V tomto článku vás provedeme výběrem přikrývky krok za krokem. Chcete-li si nejdříve udělat přehled o tom, co vás v článku čeká, podívejte se na jeho souhrn v odrážkách níže.
- Proč koupit kvalitní přikrývku – investice do kvalitních lůžkovin se vyplatí jak pro jejich delší životnost, tak i skrze vyšší komfort a kvalitu materiálů. Ty navíc odpovídají dané sezóně, kdy v zimě zahřejí, v létě naopak ochladí.
- Nevýhody přikrývek – při výběru přikrývky jednak strávíte nějaký ten čas, a především pak budete muset vynaložit jistou finanční investici. Pokud navíc máte specifické požadavky, budete muset být více obezřetní.
- Výběr přikrývky podle určení – zaměřte se na to, jaké máte nároky na přikrývku. Vedle univerzálních cenově dostupných variant pro dospělé existují také přikrývky pro děti, nebo se speciálními vlastnostmi pro alergiky či klidnější spánek.
- Druhy přikrývek podle materiálu výplně – existují přikrývky s přírodní (chmýří, peříčka, ovčí vlna), nebo syntetickou výplní (umělá polyesterová vlákna). Rozhodujte se podle vlastností materiálu, kdy pro alergiky jsou vhodné umělé výplně.
- Druhy přikrývek podle sezónnosti – podle teploty ve vaší ložnici či dle ročního období můžete vybírat přikrývky na léto, na zimu či pro celoroční používání. Existují také přikrývky 3v1 zahrnující několik variant současně.
- Rozměry přikrývky – jedním z nejdůležitějších parametrů jsou rozměry. Přikrývku je nutné vybírat podle velikosti vaší postele a toho, zda ji budete používat sami, nebo sdílet s partnerem.
- Prošívání přikrývky – díky prošívání drží výplň přikrývka na svém místě a neshlukuje do chomáčů. Prošívání by měla mít každá přikrývka, běžně ale narazíte na péřové přikrývky bez prošívání, kterým se říká duchny.
- Povrchový materiál přikrývky – při výběru budete řešit nejen výplň, ale i povrchový materiál, který bývá vyrobený nejčastěji z bavlny či bavlny s příměsí mikrovlákna či lyocellu. Některé přikrývky lze použít bez povlečení, ale je třeba dbát větší hygieny.
- Oblíbené značky přikrývek – vsaďte při výběru na již ověřené výrobce a značky. Mezi ně v tomto segmentu patří Brotex, SCANquilt, Dormeo, KVD či Lindart.
- Ceny přikrývek – levnější jsou přikrývky pro jednolůžko, dražší naopak ty určené pro dvoulůžko. Ceny začínají na bezmála 500 Kč a vyšplhat se mohou až do řádů několika tisíc korun podle jejich specifických vlastností a použitých materiálů.
- Jak se starat o přikrývku – o přikrývku byste měli dbát ihned po probuzení, kdy je vhodné ji důkladně vyvětrat, aby se v ní nemnožili bakterie a roztoči. Důležité je také pravidelné praní a následně důkladné vysušení všech lůžkovin.
Proč koupit kvalitní přikrývku
Níže si přečtěte souhrn důvodů, proč se vyplatí investovat do kvalitní přikrývky.
- Vyšší komfort při spánku – zohledníte-li při výběru kvalitu přikrývky, a zejména pak její výplně, budete velmi mile překvapeni zvýšeným komfortem při spánku. Zpravidla za to mohou špičkové materiály výplně a její gramáž.
- Delší životnost – doménou zejména dražších přikrývek je jejich delší životnost. Například díky tomu, že je lze prát při teplotách až okolo 90 °C nebo sušit je v sušičce.
- Unikátní vlastnosti – kvalitní přikrývky nabízejí spoustu vlastností, které oceníte nejen pokud patříte mezi alergiky. Dražší varianty odpovídají sezónnosti, a tak v létě ochladí a v zimě zahřejí.
Nevýhody přikrývek
Na některé vlastnosti přikrývek lze pohlížet negativně. Co můžete ve spojitosti s přikrývkami považovat za nevýhodu?
- Pořízení přikrývky stojí peníze – jednak při výběru přikrývky strávíte nějaký ten čas, ale především za ni budete muset zaplatit. Výše finanční investice se pak odvíjí od vaší náročnosti a požadavků.
- Vyžadují pravidelnou péči – aby přikrývka splňovala základní hygienciké požadavky a udržela si dlouho své vlastnosti, musíte o ni pravidelně pečovat. Jak? To se dozvíte v poslední kapitole článku nebo na informačním štítku každé přikrývky.
- Ne všechny přikrývky jsou vhodné pro alergiky – pakliže patříte mezi alergiky, musíte dbát na zvýšenou hygienu v oblasti lůžkovin. Z tohoto důvodu vybírejte přikrývku přímo pro alergiky určenou, kterou lze prát mnohdy i na více než 60 °C.
Výběr přikrývky podle určení
Na začátku výběru je dobré si ujasnit, zda hledáte běžnou univerzální přikrývku, nebo máte speciální požadavky.
- Univerzální přikrývky – za univerzální se považují běžné přikrývky určené pro dospělé osoby, čemuž odpovídají svými rozměry. Nemívají speciální vlastnosti a funkce, dají se pořídit za příznivou cenu a nabídnou průměrnou životnost.
- Přikrývky pro alergiky – takzvané hypoalergenní přikrývky jsou speciálně určené pro osoby s alergiemi na peří či roztoče, kteří se v lůžkovinách často množí. Vyrábí se ze speciálních materiálů a lze je prát na vysoké teploty pro eliminaci všech mikroorganismů.
- Přikrývky pro děti – vyrábí se ve zmenšených rozměrech, kdy doporučujeme vybírat přikrývku podle velikosti dětské postýlky. Vyrábí se s různými výplněmi, takže můžete pro dítě sehnat jak péřovou variantu, tak i tu s umělými vlákny.
- Přikrývky pro klidnější spánek – pakliže jste přes den příliš ve stresu a máte potíže se spánkem, můžete vyzkoušet zátěžové nebo též antistresové přikrývky. Díky své vyšší hmotnosti navozují pocit objetí, což pomáhá uvolnit a zklidnit tělo. Vhodné jsou také pro osoby s onemocněním autismu, ADHD, hyperaktivity či pocitů úzkosti.
Určení | Důležité parametry | Cenová hladina |
Univerzální přikrývky | Správné rozměry (dvoulůžko vs. jednolůžko)
Prošívání Vhodný materiál (přírodní vs. umělý) |
Vybírat můžete ze všech cenových hladin |
Přikrývky pro alergiky | Hypoalergenní materiály
Možnost praní na vysoké teploty |
Střední a vyšší |
Přikrývky pro děti | Menší rozměry
Atraktivní design Prošívání |
Nízká a střední |
Přikrývky pro klidnější spánek | Správné rozměry
Optimální hmotnost od 3,5 kg po 11 kg (rozhoduje věk) |
Vyšší |
Univerzální přikrývky
Mezi univerzální řadíme všechny běžné přikrývky bez speciálních vlastností, které jsou dostupné v klasických rozměrech pro dospělé osoby. Optimální rozměry přikrývky vybírejte podle velikosti postele, kdy můžete volit mezi různými variantami pro jednolůžko nebo dvoulůžko v případě, že chcete pokrývku sdílet se svým partnerem.
Univerzální přikrývky mohou mít výplň z přírodních či umělých materiálů, jsou cenově dostupné a měly by mít prošívání, aby jejich výplň zůstala rovnoměrně rozložená po celé ploše. Zaměřte se také na tepelnou izolaci a určení pro dané roční období, případně zvolte přikrývku celoročnímu užívání.
Přikrývky pro alergiky
Přikrývky pro alergiky (též antialergické či hypoalergenní přikrývky) jsou plněné syntetickými vlákny, kdy jde zpravidla o dutý polyester, případně různými příměsemi, které mají za úkol zabránit pronikání roztočů do přikrývky. Často narazíte na přikrývky s karbonovým a stříbrným vláknem, případně i přikrývky s bambusem, používá se také aloe vera pro likvidaci všech bakterií či příměs eukalyptu, který má skvělé termoregulační vlastnosti.
Tyto přikrývky mají za úkol dopřát alergikům a astmatikům příjemný a kvalitní spánek, jsou ale samozřejmě vhodné i pro běžné spotřebitele. Typickou vlastností hypoalergenních přikrývek je možnost praní na teploty často i vyšší než 60 °C, což je nezbytné pro důkladnou likvidaci roztočů z lůžkovin. Pro snadnější údržbu je ideální, pokud lze přikrývka také sušit v sušičce.
Přikrývky pro děti
Přikrývky pro děti jsou typické svými menšími rozměry. Jde výhradně o varianty určené pro jednolůžko, případně do dětské postýlky, kdy nejčastěji narazíte na standardní velikosti 90 × 130 cm nebo 100 × 135 cm.
Svrchní materiály bývají totožné jako u přikrývek pro dospělé (často bavlna, mikrovlákno či lyocell), ovšem dbejte na to, aby nebyly chemicky neošetřené. Jako výplň se nejčastěji používá duté vlákno, které je lehké. I v tomto případě máte na výběr z různých výhřevností od letních přikrývek přes zimní až po ty k celoročnímu užívání.
Přikrývky pro klidnější spánek
Zátěžové přikrývky pro klidnější spánek dokážou zpříjemnit život dětem i dospělým s poruchami soustředění, autismu a dalšími nemocemi. Zatěžování těla má totiž příznivý terapeutický účinek, kdy vede k uvolňování hormonů melatoninu a serotoninu, což navozuje pocit emoční vyrovnanosti a pohody.
Přikrývky mohou vážit od 3,5 kg po 11 kg, přičemž každá váha je určena pro uživatele jiného věku a hmotnosti – nejlehčí přikrývky jsou určené dětem, těžší naopak dospělým. Uvnitř se nacházejí polypropylenové kuličky, které díky prošití přikrývky vytvářejí rovnoměrný tlak na tělo, svrchní potah bývá vyrobený většinou z bavlny nebo lyocellu, což je přírodní látka, která zabraňuje nepříjemnému nadměrnému pocení.
Zátěžová přikrývka podle hmotnosti uživatele
Při výběru zátěžové přikrývky je stěžejní její hmotnost, která musí odpovídat výchozí hmotnosti uživatele. Pro snadnější orientaci níže uvádíme tabulku s přibližným doporučením dle váhových kategorií.
Hmotnost přikrývky (kg) | Hmotnost uživatele (kg) |
3,5 | 10–16 |
4,5 | 16–20,5 |
5,5 | 20,5–32 |
8 | 32–63,5 |
11 | 63,5 a více |
Druhy přikrývek podle materiálu výplně
Zcela zásadní je při výběru přikrývky rozhodnutí, zda bude její výplň z přírodních či umělých materiálů. Každý typ výplně má jiné termoregulační vlastnosti a jinak odvádí vlhkost.
- Přírodní materiály – mezi přírodními materiály dominuje peří a ovčí vlna. Peří sice perfektně izoluje teplo, ale může z přikrývky vylézat. Ovčí vlna také dobře kumuluje teplo a nedrží v sobě vlhkost. U obou přírodních materiálů je však rizikem alergická reakce.
- Syntetická vlákna – jsou extrémně lehká a mají skvělé termoizolační vlastnosti, časem však mohou měnit svůj tvar. Jejich hlavní výhodou jsou však přirozeně antialergické vlastnosti, proto se používají jako výplň přikrývek pro alergiky.
Materiál výplně | Výhody | Nevýhody | Pro koho / jaký účel se hodí |
Peří, prachové peří | Přírodní materiál
Dobře drží tvar (pokud jsou prošité do kazet) Husí nebo kachní peří Výhřevné vlastnosti Odvádí vlhkost |
Nevhodné pro alergiky
Vysoce náročné na údržbu Vyšší pořizovací cena |
Převážně pro použití v zimním období
Pro děti i dospělé |
Ovčí vlna | Přírodní materiál
Skvělé izolační vlastnosti Odvádí vlhkost Zjemňuje pokožku |
Vysoké nároky na údržbu Nutnost praní v čistírněNevhodná pro alergiky |
Celoroční využití |
Polyester / umělá vlákna | Syntetický materiál
Hypoalergenní Hřejivost určuje tloušťka přikrývky Dobře odvádí vlhkost Snadná údržba |
Nejde o přírodní materiál
Méně kvalitní přikrývky mají kratší životnost (vlákna se mohou shlukovat a měnit tvar) |
Ideální pro alergiky a astmatiky
Celoroční využití |
Druhy přikrývek podle sezónnosti
Při výběru si také rozmyslete, zda si pořídíte vícero přikrývek pro různá roční období, nebo vám postačí jedna univerzální přikrývka pro užívání po celý rok.
- Lehké letní přikrývky – oproti zimním jsou výrazně lehčí a mají nižší gramáž, a to od 150 do 300 g/m². Namísto izolačních vlastností zde sledujte zejména prodyšnost, která je pro horké letní noci nezbytná.
- Hřejivé zimní přikrývky – mohou být péřové, vlněné i syntetické. Oproti letním přikrývkám mají vyšší gramáž až okolo 400 g/m² a díky svým tepelně izolačním schopnostem dobře zahřejí i v místnosti, ve které se netopí.
- Univerzální celoroční přikrývky – hodí se pro používání po celý rok. Vhodné jsou do místností, kde nedochází k přílišným výkyvům teplot. Bývají dostatečně teplé a nadýchané, přitom stále příjemně vzdušné, aby odváděly vlhkost od těla.
Druh | Charakteristika | Na co při výběru zaměřit |
Letní přikrývky | Gramáž od 150 do 300 g/m²
Nižší hmotnost Jsou nadýchanější pro lepší odvod vlhkosti |
Gramáž, která rozhoduje o výhřevných vlastnostech
Prodyšnost |
Zimní přikrývky | Termoizolační vlastnosti
V chladném počasí zahřejí Více vrstev materiálu Gramáž až 400 g/m² |
Výhřevné vlastnosti a gramáž (čím větší gramáž, tím více přikrývka zahřeje) |
Celoroční přikrývky | Gramáž mezi 300 a 400 g/m²
Vhodné do místností, kde nedochází k výkyvům teplot Dobře odvádí vlhkost od těla a lůžka |
Vzdušnost
Výhřevné vlastnosti Antibakteriální materiál |
Důležité parametry přikrývek
Berte ohled také další neméně významné parametry přikrývek. Především jde o rozměr a poté samotné zpracování.
- Rozměr přikrývky – stěžejní částí výběru je volba správných rozměrů přikrývky, a to nejen podle velikosti postele, ale také vašich proporcí. Existují také přikrývky pro dvě osoby, pokud ji chcete sdílet se svým partnerem.
- Prošívaní – každá přikrývka by měla mít prošívání do kazet nebo jiných tvarů. Díky tomu nehrozí, že by se výplň shlukovala na jednom místě, což je při spaní velmi nepohodlné. Neprošívané však běžně bývají péřové přikrývky, takzvané duchny.
- Povrchový materiál – často jej tvoří 100% bavlna nebo bavlna s příměsí mikrovlákna či lyocellu. Mezi luxusními přikrývkami narazíte i na varianty z hedvábí, které nejen antibakteriální, ale zároveň vzdušné a dokáže regulovat teplotu během noci. Povrch přikrývky může být bílý nebo i barevný.
Rozměry přikrývky
- Přikrývky pro děti – do dětské postýlky vybírejte přikrývku o rozměrech 90 × 130 cm. Pro větší děti můžete volit standardní přikrývku 140 × 200 cm, případně jsou dostupné i atypické velikosti.
- Přikrývky pro jednolůžko – tyto přikrývky jsou vhodné pro dospělé osoby. Na výběr máte standardní rozměr 140 × 200 cm nebo prodloužený 140 × 220 cm pro osoby s vyšší postavou či většími nároky na komfort.
- Přikrývky pro dvoulůžko – takzvané francouzské přikrývky jsou hitem zejména posledních let. Jsou určené speciálně pro páry, kdy pokryjí celé dvoulůžko.
Rozměry | Charakteristika / použití | Cenová hladina |
90 × 130 cm | Vhodné do dětské postýlky | Nízká a střední |
140 × 200 cm | Tradiční rozměr pro jednolůžko
Pro dospělé osoby |
Všechny cenové hladiny |
140 × 220 cm | Prodloužený rozměr
Pro osoby s vyšší postavou Pro náročnější uživatele |
Střední a vysoká |
200 × 220 cm | Pro dvě osoby
Francouzská přikrývka Pro náročnější uživatele |
Vysoká |
Oblíbené značky přikrývek
Chcete při výběru vsadit na již ověřené výrobce a značky? Níže přinášíme souhrn těch nejoblíbenějších z nich.
- Brotex – značka nabízí především cenově dostupné přikrývky v mnoha provedeních pro různá období. Přikrývky sklízí výborné uživatelské recenze.
- SCANquilt – tato slovenská značka vyrábí různý bytový textil s využitím skandinávské technologie. V jejím portfoliu najdete i řadu cenově dostupných antialergenních přikrývek s výplní z dutých polyesterových vláken, které jsou ideální pro alergiky.
- Dormeo – tato značka patří v oblasti lůžkovin k nejznámějším. Její produkty jsou většinou dražší, ovšem mají dobré recenze od spokojených zákazníků, což je do velké míry zárukou kvality.
- KVD – tato česká firma sídlící na Moravě se specializuje na výrobu přikrývek z ovčí vlny a syntetických materiálů. Na výběr máte různé varianty pro celoroční užívání i různá roční období. Zajímavostí je zde časté použití barevných svrchních látek.
Ceny přikrývek
Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, kolik vás přikrývka bude stát, nastínili jsme níže všechny cenové kategorie, z nichž můžete vybírat.
- Cena do 500 Kč – mezi nejlevnějšími přikrývkami najdete převážně varianty z umělého vlákna, potahová látka bývá z polyesteru, často s nějakou příměsí. Pozor si dejte na kvalitní prošití, aby pokrývka držela tvar. Hodí se pro nenáročné uživatele.
- Cena od 500 Kč do 2 000 Kč – střední cenová kategorie už nabízí výběr také z přírodních materiálů a k dostání jsou také hypoalergenní přikrývky s příměsemi aloe vera či eukalyptu. Dočkáte se kvalitnějších potahových materiálů i lepších výhřevných vlastností.
- Cena nad 2 000 Kč – nejvyšší cenová kategorie je vhodná pro náročné uživatele nebo pokud máte speciální nároky a nevadí vám si připlatit. Najdete zde exkluzivní péřové nebo vlněné přikrývky či z umělých vláken pro různá roční období.
Cena | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Do 500 Kč | Univerzální přikrývky
Převažují letní a celoroční varianty |
Péřové přikrývky
Zátěžové přikrývky Antialergenní varianty |
Od 500 Kč do 2 000 Kč | Letní, zimní i celoroční varianty
Hypoalergenní přikrývky Převažuje duté vlákno, přírodní materiály výjimečně |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše |
Nad 2 000 Kč | Exkluzivní přikrývky
Špičkové materiály Vysoká výhřevnost Péřové či vlněné varianty Zátěžové přikrývky |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše |
Jak se starat o přikrývku
Nejen z hygienických důvodů je nezbytné se o přikrývku správně starat. Pravidelná náležitá péče se zaslouží také o delší životnost.
- Péřové přikrývky – jsou na údržbu nejnáročnější. Obvykle je nelze prát doma v pračce skrze riziko zničení, některé varianty praní snesou, ovšem maximálně na 40 °C. Čištění peří provádějte jednou za 3 až 6 let dle intenzity používání.
- Vlněné přikrývky – přirozeně se v nich vyskytuje látka lanolin, díky které mají samočisticí schopnosti, a tak je není třeba vůbec prát. Vlněnou přikrývku nikdy ani nemáchejte a neždímejte, pokud se vám nechtěně namočí, nechejte ji volně uschnout na slunci.
- Přikrývky z dutého vlákna – vyznačují se snadnou údržbou. Obvykle je můžete prát v pračce, a to podle instrukcí výrobce na 60–90 °C. Čím vyšší teplota, tím lépe, protože při teplotách nad 60 °C se likvidují bakterie a roztoči. Alergikům doporučujeme praní až dvakrát měsíčně, v ostatních případech stačí 3krát do roka.
Dobrý den, sháním přikrývku v rozměrech 220 x 200 cm, která by byla vhodná pro celoroční používání. Gramáž ideálně okolo 500 g, ale není to podmínkou. Předem děkuji.