Test lezeckých bot | Recenze nejlepších 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test a recenze nejlepších lezeckých bot 2023

Nedovedete si svůj život představit bez trošky adrenalinu? Obhlížíte rádi svět pěkně z výšky a navštěvujete místa, kam lidská noha vkročí jen výjimečně? V tom případě jistě patříte mezi milovníky lezectví, které v posledních letech zažívá obrovskou vlnu popularity. Aktivita, dříve vyhrazená pouze zkušeným odvážlivcům, se dnes stala mnohem masovější záležitostí. Zejména díky rostoucí kvalitě moderního vybavení.

Základem všeho je vhodné oblečení, přičemž zdaleka nejvýznamnější roli sehrává obuv. Špatné šlápnutí nebo sklouznutí může mít ve výškách i fatální důsledky, proto musí být takzvané lezečky zvoleny skutečně obezřetně po důkladném zvážení všech významných parametrů. Díky nepřebernému množství jednotlivých modelů na trhu si svého favorita najde skutečně každý.

Zajímáte se o lezectví a je před vámi nákup první výbavy? Potom možná budete potřebovat trošku pomoci, abyste se při výběru neztratili. Přesně pro tyto případy jsme připravili následující článek. Naleznete v něm přehled nejvýznamnějších kritérií výběru a samostatnou kapitolu si samozřejmě vysloužil i přehled cen. Zbývá jen navštívit obchod.


Nejlepších 10 lezeckých bot dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ utažení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze La Sportiva Tarantula
La Sportiva Tarantula Suchý zip 1 450 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze La Sportiva Tarantulace
La Sportiva Tarantulace Tkaničky 1 450 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Ocún Crest QC
Ocún Crest QC Suchý zip 1 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Ocún Crest LU
Ocún Crest LU Tkaničky 1 200 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Ocún Strike LU
Ocún Strike LU Tkaničky 1 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze La Sportiva Miura
La Sportiva Miura Tkaničky 2 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze La Sportiva Cobra
La Sportiva Cobra Nazouvací 1 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze La Sportiva Katana Women
La Sportiva Katana Women Suchý zip 2 050 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze La Sportiva TC Pro
La Sportiva TC Pro Tkaničky 2 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze La Sportiva Testarossa
La Sportiva Testarossa Tkaničky 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat lezecké boty

Nákup vhodných lezeček se zejména začátečníkům může jevit jako nadlidský úkol. Oproti běžné obuvi je totiž zapotřebí respektovat celou řadu zvláštností. Svou roli sehrává i zkušenost – potřeby naprostého začátečníka budou zcela odlišné od požadavků zkušeného lezce. Ještě před návštěvou obchodu byste rovněž měli vědět, jaká místa navštívíte a jakou techniku použijete.

Během samotného nákupu potom rozhoduje zejména velikost boty. Lezečky musí nohu opravdu velmi těsně obepínat a potřebný cit zajišťují pokrčené prsty. Zkontrolujte také provedení podešve, která by měla zajišťovat dobrou přilnavost. Nevyplatí se opomenout ani způsob utažení nebo použitý materiál. Každý typ má své výhody i nevýhody. S rostoucími zkušenostmi se mění také výběr vhodného zakřivení lezeckých bot. V poslední kapitole potom nemůže chybět přehled cen. Po jejím prostudování budete mít jasnou představu o tom, kolik peněz si připravit.

Začátečník, nebo pokročilý?

Chystáte se teprve zdolat svůj první vrchol v podobě lezecké stěny, nebo neustále posouváte hranice možného? Máte vytříbenou techniku a dobře znáte své tělo, nebo se chystáte ještě vše náležitě prozkoušet? Právě podle množství zkušeností byste měli odvíjet svůj nákup.

Obecně platí rozdělení na začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Začínající lezci by měli sáhnout po podobné velikosti lezeček jako u klasických bot. Jednak si noha musí zvyknout, jednak zdokonalíte techniku a zjistíte, co vám vlastně vyhovuje. Poté, co zjistíte, jak se co má, sáhněte po těsnějším modelu, díky němuž budete mít v nohou větší cit a snadněji zdoláte i náročná místa. A výkonnostní lezci již jistě dobře vědí, že musí mít špičku v botě skrčenou. Vždy by ale mělo být možné v lezečce nějakou dobu vydržet.

Způsob použití

Pod pojmem lezectví si řada z nás představí zdolávání skal a horských masívů. Paleta aktivit je však ve skutečnosti mnohem širší a volba vhodné obuvi by tuto skutečnost měla reflektovat. Na kolmé a převislé technické cesty se hodí tvrdá obuv, která se zbytečně neprohýbá. Naproti tomu v písku a na střechách budov oceníte měkkou podrážku. Bouldering vyžaduje velmi těsné sevření, přesnou špičku a snadné nazouvání. Často se setkáte se svrchním pogumováním a agresivní špičkou. Na delší cestách a lezeckých stěnách zase oceníte pohodlné, spíše tvrdší lezečky.

Velikost

Klíčovým parametrem pro výběr jakékoliv obuvi, lezecké boty nevyjímaje, je její velikost. Rozhodně doporučujeme navštívit kamennou prodejnu a zvolený model vyzkoušet osobně, zvláště pokud jste začátečníci. Lezečky zkoušejte naboso, případně v tenké ponožce. Bota musí chodidlo sevřít rovnoměrně z obou stran, nesmí ponechávat volný prostor, nebo se dokonce po několika krocích zouvat. Obecně se u lezeček vyplatí volit modely o jedno číslo menší, než je vaše běžná obuv.

Pokud si přeci jen chcete vybrat na internetu, změřte si nejprve své chodidlo. Stoupněte bosou nohou na papír formátu A4, opřete patu o zeď a naznačte špičku nejdelšího prstu a konec paty. Vzdálenost mezi oběma body změřte a nahlédněte do tabulky velikostí, kterou naleznete u většiny solidních e-shopů s obuví.

Podešev

Víte, co dělá lezeckou obuv lezeckou obuví? Gumová podešev, jinak nazývaná lepička. Jedná se o spodní vrstvu boty, která je v přímém kontaktu s povrchem. Klíčovou roli u ní hraje životnost a přilnavost. Bohužel obvykle nemůžete očekávat obojí současně, proto méně náročným začátečníkům doporučujeme zvolit spíše tužší lepičky, které vydrží déle. Profíkům se naproti tomu vyplatí sáhnout spíše po dokonale přilnavých modelech, zvláště pokud často zkoušejí zdolávat náročný terén.

Utažení

Mezi další významné parametry patří způsob utažení lezecké obuvi. Postupem času se na trhu objevily hned tři různé způsoby:

  • tkaničky – snadné dotažení, nejlepší možnost přizpůsobení chodidlu, pomalejší nazouvání a vyzouvání, možnost utažení v blízkosti špičky
  • suchý zip – rychlejší nazouvání, snadné dotažení, menší přizpůsobení chodidlu
  • nazouváky – nejsnadnější nazouvání, omezené možnosti dotažení, zejména u velmi měkkých lezeček.

Zatímco začátečníci si obvykle vystačí se suchými zipy, zkušení lezci se dívají výhradně po tkaničkách. Nazouváky jsou obecně vhodné pouze pro lehčí aktivitu. Copak byste ocenili, kdyby se vám uprostřed náročného vzestupu vyzula bota?

Materiál

V dnešní době je možné zakoupit běžnou vycházkovou obuv z mnoha různých materiálů. U lezeček podobnou variabilitu čekat nemůžete, nicméně i tak se je možné setkat s následující dvojicí:

  • kůže – přírodní materiál, nezapáchá, obvykle se vytáhne až o jednu velikost
  • syntetika – umělý materiál, po použití silně zapáchá, nehrozí vytažení.

U dražších kožených lezeček jsou si obvykle výrobci vědomi nežádoucí tendence materiálu k vytažení. Proto se tomu snaží zabránit podšívkou, ale ani její účinnost není 100%. Očekávejte proto, že na konci životnosti budou vaše lezecké boty poněkud volnější než při nákupu.

Zakřivení

Aby lezečky zajišťovaly optimální stabilitu a přilnavost nohy k povrchu, musí být jejich špička zakřivena. Podle množství zkušeností je možné zvolit tři skupiny zakřivení obuvi:

  • neutrální tvar – velmi mírné zakřivení, tužší a pevnější materiál, vhodné pro začátečníky, kteří nemají příliš zpevněnou klenbu
  • zakřivení – pro náročnější sportovce, měkčí materiál, výraznější přilnavost
  • silné zakřivení – pro výkonnostní lezce, měkký materiál, vynikající přilnavost.

Pokud s lezením teprve začínáte, sáhněte po neutrálním zakřivení lezeček. V prvé řadě je nutné klenbu a chodidlo navyknout na pokrčení prstů a další mírné změny. Ze zdravotních důvodů proto nezačínejte velkým zakřivením, protože v botě nevydržíte ani několik minut.

Cena

A co náš čeká závěrem? Ano, tradiční cenové okénko, ve kterém vás seznámíme s výsledky naší analýzy dostupných modelů lezeckých bot. Dostupné lezečky jsme rozdělili do tří cenových intervalů podle toho, co od jejich nákupu můžete očekávat. Jen letmým pohledem tak zjistíte, kolik peněz si připravit.

Cena do 1 250 Kč

Začínáte s lezením a rádi byste zvolili vhodné obutí? Nevyžadujete za všech okolností to nejlepší provedení a dokonalou přilnavost? V tom případě nakoukněte do nižší třídy, která obsahuje celou řadu povedených modelů za rozumný finanční obnos. Základem je obvykle tužší kůže, která dlouho vydrží. Dominuje neutrální zakřivení, jež skvěle poslouží všem, kteří se sportovní aktivitou teprve začínají. Utažení je obvykle možné pomocí suchých zipů, případně tkaniček.

Cena od 1 250 do 2 000 Kč

Jestliže jste si lezení od první chvíle zamilovali, jistě nebudete chtít zůstat u obuvi pro začátečníky. Připravte si alespoň 1 250 korun a sáhněte do střední třídy, kde naleznete celou řadu modelů určených pro pokročilé. Samozřejmostí je přilnavý měkčí materiál, díky kterému bez větších problémů udržíte stabilitu i na velmi strmých svazích. K mání jsou jak kožené, tak syntetické lezečky, záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost. Vybírat rovněž můžete ze všech tří řešení utažení.

Cena nad 2 000 Kč

Připravujete se na zdolání náročných skalních masívů? Soutěžíte pravidelně na lezecké stěně a vyhráváte? Potom jste si jistě dobře vědomi, že bez kvalitních lezeckých bot to nepůjde. Kvalitní, silně zakřivená podrážka zajistí perfektní přilnavost na jakémkoliv povrchu. Díky použití materiálů nejvyšší jakosti se nemusíte obávat, že byste museli lezečky často měnit.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 12 hlasů