Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších krokoměrů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání krokoměrů

Stále více lidí se v dnešní době zajímá o zdravý životní styl, k němuž rozhodně patří i dostatečný pohyb. Tím nejpřirozenějším je klasická chůze. Její pozitivní účinky na lidský organismus jsou dlouhodobě prokazatelné. V poslední době se uvádí, že hranicí, kterou by se měl člověk denně snažit ujít, je 10 tisíc kroků. Abyste tedy měli o jejím překonávání přehled, existují krokoměry (neboli pedometry), které vám vaši aktivitu změří.

Nenápadné zařízení libovolných podob s poměrně přesným měřením dnes přináší kromě klasického počtu kroků ještě plno dalších funkcí. Může vám změřit například i ujitou vzdálenost, počet spálených kalorií nebo srdeční tep. Díky tomu, že moderní krokoměry mohou vypadat jako sportovní hodinky, máte možnost je mít neustále na očích.

Nákup tohoto praktického doplňku je samozřejmě spojen s volbou několika hlavních parametrů a funkcí, které vám prostřednictvím tohoto článku přiblížíme. Dozvíte se, jaký krokoměr je vhodnou volbou právě pro vás a dál už vám nebude nic bránit v tom vyrazit – a je jedno, jestli to bude na procházku se psem, horskou túru nebo na klus do lesa.


Nejlepší krokoměry dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Hmotnost (g) Orientační cena Aktuální cena
Recenze inSPORTline Strippy
inSPORTline Strippy 54 660 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ 320 E Walking Style One 2.0
Omron HJ 320 E Walking Style One 2.0 20 420 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Spokey Moony
Spokey Moony 26 370 Kč Zobrazit nabídky
Recenze inSPORTline Pallete
inSPORTline Pallete 17 140 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ-325
Omron HJ-325 23 780 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Silva Ex Distance
Silva Ex Distance 20 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Spokey Rock
Spokey Rock 35 260 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ 321 E Walking Style one 2.1
Omron HJ 321 E Walking Style one 2.1 20 460 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Silva Ex 30
Silva Ex 30 20 920 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ 322
Omron HJ 322 27 1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat krokoměr

Náš článek začneme trochu odlehčeným parametrem, totiž vzhledem krokoměru. Když si vhodně vyberete, může v závěru jít i o pěkný módní doplněk. Současně s tím si musíte uvědomit, jaký způsob uchycení na tělo zvolíte. To do jisté míry rozhoduje o celkovém designu krokoměru. Podle způsobu užití byste měli pokukovat i po výsledné odolnosti konkrétního modelu.

Když se pak dostaneme k těm techničtějším věcem, zmíníme přesnost měření a popis jednotlivých funkcí, které tento měřicí přístroj může nabízet. Chybět nebude ani zmínka o celkové výdrži krokoměrů a článek zakončíme shrnutím cenových rozmezí.

Ještě než se pustíte do čtení jednotlivých kapitol, zdůrazníme, že obsah článku je zaměřen primárně na krokoměry jako samostatné přístroje. Kromě nich se dnes dávají senzory na měření kroků také do chytrých telefonů, sportovních hodinek nebo fitness náramků. O nich si můžete přečíst po kliknutí na příslušné odkazy.

Vzhled a hmotnost

Moderní krokoměry se mohou na první pohled tvářit jako klasické hodinky. Jiné modely mají tvar malé krabičky. Je jen na vás, kterou variantu upřednostníte. Souvisí s tím také způsob přichycení, který si ale nastíníme až v následující kapitole.

Pokud plánujete krokoměr využívat denně, může být fajn, když zároveň poslouží jako pěkný módní doplněk. Najdete proto spoustu různých tvarů a barev. Velká spousta modelů vám dokonce umožní měnit pásky, které pak sladíte například se svým aktuálním oblečením.

S ohledem na to, že budete mít krokoměr celý den, hraje důležitou roli i hmotnost. Ty nejlehčí krokoměry mají do 20 gramů a na ruce je téměř nepostřehnete. Chcete-li nějaký kvalitnější a odolnější měřič, doporučujeme volit umístění někam po těle, kde bude větší hmotnost méně znatelná. V zásadě ale platí čím menší, tím lepší. Jen si zkontrolujte, že je pro vás displej stále ještě dostatečně čitelný, protože některé modely mohou být skutečně miniaturní.

Způsob přichycení

Nejčastější způsob přichycení krokoměru je na ruce, za pomoci řemínkového pásku. Pak se bude tento produkt tvářit jako klasické hodinky.

Druhou velice často používanou variantou je přichycení k oblečení. Takový krokoměr obvykle vypadá jako sportovní stopky nebo pager, který si jednoduše připnete ke kalhotám nebo k botám. Pokud jej schováte pod oblečení, nemusíte dokonce vůbec řešit jeho výslednou podobu a do jisté míry ani hmotnost. Na opasku od kalhot 100 gramů téměř neucítíte.

Existují také krokoměry, které se nosí zavěšené na krku. Nebojte se si v obchodě všechny varianty vyzkoušet, jen tak pro sebe budete moci s jistotou vybrat tu nejlepší. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, dbejte na to, aby byl přístroj umístěný dostatečně pevně. V opačném případě by mohla hrozit nejen jeho nechtěná ztráta, ale také méně přesné měření.

Využití

Obecnou trojici tipů, podle čeho vybírat nový krokoměr uzavírá využití přístroje. Uvědomit si musíte, kde se budete s krokoměrem nejčastěji pohybovat. Jestli to bude ve dne, v noci, za zhoršených povětrnostních podmínek či dokonce při náročných expedicích.

Vašemu rozhodnutí musí do nejmenšího detailu odpovídat celková odolnost krokoměru, ať už jde o odolnost proti vodě, prachu nebo oděrkám a otřesům. Pro případ, kdy plánujete i nějaký noční pohyb venku, zvolte měřič s podsvíceným displejem. V okamžiku, kdy si v hlavě uspořádáte první tři kapitoly tohoto článku, můžete se postupně přesunout k výběru krokoměru na základě důležitých technických parametrů.

Přesnost měření

Když už víte, jak by měl váš krokoměr vypadat, je dobré si také stanovit, co by měl umět. Tou nejdůležitější vlastností je pravděpodobně přesnost jeho měření.

Ta se odvíjí od použité technologie. Dříve krokoměry fungovaly pouze při umístění ve vertikální pozici. Dnešní přístroje ale reagují na pohyb již ve dvou (2D), nebo dokonce ve třech rovinách (3D), a jejich umístění tím pádem již nemá na výsledek měření téměř žádný vliv. S vyšší přesností logicky roste i cena konkrétního produktu.

2D měření

Tento způsob zaznamenávání kroků je vlastní především pro levnější modelové řady. Využívány jsou speciální mikro-elektro mechanické senzory, mnohdy označované jako MEMS. Tato aplikovaná čidla dokáží měřit hlavně akceleraci a pohyb, a to ve dvou rovinách. Systém umí, i když s trochu horší přesností, rozlišit chůzi od rychlejšího pohybu. Jeho výhodou jsou nižší pořizovací náklady.

3D měření

Od této varianty krokoměru můžete očekávat přesnější výsledky. Propracovanější technologie čidel jsou schopny zachytávat kroky mnohem detailněji. Pro příklad uvedeme, že to nemusí být pouze při chůzi, ale i při stoupání do schodů a jiných pohybových činnostech. Chytré krokoměry dokážou s celkem zajímavou přesností rozpoznat také to, že sice vykonáváte jistou pohybovou aktivitu a hýbete rukou, na druhou stranu to není při chůzi a kroky se vám jednoduše nezapočítávají. Nestane se vám tak, že vám při jízdě autem po rozbořené silnici hodinky začnou připočítávat kroky. Technologie 3D měření představuje u krokoměrů dražší investici.

» TIP: Existuje jednoduchý způsob, jak si přesnost krokoměru ověřit. Stačí se chvíli soustředit, počítat si kroky ve své hlavě a číslo následně porovnat s tím, co ukazuje přístroj. Minimální hodnota, ke které byste se měli dopočítat, je 100, jinak to není dostatečně vypovídající. Pokud váš krokoměr ukazuje něco mezi 95 a 105, je vše v pořádku a víte, že se na něj můžete spolehnout.

Displej

V okamžiku, kdy vám krokoměr naměří odpovídající počet kroků, určitě vás bude zajímat požadovaný výsledek. Ten se dočtete prostřednictvím displeje. V tomto směru můžete narazit na libovolně velké zobrazovací plochy s použitím nejrůznějších technologií. Je tedy dobré si ujasnit, co vše chcete od krokoměru vědět, a co vše chcete vědět hned (u mnoha přístrojů se dozvíte více po propojení s počítačem nebo telefonem).

Ty nejlevnější monochromatické displeje vám zobrazí údaje jen za dobrých světelných podmínek. Pokud si připlatíte, dočkáte se i jednobarevného podsvícení. Střední a vyšší třída krokoměrů už disponují OLED displeji, které jsou mnohem jemnější, vejde se na ně více zobrazovaných informací a mohou být barevné.

Spousta krokoměrů má černý displej, na kterém se zobrazí požadované informace pouze tehdy, když je vyvoláte pohybem ruky nebo stisknutím tlačítka. Jiné ukazují nepřetržitě aktuální čas. Draží modely mají dokonce displej dotykový.

Funkce krokoměru

Chcete mít jen přehled o svých krocích a udržovat se tak pravidelně v kondici? Pak vám postačí některý ze základních pedometrů. Pokud to ale s pohybem myslíte více vážně a chcete od svého měřiče co nejvíce údajů, poohlédněte se po produktech s bohatší výbavou. Abyste si udělali alespoň malou představu o tom, co ona základní a bohatší výbava obnáší a co od svého budoucího krokoměru očekávát, přinášíme vám výpis základních a pokročilých funkcí:

Základní funkce

 • Počet kroků – Většina krokoměrů se nuluje automaticky o půlnoci a měří vám tak vždy počet kroků za den, jiné se dají resetovat i ručně.
 • Ušlá vzdálenost – Nasbíraný počet kroků je převáděn na ušlou vzdálenost. Pokud zde chcete mít co nejpřesnější hodnotu, dívejte se po měřiči, který umožňuje nastavení délky kroku.
 • Čas – Některé náramkové pedometry dokážou nahradit i klasické hodinky a zobrazí vám aktuální čas.
 • Počet splácených kalorií – Pokud si krokoměr pořizujete s úmyslem sledovat svou váhu, s touto funkcí máte přehled o tom, kolik kalorií jste v daném dni spálili. Větší přesnosti dosáhnete v případě, že přístroj umožní zadání vaší aktuální hmotnosti.

Pokročilé funkce

 • Měření srdečního tepu – Většina krokoměrů na ruku je vybavena speciálním čidlem ve spodní části měřiče, kterým dokážou změřit váš aktuální tep.
 • Měření spánku – Právě měření tepu je praktickou funkcí nacházející své uplatnění také při monitorování spánku. Ten můžete s pomocí vhodných aplikací následně vyhodnocovat a pozorovat, kdy jste se nacházeli v hluboké fázi spánku nebo například váš průměrný počet hodin strávených spánkem.
 • Měření tuku – Některé vyspělé modely vám dokonce přinesou orientační hodnotu tělesného tuku.
 • Průměrná rychlost – Z vybraných krokoměrů můžete vyčíst průměrnou rychlost kroků za určitý časový úsek.
 • Stopky – Můžete si stopnout čas, jaký se věnujete například běhu či jiné sportovní aktivitě.
 • Efektivní čas chůze – Krokoměr vám změří pouze čas strávený chůzí.
 • Eliminace krátkých kroků – Krokoměry eliminují krátké úseky v řádu několika metrů, které jsou pro spalování tuků a celkovou fyzičku víceméně nepodstatné – například když si pouze odskočíte na toaletu nebo si dojdete na druhou stranu místnosti.
 • Upozornění na neaktivitu – Za pomoci zvukového signálu nebo vibrací budete upozorněni na to, že už se delší dobu nepohybujete.
 • Aerobní zóna – Krokoměry vybavené touto funkcí počítají zvlášť kroky ušlé v aerobním tempu, které je pro spalování kalorií nejideálnější. Jako aerobní kroky se nejčastěji hodnotí souvislá chůze v délce minimálně 10 minut o frekvenci alespoň 60 kroků za minutu (tyto hranice se mohou přístroj od přístroje lišit).
 • Denní cíl – Krokoměr vás bude informovat o dosažení vámi nastaveného denního cíle, například v podobě ušlé vzdálenosti nebo počtu kroků. Tato funkce je ideální, pokud se potřebujete do pohybu nechat trochu popostrčit a namotivovat.
 • Zaznamenávání trasy – Dražší modely krokoměrů mohou být vybaveny GPS modulem, který zaznamenává celou denní trasu. Alternativou je spojení s mobilním telefonem obsahujícím GPS modul.
 • MP3 přehrávač – Pár vybraných modelů krokoměrů disponuje pamětí a možností přehrávat hudbu ve formátu MP3.
 • Vnitřní paměť – Pokročilé pedometry vám umožní sledovat vaše pokroky díky tomu, že mají svou vlastní vnitřní paměť. Záleží na každém přístroji, jak moc zpětně vám dovolí se dostat (někdy to je 5, někdy 30 dní). Dále do minulosti se dostanete už pouze prostřednictvím počítačových nebo mobilních aplikací.

Konektivita

Poslední zmíněnou funkcí jsme naťukli téma konektivity. Levnější krokoměry nenabízí připojení k jinému zařízení, zatímco ty dražší vám mohou nabídnout například synchronizaci s počítačem díky USB konektoru nebo s mobilním telefonem za pomoci technologie Bluetooth. Tato vymoženost nachází své uplatnění hlavně při vyhodnocování krátkodobých i dlouhodobých výsledků, k němuž vám poslouží speciální aplikace rozebírající potřebné hodnoty. Potěšující je i možnost zobrazit si údaje na větší ploše displeje a neomezovat se malým krokoměrem. Přes mobilní telefon lze některé krokoměry dokonce nastavovat a zadávat například svou hmotnost, výšku nebo délku kroku.

Technologie Bluetooth umožňuje bezdrátové propojení i s hrudními pásy, které vám při pohybové aktivitě přinesou ještě přesnější výsledky tepu.

Výdrž

V neposlední řadě by vás měla zajímat také výdrž krokoměru. Vzhledem k tomu, že se tu bavíme o typických krokoměrech bez upozorňování na volání, SMS zprávy z mobilu a podobné vymoženosti typické spíše pro chytré hodinky, dočkáte se relativně dlouhé výdrže. Její hodnoty se budou pohybovat v řádu dnů až týdnů v závislosti na frekvenci využívání krokoměru. Někdy to může být dokonce až půl roku. Naopak speciální krokoměry s GPS modulem vybijete při nepřetržitém používání za pár hodin.

Cena

Krokoměry, nebo chcete-li pedometry, jsou díky svým omezenějším funkcím oproti chytrým hodinkám podstatně levnější. Ty nejdostupnější kousky s horší přesností můžete pořídit už od 50 korun. Pokud máte zájem krokoměr využívat dlouhodobě, je vhodné investovat už více a ideálně do některé z prověřených značek, mezi něž patří například Omron, Medisana, Insportline, Silva, Kasper Richter, Yamax, Terraillon a další.

Cena do 200 Kč

Krokoměry do 200 Kč nenabízí obvykle žádné závratné funkce. Mnohdy jde o modely určené k připevnění za opasek. Plastové zpracování, malý monochromatický displej a větší rozměry. I přesto se dočkáte alespoň orientačního změření počtu kroků a pokud vám údaj o jejich počtu stačí, není potřeba investovat více.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Nicméně jen o pár stovek výš se vám do hledáčku dostanou už značkové krokoměry, které budou mít tenký design a jejich hmotnost nemusí přesáhnout 20 gramů. Vedle kompaktnějšího provedení si užijete i lepšího vzhledu a většího displeje s možností praktického podsvícení. Dočkáte se také přesnějšího měření a většího vybavení po funkční stránce.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

V tomto případě si vyberete již z modelů s 3D měřením, které vám předloží řadu praktických funkcí navíc – například průměrné hodnoty, aerobní kroky a zároveň jejich uložení do paměti. Sami si budete moci nastavit délku kroku a při denním používání docílíte životnosti akumulátoru v délce tří až šesti měsíců.

Cena nad 1 000 Kč

Při investici nad 1 000 korun si budete vedle klasických krokoměrů vybírat také ty na ruku. U nich rozhodně vítězí prezentovaný vzhled, OLED displej, funkce jako nastavení denních cílů, vibrační budík, monitorování spánku a mnohé další.