdrojů tepla, které by mohly materiál pytle zdeformovat.
- Pravidelné otvírání – chcete-li zachovat původní stav tkanin, pytle ideálně každého půl roku otevřete a nechte oblečení chvíli dýchat.
- Pozor na peří – péřové bundy smršťujte maximálně o 60 % aby nedošlo k poškození struktury peří a ztrátě funkčnosti materiálu.
Zdravím, můžete mi prosím poradit pytle na velmi objemné zimní bundy? Nebude po skladování v pytli oblečení smrdět plastem?