Test a recenze
nejlepších krokoměrů
a jak je vybrat

Recenze

Stále více lidí se v dnešní době zajímá o zdravý životní styl a dostatečný pohyb. K té nejlepší ze všech aktivit patří jednoznačně chůze. Její pozitivní účinky na lidský organismus jsou dlouhodobě prokazatelné, a proto se není čemu divit, že se spousta z vás zajímá o to, kolik toho denně nahodí. Dvojnásob to platí u lidí se sedavým zaměstnáním.

Při sledování celkové ušlé vzdálenosti za den či jiný časový úsek můžete využít krokoměr. Nenápadné zařízení libovolných podob s poměrně přesným měřením přinášející hodně dalších funkcí navíc. Díky tomu, že moderní krokoměry mohou vypadat jako sportovní hodinky, máte možnost je mít neustále na očích.

Nákup tohoto praktického doplňku je samozřejmě spojen s volbou několika hlavních parametrů a funkcí, které vám prostřednictvím tohoto článku přiblížíme. Dozvíte se, jaký krokoměr je vhodnou volbou právě pro vás.


Vzhled Název Hmotnost (kg) Orientační cena Aktuální cena
Recenze inSPORTline Strippy inSPORTline Strippy 54 650 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ 320 E Walking Style One 2.0 Omron HJ 320 E Walking Style One 2.0 20 430 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ 321 E Walking Style one 2.1 Omron HJ 321 E Walking Style one 2.1 20 480 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Teasi step Teasi step 31 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Spokey Moony Spokey Moony 26 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tanita PD 724 Step Tanita PD 724 Step 27 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Conrad PDG 001 Conrad PDG 001 18 340 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Reepoking 7102 Reepoking 7102 17 50 Kč Zobrazit nabídky
Recenze inSPORTline Pallete inSPORTline Pallete 17 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Omron HJ-325 Omron HJ-325 23 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat krokoměr

 1. Vzhled a hmotnost
 2. Způsob přichycení
 3. Využití
 4. Přesnost měření
 5. Displej
 6. Konektivita
 7. Funkce
 8. Výdrž
 9. Cena

S přihlédnutím k tomu, že krokoměr je do jisté míry estetickou záležitostí, budeme se nejprve věnovat vzhledu tohoto měřícího přístroje. Současně s tím si musíte uvědomit, jaký způsob uchycení na tělo zvolíte. To do jisté míry rozhoduje o celkovém designu krokoměru. Podle způsobu užití byste měli pokukovat i po výsledné odolnosti konkrétního modelu.

Důležitá bude přesnost měření, ze které vzejdou jednotlivé statistické údaje zobrazované na displeji. Velkou kapitolou bude pak popis jednotlivých funkcí. Chybět nebude ani zmínka o celkové výdrži krokoměrů. Článek na téma „Jak vybrat krokoměr“ ukončíme představením cenových nákladů.

Ještě, než se pustíte do čtení jednotlivých kapitol, zdůrazníme, že obsah článku je zaměřen primárně na krokoměry, nikoliv chytré náramky.

1. Vzhled a hmotnost

Ve většině případů začne nákup krokoměru tak, že si pořídíte model silně připomínající klasické digitální hodinky. To znamená, že jej budete nosit na ruce. Z toho plyne první téma související s výběrem vhodného krokoměru. Je to design.

Velká spousta modelů vám dokonce umožní měnit pásky, které pak sladíte například se svým aktuálním oblečením. I díky tomu, že budete mít krokoměr celý den na ruce nebo alespoň po většinu dne, hraje důležitou roli i hmotnost. Ty nejlehčí krokoměry mají do 20 gramů a na ruce je téměř nepostřehnete.

2. Způsob přichycení

Jak už naznačuje úvodní kapitola, krokoměr můžete ke svému tělu přichytit hned několika způsoby. Nejčastěji je to na ruce, za pomoci řemínkového pásku. Pak bude tento produkt vaší estetickou součástí a bude se tvářit jako klasické hodinky.

Druhou velice často používanou variantou je přichycení k oblečení. Takový krokoměr obvykle vypadá jako sportovní stopky nebo pager, který si jednoduše připnete ke kalhotám. Pokud jej schováte pod oblečení, nemusíte dokonce vůbec řešit jeho výslednou podobu a do jisté míry ani hmotnost. Na opasku od kalhot 100 gramů téměř neucítíte.

Často využívané jsou také krokoměry zavěšené na krku.

3. Využití

Obecnou trojici tipů, podle čeho vybírat nový krokoměr uzavírá využití přístroje. Uvědomit si musíte, kde se budete s krokoměrem nejčastěji pohybovat. Jestli to bude ve dne, v noci, za zhoršených povětrnostních podmínek či dokonce při náročných expedicích.

Vašemu rozhodnutí musí do nejmenšího detailu odpovídat celková odolnost krokoměru, ať už jde o odolnost proti vodě, prachu nebo oděrkám a otřesům. V okamžiku, kdy si v hlavě uspořádáte první tři kapitoly tohoto článku, můžete se postupně přesunout k výběru krokoměru na základě důležitých technických parametrů.

4. Přesnost měření

Jen co se na krokoměr přestanete dívat jako na designový doplněk vašeho těla a společníka během každodenního nošení, je třeba zaměřit se na to nejdůležitější. A tím je přesnost měření kroků. Ta se odvíjí od použité technologie. S vyšší přesností logicky roste i cena konkrétního produktu.

Narazit můžete na dva modely přesnosti měření:

 • 2D měření
 • 3D měření.

2D měření

Tento způsob zaznamenávání kroků je vlastní především pro levnější modelové řady. Využívány jsou speciální mikro-elektro mechanické senzory, mnohdy označované, jako MEMS. Tato aplikovaná čidla dokáží měřit hlavně akceleraci a pohyb. A to ve dvou rovinách. Tento systém umí s trochu horší přesností detekovat chůzi, ale také rychlejší pohyb. Jeho výhodou jsou nižší pořizovací náklady.

3D měření

Od této varianty krokoměru můžete samozřejmě očekávat přesnější výsledky. Propracovanější technologie čidel jsou schopny zachytávat kroky mnohem detailněji. Pro příklad uvedeme, že to nemusí být pouze při chůzi, ale i při stoupání do schodů a jiných pohybových činnostech. Chytré krokoměry dokáží s celkem zajímavou přesností rozpoznat také to, že sice vykonáváte jistou pohybovou aktivitu a hýbete rukou, na druhou stranu to není při chůzi a kroky se vám jednoduše nezapočítávají. Technologie 3D měření představuje u krokoměrů dražší investici.

5. Displej

V okamžiku, kdy vám krokoměr naměří odpovídající počet kroků, určitě vás bude zajímat požadovaný výsledek. Ten se dočtete prostřednictvím displeje. V tomto směru můžete narazit na libovolně velké zobrazovací plochy s použitím nejrůznějších technologií.

Ty nejlevnější monochromatické displeje vám zobrazí údaje jen za dobrých světelných podmínek. Pokud si připlatíte, dočkáte se i jednobarevného podsvícení. Střední a vyšší třída krokoměrů už disponuje OLED displeji. Ty jsou mnohem jemnější, vejde se na ně více zobrazovaných informací a mohou být barevné.

Spousta krokoměrů má černý displej, na kterém se zobrazí požadované informace pouze když je vyvoláte pohybem ruky nebo stisknutím tlačítka. Jiné ukazují nepřetržitě aktuální čas. Kvalita provedení a prezentace údajů by měla odpovídat vašim potřebám. Draží modely mají dokonce displej dotykový.

6. Konektivita

Levnější krokoměry nenabízí připojení k jinému zařízení. Ty dražší vám mohou nabídnout například synchronizaci s počítačem díky USB konektoru nebo s mobilním telefonem za pomoci technologie Bluetooth. Tato vymoženost nachází své uplatnění hlavně při vyhodnocování krátkodobých i dlouhodobých výsledků. K tomu vám poslouží nejenom speciální aplikace rozebírající potřebné hodnoty. Potěšující je i možnost zobrazit si údaje na větší ploše displeje. Přes mobilní telefon lze některé krokoměry dokonce nastavovat.

Technologie Bluetooth umožňuje bezdrátové propojení i s hrudními pásy, které vám při pohybové aktivitě přinesou ještě přesnější výsledky tepu.

7. Funkce

Je pochopitelné, že nákup nového krokoměru je z velké části o jeho funkční výbavě. Na trhu máte možnost narazit na modely základní s jednou či dvěma funkcemi měření, ale také na propracované výrobky s bohatou výbavou všeho možného. Abyste si udělali alespoň malou představu o tom, co od svého budoucího krokoměru očekáváte, přinášíme vám výpis základních a pokročilých funkcí.

Základní funkce krokoměru

 • Počet kroků – Dozvíte se aktuální počet kroků v daném dni.
 • Ušlá vzdálenost – Nasbíraný počet kroků je převáděn na ušlou vzdálenost.
 • Čas – Zobrazuje aktuální čas.
 • Počet spálených kalorií – Máte přehled o tom, kolik kalorií jste v daném dni spálili.

Pokročilejší funkce krokoměru

 • Zaznamenávání trasy – Dražší modely krokoměrů mohou být vybaveny GPS modulem, který zaznamenává celou denní trasu. Alternativou je spojení s mobilním telefonem obsahujícím GPS modul.
 • Aerobní zóna – Krokoměry vybavené touto funkcí počítají zvlášť kroky ušlé v aerobním tempu, které je pro spalování kalorií nejideálnější.
 • Stopky – Můžete si stopnout čas, jaký se věnujete například běhu či jiné sportovní aktivitě.
 • Denní cíl – Krokoměr vás bude informovat o dosažení vámi nastaveného denního cíle, například v podobě ušlé vzdálenosti nebo počtu kroků.
 • Nadprůměrná rychlost – Z krokoměru můžete vyčíst průměrnou rychlost kroků za určitý časový úsek, kilometry za hodinu apod.
 • Měření srdečního tepu – Krokoměry na ruku vybavené speciálním čidlem ve spodní části dokáží změřit váš aktuální tep.
 • Měření spánku – Právě měření tepu je praktickou funkcí nacházející své uplatnění také při monitorování spánku. Ten můžete s pomocí vhodných aplikací následně vyhodnocovat.
 • Efektivní čas chůze – Krokoměr vám změří pouze čas strávený chůzí.
 • Měření tuku – Některé vyspělé modely vám dokonce přinesou orientační hodnotu tělesného tuku.
 • Upozornění na neaktivitu– Za pomoci zvukového signálu nebo vibrací budete upozorněni na to, že už se delší dobu nepohybujete.
 • Eliminace krátkých kroků – Krokoměry eliminují krátké úseky v řádu několika metrů, které jsou pro spalování tuků a celkovou fyzičku víceméně nepodstatné. Například když se zvednete ze židle, popojdete na druhou stranu místnosti a opět se usadíte na židli.
 • MP3 přehrávač – Pár vybraných modelů krokoměrů disponuje pamětí a možností přehrávat hudbu ve formátu MP3.

8. Výdrž

V neposlední řadě by vás měla zajímat také výdrž krokoměru. Vzhledem k tomu, že se tu bavíme o typických krokoměrech bez upozorňování na volání, SMS zprávy z mobilu a podobné vymoženosti typické spíše pro chytré hodinky, dočkáte se relativně dlouhé výdrže. A to v řádu pár dnů až týdnů v závislosti na frekvenci využívání krokoměru. Někdy to může být dokonce až půl roku. Naopak speciální krokoměry s GPS modulem vybijete při nepřetržitém používání za pár hodin.

9. Cena

Krokoměry nebo chcete-li pedometry jsou díky svým omezenějším funkcím oproti chytrým hodinkám podstatně levnější. Ty nejdostupnější kousky s horší přesností můžete pořídit už od 50 Kč. Pokud máte zájem krokoměr využívat dlouhodobě, je vhodné investovat do prověřené kvality zpracování. Tu nabízí kupříkladu výrobci OMRON, Medisana, Insportline, Silva, Kasper Richter, Yamax, Terraillon a další.

Cena do 200 Kč

Krokoměry do 200 Kč nenabízí obvykle žádné závratné funkce. Mnohdy jde o modely určené k připevnění za opasek. Plastové zpracování, malý monochromatický displej a větší rozměry. I přesto se dočkáte alespoň orientačního změření počtu kroků.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Do hledáčku se vám dostanou značkové krokoměry, které budou mít tenký design a jejich hmotnost nemusí přesáhnout 20 gramů. Vedle kompaktnějšího provedení si užijete i lepšího vzhledu a většího displeje s možností praktického podsvícení.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

V tomto případě si vyberete z modelů s 3D měřením, které vám předloží řadu praktických funkcí navíc. Například průměrné hodnoty, aerobní kroky a zároveň jejich uložení do paměti. Sami si budete moci nastavit délku kroku a při denním používání docílíte životnosti akumulátoru v délce až šesti měsíců.

Cena nad 1 000 Kč

Při investici nad 1 000 Kč si budete vedle klasických krokoměrů vybírat také ty na ruku. U nich rozhodně vítězí prezentovaný vzhled, OLED displej, funkce jako nastavení denních cílů, vibrační budík, monitorování spánku a mnohé další.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Krokoměry
Průměrné hodnocení 4.3 z 38 hlasů