Kvalitní sedací soupravy 2023 | Recenze 10 nejlepších | Arecenze.cz
Menu

Recenze kvalitních sedacích souprav a výběr nejlepších 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Zařizujete nový obývací pokoj nebo chcete ten stávající obléknout do nového kabátku? Jistě v něm nebude chybět sedací souprava – dominanta každé domácnosti, na níž se odehrávají společné rodinné večery nebo setkání s přáteli. I proto neopomeňte jejímu výběru věnovat odpovídající péčí.

Doba, kdy jste mohli volit jen z několika dostupných modelů lišících se nepatrně svou konstrukcí a barvou, je již dávno pryč. Obchody v současnosti doslova přetékají stovkami různorodých konstrukčních kreací a neomezenou škálou barevných kombinací. Díky široké nabídce rozměrů a tvarových řešení soupravu navíc bez problémů napasujete přesně tam, kam potřebujete.

Vzhledem k tomu, že úměrně se stoupajícím počtem alternativ roste i zmatenost a nejistota zákazníka, připravili jsme pro vás následující text Jak vybrat sedací soupravu. Naleznete v něm ta nejdůležitější kritéria pro správný výběr sedací soupravy a chybět nebude ani cenová analýza. Po jeho přečtení by tak váš výběr měl být výrazně jednodušší.


Nejlepší sedací soupravy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Signal TOKIO VI Tmavě šedá/černá eko-kůže Pravá
Signal TOKIO VI Tmavě šedá/černá eko-kůže Pravá Zatím nehodnoceno 15 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Expedo Palermo sawana 14 black levá
Expedo Palermo sawana 14 black levá 92 %
Počet recenzí: 3
16 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Expedo PALERMO soft 017 white pravá
Expedo PALERMO soft 017 white pravá Zatím nehodnoceno 17 100 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Bradop BONDY A231 558-TRINITY žlutá VP-pravá
Bradop BONDY A231 558-TRINITY žlutá VP-pravá Zatím nehodnoceno 33 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Eltap Markos Soft 29 / Dora 96 levá
Eltap Markos Soft 29 / Dora 96 levá Zatím nehodnoceno 23 800 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Signal TOKIO VI Tmavě šedá/černá eko-kůže Levá
Signal TOKIO VI Tmavě šedá/černá eko-kůže Levá 100 %
Počet recenzí: 2
15 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze ImportWorld Vanogio Soft 11 pravá
ImportWorld Vanogio Soft 11 pravá Zatím nehodnoceno 22 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze ImportWorld Dominik Monolith 77 / Monolith 84 levá
ImportWorld Dominik Monolith 77 / Monolith 84 levá Zatím nehodnoceno 26 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Expedo PALERMO sawana 21/madryt 14 soft 11 levá
Expedo PALERMO sawana 21/madryt 14 soft 11 levá 100 %
Počet recenzí: 2
16 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze IDZ Bruno Bahama 35 + Bahama 31
IDZ Bruno Bahama 35 + Bahama 31 Zatím nehodnoceno 14 600 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat sedací soupravu

Parametrů pro správný výběr není mnoho, každý z nich ovšem skýtá poměrně velkou důležitost. Ještě před výběrem z nabídky konkrétních modelů si řádně změřte vyhrazený prostor a podle získaných údajů zvolte adekvátní tvar sedačky.

Při samotném nákupu potom hraje rozhodující roli provedení kostry, výplně a potahu. Podstatnou roli sehrávají i různorodé funkce zvyšující komfort usazených osob. Při nákupu neopomíjejte ani volbu adekvátního designu, jenž by měl optimálně zapadnout do celkového charakteru zařízení domácnosti. Dbejte též na pravidelnou a pečlivou údržbu svrchního materiálu.

Závěrečnou kapitolu věnujeme přehledu cen. Identifikovali jsme hned několik skupin, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností a rozměrů. Získáte tak poměrně přesnou představu, o tom, co můžete za svůj finanční obnos očekávat.

Protože ale sedací soupravy zaberou hodně prostoru, nemusí všem typům bytů vyhovovat. Pro ty méně prostorné bychom doporučili spíše tradiční pohovky.

Tvar

Předtím než vyrazíte do prodejny nábytku, důkladně si plochu vyhrazenou pro umístění sedací soupravy proměřte. Volbu preferovaného tvaru proveďte výhradně na základě zjištěných velikostí. V současné době můžete volit hned z trojice dostupných provedení:

 • Rovné sedací soupravy
 • Rohové sedací soupravy
 • Rozkládací sedací soupravy

Rovné sedací soupravy

Dříve zcela dominantní kategorii reprezentují klasické rovné sedačky, někdy nepřesně označované jako pohovky. V poslední době sice pomalu ustupují rohovým modelům, hlavně v menších domácnostech si ovšem stále udržují pevnou pozici.

Obvykle nabízejí dostatek místa pro pohodlné usazení tří, maximálně čtyř osob. Početnější rodiny nebo častí hostitelé návštěv se nevyhnou jejich doplnění o křesla nebo drobnější taburety. Velká výhoda spočívá v jejich nízké ceně a dostupnosti různorodých provedení.

Rohové sedací soupravy

Sedačky rohové lze bez rozpaků označit za fenomén moderní doby. Svým tvarem ideálně vyplňují jinak nepříliš dobře využitelné rohy a nabízejí výrazně více místa k sezení než jejich rovné protějšky. Prodloužený rohový díl skvěle poslouží jako lenoška pro krátký šlofíček po nedělním obědě.

Do menších bytů se perfektně hodí modely ve tvaru písmene L. V obchodech najdete jak levostrannou, tak pravostrannou variantu, lišící se orientací lenošky. Stačí jen důkladně pohlídat maximální možné rozměry.

Majitelé velkých domů nebo novostaveb potom ocení možnost zakoupení sedací soupravy ve tvaru písmene U. Nabízí dostatek prostoru k sezení i početným rodinám a návštěvám. Někdy mohou svou robustností působit trošku nepatřičně, z toho důvodu bývají často odlehčeny konferenčním stolkem umístěným uprostřed.

Rozkládací sedací soupravy

Přespávají u vás často návštěvy? Poohlédněte se po rozkládací sedací soupravě, díky níž je ráno nebudou zbytečně bolet záda. Ve vnitřním prostoru se ukrývá plnohodnotná matrace, kterou lze po přespání snadno uklidit. I z toho důvodu se rozkládací modely řadí mezi nejoblíbenější kusy nábytku v těch nejmenších bytech a garsonkách.

I přes výše uvedená pozitiva nedoporučujeme přespávat na rozložené matraci každý den. Nic nenahradí klasickou postel a jejich dlouhodobým užíváním si můžete přivodit nepříjemná onemocnění pohybového aparátu a zad.

Kostra

Chcete, aby vaše sedací souprava vydržela dlouhá léta? Důkladně se věnujte výběru vhodné kostry, od jejíhož provedení se určuje, jakou zátěž sedačka zvládne. V obchodech s nábytkem se setkáte hned se čtyřmi druhy materiálů lišících se poměrně výrazně svou úrovní i nabízenými vlastnostmi:

 • Masiv – bukové dřevo s bočními plochami z překližky, odolnost přesahující hranici 10 let, nejvyšší hmotnost.
 • Dřevotříska – nejčastější, nižší životnost (5–10 let), levnější než masiv.
 • Kov – nejvyšší odolnost, vysoká cena, nejčastější u rozkládacích souprav.
 • Plast – nejnižší cena, velmi nízká výdrž, vhodný jen jako nouzové řešení.

Kvalitu konstrukce zjistíte podle na první pohled nesouvisejícího parametru – hmotnosti modelu. Masiv nebo kvalitní ocel bude výrazně těžší než nekvalitní plast, který se prohne při prvním silnějším tlaku. Zabrousit byste měli minimálně do kategorie dřevotřísek, jež ostatně bývá nejčastější a nabízí vcelku vyvážený poměr cena/výkon.

Výplň

Stejně jako kostra není na první pohled vidět, její význam však nemůžeme v žádném případě snižovat. Řeč je o výplni, jež přímo navazuje na kostru a funguje jako základní nosný materiál. Zajímalo vás vždy, jak je možné, že některé modely jsou tvrdé, zatímco do jiných se „propadnete“? Důvod je prostý – každý z nich je „vycpán“ jiným druhem materiálu.

Základními nosnými prvky jsou dřevěné lamely, pružiny nebo nosné pásy, jež však časem trpí vytahováním. Veledůležitou roli pak sehrává materiál užitý pro výrobu jádra:

 • Drcený textil – nejnižší cena, krátká životnost, velmi měkký
 • Molitan – nízká cena, rychlé prosezení a tvorba důlků, nepříliš anatomické tvarování
 • Peří a líná pěna – velmi měkké, obtížné vstávání, tendence kopírování sedu
 • Latex a paměťová pěna – vyšší tvrdost, anatomické tvarování, pohodlnost, vysoká cena

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, výplň má svůj význam i v otázce životnosti celé soupravy. Při jejím prosezení se totiž zvyšuje tlak na kostru, která mu zkrátka časem podlehne.

Potah

Pomalu se dostáváme až k části sedací soupravy, kterou uvidíte hned při vstupu do obchodu nebo kliknutí na obrázek – čalounění. Typ použitého potahu má vliv na komfort při sezení, pominout nelze ani jeho hygienické aspekty a vliv na životnost samotné sedačky.

Ať už si zvolíte jakýkoliv typ, potah by měl být dostatečně odolný, pevný, elastický a samozřejmě pohodlný. Jestliže jste hrdými rodiči nebo majiteli domácích mazlíčků, dbejte i na jeho snadnou údržbu a čistitelnost, protože různým loužičkám a upatlání se zkrátka nevyhnete. Alergici by se potom měli vyhýbat textiliím s dlouhými vlákny, v nichž se mohou držet roztoči, a která se jen obtížně čistí.

Nemenší roli sehrává i úroveň použité látky a kvalita čalounické práce. Tenčí vlákno a těsnější vazba zajistí vyšší odolnost, takže se hodí do domácností, v nichž sedačka sehrává klíčovou roli. Také raději vybírejte materiál s větším počtem švů, jelikož se mnohem méně deformuje při častém natahování a narovnávání. Pořádně si však proťukněte jejich vyhotovení, jelikož jejich špatné provedení má za následek párání látky.

Za zmínku stojí i dlouhá řada dostupných materiálů, z nichž můžete volit dle svých preferencí, ale i očekávaných vlastností:

 • Mikroplyš – nejběžnější, pevný, dostatečně odolný, snadno čistitelný, méně vhodné pro alergiky.
 • Mikrovlákno – odolné, příjemné na dotyk, odpuzuje vlhkost.
 • Žinylka – příjemný na dotyk, vlas snadno zachytává nečistoty, špatně se čistí.
 • Kůže – luxusní materiál, snadné čištění, vhodná pro alergiky, nepříjemný vliv extrémních teplot, vysoká cena.
 • Ekokůže – dostatečná úroveň, nižší cena, prodyšnost, vhodná pro alergiky.
 • Carab – vlastnosti podobné kůži, prodyšný, pevný a odolný proti vodě, vynikající pro alergiky, nejdražší.

Obecně platí, že kvalita materiálu jde ruku v ruce se stoupající cenou sedačky. Nejvíce patrné je to u kůže, která se sice využívá i u výrobků za 20 000 korun, jedná se však o zpracované odpady, které ani zdaleka nesnesou nejpřísnější měřítka. Počítejte však s tím, že ten nejdražší a nejjemnější kožený materiál je též nejvíce náchylný. Jeho koupi do domácnosti s malými dětmi a domácími mazlíčky si dobře promyslete.

Údržba materiálu

S kostrou a výplní toho mnoho nesvedete. Jaké jste si je zakoupili, takové je máte. Potah je ale něco úplně jiného! Ať si zvolíte kterýkoliv druh materiálu, vždy mu věnujte přesně takovou péči, jakou si žádá. Kožené sedačky pravidelně otřete vlhkým hadříkem s nánosem saponátu. Prostředek musí být určen na kožený materiál a před jeho prvním použitím jej vyzkoušejte na skrytém místě pro případ, že by negativní reakce vedla k vybělení potahu.

Látkové soupravy pravidelně vysávejte odpovídající hubicí. Skvrny a viditelné zašpinění je nutné vyčistit pomocí hadru s čističem prostředkem případně strojově za pomocí ručních vysavačů nebo čističů.

Funkce

Asi se teď ptáte, jakéže funkce byste měli hledat u sedacích souprav kromě pohodlného sezení? Nebyli bychom ve 21. století, aby výrobci něco zajímavého nevymysleli. Se stále stoupající oblibou elektroniky se nábytkáři vydávají i tímto směrem. Škála různorodých doplňků a funkcí je ovšem mnohem širší, podívejte se sami:

 • Úložný prostor – možnost uložení i rozměrnějších věcí.
 • Polohovací opěrky – pro přizpůsobení poloze, v níž chcete na sedačce sedět, možnost jejich prodloužení nebo sklopení.
 • Impregnace – čalounění pokryto tenkou vrstvou ochranného materiálu pro prodloužení životnosti.
 • Kapsa na dálkové ovládání – pro pohodlné umístění ovladače.
 • Zásuvky a USB vstupy – k připojení elektroniky a jejímu pohodlnému nabíjení.
 • Integrovaný stolek – pro odložení jídla a nápojů.
 • Vestavěná lednička – jen u nejluxusnějších sedacích souprav, lednička k chlazení nápojů.

Vyobrazení funkcí sedacích souprav

Poslední trojice stále ještě spadá spíše do říše snů a fantazie, první vlaštovky se však začínají objevovat i v cenově přijatelných skupinách. Polohovací opěrky nebo úložný prostor by rozhodně neměly chybět ani u vámi zvoleného prostoru, neboť pozitivně ovlivní váš komfort, nehledě na fakt, že nemají prakticky žádný vliv na konečnou cenu.

Design

Máte domácnost laděnou ve stylu Provence? Pak budete potřebovat specifickou sedací soupravu. Nedáte dopustit na moderní čisté linie a jednoduché vzory? I vy určitě objevíte v bohaté nabídce nábytkářů svého favorita. Současná škála dostupných sedacích souprav uspokojí všechny vaše fantazie a představy.

Kromě materiálu můžete volit i z mnoha barev. Mezi ty nejoblíbenější stále patří bílá, případně krémová, v poslední době stoupá též obliba výrazných tmavých odstínů. Milovníci vzorů mohou zvolit potah tvořený květy, geometrickými obrazci nebo pruhy. Vždy ovšem vybírejte s ohledem na celkový charakter vaší domácnosti.

Cena

Závěrečná část našeho článku je jako již tradičně věnovaná cenám. Vzhledem k tomu, že sedačky jsou určeny méně movitým domácnostem, stejně jako zámožným rodinám, nepřekvapí vás široké rozpětí. Nám se podařilo na základě analýzy trhu identifikovat hned tři cenové intervaly, v nichž se budete při nákupu pohybovat.

Cena do 15 000 Kč

Za finanční obnos nepřesahující 15 000 korun jsou v prodeji sedačky pro méně náročné domácnosti. Kostra je obvykle vyrobena z dřevotřísky, případně velmi měkkého dřeva. Výplň tvoří textil, molitan, u horní hranice intervalu i peří nebo líná pěna. Volit můžete z celé řady zejména textilních potahů. Mezi ty nejoblíbenější patří mikrovlákno nebo klasická tkanina.

Mnohé modely nabízejí úložný prostor a rozkládací matraci. Nepočítejte však s žádnými moderními vychytávkami pro elektroniku.

Cena od 15 000 do 30 000 Kč

Ve střední třídě se již můžete rozšoupnout poněkud více. Modely pohybující se okolo hranice 30 000 korun již mívají kostru z masivu nebo kovu. Pružinové lamely doplňuje kombinace latexu a paměťové pěny, jež se skvěle přizpůsobí anatomii těla. K mání je široká nabídka materiálů potahů včetně méně jakostní kůže.

Stejně jako v předcházející skupině výrobků, i zde můžete volit z bohaté škály různých designových provedení a barev. Záleží tedy jen na vás a vašem jedinečném vkusu.

Cena nad 30 000 Kč

Nejdražší sedací soupravy začínají na hranici 30 000 Kč, přičemž maximum se pohybuje ve stovkách tisíc. I ty nejnáročnější domácnosti se ovšem obvykle spokojí se sedačkou za zhruba 50 000 korun, nad tuto sumu jde již jen o drobná vylepšení a přítomnost bohatšího spektra funkcí (lednice, USB, zásuvka).

Samozřejmostí jsou kostra, výplň i potah z těch nejkvalitnějších materiálů. Při odpovídající péči vydrží sedačka sloužit i desítky let bez parných známek poškození nebo opotřebení.

Často kladené otázky k sedacím soupravám

Testoval sedací soupravy dTest?

Žádný test zaměřený na sedací soupravy časopis dTest doposud (červen 2022) neprováděl. Obecně ale při našem srovnávání produktů bereme v potaz také různé další relevantní testy.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 56 hlasů