Menu

Nejlepší satelitní komplety 2024: Srovnáváme podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Trávíte dlouhé večery sledováním televize? Klasická nabídka pozemního vysílání vám již časem připadá nedostatečná a začínáte přemýšlet o doplnění množství programů? Možností je celá řada od internetového vysílání přes kabelovou televizi zprostředkovávanou různými telekomunikačními firmami až po satelitní komplety. Právě posledním jmenovaným jsme se rozhodli věnovat následující článek.

Vzhledem k tomu, že nabídka se stále zvětšuje, není výběr správného zařízení otázkou několika minut. Kritérií pro správný výběr kompletu je hned několik a mají naprosto klíčový vliv nejen na váš uživatelský komfort, ale i na rozsah dostupných programů a kvalitu samotného vysílání. Proto rozhodně nic nepodceňujte.

Zvažujete své možnosti a nejste si vůbec jisti, který z dostupných kompletů zvolit? Začtěte se do následujících řádků a třeba získáte konkrétnější představu. Nabízíme vám přehled těch nejzásadnější parametrů.


Nejlepší satelitní komplety dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 41 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 40 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 90 %
Počet recenzí: 1
36 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 45 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat satelitní komplet

Satelitní komplety nedostaly své označení jen tak pro nic za nic. Proto se vyplatí mít alespoň rámcovou představu o tom, co vlastně v balení hledat. Spolu s tím byste ještě před volbou konkrétních modelů měli vědět, jaké kanály chcete sledovat a přizpůsobit tomuto rozhodnutí volbu adekvátního typu sady.

Dostatečnou péči věnujte provedení přijímače sloužícího jako mozek celého kompletu. Paleta nabízených možností by měla být co nejširší, aby uspokojila všechny vaše požadavky. Neméně důležitou roli sehrává i přítomnost dekodéru, s jehož pomocí získáte přístup k požadovanému obsahu.

Před nákupem též zkontrolujte rozměr a kvalitu paraboly sloužící pro zachycování signálů z družic. Hlavní důraz klaďte na dostatečný průměr tak, aby byl signál sbírán i v horších povětrnostních podmínkách. O převod signálu na obraz se potom stará různý počet konvertorů, na nichž také závisí kvalita a stálost obrazu.

Finální kapitolu věnujeme jako vždy přehledu cen. Seznámíme vás v něm s výsledky námi provedené analýzy, jež odhalila dva základní cenové intervaly. Vzhledem k tomu, že rozdíly jsou mezi oběma skupinami poměrně výrazné, doporučujeme uvedené informace dobře prostudovat. Získáte tak alespoň zběžný přehled o tom, kolik peněz si vlastně nachystat.

Co je to satelitní komplet?

Ještě předtím, než začnete řešit nákup konkrétních modelů, byste měli mít ujasněno, co si vlastně pod pojmem satelitní komplet představit. V zásadě se jedná o soubor několika zařízení, která se ve vzájemné součinnosti starají o přenos družicového signálu na obrazovky vašeho televizoru. V každém správném balení naleznete tyto komponenty:

  • satelitní přijímač – zařízení, zpravidla umísťované pod televizor, jehož prostřednictvím řídíte komunikaci se satelitem (ladění, změny kanálů, teletext aj.) Pokud potřebujete pouze vyměnit zastaralý přijímač za nový, nemusíte pořizovat celý komplet. Tato zařízení se prodávají také samostatně. Přečíst si o nich můžete na samostatné stránce.
  • satelitní parabola – talíř přijímací signál ze satelitu a převádějící jej do přijímače
  • konvertor – zajišťuje možnost propojit několik televizorů a chytat signál z několika družic najednou
  • dekódovací karta – odemkne přijímané kanály (některé je nutné nejprve zaplatit)
  • koaxiální kabel – propojuje přijímače s konvertorem
  • F-konektory – šroubovací konektory vkládané na konec koaxiálního kabelu.

Počítejte s tím, že poslední dvě uvedené položky, tedy koaxiální kabely a F-konektory, budete muset s největší pravděpodobní dokoupit. Obvykle nejsou k dispozici v dostatečné délce a počtu. Pro správné fungování satelitního vysílání jsou ovšem nezbytné.

Mnohá balení obsahují také satelitní držák k pohodlnému upevnění paraboly na zeď. Jelikož výrobce přikládá model plně kompatibilní s „talířem“, jedná se o optimální variantu. Není-li tomu tak, věnujte dostatečný čas pečlivému výběru.

Typ

Dostupná zařízení lze rozdělit do čtyř základních kategorií podle toho, co od nich můžete očekávat. Na své si tak přijde prakticky každý, kdo se chce těšit z příjmu družicového vysílání, ať už jsou jeho požadavky jakékoliv:

  • pro více družic – možnost příjmu většího množství družic, speciální úprava konvektoru
  • pro české programy – přístroje vybavené kartou pro odemčení českých programů, v ideálním případě na dobu neomezenou, přijímač musí mít dekodér
  • na volné programy – nejlevnější typ, bez čtečky karet, podporuje pouze volné zahraniční programy, čtečku nelze dokoupit
  • podpora HDTV – podporuje vysílání ve vysokém rozlišení.

Mnohé nabízené sady spadají do několika kategorií najednou. Obecně doporučujeme vyhnout se modelům podporujícím výhradně volné programy. Jejich cena je jen o málo nižší než u přístrojů s dekodérem, počet kanálů je však omezen výrazně.

Rozhodně si důkladně ověřte, jak dlouhou podporu českých kanálů můžete od karty očekávat. Mnozí výrobci totiž hřeší na nepozornost zákazníků a platnost časově omezí s tím, že po vypršení platnosti žádají další peníze za opětovné odemčení. Na trhu ale naleznete i spoustu sad umožňující neomezený provoz.

Přijímač

Již výše jsme zmínili zásadní roli přijímače, jehož prostřednictvím probíhá ovládání satelitu. Vkládají se do něj dekódovací karty a propojuje se s televizorem prostřednictvím HDMI portu. Jestliže se snažíte připojit starší TV, zkontrolujte, zda je vybaven i portem SCART. Náročnější jistě ocení i přítomnost bluetooth nebo podporu Wi-Fi. S jejich pomocí snadno propojíte přijímač s domácí sítí a rozšíříte své pole působnosti o další zajímavé možnosti.

Užitečné jsou i USB vstupy, díky nimž můžete připojit externí disky nebo Wi-Fi moduly. Některá zařízení bývají vybavena vlastním pevným diskem, na který lze podle potřeby pořady nahrávat. Pátrejte také po podpoře české jazykové mutace, která je důležitá nejen pro samotné ovládání, ale i pro adekvátní zobrazení teletextu a titulků. Nejnákladnější přijímače bývají vybaveny též displejem zobrazujícím základní informace o přehrávaných kanálech. Jeho přítomnost ovšem není nezbytná.

Přijímač musí podporovat zobrazení signálu v normě DVB-S2 a HD kvalitě. V opačném případě se s nástupem nových formátů budete muset se satelitní televizí rozloučit.

Dekodér

Nezbytnou součástí každého přijímače jsou tzv. dekodéry umožňující odemknout programy uložené na příslušených kartách. V současné době se můžete setkat s několika významnými dekódovacími systémy:

  • Irdeto – užívaný největšími satelitními společnostmi Skylink a freeSAT
  • univerzální čtečky karet – možnost provozovat jakoukoliv kartu po instalaci speciálního firmware
  • CI/CI+ slot – možnost použití externího dekodéru u zařízení, která nejsou vybavená interním systémem.

Parabola

Vzhledem k tomu, že pro příjem signálu je zapotřebí větší plochy než u klasického pozemního vysílání, využívají se kruhové antény – paraboly. Signál sbírají a odrážejí do jednoho bodu, kde se nachází konvektor, jemuž věnujeme následující kapitolu.

Hlavní kritérium pro nákup paraboly spočívá v jejím průměru. Jakousi zlatou střední cestu představuje 80 cm zajišťující dostatečnou úroveň signálu při zachování nízké ceny. Snažte se vyhnout malým modelům okolo 60 cm, nechcete-li se při zhoršeném počasí potkávat s výpadky.

Dobře ověřte i uchycení. Levné plastové držáky nevydrží dlouho odolávat silnému větru a jejich kymácení negativně ovlivňuje kvalitu signálu. Naproti tomu dvojité kovové držáky udrží talíř perfektně stabilní.

Konvertor

Máte problém se slabým signálem a obraz vám neustále kostičkuje? Problém bude s největší pravděpodobností v zesilovači signálu – konvertoru, který se instaluje do ohniska paraboly. Během jeho nákupu se snažte prohledat diskuzní fóra a pročíst zkušenosti uživatelů, neboť výrobci mnohdy neuvádějí skutečnou efektivitu. Využít můžete například portál Zodpovime.cz, kde dostanete zpětnou vazbu od odborníků i reálných uživatelů.

Vodítkem bývá i tzv. šumové číslo, jelikož obecně platí, že zisk roste úměrně šumu. Rozhodujte se podle něj, na rozdíl od proklamací některých producentů, kteří z nízké hodnoty tohoto parametru dělají ctnost.

Chcete přijímat signál z většího počtu družic najednou? Kupte si dva samostatné konvertory a nebude to žádný problém. Pro družice Astra 1 a Astra 3 existuje ještě řešení zvané monoblok. To se skládá ze dvou spojených konvertorů a přepínače, takže nebudete zbytečně platit za další přístroj.

Cena

Finální kapitolu vždy věnujeme cenovému přehledu, v němž pro vás shrnujeme výsledky analýzy trhu. Nemusíte se obávat, že bychom snad u satelitních kompletů udělali nějakou výjimku. Všechny dostupné balíčky jsme detailně prozkoumali a odhalili dvě cenové skupiny, v nichž se budete chtě nechtě během nákupu pohybovat.

Cena do 20 000 Kč

Hranici rozdělující segment trhu na dvě zhruba stejně velké poloviny tvoří částka 20 000 korun. Naleznete zde sady vybavené vším potřebným. Přijímače standardně podporují nejmodernější formát vysílání DVB-S2, nechybí podpora USB pro připojení externích pevných disků. Za samozřejmý považujeme HDMI výstup a majitelé starších televizorů ocení SCART. Přijímače také pracují s HD rozlišením. Levnější modely jsou vybaveny jedním, dražší potom hned dvěma konvertory pro široký příjem signálu.

Dobře se před nákupem ujistěte, aby průměr paraboly činil 80 cm. Nezřídka totiž naleznete i zařízení o pouhých 60 centimetrech. Stejně tak vyhledávejte přístroje vybavené dekodérem karet. Abyste nebyli překvapeni, když budete moci sledovat pouze bezplatné kanály. Volit můžete z univerzálních čteček, CI slotů či systému Irdeto.

Cena nad 20 000

Vyžadujete za všech okolností vždy tu nejvyšší kvalitu? Potom si připravte sumičku přesahující 20 000 korun a máte ji mít. Zde prodávané sady jsou vybaveny všemi moderními technologiemi. U přijímačů počítejte s integrovanou pamětí o velikosti až 300 GB, na níž můžete přímo nahrávat všechny sledované programy. Přítomnost USB, HDMI, SCART a dalších výstupů asi nemusíme dále komentovat. Přijímač podporuje jak satelitní, tak i pozemní vysílání, nemusíte tak dokupovat žádný set-top box. Nedílnou součástí jsou i praktické rekordéry nebo dvojice CI slotů. Za samozřejmé považujeme i kompletní počeštění všech prvků.

O dokonalý příjem signálů se postará 85centimetrová parabola. Díky dvojici konvertorů budete bez větších obtíží přijímat signál hned ze dvou družic najednou. Pro použití v chladných podmínkách lze dokonce zakoupit vyhřívaný držák, který se postará o to, že vám talíř nezamrzne.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 15 hlasů

Další oblíbené testy a recenze