Test 10 nejlepších satelitních přijímačů 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších satelitních přijímačů

Aktualizováno:
Říjen 2021

Vzpomínáte na doby, kdy nabídka televizních kanálů sestávala z nejznámější české trojice a nic jiného nebylo k dostání? To už dnes neplatí a každý moderní televizor je vybaven výkonným přijímačem, umožňujícím chytat alespoň základní třicítku televizních stanic dostupných v pozemním vysílání. Co když vám ale ani to nestačí?

Nemusíte se děsit, škála možností je vskutku široká. Nejsnadnější řešení spočívá v podpisu smlouvy s poskytovateli satelitního vysílání. Rázem získáte přístup k několika stovkám televizních stanic, jejichž sledováním klidně vyplníte volný čas. Na vašich bedrech ovšem většinou spočívá to základní – výběr vhodného satelitního přijímače.

Právě proto, abyste neudělali při nákupu chybu, rozhodli jsme se dostupnou nabídku hloubkové analýze. Zvolíte-li totiž špatně, jen těžko budete moci očekávat stabilní signál, odpovídající úroveň obrazu a kýžené funkce. Po prostudování článku Jak vybrat satelitní přijímač budete mít alespoň základní přehled o tom, na co byste se měli soustředit, a co se mezi nejvýznamnější parametry zrovna neřadí.


Nejlepší satelitní přijímače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Octagon SF8008 Combo UHD 4K Enigma DVB-S2X, DVB-T2/C
Octagon SF8008 Combo UHD 4K Enigma DVB-S2X, DVB-T2/C 90 %
Počet recenzí: 140
6 200 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze AB Cryptobox 800 UHD
AB Cryptobox 800 UHD 91 %
Počet recenzí: 32
2 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze VU+ ZERO 4K DVB-S2X
VU+ ZERO 4K DVB-S2X 96 %
Počet recenzí: 51
5 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze AB PULSe 4K
AB PULSe 4K 100 %
Počet recenzí: 4
7 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze TESLA TE-3000
TESLA TE-3000 76 %
Počet recenzí: 24
2 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Vu+ UNO 4K SE (1x dual DVB-S2 FBC)
Vu+ UNO 4K SE (1x dual DVB-S2 FBC) 97 %
Počet recenzí: 55
9 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze VU+ ZERO
VU+ ZERO 95 %
Počet recenzí: 112
4 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Amiko MINI 4K.UHD S2X
Amiko MINI 4K.UHD S2X 100 %
Počet recenzí: 1
1 800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Zgemma H9 Combo
Zgemma H9 Combo 93 %
Počet recenzí: 53
4 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Kaon MZ-50
Kaon MZ-50 84 %
Počet recenzí: 8
2 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat satelitní přijímač

Na první pohled není kritérií pro správný výběr zrovna málo. Na druhé straně vás chceme uklidnit konstatováním, že to nejdůležitější bývá snadné. Při volbě konkrétních modelů vybíráte spíše dodatečné funkce a možnosti. Navíc není zapotřebí studovat mnoho ukrytých parametrů, většinu klíčových informací vyčtete ze základních specifikací. Vždycky se vyplatí začít od sebe, detailní rozvahou nad tím, co vlastně očekáváte.

Při samotném nákupu berte v potaz zejména vybavenost tunery a odpovídající čtečkou karet. S nástupem nových technologií hraje důležitou roli i podpora digitálního vysílání, především pak přítomnost odpovídajících kodeků. Plánujete-li přijímač propojit se starším televizorem, berte ohled taky na podporované rozlišení.

Integrovaný pevný disk a možnost připojení k internetu pomáhají podstatným způsobem zvýšit váš komfort. Ohled berte i na způsob napájení a osázení různými vstupy a výstupu. Největší a velmi specifickou kategorii představují nejrůznější dodatečné funkce. Jejich škála je opravdu široká a záleží jen na vás, které si z nabídky vyberete.

Nezapomínáme ani na zařazení tradičního cenového okénka. Prodávané přístroje se nám podařilo rozdělit do tří pásem, díky čemuž budete mít alespoň rámcový přehled o tom, co za své peníze očekávat.

Satelitní přijímač si můžete koupit buďto samostatně, nebo jako součást satelitního kompletu, kde k němu dostanete ještě další nutné díly. O druhé variantě si u nás můžete také přečíst (článek Jak vybrat satelitní komplet).

Jaké funkce vlastně potřebuji?

Tak zní první, nejobecnější, ale zároveň velmi podstatná, otázka. Ještě předtím, než se začnete prohrabovat širokou nabídkou různých modelů, byste totiž měli mít jasno, co vlastně od satelitního přijímače očekáváte. V zásadě v obchodech naleznete dvojí typ zařízení:

 • Přijímače umožňující sledování televizních kanálů
 • Moderní multimediální centra s přístupem na internet, vlastní pamětí a širokou konektivitou

Obě varianty se liší zejména cenou. Přesto byste měli mít jasno ještě, než se pustíte do studování dalších bodů našeho článku. Mnohé z nich totiž platí pouze pro druhou skupinu výrobků a v případě, že patříte mezi nenáročné uživatele, nebudou pro vás sehrávat žádnou roli.

Tunery

Věděli jste o tom, že od roku 2020 již budou funkční výhradně přijímače vybavené moderním tunerem DVB-T2? Jestliže vlastníte starší variantu, budete muset dokoupit podpůrný set-top box nebo televizor ponechat na skládce. Varovné hlasy zapomínají dodat, že se tento scénář týká pouze pozemního vysílání. Satelity totiž ke svému chodu využívají tunery vlastní, označené jako DVB-S nebo modernější DVB-S2.

Firmy zabývající se výrobou satelitních přijímačů ovšem na přítomnost DVB-T2 lákají. Jistě se ptáte, proč tomu tak je, když jej v zásadě nepotřebují? Zkrátka cílí na tu část zákazníků, která bude ke svým starým televizorům muset dokoupit dodatečný aparát. Proč jim tedy nedopřát obě možnosti, kdyby se náhodou někdy v budoucnu rozhodli přejít na satelit? Nákup univerzálního přijímače, označeného jako Combo, vyjde podstatně výhodněji než pořízení dvou samostatných krabic.

Zhlédli jste se v často propagované možnosti jeden kanál sledovat a další nahrávat? Potom v nabídce pátrejte po vícetunerovém přijímači. S ním se váš sen stane realitou, samozřejmě za předpokladu, že máte po ruce uložiště.

Čtečky karet

Samozřejmě, že přijímač sám o sobě je bezcenný, pokud nejste vybaveni speciální dekódovací kartou. Tu obdržíte od poskytovatele svých služeb, a právě s její pomocí dojde k odemknutí všech zaplacených kanálů. K spolehlivému čtení karet slouží speciální čtečky, jimiž jsou zařízení vybaveny. V současné době se ponejvíce setkáte se třemi základními systémy:

 • Common Interface (CI)
 • Irdeto čtečka karet
 • UNI čtečka karet

Ještě před nákupem přijímače se informujte u poskytovatele svého satelitního vysílání, jaký druh karet využívá. V opačném případě můžete nepříjemně překvapeni, když vám řekne, že koupený aparát je nekompatibilní a budete jej muset vyměnit.

Common Interface (CI)

Common Interface není čtečkou karet v pravém slova smyslu, její roli víceméně supluje. Jedná se o slot pro vložení dekódovacího modulu, jenž následně funguje stejně jako karta. Výhodou je jeho univerzální použití s širokou škálou dekódovacích modulů od různých výrobců.

Skvěle poslouží zvláště náročným zákazníkům, kteří chtějí přijímat satelitní vysílání ze dvou samostatných dekódovacích karet. Zatímco jeden modul nalezne své místo ve čtečce, druhý se připojí právě pomocí CI slotu.

Irdeto čtečka karet

Nejrozšířenějším standardem dnešní doby je čtečka karet Irdeto. Tu využívají největší hráči na trhu, mezi něž patří společnosti Skylink nebo UPC Direct. Modely vybavené touto čtečkou získávají certifikaci Skylink Ready deklarující kompatibilitu s kartami největších poskytovatelů satelitního vysílání u nás.

UNI čtečka karet

Méně častou variantu představuje tzv. UNI čtečka karet, navržena pro čtení karet Conax (Flix TV). Pro úspěšné dekódování standardu Irdeto musí být její firmware speciálně upraven. Vzhledem k tomu, že takto vybavené modely nejsou certifikovány jako Skylink Ready, není zaručena jejich optimální funkčnost při použití standardu Irdeto.

Plánujete-li tedy podepsat smlouvu s jedním z tradičních poskytovatelů satelitního vysílání, doporučujeme zvolit raději předcházející typ.

Rozlišení

Nechcete se vzdát své více než 15 let staré televize, protože vám zkrátka přirostla k srdci? Potom buďte při nákupu satelitních přijímačů obzvláště opatrní. Při troše nepozornosti přehlédnete, že váš favorit není vybaven výstupem pro SCART, který potřebují televizory bez HD. Některé firmy naštěstí na staromilce pamatují, a proto podporu staršího připojení zahrnují. Počítejte s tím, že ačkoliv bude vše fungovat, jak má, kvalita obrazu bude odpovídat staršímu standardu.

S nástupem moderních HD rozlišení se prosazuje připojení pomoci HDMI kabelem. S odpovídajícím výstupem můžete počítat u všech nabízených modelů.

Pevný disk

Hlavně u tzv. combo přijímačů se často uplatňuje vestavěný pevný disk. Jeho kapacita se pohybuje od 32 GB až do 320 GB a představuje uložiště pro všechen cenný materiál. Tedy nahrávané pořady, fotografie i videa nalezená na internetu.

Jestliže jste si zakoupili aparát bez pevného disku, nemusíte zoufat. Valná většina výrobků podporuje připojení externího média prostřednictvím USB. Tato varianta je ještě o něco málo praktičtější, neboť disk je možné podle potřeby propojovat i s dalšími platformami v domácnosti.

Napájení

Bez připojení ke zdroji energie si sledování televize budete užívat jen těžko. Na trhu v současné době naleznete přijímače se zabudovaným napájecím zdrojem, které se připojují přímo do sítě 230 V. Méně početnou skupinou jsou modely využívající služeb externího adaptéru.

V domácnosti spočívá jediný rozdíl v počtu kabelů vedoucích od televize do zásuvky. Zbystřit by měli kupříkladu řidiči kamionu, kteří vozí televizi ve svém voze. Mnohé přijímače nabízejí možnost redukce na 12 V, což je napětí typické pro autozásuvky.

Připojení k internetu

Kdo dnes není na internetu jako by nebyl. A je úplně jedno, jestli hovoříme o počítači, mobilu nebo televizi. Tzv. Smart TV rozšiřují možnosti vašeho přijímače a vytvářejí z něj multimediální centrum s širokou nabídkou různorodých funkcí. Internet se postupně stává nedílnou součástí také satelitních přijímačů.

Připojení může být realizováno přes ethernet (kabel) či pomocí Wi-Fi adaptéru. Některé modely mají integrovaný přijímač, s jehož pomocí se připojí k již existující domácí síti. Pak již není nic jednoduššího než začít pomocí ovladače objevovat základní služby, mezi něž se řadí Youtube, RSS či počasí. Nejmodernější produkty jsou ke všemu vybaveny kompletními operačními systémy Linux nebo Android, které umožňují stažení dalších aplikací. Samostatně se navíc postarají o neustále probíhající aktualizace firmware.

Vstupy a výstupy

Vstupy a výstupy umístěné obvykle na zadní straně adaptéru rozhodují o tom, co se k němu dá připojit. Při nákupu rozhodně vyžadujte HDMI výstup pro propojení s moderními HD televizory, příjemná je i přítomnost SCART nebo RCA analogových vstupů. To pro případ, že byste potřebovali z různých důvodů sledovat starší televize bez HD.

S pomocí USB konektoru připojíte třeba externí disk nebo Wi-Fi modul. Samostatnou kapitolou je i tzv. ethernet port, jenž slouží ke kabelovému připojení k LAN. Nejmodernější disky fungují na eSATA paticích, takže se vyplatí mít k dispozici i odpovídající konektor. Našli jste výstup, který nejde s ničím propojit? Pak jde nejspíše o konektor servisní, sloužící profesionálům k připojení diagnostických zařízení.

Dodatečné příslušenství a funkce

I ten nejzákladnější satelitní přijímač vám oproti běžné nabídce pozemního vysílání zpřístupni desítky kanálů navíc. Ty pokročilejší se pyšní dodatečnými funkcemi, jež z vaší televize vytvoří moderní multimediální zábavní centrum se vším všudy. Mezi nejoblíbenější vybavení patří:

 • Nahrávání
 • Timeshift
 • FastScan
 • Integrovaný webový prohlížeč
 • MediaPlayer
 • HBB TV
 • DiseqC

Nahrávání

Také s nostalgií vzpomínáte na doby, kdy jste si nahrávali pořady na kazety a přehrávali je ve stařičkých rekordérech? Možnost nahrávání na krátkou dobu s nástupem internetu zmizela, aby se dnes stala standardní funkcí prakticky všech přijímačů. V moderních dobách bývá označována zkratkami PVR nebo DVR.

Rozdíly oproti dřívějším dobám spočívají jen v charakteru médií. Kazety nahradily pevné disky, a to buď integrované nebo externí. Oba druhy nabízejí dostatek místa pro nahrání několika tisícovek minut pořadu.

Timeshift

Před několika lety se objevila zajímavá funkce timeshift – posun v čase. Stisknutím jediného tlačítka zastavíte obraz a program běžící „na pozadí“ se začne nahrávat. Opětovným zmáčknutím tlačítka se vrátíte přesně tam, kde jste skončili, jen s tím rozdílem, že vlastně sledujete nahraný pořad.

Pro potřeby časových posunů samozřejmě musí váš přijímač disponovat vlastním nebo externím diskem. Pokud nemá kam videomateriál nahrávat, logicky tak činit nebude. Někteří začali za pomocí posunu v čase přeskakovat otravné reklamy. Zkrátka program na chvilku zastaví a reklamní bloky rychle přetáčejí.

FastScan

Znáte z hlavy frekvence všech programů? Ne? Potom byste jistě neradi trávili desítky minut manuálním laděním jednotlivých kanálů. O všechno se naštěstí postará automatická funkce FastScan, která nalezené programy nalezne a zařadí do seznamu. Stejně tak má na starosti i pravidelné aktualizace a doplňování seznamu podle probíhajících změn.

Bohužel jde o funkci výhradně určenou pro karty Skylink. U zařízená vybavených univerzální čtečkou karet sice programy naladí, dále se však o ně již nestará. Během dalšího ladění se stávající seznam smaže a nahradí jej nově nalezené kanály.

Integrovaný webový prohlížeč

Plánujete na televizoru surfovat tak, jak jste zvyklí u počítače nebo mobilu? Zbystřete, sama přítomnost připojení k internetu ještě neznamená, že to bude možné. Mnohá zařízení totiž nejsou vybavena samostatným internetovým prohlížečem, pouze seznamem přednastavených aplikací.

Proto se zajímejte o to, zda a jaký prohlížeč má přijímač nainstalován a zda je možné jej použít k obecnému vyhledávání.

MediaPlayer

Připomíná vám tento název něco? Ano, dobře známý program z dílny Microsoftu usnadňující přehrávání uložených zvukových stop a zobrazení vizuálního materiálu. Stejnou roli plní i u televizních přijímačů. Pomůže vám přehrát multimediální soubory uložené na externích discích či SD kartách.

Hbb TV

Hybridní televize si v poslední době získává stále větší oblibu. Jedná se o kombinaci klasického televizního vysílání a internetu. Mnohé stanice dovolují přehrávat pořady z internetového archivu. Zmačknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači v momentě, kdy se tato možnost objeví na obrazovce, vás do něj přenese. Co zrovna chcete zhlédnout je už jen na vás.

Těšit se můžete i na graficky skvěle vyvedený teletext, který dává zapomenout na předpotopní klasiku.

DiseqC

Funkce DiseqC umožňuje průběžně přepínat mezi nalezenými a nastaveními družicemi. Díky tomu získáte silnější signál a budete mít jistotu, že všechny pořady sledujete v nejvyšší možné kvalitě.

Cena

Finální kapitolu věnujeme jako vždy cenám. Díky analýze trhu se nám podařilo analyzovat tři základní cenová pásma, v nichž nalézáme modely srovnatelných kvalit. Zjistíte tak, jakou úroveň služeb za své peníze očekávat.

Cena do 1 500 Kč

V nejlevněiší skupině se nacházejí přijímače běžně nabízené poskytovateli satelitního vysílání. Jsou osazeny čtečkami karet Conax i CI sloty. Všechny jsou připojeny k televizi prostřednictvím HDMI kabely a naprostá většina z nich dovoluje i propojení starších televizorů pomocí SCARTu.

Samozřejmostí je nahrávání na externí disky, jelikož interní záznamová média v této skupině nenaleznete. Spíše výjimečná je podpora Wi-Fi nebo hybridních televizorů. Za standard je též považován pouze jeden tuner, běžně DVB-S2. Mnohdy ale naleznete i DVB-T2 umožňující přijímat klasické pozemní vysílání.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Skupina přijímačů střední třídy je zdaleka nejrozšířenější. Běžně nesou označení Skylink Ready, potvrzující kompatibilitu s vysíláním Skylink. V zásadě nabízejí všechno, co předcházející modely, mnohem rozšířenější je ovšem podpora Wi-Fi a Hbb.

Na své si přijdou i zájemci o dvoutunerové provedení, díky čemuž je možné jeden kanál sledovat a jiný nahrávat. Stále ještě nepočítejte s přítomností integrovaných pevných disků. K nahrávání musíte použít vlastní médium.

Cena nad 3 000 Kč

V nejvyšším patře, začínajícím zhruba na 3 000 korun se vyskytují nejlépe vybavené přístroje. S jejich pomocí proměníte svůj televizor v multimediální centrum. Nabízí se široká podpora připojení k internetu, možnost hybridního vysílání. Samozřejmostí je přítomnost dvou samostatných tunerů, většinou i DVB-T2.

Mimo jiné lze v této kategorii nalézt i modely vybavené vlastním HDD pro uložení nahrávaných pořadů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 51 hlasů