LNB konvertory - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

LNB konvertory - 10 nejlepších ve srovnání 2023

Aktualizováno:

Jaký LNB konvertor vybrat dle srovnání

Nízkošumový zesilovač, kvalitní konvertor nebo také LNB konvertor (Low-noise block) je součástí satelitu a ovlivňuje kvalitu přijímaného signálu. Umisťuje se do ohniska parabolické antény a slouží k zesílení přijímaného signálu, převedení na nižší frekvenci a jeho přenesení přes koaxiální kabel do satelitního přijímače, v němž je demodulován a zpracován. Konvertovaný signál je dále možné převádět pomocí obyčejného koaxiálního kabelu.

Konvertory je nutné vybírat dle počtu výstupů, přičemž single konvertory jsou uzpůsobeny k příjmu signálu z 1 satelitní družice. Každý satelitní tuner v domácnosti musí mít obstarán jeden výstup v konvertoru. Při potřebě příjmu programů ze dvou družic je nutné používat monobloky. Informace k výběru vhodného LNB konvertoru se dozvíte v našem článku Jak vybrat LNB konvertor.


Recenze GoSAT Monoblok Single GSC-301
GoSAT Monoblok Single GSC-301
Recenze Mascom Monoblok Twin MCM4T01HD Gold LNB 4,3st
Mascom Monoblok Twin MCM4T01HD Gold LNB 4,3st
Recenze Mascom Monoblok LNB-MCM4S01HD
Mascom Monoblok LNB-MCM4S01HD
Recenze Opticum Robust Twin 0,1dB
Opticum Robust Twin 0,1dB
Recenze Opticum Robust Quad 0,1 dB
Opticum Robust Quad 0,1 dB
Recenze Inverto Black Ultra Single HGLN 40 mm LNBINSNUL0 0,2dB
Inverto Black Ultra Single HGLN 40 mm LNBINSNUL0 0,2dB
Recenze Zircon Monoblok Twin M-243 Skylink
Zircon Monoblok Twin M-243 Skylink
Recenze DI-WAY White Leopard line LNB SINGLE 0,1 dB
DI-WAY White Leopard line LNB SINGLE 0,1 dB
Recenze Inverto Black Ultra Twin SFT03700 0,2dB
Inverto Black Ultra Twin SFT03700 0,2dB
Recenze DI-WAY LNB MONOBLOCK TWIN 0,1dB 4,3st WHITE LEOPARD LINE
DI-WAY LNB MONOBLOCK TWIN 0,1dB 4,3st WHITE LEOPARD LINE
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 300 Kč 790 Kč 340 Kč 280 Kč 280 Kč 300 Kč 780 Kč 90 Kč 460 Kč 600 Kč
Typ LNB konvertoru Monoblok single Monoblok twin Monoblok single Monoblok twin Monoblok quatro Monoblok single Monoblok twin Monoblok single Monoblok twin Monoblok twin
Šumové číslo (dB) 0,1 0,1 0,2 0,1 0,1 0,2 0,2 0,1 0,2 0,1
Počet výstupů 1 2 1 2 4 1 2 1 2 2
Příjem signálu z Astra 1 a 3 Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Odolnost vůči rušení LTE Ano Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Ano Neuvedeno Ano
Upínací délka krku (mm) 42 40 40 40 40 40 Neuvedeno 40 40 40
Řídící signál přepínání pásma (kHz) 0/22 (+/- 4) 0/22 0/22 0/22 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno 0/22 (+/-4) Neuvedeno
Odběr proudu (mA) 95 240 180 Neuvedeno 210 120 Neuvedeno Neuvedeno 180 Neuvedeno

Nejprodávanější LNB konvertory dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 95 %
Počet recenzí: 17
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 93 %
Počet recenzí: 28
500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 95 %
Počet recenzí: 6
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 93 %
Počet recenzí: 24
400 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 94 %
Počet recenzí: 11
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 73 %
Počet recenzí: 2
250 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 450 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 97 %
Počet recenzí: 17
440 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 100 %
Počet recenzí: 2
700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat LNB konvertor

Při výběru LNB konvertoru je vhodné zohlednit následující faktory.

 • Druhy LNB konvertorů podle typu přijímaného signálu – na trhu se nachází analogové, digitální a univerzální konvertory. Nejčastěji používané jsou konvertory digitální, které se vyrábí v single, twin, quad, octo a quatro provedení.
 • Druhy LNB konvertorů podle přijímaných pásem – LNB konvertory se liší dle přijímaného frekvenčního rozsahu na konvertory s příjmem v S band, C band či Ku band, který je v Evropě nejpoužívanější.
 • Výběr LNB konvertorů podle šumového čísla – šumové číslo LNB konvertoru vyjadřuje poměr signálu a šumu. Nižší hodnota šumového čísla tudíž označuje vyšší kvalitu LNB.
 • Výběr LNB konvertorů podle fázového šumu – hodnota fázového šumu vyjadřuje indikaci úrovně šumu, jenž je v přijatém signálu. Nižší hodnota tohoto čísla označuje kvalitnější signál.
 • Další parametry při výběru LNB konvertoru – při výběru je vhodné se zaměřit také na vlastnosti a zpracování zařízení, především na odolnost vůči UV záření, výkonnost při působení vnějších vlivů a rozměry konvertoru.
 • Ceny LNB konvertorů  – na výši ceny má vliv především typ konvertoru a počet výstupů. Cena konvertorů se pohybuje od 100 Kč do 1 000 Kč.

Druhy LNB konvertorů podle typu

Typ LNB konvertoru je nejdůležitějším parametrem při výběru. Na trhu se nachází analogové, digitální a univerzální konvertory. Analogové konvertory se používaly pro příjem analogového signálu. Nyní však většina domácností používá digitální nebo univerzální LNB konvertory. Druh daného konvertoru je vždy vepsán na štítku konvertoru.

Pro každý satelitní tuner je nutné obstarat výstup na konvertoru. Typy LNB digitálních konvertorů se liší dle počtu přijímačů a jsou následující.

LNB konvertory single

Jedná se o konvertory, které jsou určeny pro jeden přijímač, a proto mají pouze jeden výstup.

LNB konvertory twin

Jedná se o konverory, které jsou určeny pro dva přijímače, a tudíž mají 2 výstupy pro dvě televize nebo dva satelitní přijímače. Každý ze vstupů se chová jako samostatný LNB konvertor, díky čemuž lze na jednotlivých přijímačích nastavit jinou kombinaci frekvence, polarizace a pásma. Tento typ konvertoru je možné použít v kombinaci s vícetunerovými přijímači.

LNB konvertory quad a octo

Quad konvertory jsou určeny pro čtyři přijímače, a tudíž mají 4 výstupy, octo konvertory jsou určeny pro osm přijímačů. Pomocí těchto konvertorů je možné přijímat signál z více satelitů, a to nainstalováním dalšího LNB konvertoru přes multifeed a propojením přes DiSEqC přepínač. Multifeed vypadá jako malá tyč s kroužky a připevňuje se k LNB konvertoru. Při používání více konvertorů je jeho použití nutné.

DiSEqC přepínač je zařízení, které vysílá obousměrné signály přes koaxiální kabely a slouží k ovládání daných LNB konvertorů. Díky této součástce je možné propojit s přijímačem několik LNB konvertorů, a to od dvou až do osmi.

LNB konvertory quatro

Jedná se o konvertory se čtyřmi výstupy, přičemž 2 slouží k horizontální a 2 k vertikální polarizaci. Tento typ LNB proto slouží jen pro propojení s multipřepínačem. Využívají se převážně v rozsáhlých instalacích s větším počtem přijímačů (např. v panelácích), jelikož nejsou vhodné pro přímé připojení přijímačů.

Multipřepínač je zařízením, které je určené k distribuci satelitních a pozemních signálů, jež jsou oddělenými obvody distribuované přímo do koncového multipřepínače. V tomto multipřepínači jsou přijaté signály kombinovány a dále přenášeny kabelem k cílové vývodce. Jedná se tedy o součástku, která zpracovává 2 odlišné typy signálů, a to pomocí aktivního či pasivního satelitního nebo aktivního pozemního obvodu.

LNB monoblok

Jedná se o zařízení, které slouží k příjmu signálu z více satelitů, a to bez použití multifeedů a toroidní paraboly (= antény se 2 odrazovými plochami). Tato součástka integruje dva konvertory a jeden přijímač. Signál přijímá ze 2 družic současně, přičemž součástí každého je DiSEqC přepínač A/B. V přijímači je tak nutné nastavit 2 LNB s dvojvstupovým DiSEqC přepínačem. LNB monoblok je dostupný jako single, twin nebo quad.

V našich podmínkách a zeměpisných šířkách je doporučováno využívat monoblok 4,3, přičemž se jedná o 2 LNB konvertory spojené v jeden mající odstup 4,3°. Monoblok má pevně nastavený příjem pro družici Astra 1 a 3, jedná se navíc o alternativu vhodnou pro družice Astra 19,2° E, kterou využívá společnost UPC Direct, Eurostat či MTV, a Astra 23,5°.

Druhy LNB konvertorů podle přijímaných pásem

LNB konvertory se dělí dle frekvenčního rozsahu, který přijímají, do následujících kategorií.

 • LNB konvertor s příjmem v Ku band – jedná se o konvertor s frekvenčním rozsahem od 10,7 do 12,5 GHz. Je nejčastěji využívaným v rámci Evropy a konvertuje přijímaný signál do pásma s frekvencí od 950 MHz do 2 150 MHz.
 • LNB konvertor s příjmem v S band – jedná se o konvertor s frekvenčním rozsahem kolem 2,5 GHz, který se používá především v USA.
 • LNB konvertor s příjmem v C band – jedná se o konvertor s frekvenčním rozsahem kolem 4 GHz, který se využívá v USA a jiných zemích světa.

Pásmo s frekvencí od 950 MHz do 2 150 MHz se dělí na dvě pásma, a to na dolní (10,7 až 11,7 GHz) a horní (11,7 až 12,75 GHz). Pro příjem obou pásem je nutné přepínat vysílač prostřednictvím 22 kHz signálu, jenž se vysílá přes koaxiální kabel. Vysílání musí probíhat ve 2 polarizacích (horizontální a vertikální), aby nedocházelo k rušení frekvencí.

Výběr LNB konvertorů podle šumového čísla

Šumové číslo se uvádí v decibelech a vyjadřuje poměr signálu a šumu. Čím nižší je hodnota tohoto čísla, tím je konvertor kvalitnější. V minulosti se pohybovaly hodnoty šumového čísla od 0,7 do 1,0 dB. Moderní konvertory jsou však o poznání lepší a hodnota čísla se běžně pohybuje mezi 0,1 a 0,3 dB. U LNB konvertorů s hodnotou nad 0,3 dB není garantována kvalita signálu v celém frekvenčním rozsahu.

U signálu jdoucího přes družice (např. Astra, Hotbird ad.) je dostačující LNB konvertor se šumovým číslem 0,5 dB. Při používání stanic využívajících frekvence z hůře dostupných satelitů (např. Niles) se šumové číslo projevuje na kvalitě signálu významněji. Rozdíl mezi šumovým číslem 0,3 a 0,5 dB LNB konvertoru ovlivní kvalitu o 10 %.

Výběr LNB konvertorů podle fázového šumu

Hodnota fázového šumu je udávána v decibelech a informuje o indikaci úrovně šumu, který je v přijatém signálu, a to v různých frekvenčních vzdálenostech udávaných od středové frekvence. Tyto vzdálenosti jsou 100 Hz/1,0 kHz/10 kHz/100 kHz/1,0 MHz. Čím vyšší je hodnota fázového šumu, tím je přijímaný signál méně kvalitní.

Další parametry při výběru LNB konvertoru

Při výběru LNB konvertoru je vhodné zhodnotit také parametry týkající se kvality samotného zařízení, jeho zpracování a následující vlastnosti.

 • Odolnost vůči UV záření – konvertor umístěný na střeše je každodenně vystavován UV záření a vnějším vlivům. Je proto vhodné ověřit si jeho zpracování a vhodnost materiálu, aby nedošlo k brzkému poškození.
 • Výkonnost při působení vnějších vlivů – konvertor by měl být vyroben kvalitně a tak, aby byl schopen přijímat a přenášet kvalitní signál za každého počasí, především tedy při dešti, větru či sněžení.
 •  Rozměr krku konvertoru – údaj o průměru a délce hrdla je užitečný při potřebě namontování Multispeedu. Univerzální LNB konvertory mají obvykle průměr 40 cm a délku 35 cm.
 • Zisk konvertoru – tento parametr udává výkon konvertoru, přičemž ideální hodnota je minimálně 60 dB.

Ceny LNB konvertorů

Ceny LNB konvertorů se liší v závislosti na typu konvertoru, počtu výstupů, hodnotě šumového čísla, fázového šumu, druhu přijímaného pásma a jeho značce. Single konvertory jsou nejlevnější a je možné je sehnat od 100 Kč. Kvalitní univerzální LNB konvertory se pohybují v rozmezí od 400 do 1 000 Kč, programovatelné konvertory pak od 1 000 Kč. Spolehlivými značkami s kvalitními zařízeními jsou Ineos, Inverto, Mascom, Zircon či Tesla.

Často kladené dotazy k LNB konvertorům

Jak vybrat LNB konvertor?

Při výběru LNB konvertoru je vhodné nejprve vybrat typ požadovaného konvertoru, přičemž je možné vybírat z analogových, digitálních či univerzálních zařízení. Dále specifikujte výběr podle počtu přijímačů. Dle tohoto parametru je možné vybírat z konvertorů single, twin, quad, quatro nebo octo. Nabídku lze dále filtrovat dle přijímaných pásem a šumového čísla LNB konvertoru ovlivňujícího kvalitu.

Jak zjistit závadu na LNB konvertoru?

LNB konvertory se stejně jako jiná zařízení mohou pokazit, a to především vlivem ztížených vnějších podmínek. Těmi může být déšť, vítr, sníh či sluneční záření. Poškození LNB konvertoru lze poznat podle opakujících se výpadků nebo kompletního výpadku signálu při extrémnějších venkovních podmínkách. Při sledování si můžete všimnout kostičkování obrazu v televizi nebo chybějících programů.

Jak sestavit satelitní komplet?

V prvním kroku je nutné složit parabolu dle návodu a připevnit na střechu pevný stožár, který bude sloužit k jejímu uchycení. K parabole připevněte LNB konvertor pravou částí monobloku (pro Astra 19,2°E a 23,5°E) a v případě spojení s více než jednou družicí na satelitním přijímači nastavte DiSEqC. Parabolu následně připevněte na satelitní stožár v elevaci 32-34° a našroubujte koaxiální kabel do LNB konvertoru a do satelitního přijímače.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 12 hlasů