Rozkládací pohovka je ideální volbou do garsonky, malého bytu, dětského či studentského pokoje, kde potřebujete využít každičký centimetr a vyřešit problémy s nedostatkem místa pro klasickou pohovku. Přes den na ni navíc můžete usadit návštěvu. Chcete vědět, na co se při nákupu zaměřit? Čtěte dále, tento článek totiž slouží jako komplexní průvodce výběrem rozkládací pohovky.
Proč koupit kvalitní rozkládací pohovku
Podívejte se, proč byste měli investovat do kvalitní rozkládací pohovky.
- Úspora místa – rozkládací pohovka řeší problém s nedostatkem prostoru v domácnosti, zejména v malých bytech a garsonkách. Pokud v pokoji nemáte prostor na postel i gauč, vyřeší to právě tento typ nábytku.
- Praktické řešení do dětského či studentského pokoje – rozkládací pohovky jsou dobrou volbou do dětských a studentských pokojů. Přes den mohou sloužit k lenošení či usazení návštěvy a přes noc jako plnohodnotné lůžko.
- Místo ke spánku – rozkládací pohovky mohou sloužit k příležitostnému, ale i každodennímu spaní. Budete-li na pohovce spát každý den, pak zvolte model s integrovanou matrací, jež odolá každodennímu skládání a jen tak se nevyleží.
- Optimální komfort – investujete-li do kvalitní rozkládací pohovky, pak se díky vhodnému zpracování integrované matrace můžete těšit i na komfort, jaký nabízí běžná postel. Tyto modely se hodí ke každodennímu spaní.
- Úložný prostor – některé rozkládací pohovky mívají také úložný prostor, kam můžete ukládat například nevyužité či sezónní přikrývky a další lůžkoviny.
- Chytré detaily – kvalitní rozkládací pohovky nabízejí nejen úložný prostor, ale třeba také polohovatelné opěrky hlavy či nohou, odkládací stolek, USB zásuvky či kapsy na odložení novin nebo třeba ovladačů.
Rozkládací pohovka vs. sedací souprava – v čem je rozdíl?
Hlavním rozdíl mezi sedací soupravou a rozkládací pohovkou spočívá ve tvaru a velikosti. Zatímco sedací souprava může nabývat různých tvarů i velikostí, pohovky bývají spíše rovné a povětšinou slouží maximálně pro tři osoby. Sedačky jsou navíc určené primárně k sezení, a tak jsou často doplněné o opěrky na hlavu či nohy.
Pravdou ale je, že dnes už rozdíly mezi těmito dvěma druhy nábytku nejsou tolik viditelné. Narazit tak můžete i na rohovou rozkládací pohovku ve tvaru L či varianty doplněné opěradlem. Stejně tak najdete i velké sedací soupravy s integrovanou matrací.
Nevýhody rozkládacích pohovek
Na některé vlastnosti rozkládacích pohovek či způsob zpracování některých modelů lze pohlížet s ohledem na budoucí využití negativně. Podívejte se, jaké nevýhody mají některé pohovky.
- Nutné skládání a rozkládání – abyste mohli pohovku přetvořit v lůžko na spaní, bude potřeba ji pomocí příslušného rozkládacího mechanismu rozložit. A pokud chcete přes den ušetřit místo v pokoji, ráno musíte pohovku zase složit.
- Některé varianty neslouží jako plnohodnotná postel – spousta rozkládacích pohovek nemá integrovanou matraci, jež by se dala po rozložení pohovky považovat za plnohodnotné lůžko na spaní. Lůžko by mělo být celistvé, nikoliv tvořené z několika dílů.
Výběr podle využití
Jako první je třeba si při výběru uvědomit, jaké jsou vaše nároky co se týče intenzity využívání lůžka. Hledáte model sloužící jen pro příležitostné využití, nebo má rozkládací pohovka současně sloužit i jako lůžko pro každodenní spánek?
- Klasické rozkládací pohovky pro příležitostné využití – vhodné k příležitostnému spánku, horší ergonomie, nemají celistvé lůžko. Zaměřte se na velikost a design související s čalouněním a tvarem. Mechanismus rozkládání a přítomnost integrované matrace či její kvalita jsou zde vedlejší.
- Rozkládací pohovky pro každodenní spánek – vyšší cena, široká lehací plocha, stěžejní je zde kvalita rozkládacího mechanismu, který musí odolat každodenní zátěži. Důležitá je přítomnost integrované matrace s šířkou alespoň 80 cm, která po rozložení tvoří celistvé lůžko.
Konstrukce a kvalita rozkládacího mechanismu
Obecně jsou rozkládací pohovky více namáhány a právě konstrukce bývá na celé pohovce nejdražší, protože zajišťuje její odolnost a výdrž. Rozkládací pohovku určenou na pravidelné spaní budete rozkládat a skládat každý den, proto je v tomto případě kvalita rozkládacího mechanismu (respektive celé konstrukce) naprosto stěžejní.
V takovém případě volte varianty z kvalitního kovu či masivu, které jsou sice dražší, za to připravené na každodenní zátěž a déle vám vydrží, přičemž odolají i stěhování. Méně kvalitní jsou pak rozkládací pohovky s konstrukcí z vyztuženého papíru, plastu a dřevotřísky, které jsou sice levnější, ale mají kratší životnost.
Četnost využití | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Příležitostné využití | Vhodná velikost
Čalounění Atraktivní design |
Způsob rozkládání
Funkce a vlastnosti |
Všechny cenové hladiny |
Pro každodenní spánek | Kvalita rozkládacího mechanismu
Přítomnost celistvé integrované matrace Velikost (šířka alespoň 80 cm pro jednu dospělou osobu) Funkce a vlastnosti |
Čalounění
Design |
Vyšší |
Druhy podle způsobu rozkládání
Způsob rozkládání pohovky je třeba zvážit bez ohledu na to, s jakou intenzitou budete nábytek používat. Přirozeně ale platí, že čím častěji budete s pohovkou manipulovat, o to snazší by měl být mechanismus rozkládání.
- S celistvou matrací – tyto pohovky jsou nejvíce komfortní a díky tomu, že disponují integrovanou matrací, jsou vhodné pro každodenní spánek. Matrace bývá upevněna na odpruženém roštu, který zvládne velké zatížení a nabídne komfort. Mají ale vyšší cenu.
- Belgický typ rozkladu – nabízí rovněž celistvou matraci, ovšem zpravidla výrazně tenčí a uloženou na tenké kovové konstrukci pod sedací částí. Tento typ není vhodný pro každodenní spánek, protože by se matrace i konstrukce rychle opotřebovaly.
- Klik-klak – tento mechanismus doprovází při rozkládání pohovky typický zvuk cvaknutí. Snadným pohybem sklopíte opěrnou část (opěrku) pohovky, čímž z ní vytvoříte vodorovnou plochu. Jde o jednoduchý systém, který se ovšem skrze obvykle horší kvalitu matrace a předěl v lůžku nehodí pro každodenní spánek.
- Sklopná záda – na rozložení komplikovanější, pohovka se sklopnými zády nabízí po rozložení velkou plochu, na kterou se vejdou i dvě osoby. Lůžko je ale předělem rozdělené napůl, navíc je vždy nutné odsunutí pohovky od zdi, pokud nestojí volně v prostoru.
- Vysouvací zásuvka s rozkladem – tento mechanismus je typický pro pohovky ve tvaru L, které pak nabízí velkou plochu ke spánku. Při rozložení jednoduše vysunete zásuvku s matrací táhnutím za madlo a vyzvednete ji do roviny se sedací částí. Lůžko ale není zcela rovné a nehodí se tedy pro každodenní spánek.
- Rozklad se dvěma matracemi na sobě – po rozložení nabídnou tyto pohovky velké lůžko, které je poměrně komfortní a lze považovat za plnohodnotné. Hodí se i pro každodenní použití, ovšem mechanismus složení a rozložení je časově náročnější.
Typ rozkládacího mechanismu | Výhody | Nevýhody | Pro koho / jaký účel se hodí |
S celistvou matrací | Nejlepší komfort
Součástí je integrovaná matrace Zvládnou i velké zatížení |
Vysoká cena | Pro každodenní spánek
Pro občasné využití |
Belgický typ rozkladu | Celistvá matrace
Optimální komfort pro občasný spánek Snadné rozložení a složení |
Matrace bývá tenčí
Nevhodné pro každodenní spánek Při častém používání hrozí rychlé opotřebení matrace |
Pro občasné využití |
Klik-klak | Nejjednodušší mechanismus rozkladu | Nevhodné pro každodenní spánek
Netvoří celistvé lůžko |
Pro občasné využití |
Sklopná záda | Nabízí poměrně velkou plochu
Vhodné i pro dvě osoby |
Nutnost odsunutí pohovky od zdi (není-li volně postavená do prostoru)
Netvoří celistvé lůžko |
Pro občasné využití |
Vysouvací zásuvka s rozkladem | Snadný mechanismus rozkladu
Typický pro pohovky ve tvaru L Po rozložení vznikne velká plocha |
Plochu tvoří několik předělů | Pro občasné využití |
Rozklad se dvěma matracemi na sobě | Po rozložení je lůžko velké a poměrně pohodlné | Komplikovanější mechanismus
Složení zabere více času |
Pro občasné využití Pro každodenní spánek |
Důležité parametry
Aby rozkládací pohovka splnila vaše představy o budoucím využití, je třeba také vědět, kterých parametrů si při výběru všímat.
- Velikost a tvar rozkládací pohovky – podle vyměřeného prostoru vybírejte mezi pohovkami pro 2 až 5 osob. K dostání jsou rovné pohovky nebo ve tvaru L, které se hodí i pro umístění do rohu. Při vyměřování zahrňte i prostor na rozložení lůžka.
- Výplň – její kvalita ovlivňuje komfort při sezení a také to, za jak dlouho se pohovka takzvaně prosedí a zdeformuje. Používá se buďto kvalitní pěna z mikrovlákna, nebo méně kvalitní drcený textil.
- Čalounění pohovky – jeho kvalita ovlivňuje pořizovací cenu i estetický dojem. Rozlišují se čalounění textilní (z bavlny, vlny, lnu či polyesteru) a s koženým vzhledem (z kůže, koženky či recyklované kůže).
- Nosnost – odvíjí se od toho, pro kolik osob je určena sedací část rozkládací pohovky. Průměrná nosnost se pohybuje okolo 90 a 130 kg na osobu.
- Hmotnost pohovky – dá se z ní odvodit kvalita a bytelnost konstrukce. Menší pohovky mohou vážit jen 20 kg, kdežto robustnější varianty i více než 100 kg.
- Design a barva – záleží na vašich preferencích a zbylém interiéru. Světlejší barvy opticky zvětší a prosvětlí místnost, na tmavých barvách zase nejdou tolik vidět nečistoty.
- Údržba pohovky – s ohledem na údržbu volte pohovku takovou, která se dá dobře a snadno čistit, ideální jsou snímatelné potahy. Zohledněte také, jestli je pohovka postavená na nožičkách a dá se uklidit i pod ní, nebo ne.
Velikost a tvar rozkládací pohovky
Velikost a tvar rozkládací pohovky vybírejte podle toho, kolik prostoru na její umístění máte a také kolik maximálně osob ji bude nejčastěji využívat. Nejdříve si tedy v domácnosti vyměřte prostor, do kterého pohovku umístíte a vezměte v potaz i prostor na rozložení lůžka. Narazíte i na rohové pohovky (ve tvaru L), které jsou vhodné pro umístění do rohu, kdy plně využití jeho prostor. Lze je ale umístit i volně do prostoru, což je o něco vzdušnější řešení.
Obvykle narazíte na pohovky pro 2 až 5 osob podle tvaru. Rovné sedačky zpravidla slouží pro 2 až 3 osoby, kdežto pohovky ve tvaru L nabídnou posezení až 5 osobám. Sledovat byste měli také velikost lůžka po rozložení, kdy je za minimum pro komfortní spánek považováno 80 cm šířky pro jednoho dospělého člověka.
Výplň rozkládací pohovky
Výplň do velké míry ovlivňuje životnost pohovky, respektive to, jak dlouho si udrží svůj tvar a takzvaně se neprosedí. Nejčastěji se dnes můžete setkat s výplněmi pěnou z mikrovlákna, která je dostatečně tvrdá, díky čemuž dobře a dlouho drží tvar. Navíc se na ní velmi pohodlně odpočívá. Vedle toho se používá také drcený textil, který najdete zejména u velmi levných pohovek. Nevýhodou je, že u nich velmi rychle dochází k deformaci.
Čalounění rozkládací pohovky
Čalounění netvoří jen estetický dojem, ale ovlivňuje také to, jak dlouho vám pohovka vydrží. Nejčastěji se dnes setkáte s čalouněním z textilu a materiálů jako je bavlna, vlna, len či polyester, a dále s pohovkami s koženým designem vyrobenými z kůže, koženky či recyklované kůže. Potah by měl být v každém případě kvalitní a odolný vůči skvrnám i oděru. Jeho kvalita má pochopitelně vliv na pořizovací cenu.
Nosnost rozkládací pohovky
Nosnost rozkládací pohovky se odvíjí od toho, pro kolik osob je určena její sedací část. Každá kvalitní pohovka by měla mít nosnost na jednu osobu v rozmezí alespoň 90 a 130 kg, dvoumístné pohovky pak celkovou nosnost okolo 250 kg. S rostoucím počtem osob se ovšem snižuje průměrná nosnost na osobu, a tak zatímco u 2místných pohovek se počítá s průměrnou nosností cca 125 kg na osobu, v případě 5místních je to jen cca 90 kg na osobu.
Hmotnost rozkládací pohovky
Pokud si budete rozkládací pohovku dovážet a montovat sami, případně vás nemine stěhování, bude vás jistě zajímat i její hmotnost. Zatímco menší pohovky váží jen okolo 20 kg a při jejich montáži tak nebude třeba vynaložit tolik fyzické námahy, ty velké pohovky mohou mít hmotnost až okolo 100 kg.
Design a barva
Co se designu pohovky a její barvy týče, záleží především na vašich preferencích a zbylém interiéru. Výrazně barevná pohovka může být dominantou místnosti, současně ale může v disharmonii s dalšími barvami vytvořit spíše chaos. Světlé barvy dokáží hezky prosvětlit a opticky zvětšit místnost, na tmavých barvách se vám zase podaří snáze skrýt všechny nečistoty.
Údržba rozkládací pohovky
Zejména v domácnosti s dětmi či domácími mazlíčky volte rozkládací pohovku, která vyniká snadnou údržbou. Dobrou volbou jsou v tomto ohledu snímatelné potahy, které jednoduše po zašpinění vyperete. Zohledněte také, zda je možné uklidit i pod pohovkou, což souvisí s tím, zda je postavená na nožičkách, či nikoliv. Pod pohovkami na nožičkách dnes uklidí například tenké robotické vysavače a mopy, a zajistí tak dokonale čistou domácnost.
Funkce a vlastnosti
Aby bylo využití rozkládací pohovky ve vaší domácnosti skutečně efektivní, zvažte, zda nevyužijete některé z funkcí a vlastností, kterými dominují vybrané typy rozkládacích pohovek.
- Úložný prostor – do menších bytů či při nedostatku prostoru se hodí pohovky s úložným prostorem. Dovnitř můžete uložit drobnosti, jako jsou například lůžkoviny nebo ovladač na televizi.
- Područky – některé rovné pohovky i ty ve tvaru L mívají po stranách područky, které zpříjemňují sezení. Sledujte, zda je možné područky při rozložení pohovky sejmout.
- Polohovací prvky – některé pohovky disponují polohování jak v zádech, tak například i v područkách, které si nastavíte podle svých potřeb a preferencí. Poskytují tím maximální pohodlí při sezení.
- USB vstupy – pokročilejší pohovky mohou nabízet i různé technologické vychytávky, například USB zdířky pro zapojení mobilního telefonu a další elektroniky.
- Zásuvka – dalším praktickým prvkem moderních pohovek jsou zásuvky, do kterých lze připojit kteroukoliv elektroniku. Jde ovšem o vychytávku, kterou najdete zejména u dražších modelů.
- Stolek – součástí pohovky může být dokonce i vestavěný stolek, na který si během posezení můžete odložit drobnosti či nápoje.
- Kapsář – další vychytávkou jsou kapsy či velké kapsáře po bocích sedačky, které slouží rovněž k odkládání drobností. Pojmou například domácí obuv či ovladač od televize.
Oblíbené značky
Dáte při výběru na zkušenosti ostatních uživatelů? Pak se podívejte, které značky patří v tomto segmentu mezi ověřené a sklízí nejvíce kladných uživatelských recenzí. Aby nedošlo k nedorozumění, uvádíme, že v některých případech jde pouze o prodejce, nikoliv přímo výrobce.
- Cassaredo – jde o velkoobchod s nábytkem, který na českém a slovenském trhu působí už od roku 2007. Jde o dovozce nábytku v prvotřídní kvalitě, který nakupuje od evropských a asijských výrobců. Nábytek následuje aktuální trendy.
- Falco – další velkoobchod s nábytkem, který má ve svém portfoliu skutečně pestrou škálu různých modelových řad. Nabízí pohovky spadající zejména do nižší a střední cenové relace, ale i pár dražších doplněných taburetem.
- Jech – český výrobce s více než 30letou tradicí. Nabízí rozkládací pohovky různých tvarů i velikostí, ze kterých si vyberou i skutečně nároční uživatelé. Některé pohovky jsou doplněny o úložný prostor nebo nabízí možnost zvýšeného sedu.
- Nábytek Králík – výrobce nabízející kvalitní produkty české výroby. Jeho portfolio zahrnuje spoustu modelových řad, některé pohovky mají područky i úložný prostor. Nabízí možnost volby mezi molitanovou a pružinovou matrací.
- Nábytek Mikulík – další český výrobce nábytku, který nabízí rozkládací pohovky ve tvaru L, a to v různých velikostech. Jsou dostačující pro příležitostný spánek, určené jsou spíše pro sezení.
- Jena nábytek – český prodejce nábytku, který spolupracuje s předními českými i evropskými výrobci. Nabízí pestrý sortiment pohovek z nízké a střední cenové relace, některé jsou přitom vhodné i na každodenní spaní.
- Unar nábytek – další český výrobce nábytku z Bystřice pod Hostýnem, který nabízí vysoce kvalitní rozkládací pohovky s plnohodnotnou matrací a lamelovým roštem. Jsou sice dražší, avšak spolehlivé a s dlouhou životností.
Výrobce / značka / prodejce | Specifika | Cenová kategorie |
Cassaredo | Dovozce kvalitního evropského a asijského nábytku
Pohovky dle aktuálních trendů Široký výběr a zastoupení na trhu |
Všechny cenové kategorie |
Falco | Velkoobchod s nábytkem
Spousta modelových řad Dražší pohovky doplněné taburetem Atraktivní jednoduchý i pestrý design |
Spíše nízké a střední cenové kategorie |
Jech | Český výrobce kvalitního nábytku
Pohovky různých velikostí i tvarů Až 300 různých druhů čalounění S úložným prostorem a možností vyššího posedu |
Vysoká cenová kategorie |
Nábytek Králík | Kvalitní produkty české výroby
Jednoduché designy i atraktivní motivy Varianty s područkami i bez nich Pohovky s úložným prostorem |
Spíše nízké a střední cenové kategorie |
Nábytek Mikulík | Český výrobce nábytku
Pohovky pro příležitostné spaní Různé velikosti Pohovky ve tvaru L |
Nízké a střední cenové kategorie |
Jena nábytek | Český prodejce nábytku
Pestrý výběr Různé mechanismy skládání Vybrané modely vhodné na každodenní spaní |
Nízké a střední cenové kategorie |
Unar nábytek | Český výrobce nábytku
Vysoká kvalita zpracování Jednoduché moderní linie Kompaktní vzhled Potahové materiály vysoké kvality Pohovky s plnohodnotnou matrací Lamelový rošt součástí |
Vyšší cenová kategorie |
Ceny
Cena rozkládací pohovky je určitě důležitým faktorem při výběru a měla by korespondovat s vašimi představami a nároky.
- Cena do 7 500 Kč – většina nejlevnějších pohovek se hodí jen pro občasné přespání. Nemívají nikterak kvalitní konstrukci ani potahové materiály a lze tedy očekávat opotřebení do několika mála let. Pro základní využití v pokoji pro hosty či na chatě jsou ideální.
- Cena od 7 500 Kč do 25 000 Kč – ve střední cenové relaci mají největší zastoupení pohovky s dobrým poměrem výkonu a ceny. Najdete zde i modely vhodné pro každodenní spaní, s bytelnou konstrukcí a matrací, přičemž již budete mít na výběr pestrou škálu čalounění a různé velikosti i tvary pohovek.
- Cena nad 25 000 Kč – nejvyšší cenová relace pak kromě výše zmíněných nabídne také různé designové a luxusní kousky do moderních i tradičně laděných interiérů. Větší výběr budete mít i co se čalounění týče, kdy se nabídka rozšiřuje o kožené varianty.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho / jaký účel se hodí |
Cena do 7 500 Kč | Méně kvalitní pohovky
Užší výběr čalounění Horší kvalita konstrukce |
Kovové a masivní konstrukce
Luxusní potahové materiály Pohovky pro každodenní spánek |
Pro nenáročné uživatele
Pro občasné využití Do pokoje pro hosty Do studentského pokoje jako 2. záložní lůžko |
Cena od 7 500 Kč do 20 000 Kč | Pohovky s dobrým poměrem výkonu a ceny
Široký výběr čalounění Různé velikosti i tvary |
Luxusní čalounění
Designové kousky |
Pro ty, co hledají dobrý poměr výkonu a ceny
Pro občasné využití i každodenní spánek Do rodinné domácnosti Do dětského pokoje Do pokoje pro hosty |
Cena nad 20 000 Kč | Kvalitní pohovky s precizním zpracováním
Luxusní designové kousky Pestrá škála textilních i kožených čalounění Různé velikosti i tvary |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše | Pro náročné uživatele
Do moderního i tradičně laděného interiéru Pro občasné využití i každodenní spánek |
Údržba rozkládací pohovky
Správná péče prodlužuje životnost rozkládací pohovky a je základem pro dodržování správné hygieny v případě, že používáte pohovku jako plnohodnotnou postel.
- Snímatelné potahy – v rámci údržby jsou určitě výhodou, protože je po zašpinění snadno sundáte a vyperete v pračce, případně je lze zanést do čistírny, pokud máte choulostivější či luxusní materiál. K mnoha modelům je lze i dokoupit samostatně.
- Čisticí přípravky – každý typ čalounění má odlišné požadavky co se údržby a možného použití čistících přípravků týče. Jinak je třeba pečovat o kůži a jinak zase o textil. Při nákupu si proto rovnou zjistěte, jaká péče je pro vaši pohovku nejvhodnější.
- Strojní čištění – ruční čištění pohovky a jejího čalounění není nikdy tak dokonalé, jako ošetření profesionálním strojem. Jednou za čas proto zainvestujte do strojní údržby, díky které na pohovce nezůstanou žádné skvrny.
Dobrý den, prosím o radu. Sháním rozkládací pohovku, ovšem do dětského pokoje, tedy ideálně kdyby měla nějaký dětský design. Jde mi jen o záložní lůžko pro přítelovu dceru, která u nás občas přespává. Poradíte mi prosím nějaký tip na ověřený model? Předem děkuji.