Nejlepší pohovky | Recenze & Jak vybrat kvalitní 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší pohovky dle recenzí a testu kvalitních 2023

Aktualizováno:

Jste hrdými vlastníky garsonky a rozměrná sedací souprava by vám zabrala veškerý prostor obývacího pokoje? V tom případě jistě hledáte nějakou tu alternativu, jež by vám zajistila adekvátní pohodlí, a přitom šetřila místo. Velké oblibě mezi majiteli menších domovů se těší pohovky, jež jsou právě s ohledem na úspornost navrženy.

I když bývají v poslední době vytlačovány luxusnějšími sedacími soupravami, nemalá skupina zákazníků na ně nedá dopustit. Jsou skladné, dobře vypadají a prakticky neexistuje lepší místo ke krátkému odpočinku po práci nebo vydatném obědu, pokud se zrovna nechcete uvelebit ve své posteli.

V následujícím článku Jak vybrat pohovku se vám pokusíme s jejím nákupem pomoci. Detailně rozebereme ta nejvýznamnější kritéria pro její výběr, která byste neměli opomíjet. Nezapomeneme ani na přehled cen, abyste měli alespoň rámcovou představu o tom, jak velký finanční obnos si vlastně při nákupu máte připravit.


Nejlepší pohovky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 6 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 5 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 12 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 5
Počet recenzí: 2
5 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 9 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 11 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 11 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 5 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat pohovku

Pohovka nebo sedací souprava? Vzhledem k tomu, že oba termíny bývají velmi často zaměňovány, se je nejprve pokusíme vysvětlit. Samotný výběr byste potom měli začít hlavně volbou optimálního rozměru modelu.

Během nákupu neopomíjejte ani otázku materiálů použitých k výrobě čalounění a výplně. Pozornost zaměřte též na vzory a barvy, jež zásadním způsobem ovlivní výsledné vzezření obývacího pokoje.

V poslední části textu se již tradičně zabýváme kategorii cen. Dostupné pohovky jsme rozčlenili do několika cenových pásem, v nichž jistě naleznete kusy plně podle svého vkusu a osobních preferencí.

Pohovka nebo sedačka?

Autoři marketingových sdělení v obchodech, ale i redaktoři magazínů mají tendenci pojmy pohovka a sedačka libovolně zaměňovat. V dřívějších dobách se však jednalo o dvě naprosto oddělené skupiny nábytku. Standardně je za pohovku považována válenda bez opěradla, které je nahrazeno různorodou škálou polštářů. Určena je výhradně pro odpočinek vleže, takže po obědě se nemusíte odebírat do ložnice, ale pohodlně se rozvalit na pohovce u televize.

Naproti tomu sedací souprava opěradlo má a je určena spíše k sezení. Dříve platila za jakýsi symbol luxusy, na který dosáhly jen ty nejzámožnější rodiny. Ačkoliv i na ní můžete relaxovat vleže, odpočinek nebude ani zdaleka tak pohodlný jako u klasické pohovky.

V současnosti se rozdíly mezi oběma typy nábytku stírají, přičemž bývají shodně vybaveny opěradly. Zásadní rozdíl spočívá spíše v rozměrech a tvaru. Zatímco klasická pohovka je rovná, poskytuje místo pro tři osoby a v úložném prostoru vždy skrývá matraci, sedací souprava je rohová, standardně ve tvaru L nebo U, a rozkládací být nemusí.

Velikost

Ještě předtím, než se začnete probírat stovkami dostupných modelů, projděte si svůj byt a nalezněte své nové pohovce vhodné místo. Jeho velikost vám následný výběr zúží na několik modelů požadovaných vlastností, nad nimiž budete dále uvažovat.

Podle počtu míst lze obvykle pohovky dělit na dvojmístné, třímístné a čtyřmístné (Ze zdroje: Nabytekzakacku.cz, Pohovky). Větší rozměry nejsou obvyklé a i proto nepůsobí zbytečně mohutně a dále nezmenšují prostor pokoje. Hostíte často rodinné oslavy nebo vás pravidelně navštěvují přátelé? Počítejte s nákupem křesel nebo taburetů poskytujících dodatečné místo. Se samotnou pohovkou si vystačí jen malá rodina, která jen výjimečně hostí návštěvy.

Výplň

Na rozdíl od sedacích souprav se při výrobě pohovek uplatňuje hlavně textilní pěna z mikrovlákna. Zajišťuje dostatečnou tvrdost a skvěle drží tvar, což oceníte zejména pokud si na ní běžně hovíte po vydatném obědu. V kombinaci s látkovými polštáři plněnými peřím vytvoří dokonalý mix pro poklidný odpočinek.

Během nákupu doporučujeme, abyste si na zvolený model lehli. Jedině tak zjistíte, jak kvalitní materiál byl při její výrobě využit. Třeba se vám stane, že na první pohled perfektně vypadající kus nábytku při ulehnutí sotva drží pohromadě, a ještě vás do zad tlačí pérové výztuže.

Čalounění

Ani nabídka potahů není tak široká jako u sedacích souprav. Obchody standardně prodávají dvojici základních materiálů:

  • Textil
  • Kůže

Textilní čalounění

Chcete mít takřka nekonečné možnosti designových stylizací? Vybírat si ze široké škály barev a vláken? Pak na nic nečekejte a zabruste do kategorie textilních čalounění. Na výběr máte hned několik různých tkanin:

  • Syntetická vlákna – nižší cena, velká odolnost, snadné čištění, nepříliš dobrá prodyšnost.
  • Vlna – pružnost, vysoká odolnost, snadné čištění, vyšší cena.
  • Samet / hedvábí – jemnost, měkkost, odolnost, náročnější čištění, vysoká cena.

Volbu luxusnějších látek (samet, hedvábí) doporučujeme pouze tehdy, neplánujete-li trávit část na pohovce každodenně. Časté namáhání je znečišťuje a postupem času slábnou, takže jsou určeny jen pro občasné poležení.

Kožené čalounění

Moderní a luxusní vzhled získáte nákupem koženého čalounění. Jednoduše udržuje, je pohodlná a ani zub času se na ní příliš nepodepíše, právě naopak. Nevýhodou může být studený či příliš horký povrch, kdy velmi záleží na vnějších tepelných podmínkách. Připravte se proto na nákup dek a přehozů, které nepříjemné pocity alespoň částečně eliminují.

Nejluxusnější druhy kožených materiálů jsou velice citlivé. Dražší kůže je náchylná k praskání a vyžaduje opravdu pečlivou hygienu. Mějte proto vždy po ruce hadřík s trochou šetrného čisticího prostředku.

Barvy a vzory

Škála barev a vzorů je v dnešní době prakticky neomezená, záleží tedy jen na vaší fantazii a celkovém charakteru domácnosti. Dávejte si pozor na extravagantní výstřelky jako jsou bohaté květinové nebo geometrické vzory. Na první pohled sice mohou vypadat perfektně, jen obtížně je však sladíte s dalším vybavením domácnosti. Nehledě na to, že hlavně v menších bytech budou příliš křiklavé vzory působit jako pěst na oko.

Barevná škála je taktéž poměrně široká. Největší oblibě se těší běžné přírodní odstíny šedé, béžové, ale i klasické bílé. Nezapomínejte ani na to, že čalounění lze vždy doplnit odpovídajícími vzory polštářků.

Cena

Na závěr vás samozřejmě neochudíme ani o závěrečnou kapitolku, v níž se zabýváme cenami. Pohovky jsou v porovnání se sedacími soupravami levnější, protože nabízejí méně místa k sezení. Kombinujete-li však s křesly či taburety, výsledná suma bude podobná. Nám se podařilo identifikovat tři základní skupiny tvořené produkty podobných kvalit a vlastností.

Cena do 7 500 Kč

Nejlevnější skupina čítá pohovky určené pro nejméně náročné majitele garsonek a menších bytů. Jedná se o menší modely s dostatkem místa pro usazení tří osob. Čalounění bývá výhradně textilní, s kůží se zde ještě nesetkáte. Samozřejmostí je možnost volby z široké škály barevných provedení a vzorů.

U levných modelů doporučujeme ještě před nákupem zkontrolovat kostru. V žádném případě by neměla být plastová, hledejte alespoň dřevotřísku, která si poradí i se silnějším tlakem.

Cena od 7 500 do 15 000 Kč

Mnoho pohovek spadajících do střední třídy je již natolik kvalitních, že je můžete použít i pro každodenní spaní. I přesto raději doporučujeme nákup klasické postele s matrací na úrovni. V této kategorii již počítejte s odolnějšími konstrukční materiály. Začínají se též objevovat první kožené výrobky, připravte se však na to, že cena za opravdu luxusní kůži je ještě někde jinde.

Cena nad 15 000 Kč

Vrcholná třída začíná nad 15 000 Kč, výjimkou ovšem nejsou ani modely prodávané třeba za 50 000 korun. Hlavní rozdíl spočívá v úrovni čalounění, kdy ty nejdražší pohovky již jsou plně kožené, přičemž použitá kůže se řadí k tomu nejlepšímu, co lze vůbec vyrobit. Mezi dražšími kusy naleznete i velké množství zajímavě stylizovaných kusů připomínajících zámecké nebo měšťanské pohovky z dávných časů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 15 hlasů