Pohovka může představovat nejen místo pro odpočinek, ale také ozdobu obývacího pokoje. Jak vybrat tu správnou vám poradí následující článek:
- Proč koupit kvalitní pohovku – kvalitní pohovka vám zajistí pohodlný odpočinek a zároveň se nemusíte bát, že po pár letech budete muset vybírat jinou.
- Nevýhody pohovek – odolné a pevné pohovky s luxusním čalouněním vyžadují vyšší investici. O potahy je také třeba se pravidelně starat, aby atraktivní design vydržel co nejdéle.
- Druhy pohovek – vybírat si můžete z klasických pohovek bez úložného prostoru nebo rozkládacích verzí, do kterých uschováte třeba peřiny.
- Důležité parametry – při výběru se zaměřte mimo jiné na typ čalounění i kvalitu materiálu. Konstrukce by měla být nejlépe kovová nebo z dřevěného masivu, aby pohovka vydržela co nejdéle.
- Funkce a vlastnosti – některé modely nabízí polohování opěrky zad i nohou, což zpříjemní odpočinek. Praktický je i boční kapsář na noviny nebo ovladač.
- Oblíbené značky – pohovky můžete vybírat i podle důvěryhodnosti značky. Mezi zavedené patří třeba Falco, Eka nebo Autronic.
- Ceny pohovek – nejlevnější modely pořídíte za pár tisíc korun. Rozměrnější s kvalitními potahy a masivní konstrukcí stojí i desítky tisíc.
Proč koupit kvalitní pohovku
Koupí kvalitní pohovky získáte nejen delší životnost nábytku, ale také pohodlnější odpočinek:
- Delší životnost – kvalitní pohovky jsou zpravidla vyrobené z pevné konstrukce a odolného potahu. Budou se tak snadno čistit a vydrží vám mnoho let.
- Pohodlný odpočinek – pokud si pořídíte pohovku s kvalitní konstrukcí i čalouněním, zvýšíte tím i komfort svého odpočinku jak při sezení, tak při odpoledním zdřímnutí.
- Atraktivní design – pohovky z kvalitních materiálů mívají i atraktivní design. Můžete volit mezi výrazně prošívanou nebo čistě minimalistickou variantou, která ozdobí váš interiér.
Nevýhody pohovek
Pohovky žádné zásadní nevýhody nemají, ale pár faktorů může být problematických:
- Vyšší cena – vícemístné modely nebo pohovky s luxusním čalouněním a masivní konstrukcí vyžadují značnou investici. Na druhou stranu vám ale zajistí pohodlné sezení.
- Pravidelná péče – o potahy pohovek, především ty kožené, je třeba se pravidelně starat. Za kvalitní péči se vám ale pohovka odmění dlouhou životností.
- Složitější výběr – pohovek je nepřeberné množství, abyste vybrali pro vás tu pravou, je třeba si prohlédnout velké množství atraktivních modelů, což zabere trochu času.
Druhy pohovek
Můžete si vybírat mezi jednoduchými pohovkami nebo rozkládacími, které využijete i ke spánku:
- Klasická pohovka – má zpravidla tvar obdélníku a pohodlně se na ní usadí 2–3 lidé. Obvykle ji nelze rozložit, hodí se tak spíše na sezení.
- Rozkládací pohovka – přeměníte ji na lůžko, na kterém se s kvalitním polštářem pohodlně vyspíte. Vybírat si pak můžete mezi variantami na příležitostný a pravidelný spánek.
Klasická pohovka
Jedná se o základní variantu ve tvaru obdélníku a obvykle nabízí 2–3 místa k sezení. Výjimečně narazíte na model s lenoškou, na kterou si pohodlně natáhnete nohy. Klasické pohovky často stojí na dřevěných nožkách. Díky této konstrukci nejenže snadno pod nábytkem vytřete, ale váš byt bude působit i vzdušněji. Na druhou stranu tyto modely nemají úložný prostor. Ten najdete u pohovek s nízkými nohami.
Co se designu týče, vybírat si můžete jak z moderních, tak retro verzí. Pohovka může doslova zdobit váš obývák. Na druhou stranu obyčejnou pohovku nerozložíte a zpravidla se neopřete o měkké polštáře, ale spíše o polstrovanou opěrku. Hodí se tak především na sezení, na spánek není příliš prostorná. Jelikož v sobě neskrývá rozkládací mechanismus, snadno ji přemístíte po bytě i při stěhování.
Rozkládací pohovka
Pokud plánujete na pohovce i spát, pořiďte si model, který lze přeměnit na lůžko. Snadno tak ubytujete přátele nebo si pohodlně zdřímnete v obýváku. K těmto účelům stačí pohovky pro příležitostný spánek. Pokud však plánujete na pohovce spát každý den, kupte si typ k tomu určený. Jsou ergonomické a disponují kvalitní matrací. Ušetříte si tak případné zdravotní problémy se zády.
Rozkládací pohovky, především na každodenní spaní, jsou oproti klasickým značně dražší. Počítejte proto s vyšší investicí. Skrývají v sobě ale další výhodu v podobě úložného prostoru. Ten využijete zejména pokud máte malý byt. Do pohovky tak pohodlně schováte třeba zimní nebo letní výbavu, když ji zrovna nebudete potřebovat. Více informací najdete v našich článcích o pohovkách na každodenní spaní a rozkládacích pohovkách.
Druh pohovky | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Klasická pohovka | Pohodlné sezení
Lze ji snadno přenést Může mít úložný prostor Designové kousky |
Méně prostorná
Nelze ji rozložit Neslouží ke spaní |
Pro ty, kdo chtějí jednoduchou pohovku |
Rozkládací pohovka | Lze na ní spát
Má úložný prostor Pro více lidí |
Vyšší cena
Horší manipulace Zabere více místa |
Pro ty, kdo chtějí pohovku k uložení věcí a spánku |
Důležité parametry
Při výběru pohovky zvažte parametry jako typ čalounění nebo její velikost a tvar:
- Velikost a tvar – pohovky bývají nejčastěji obdélníkového tvaru a jejich velikost se odráží od počtu míst k sezení. Vždy si přeměřte, kolik místa na pohovku máte. Ve větších prostorech se dají skvěle využit i sedací soupravy. V případě rozkládacích pohovek nezapomínejte na prostor navíc po rozložení.
- Materiál – u konstrukce dbejte, aby hlavní kostra byla z kvalitního masivu nebo kovu. Pohovka vám déle vydrží. Výplně tvoří různé druhy pěn. Ke kvalitnějším patří třeba visco pěna s paměťovým efektem.
- Čalounění – pohovky mohou být potažené různými materiály. Nejčastěji se jedná o bavlnu, mikroplyš nebo kvalitní, ale dražší kůži.
- Nohy pohovky – mohou být vysoké nebo nízké natolik, že je téměř nevidíte. Vysoké nohy ale volte vždy z masivu. Odolají lépe tlaku a tahu.
- Design – výběr stylu záleží na osobním vkusu a okolním interiéru. Velmi populární je dnes třeba vzdušný skandinávský design nebo jednoduchý moderní styl s minimem zdobení.
- Nosnost pohovky – u dvou až třímístných pohovek se pohybuje mezi 200 až 250 kg. Údaj si však zpravidla musíte dohledat.
- Hmotnost pohovky – jednoduché klasické pohovky váží okolo 30 kg, větší či rozkládací modely mohou mít i 80 kg. Promyslete tedy, jak a s kým pohovku domů přenesete.
Velikost a tvar
Velikost pohovky se běžně udává podle míst k sezení. Standardně narazíte na modely pro dvě až tři osoby, výjimečně čtyři. Vícemístné pohovky bývají zároveň i rozkládací s úložným prostorem. Designové s vysokými dřevěnými nohami jsou naopak menší pohovky. Proto zvažte, pro kolik lidí pohovku potřebujete a také kolik místa na ni máte. U rozkládacích počítejte s prostorem navíc po rozložení lůžka. Při koupi modelu vcelku nezapomeňte přeměřit šířku dveří, abyste jimi pohovku pronesli.
Co se tvaru týče, nejčastěji se setkáte s obdélníkem. Ojediněle, pokud je k pohovce připojená lenoška na nohy, může nabývat tvaru písmene L. To je ale spíše typické pro rozměrnější sedací soupravy. Pohovky mohou mít kromě zadní opěrky i boční na pohodlné opření rukou nebo odložení věcí, třeba knížky. Boční opěrky lze v určitých případech odejmout, čímž si vytvoříte lůžko na poobědové zdřímnutí.
Materiál
Materiál si pohlídejte nejen u kostry pohovky, ale také její výplně:
- Konstrukce – kvalitnější kostry jsou z masivu dubu nebo kovu. Na méně kvalitní, ale lehké a levné pohovky, výrobci používají dřevotřísku a plast.
- Výplň – dnes se nejčastěji setkáte s pěnami. Základní a levnou výplň tvoří PUR pěna neboli molitan. Pokud chcete kvalitnější výplň a nevadí vám si připlatit, zvolte studenou pěnu nebo visco pěnu.
Konstrukce
Kostra pohovky bývá vyrobená z kovu, masivu, plastu nebo dřevotřísky. U posledních dvou jmenovaných ale zbystřete. Sice jsou levnější a lehčí, což oceníte při přenášení, ale jsou méně odolné. Masiv či kov jsou potom dražší, ale kvalitnější. Déle vám vydrží. To platí zejména u rozkládacích pohovek. Konstrukce je často namáhaná, proto volte tu z kvalitních materiálů. Z dřevotřísky pak chtějte raději jen součásti jako jsou třeba opěrky.
Výplň
Pokud si chcete zajistit opravdu pohodlný odpočinek, zaměřte se také na výplň pohovky. Nejčastěji se setkáte s různými typy pěn. Mezi nejlevnější a běžně používané patří PUR pěna neboli molitan. Přestože tento materiál prošel řadou inovací, stále se vyznačuje kratší životností a ztrátou pružnosti. Kvalitnější je jeho studená verze nazývaná také HR pěna. Je tvarově stálá a kvalitnější než PUR pěna, která se vyrábí za tepla (Zdroj: Návrh mobiliáře). Umožňuje tělu setrvat v přirozené poloze, čímž podporuje jeho zdraví.
Mezi další kvalitní výplně patří třeba latex nebo paměťová pěna známá pod názvy jako visco nebo líná pěna. Zatímco latex je velmi měkký a doporučovaný pro své ortopedické vlastnosti, visco pěna mění svou tuhost v závislosti na teplotě. Přizpůsobí se tak křivkám těla a zajistí pohodlné sezení. Nicméně kvalita výplní a pohodlnost sezení se odráží ve vyšší ceně pohovky.
Čalounění
Povrchová úprava je často jedním z prvních parametrů, podle kterých si vybíráme pohovky. Čalounění by mělo být nejen atraktivní ale také kvalitní. Nejčastěji se využívají tyto materiály:
- Bavlna – je velmi jemný, na dotek příjemný materiál přírodního původu. Bavlna je i levná, ovšem barevně nestálá a má kratší životnost.
- Velur – představuje umělý semiš. Má velmi líbivý design a je příjemný na dotek. Je odolný vůči opotřebení a snadno se i čistí.
- Mikroplyš – díky jeho stálobarevnosti a snadné údržbě se řadí mezi populární a velmi často používané materiály. Dobře odolává nečistotám i mechanickému poškození.
- Kůže – odolný, ale dražší materiál, který vyžaduje pravidelnou impregnaci a čištění. Koženou pohovku držte dále od světla a tepla, mohla by popraskat a ztratit barvu.
- Koženka – levnější imitace kůže, kterou seženete v mnoha barevných provedeních. Při kontaktu se solí (potem) má tendenci praskat a je náchylná k mechanickému poškození.
- Kombinace materiálů – pohovka může být pokryta více než jedním z materiálů. Například spodní část je potažená kůží nebo koženkou a horní polstrování látkou.
Nohy pohovky
Pohovka může stát buď na vysokých, nebo nízkých nohách. Pohovky s vysokými nohami bývají designové a snadno pod nimi vysajete nebo vytřete. Nicméně v případě dřevěného materiálu volte masiv, který dobře odolává mechanickému tahu a tlaku. Zajistí tak bezpečné sezení. Další odolnou variantou jsou pak kovové nohy, ty ale bývají nízké, tudíž nejsou téměř vidět. Pohlídejte si, aby nohy, zvláště vysoké, měly spodní úpravu proti poškrábání podlahy.
Design
Výběr designu a barevného provedení pohovky záleží pouze na vašem vkusu. Gauč můžete sladit se zbytkem vybavení nebo jej naopak barevně odlišit, čímž z něj uděláte dominantu místnosti. Pokud rádi měníte styl interiéru, vyberte si pohovku s měnitelnými potahy, aby vždy ladila s vaším obývákem. Avšak i pohovku s pevným potahem můžete designově upravovat pomocí různých dek a polštářů. Ovšem i výrobci dodávají pohovky v určitých designech. Mezi populární patří:
- Skandinávský styl – dnes velmi populární design, který se vyznačuje prošívanými pohovkami spíše chladných barev. Typickým znakem jsou i středně vysoké či přímo vysoké dřevěné nohy.
- Retro design – retro se vrací do módy nejen v oblečení, ale také u pohovek. Seženete nízké prošívané gauče s opěrkami i bez, které vídáme v dobových filmech.
- Moderní design – nabízí spíše jednoduché nižší gauče, které jsou často doplněné různými polštáři. Dominantními barvami jsou šedá a béžová. Hodí se do vzdušného minimalisticky zařízeného prostoru.
Nosnost
Dvou až třímístné pohovky běžně unesou 200–250 kg živé váhy. Ani tento pro koupi důležitý parametr však není vždy u popisu výrobku transparentně uvedený, tudíž budete muset chvíli hledat. Pokud máte obavy, aby pohovka vaší rodině stačila a neproseděli jste ji, sečtěte hmotnost členů rodiny a připočítejte nějakou rezervu. Pak se budete moci všichni s klidem na nový gauč natáhnout.
Hmotnost
Hmotnost pohovky si zjistěte předem, pokud si neplánujete připlatit za výnos pohovky až do obýváku. Klasické pohovky pro dva až tři lidi váží 20–30 kg. Rozměrnější modely s úložným prostorem ale mohou vážit i 80 kg, na což budete potřebovat už více lidské síly. Údaje o hmotnosti nejsou vždy uváděné, proto se nebojte zapátrat na internetu nebo napsat přímo výrobci.
Funkce a vlastnosti
I klasické pohovky mohou mít funkce navíc. Nejčastěji narazíte na praktický úložný prostor nebo možnost rozložení gauče:
- Polohovatelnost – některé pohovky nabízí polohovatelnost opěrek nebo vysunutí spodní části na položení nohou. Zvýšíte si tak komfort při odpočinku.
- Rozložení – některé pohovky lze přeměnit na lůžko, tudíž si po obědě pohodlně odpočinete i v obýváku. Pokud byste však na gauči chtěli spávat pravidelně, pořiďte si kvůli svému zdraví typ na to určený.
- Úložný prostor – je u pohovek velmi výhodný, jelikož je neviditelný. Tvoří spodek pohovky, do kterého snadno schováte deky a peřiny nebo naopak věci, které nepotřebujete na denní bázi.
- Kapsář – kapsy či velké kapsáře po bocích sedačky, slouží k odkládání drobností. Pojmou například domácí obuv či ovladač od televize. Najdete je spíše u nižších sedaček než u designových modelů.
Oblíbené značky
Pohovku můžete vybírat i podle popularity značky. Mezi nejrozšířenější patří:
- Falco – český velkoobchod s nábytkem, který nabízí třímístné pohovky na nižších nohách. Vybírat si můžete z pestré škály barev i stylů. Pohovky spadají zejména do nižší a střední cenové relace.
- Eka – od tohoto výrobce pořídíte nejen pohovku, ale i křesla, taburety nebo předsíňové stěny. Eka pohovky jsou typické výrazným prošíváním a výběrem z jemných i výraznějších barev.
- Autronic – česká firma nabízí všechny typy nábytku od židlí a stolů až po pohovky. Seženete od ní designové kousky ve skandinávském stylu i nízké retro gauče.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Falco | Jednoduchý i výraznější design
Více modelových řad Výplň z molitanu i studené pěny
|
Nižší až vyšší | Klasické pohovky
Rozkládací s úložným prostorem |
Eka | Výraznější prošívání
Pestrá barevná škála Pohovky s opěrkami i bez |
Střední | Klasické pohovky
Rozkládací s úložným prostorem |
Autronic | Skandinávský i minimalistický styl
Vysoké dřevěné nohy Prošívání |
Nižší až střední | Klasické pohovky
Rozkládací s úložným prostorem |
Ceny pohovek
Nejlevněji seženete pohovku do osmi tisíc korun. Pokud ale toužíte po luxusním čalounění či kvalitnější výplni, musíte investovat více:
- Cena do 8 000 Kč – nabízí klasické jednoduché pohovky s úložným prostorem i bez. Zpravidla nabízí dvě až tři místa k sezení.
- Cena 8 000–18 000 Kč – vyšší cena otevírá dveře k atraktivnějšímu designu a praktickým rozkládacím modelům s úložným prostorem.
- Cena nad 18 000 Kč – pohovky za desítky tisíc mohou mít i kožené čalounění nebo konstrukci z masivu. Výplň zpravidla tvoří PUR pěna, ale narazíte i na kvalitnější studenou.
Cena do 8000 Kč
V nejnižší cenové kategorii seženete spíše menší pohovky pro dva až tři lidi. Designově jsou spíše minimalistické bez přidaných polštářků. I tak zde ale pořídíte atraktivní skandinávský nebo retro styl. Nezřídka narazíte i na rozkládací pohovky s úložným prostorem. Pořád se ale jedná o malé modely na občasné přespání. Gauč zpravidla vyplňuje PUR pěna, která se řadí k průměrně kvalitním materiálům. Výrobci ji však kvůli nízké ceně používají velmi často.
Cena 8 000–18 000 Kč
Pohovky spadající do střední cenové relace bývají zpravidla rozkládací s úložným prostorem. Z hlediska zdravého spánku se stále jedná o levnější modely vyplněné PUR pěnou neboli molitanem, tudíž slouží jen k občasnému zdřímnutí. Vyšší cena už ale nabízí atraktivnější modely s výrazným prošíváním, které se stanou dominantou obývacího pokoje. Pohovky mívají zpravidla opěrky na ruce po obou stranách. Narazíte ale i na varianty bez opěrek, které slouží spíše k natáhnutí než k sezení.
Cena nad 18 000 Kč
Pokud plánujete investovat do pohovky i desítky tisíc, můžete si vybírat z robustnějších a rozměrnějších modelů. Výjimkou nebývají čtyřmístné gauče doplněné o polštářky nebo kvalitní čalounění z pravé kůže. U výplní stále převládá PUR pěna, nicméně narazíte i na kvalitnější studenou pěnu. Kvalitnější provedení můžete očekávat také u dřevěných částí pohovky. Ty bývají z pevného bukového dřeva nebo masivu. Tyto pohovky vám při pravidelné péči vydrží mnoho let.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 8 000 Kč | Jednoduché klasické pohovky
Úložný prostor Výplň z PUR pěny |
Luxusní potahy
Čtyřmístné pohovky Pohovky na spaní |
Pro běžné uživatele |
Cena 8 000–18 000 Kč | Rozkládací pohovky s úložným prostorem
Výraznější design Válendy k natáhnutí |
Čalounění z pravé kůže
Rozměrnější modely Výplň ze studené pěny |
Pro náročné uživatele |
Cena nad 18 000 Kč | Luxusní čalounění z pravé kůže
Vícemístné pohovky Rozkládací s úložným prostorem |
Jednodušší modely | Pro velmi náročné uživatele |
Dobrý den, všimla jsem si, že u mnoha pohovek si můžu vybrat, jestli chci nohy kovové nebo dřevěné. Co je lepší? Děkuji.