Parametrů pro správný výběr sedací soupravy není mnoho, každý z nich ovšem skýtá poměrně velkou důležitost. Proto se začtěte do následujícího článku, který vás jednotlivými parametry provede.
- Proč koupit kvalitní sedací soupravu – v případě sedací soupravy jde o investici na několik let dopředu. Kvalitní model vám vydrží i přes desítku let, neprosedí se a bude mít i odolné čalounění proti oděru.
- Nevýhody sedacích souprav – nákup zde představuje poměrně vysokou finanční investici. Navíc vás tvar sedací soupravy může při přestavování nábytku a změně dispozice pokoje omezovat v plánech. Čalounění sedačky se pak také vyznačuje náročnější údržbou.
- Výběr podle tvaru – na výběr máte prostorově méně náročné rovné sedací soupravy, dále pak soupravy do tvaru L (rohové) nebo do tvaru U, které jsou zpravila nejvíce prostorné. Některé sedací soupravy jsou rozkládací.
- Počet osob a využití – velikost sedací soupravy volte nejen podle možností vaší domácnosti, ale také dle počtu osob, které ji budou nejčastěji využívat.
- Materiál konstrukce – z hlediska dlouhé životnosti jsou na tom nejlépe kovové sedací soupravy a ty z masivu. Na výběr máte ale i modely z dřevotřísky nebo plastu, které však patří k méně odolným.
- Výplň – rovněž má svůj význam v otázce životnosti celé soupravy. Jedná se o materiály, jako je drcený textil, molitan, peří, líná pěna, latex či paměťová pěna.
- Čalounění – neboli potah hraje důležitou roli v rámci vzhledu. K dispozici jsou soupravy potažené kůží, lae i mikroplyšem, mikrovláknem nebo žinylkou. Pro alergiky, kteří touží po koženém vzhledu, je vhodný carab.
- Design – na trhu najdete sedací soupravy v mnoha designech od stylu provance přes glamour až po minimalistické modely.
- Funkce – nabízí se například sedací soupravy s úložným prostorem, s polohovacími opěrkami, s integrovaným stolečkem či USB vstupy. S rostoucím počtem funkcí ale roste i pořizovací cena.
- Oblíbené značky – vsadit můžete na oblíbené značky, kterými jsou například Tempo Kondela, Atan, Windsor & Co Sofas nebo Nábytek Bogart.
- Ceny – sedací soupravu dnes můžete pořídit i pod částkou 10 000 Kč, nedočkáte se ale nijak kvalitního zpracování. Cena se však může vyšplhat až na více než 100 000 Kč. Záleží na vašich preferencích.
Protože ale sedací soupravy zaberou hodně prostoru, nemusí všem typům bytů vyhovovat. Pro ty méně prostorné bychom doporučili spíše tradiční pohovky případně moderní a úspornou alternativu v podobě sedacích vaků.
Proč koupit kvalitní sedací soupravu
Podívejte se, proč je dobré investovat větší finanční obnos do kvalitní sedací soupravy a co vám taková investice může přinést.
- Dlouhá životnost – kvalitní sedací soupravy mají konstrukci z kovu nebo masivu, díky tomu nezačnou brzo vrzat nebo vykazovat jiné známky únavy materiálu. Stejně tak mívají i kvalitní čalounění, které má vysokou oděruschopnost.
- Funkce polohování – zejména při dlouhodobém sezení jsou méně kvalitní sedačky nepohodlné. Kvalitní sedací souprava nabídne nejrůznější funkce, jako je například polohování, díky kterému si zajistíte vždy optimální komfort.
- Možnost rozkládání – mít kde uložit návštěvu se vždycky hodí. Rozkládací soupravy nabídnou vlastní matraci a lůžko pro občasné přespání.
- Velký úložný prostor – úložného prostoru není nikdy dost. Velké sedací soupravy mají obvykle i velký úložný prostor, do kterého schováte kupříkladu sezónní věci nebo objemné lůžkoviny.
- Rozmanitý výběr barev a čalounění – u kvalitních sedacích souprav zpravidla narazíte nejen na volbu barvy čalounění, ale obvykle máte na výběr i různé potahové materiály. Výjimkou není ani kůže.
Nevýhody sedacích souprav
Jako každý produkt mají i sedací soupravy své nevýhody.
- Menší variabilita při změně dispozice – sedací souprava má obvykle pevně dané zpracovaní a při změně dispozice pokoje a přestavování nábytku vás může do jisté míry omezovat v plánech. U rohových sedaček tomu lze předejít tím, že si pořídíte model s variabilním rohem.
- Za kvalitu si připlatíte – kvalitní výrobky mají pochopitelně vyšší cenu. U sedacích souprav se však pořizovací náklady mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun.
- Náročná údržba – obzvláště látkové čalounění sedacích souprav má tu nevýhodu, že se v něm drží prach a roztoči. Pokud na sedačku něco rozlejete, nemůžete ji jednoduše otřít. Tomu můžete předejít pořízením snímatelného potahu.
Výběr podle tvaru
Tím nejdůležitějším parametrem při výběru je tvar sedací soupravy. Předtím, než vyrazíte do prodejny nábytku, důkladně si plochu vyhrazenou pro umístění sedací soupravy proměřte. Volbu preferovaného tvaru proveďte výhradně na základě zjištěných velikostí. V současné době můžete volit hned ze čtveřice dostupných provedení:
- Rovné sedací soupravy – jsou nejméně prostorově náročné, obvykle vhodné pro pohodlné usazení tří, maximálně čtyř osob. Jejich doménou je nízká pořizovací cena.
- Rohové sedací soupravy – můžete vybírat z mnoha provedení. Levnější typy mají do tvaru písmene L zpracovanou spíše podnožku, dražší sedačky pak v rohové části nabídnou plnohodnotné opěradlo a třeba i područky.
- Sedací soupravy do tvaru U – z uvedených typů nabízí nejvíce místa na sezení, hodí se do velkých obývajících pokojů.
- Rozkládací sedací soupravy – jsou vhodné pro občasné přespání, třeba když potřebujete uložit návštěvu.
Rovné sedací soupravy
Dříve zcela dominantní kategorii reprezentují klasické rovné sedačky, někdy nepřesně označované jako pohovky. V poslední době sice pomalu ustupují rohovým modelům, hlavně v menších domácnostech si ovšem stále udržují pevnou pozici.
Obvykle nabízejí dostatek místa pro pohodlné usazení tří, maximálně čtyř osob. Početnější rodiny nebo častí hostitelé návštěv se nevyhnou jejich doplnění o křesla nebo drobnější taburety. Velká výhoda spočívá v jejich nízké ceně a dostupnosti různorodých provedení.
Rohové sedací soupravy
Sedačky rohové lze bez rozpaků označit za fenomén moderní doby. Svým tvarem ideálně vyplňují jinak nepříliš dobře využitelné rohy a nabízejí výrazně více místa k sezení než jejich rovné protějšky. Prodloužený rohový díl skvěle poslouží jako lenoška pro krátký šlofíček po nedělním obědě.
Do menších bytů se perfektně hodí modely ve tvaru písmene L. V obchodech najdete jak levostrannou, tak pravostrannou variantu, lišící se orientací lenošky. Stačí jen důkladně pohlídat maximální možné rozměry.
Majitelé velkých domů nebo novostaveb potom ocení možnost zakoupení sedací soupravy ve tvaru písmene U. Nabízí dostatek prostoru k sezení i početným rodinám a návštěvám. Někdy mohou svou robustností působit trošku nepatřičně, z toho důvodu bývají často odlehčeny konferenčním stolkem umístěným uprostřed.
Sedací soupravy do tvaru U
Tento typ sedací soupravy je určený především do skutečně velkých domácností, obvykle do rodinných domů. Zabírají totiž skutečně hodně prostoru, na druhou stranu díky tomu nabídnou místo pro usazení velkého počtu osob. Sedačka do tvaru písmene U může být vybavena dvěma plnohodnotnými rohy včetně opěráků a područek, nebo lenoškami umístěnými po obou stranách sedačky, které skrze absenci opěrek slouží spíše pro natažení nohou. Skrze velké rozměry se nehodí do menších domácností a využití nemusí najít ani u jednotlivců či párů. Tyto sedačky mohou být rozkládací a často nabízejí úložný prostor.
Rozkládací sedací soupravy
Přespávají u vás často návštěvy? Poohlédněte se po rozkládací sedací soupravě, díky níž je ráno nebudou zbytečně bolet záda. Ve vnitřním prostoru se ukrývá matrace, kterou lze po přespání zase snadno uklidit. I z toho důvodu se rozkládací modely řadí mezi nejoblíbenější kusy nábytku v těch nejmenších bytech a garsonkách.
I přes výše uvedená pozitiva nedoporučujeme přespávat na rozložené matraci každý den, pokud nejde o model s celistvou matrací, kterých je na trhu velmi málo. Nic nenahradí klasickou postel a jejich dlouhodobým užíváním si můžete přivodit nepříjemná onemocnění pohybového aparátu a zad. Chcete-li se dozvědět více o tomto typu, podívejte se na naše srovnání rozkládacích pohovek. Ty sice nejsou tak prostorné jako sedací soupravy, ale lépe pochopíte, podle čeho vybírat model pro každodenní spánek.
Tvar sedací soupravy | Výhody | Nevýhody | Komu daný typ doporučujeme / pro koho se hodí |
Rovné | Nezabírají příliš moc místa
Některé mají úložný prostor Základní modely pořídíte za nízkou cenu |
Méně prostoru pro usazení | Do menších domácností
Do studentských bytů Pro páry či jednotlivce |
Rohové (tvar písmene L) | Efektivní využití rohu v domácnosti
Většinou jsou rozkládací Oddělí obývací prostor (například od kuchyně) Velký výběr Základní modely pořídíte za nízkou cenu |
Nevhodné do menších domácností
Zabírají více místa |
Ideální pro společenské události
Do rodinných domácností Do 2+1 domácností |
Ve tvaru písmene U | Spousta prostoru
Obvykle úložný prostor Dominanta místnosti |
Nevhodné do menších domácností
Zabírají více místa U jednotlivců a párů nemusí najít využití Vyšší cena |
Pro velké rodiny
Pro časté větší sešlosti osob Do velkých domácností |
Rozkládací | Vybavené matrací
Velký výběr Obvykle úložný prostor |
Po rozložení zaberou dost místa
Většina modelů slouží pouze pro občasné přespání (matrace není celistvá) |
Vhodné pro občasné přespání
Prakticky do kterékoliv domácnosti (podle velikosti) |
Počet osob a využití
Vybírejte sedací soupravu tak, aby se na ni pohodlně vešla celá rodina.
- 2 sedáky – jde o menší modely sedacích souprav, které mají obvykle rovný tvar. Mají pouze 2 sedáky pro usazení 2 osob.
- 3 sedáky – může jít o rovné sedací soupravy nebo rohové, obvykle ale tyto modely nemají plnohodnotnou opěrku v rohové části.
- 4 a více sedáků – takto velkých sedacích souprav najdete skutečně mnoho, v drtivé většině už ale nejde o rovné modely, nýbrž rohové sedací soupravy nebo ty do písmene L. Hodí se do rodinných domácností.
- Vícemístné – sedací soupravy mohou nabízet i více než 5 míst k pohodlnému sezení. Obvykle jde o velké rohové soupravy s plnohodnotnými opěrkami po celé jejich části nebo soupravy do tvaru písmene U.
Pokud nemáte dostatečně velký obývací pokoj nebo zkrátka nechcete investovat do velké sedací soupravy, můžete menší model doplnit o taburetky nebo pufy. Ty lze pořídit ve stejném nebo podobném designu.
Materiál konstrukce – kostra
Chcete, aby vaše sedací souprava vydržela dlouhá léta? Důkladně se věnujte výběru vhodné kostry, od jejíhož provedení se určuje, jakou zátěž sedačka zvládne. V obchodech s nábytkem se setkáte hned se čtyřmi druhy materiálů lišících se poměrně výrazně svou úrovní i nabízenými vlastnostmi:
- Masiv – bukové dřevo s bočními plochami z překližky, odolnost přesahující hranici 10 let, nejvyšší hmotnost.
- Dřevotříska – nejčastější, nižší životnost (5–10 let), levnější než masiv.
- Kov – nejvyšší odolnost, vysoká cena, nejčastější u rozkládacích souprav.
- Plast – nejnižší cena, velmi nízká výdrž, vhodný jen jako nouzové řešení.
Kvalitu konstrukce zjistíte podle na první pohled nesouvisejícího parametru – hmotnosti modelu. Masiv nebo kvalitní ocel bude výrazně těžší než nekvalitní plast, který se prohne při prvním silnějším tlaku. Zabrousit byste měli minimálně do kategorie dřevotřísek, jež ostatně bývá nejčastější a nabízí vcelku vyvážený poměr cena/výkon.
Výplň
Stejně jako kostra není na první pohled vidět, její význam však nemůžeme v žádném případě snižovat. Řeč je o výplni, jež přímo navazuje na kostru a funguje jako základní nosný materiál. Zajímalo vás vždy, jak je možné, že některé modely jsou tvrdé, zatímco do jiných se „propadnete“? Důvod je prostý – každý z nich je „vycpán“ jiným druhem materiálu.
Základními nosnými prvky jsou dřevěné lamely, pružiny nebo nosné pásy, jež však časem trpí vytahováním. Veledůležitou roli pak sehrává materiál užitý pro výrobu jádra:
- Drcený textil – nejnižší cena, krátká životnost, velmi měkký
- Molitan – nízká cena, rychlé prosezení a tvorba důlků, nepříliš anatomické tvarování
- Peří a líná pěna – velmi měkké, obtížné vstávání, tendence kopírování sedu
- Latex a paměťová pěna – vyšší tvrdost, anatomické tvarování, pohodlnost, vysoká cena
Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, výplň má svůj význam i v otázce životnosti celé soupravy. Při jejím prosezení se totiž zvyšuje tlak na kostru, která mu zkrátka časem podlehne.
Čalounění
Pomalu se dostáváme až k části sedací soupravy, kterou uvidíte hned při vstupu do obchodu nebo kliknutí na obrázek – čalounění. Typ použitého potahu má vliv na komfort při sezení, pominout nelze ani jeho hygienické aspekty a vliv na životnost samotné sedačky.
Ať už si zvolíte jakýkoliv typ, potah by měl být dostatečně odolný, pevný, elastický a samozřejmě pohodlný. Jestliže jste hrdými rodiči nebo majiteli domácích mazlíčků, dbejte i na jeho snadnou údržbu a čistitelnost, protože různým loužičkám a upatlání se zkrátka nevyhnete. Alergici by se potom měli vyhýbat textiliím s dlouhými vlákny, v nichž se mohou držet roztoči, a která se jen obtížně čistí.
Nemenší roli sehrává i úroveň použité látky a kvalita čalounické práce. Tenčí vlákno a těsnější vazba zajistí vyšší odolnost, takže se hodí do domácností, v nichž sedačka sehrává klíčovou roli. Také raději vybírejte materiál s větším počtem švů, jelikož se mnohem méně deformuje při častém natahování a narovnávání. Pořádně si však proťukněte jejich vyhotovení, jelikož jejich špatné provedení má za následek párání látky.
Za zmínku stojí i dlouhá řada dostupných materiálů, z nichž můžete volit dle svých preferencí, ale i očekávaných vlastností:
- Mikroplyš – nejběžnější, pevný, dostatečně odolný, snadno čistitelný, méně vhodné pro alergiky.
- Mikrovlákno – odolné, příjemné na dotyk, odpuzuje vlhkost.
- Žinylka – příjemný na dotyk, vlas snadno zachytává nečistoty, špatně se čistí.
- Kůže – luxusní materiál, snadné čištění, vhodná pro alergiky, nepříjemný vliv extrémních teplot, vysoká cena.
- Ekokůže – dostatečná úroveň, nižší cena, prodyšnost, vhodná pro alergiky.
- Carab – vlastnosti podobné kůži, prodyšný, pevný a odolný proti vodě, vynikající pro alergiky, nejdražší.
Obecně platí, že kvalita materiálu jde ruku v ruce se stoupající cenou sedačky. Nejvíce patrné je to u kůže, která se sice využívá i u výrobků za 20 000 korun, jedná se však o zpracované odpady, které ani zdaleka nesnesou nejpřísnější měřítka. Počítejte však s tím, že ten nejdražší a nejjemnější kožený materiál je též nejvíce náchylný. Jeho koupi do domácnosti s malými dětmi a domácími mazlíčky si dobře promyslete.
Test Martindale
Při výběru sedací soupravy se často setkáte s termínem Martindale. Martindale test je standardizovaná metoda, která testuje mechanickou oděruvzdornost textilie. Zkoumá tedy to, jakou má daná textilie odolnost. Jednotka martindale pak udává počet cyklů odolnosti proti oděru. Látky s výsledkem 10 000 až 15 000 cyklů jsou méně odolné a setkáte se s nimi spíše u levnějších sedacích souprav. U potahů sedacích souprav ze střední cenové kategorie pak narazíte na odolnost mezi 15 000 až 30 000 cykly. U nejkvalitnějších modelů ale můžete očekávat odolnost s hodnotou kolem 100 000 cyklů.
Design
Máte domácnost laděnou ve stylu provence či glamour? Pak budete potřebovat specifickou sedací soupravu. Nedáte dopustit na moderní čisté linie a jednoduché vzory? I vy určitě objevíte v bohaté nabídce nábytkářů svého favorita. Současná škála dostupných sedacích souprav uspokojí všechny vaše fantazie a představy. Dokonce se najdou i sedací soupravy na nožičkách, které působí vzdušným dojmem.
Kromě materiálu můžete volit i z mnoha barev. Mezi ty nejoblíbenější stále patří bílá, případně krémová, v poslední době stoupá též obliba výrazných tmavých odstínů. Milovníci vzorů mohou zvolit potah tvořený květy, geometrickými obrazci nebo pruhy. Vždy ovšem vybírejte s ohledem na celkový charakter vaší domácnosti.
Funkce
Asi se teď ptáte, jakéže funkce byste měli hledat u sedacích souprav kromě pohodlného sezení? Nebyli bychom ve 21. století, aby výrobci něco zajímavého nevymysleli. Se stále stoupající oblibou elektroniky se nábytkáři vydávají i tímto směrem. Škála různorodých doplňků a funkcí je ovšem mnohem širší, podívejte se sami:
- Úložný prostor – možnost uložení i rozměrnějších věcí.
- Polohovací opěrky – pro přizpůsobení poloze, v níž chcete na sedačce sedět, možnost jejich prodloužení nebo sklopení.
- Impregnace – čalounění pokryto tenkou vrstvou ochranného materiálu pro prodloužení životnosti.
- Kapsa na dálkové ovládání – pro pohodlné umístění ovladače.
- Zásuvky a USB vstupy – k připojení elektroniky a jejímu pohodlnému nabíjení.
- Integrovaný stolek – pro odložení jídla a nápojů.
- Vestavěná lednička – jen u nejluxusnějších sedacích souprav, lednička k chlazení nápojů.
Poslední trojice stále ještě spadá spíše do říše snů a fantazie, první vlaštovky se však začínají objevovat i v cenově přijatelných skupinách. Polohovací opěrky nebo úložný prostor by rozhodně neměly chybět ani u vámi zvoleného prostoru, neboť pozitivně ovlivní váš komfort, nehledě na fakt, že nemají prakticky žádný vliv na konečnou cenu.
Oblíbené značky
Vsaďte při výběru sedací soupravy na ověřené výrobce a distributory, kteří se řadí mezi nejoblíbenější.
- Tempo Kondela – tato značka nabízí spoustu druhů sedacích souprav především ve tvaru písmene L (tedy rohových) a písmene U. Specializuje se přitom na příznivou cenu. Jde o prodejce s více než 30letou historií.
- Atan – tato značka si klade za cíl nabízet moderní, kvalitní i levný nábytek. Pohovky tak nabízí v cenově nižších relacích, přičemž se zaměřuje zejména na rohové modely a velké sedačky ve tvaru písmene U.
- Windsor & Co Sofas – tento francouzský výrobce navrhuje a vyrábí čalouněné sedačky, křesla a židle. Všechny výrobky vznikají výhradně v Evropě a pyšní se exkluzivním designem, ale také se vyznačují vyšší pořizovací cenou.
- Nábytek Bogart – tato značka je nejen distributorem, ale i výrobcem velké části produktů, které v jejím sortimentu najdete. Mají za sebou více než 10letou historii, nabízejí i dopravní služby včetně výnosu nábytku až do bytu a sklízí spoustu pozitivní zpětné vazby od uživatelů.
Cena
Závěrečná část našeho článku je jako již tradičně věnovaná cenám. Vzhledem k tomu, že sedačky jsou určeny méně movitým domácnostem, stejně jako zámožným rodinám, nepřekvapí vás široké rozpětí. Nám se podařilo na základě analýzy trhu identifikovat hned tři cenové intervaly, v nichž se budete při nákupu pohybovat.
Cena do 15 000 Kč
Za finanční obnos nepřesahující 15 000 korun jsou v prodeji sedačky pro méně náročné domácnosti. Kostra je obvykle vyrobena z dřevotřísky, případně velmi měkkého dřeva. Výplň tvoří textil, molitan, u horní hranice intervalu i peří nebo líná pěna. Volit můžete z celé řady zejména textilních potahů. Mezi ty nejoblíbenější patří mikrovlákno nebo klasická tkanina.
Mnohé modely nabízejí úložný prostor a rozkládací matraci. Nepočítejte však s žádnými moderními vychytávkami pro elektroniku.
Cena od 15 000 do 30 000 Kč
Ve střední třídě se již můžete rozšoupnout poněkud více. Modely pohybující se okolo hranice 30 000 korun již mívají kostru z masivu nebo kovu. Pružinové lamely doplňuje kombinace latexu a paměťové pěny, jež se skvěle přizpůsobí anatomii těla. K mání je široká nabídka materiálů potahů včetně méně jakostní kůže.
Stejně jako v předcházející skupině výrobků, i zde můžete volit z bohaté škály různých designových provedení a barev. Záleží tedy jen na vás a vašem jedinečném vkusu.
Cena nad 30 000 Kč
Nejdražší sedací soupravy začínají na hranici 30 000 Kč, přičemž maximum se pohybuje ve stovkách tisíc. I ty nejnáročnější domácnosti se ovšem obvykle spokojí se sedačkou za zhruba 50 000 korun, nad tuto sumu jde již jen o drobná vylepšení a přítomnost bohatšího spektra funkcí (lednice, USB, zásuvka).
Samozřejmostí jsou kostra, výplň i potah z těch nejkvalitnějších materiálů. Při odpovídající péči vydrží sedačka sloužit i desítky let bez parných známek poškození nebo opotřebení.
Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 15 000 Kč | Základní provedení
Látkové potahy Méně kvalitní výplň a konstrukce |
Sedací soupravy s dlouhou životností
Moderní vychytávky |
Pro méně náročné uživatele |
Od 15 000 do 30 000 Kč | Větší výběr
Masivní kostra Lepší výplň |
Kvalitní kožené potahy
Technologické vychytávky |
Pro ty, kteří trvají na dobrém poměru ceny a výkonu |
Nad 30 000 Kč | Moderní funkce
Technologické vychytávky Designové modely Velký výběr čalounění |
Sedačky s nekvalitní konstrukcí | Pro náročné uživatele |
Údržba sedací soupravy
S kostrou a výplní toho mnoho nesvedete. Jaké jste si je zakoupili, takové je máte. Potah je ale něco úplně jiného! Ať si zvolíte kterýkoliv druh materiálu, vždy mu věnujte přesně takovou péči, jakou si žádá. Kožené sedačky pravidelně otřete vlhkým hadříkem s nánosem saponátu. Prostředek musí být určen na kožený materiál a před jeho prvním použitím jej vyzkoušejte na skrytém místě pro případ, že by negativní reakce vedla k vybělení potahu.
Látkové soupravy pravidelně vysávejte odpovídající hubicí. Skvrny a viditelné zašpinění je nutné vyčistit pomocí hadru s čističem prostředkem případně strojově za pomocí ručních vysavačů nebo čističů.
Dobrý den, vybíráme sedací soupravu do nového bytu a rádi bychom upřednostnili české výrobce. Můžete mi nějaké doporučit? Děkuji