Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších luků

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Daniel Černý

Luk lze označit za mechanickou střelnou zbraň, ale jeho využití není pouze při lovu. Dnes tento produkt přináší spoustu zábavy a dokonce se stává i soutěžní disciplínou. Střelba z luku je totiž aktivitou, kterou je třeba pilovat, jako každý jiný sport.

Pokud máte zájem o lukostřelbu na libovolné úrovni a v různém prostředí, budete k provozování takového koníčku potřebovat to nejzásadnější, čímž je pochopitelně luk, včetně potřebného příslušenství. Nástroj nabývající spousty podob.

A právě na prezentaci a představení luků je zaměřen článek Jak vybrat luk, jenž se stane vaší pravou rukou při výběru vhodného modelu. S luky vás seznámíme do nejmenšího detailu a probereme všechny důležité parametry.


Nejlepší luky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Ragim Matrix EVO
Ragim Matrix EVO Reflexní 1 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Beast Hunter Chameleon
Beast Hunter Chameleon Reflexní 900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Rolan Snake
Rolan Snake Reflexní 1 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Ragim Black Bear
Ragim Black Bear Reflexní 4 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Ragim Impala
Ragim Impala Reflexní 3 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Beast Hunter Protex
Beast Hunter Protex Sportovní 2 700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Jandao Beginner
Jandao Beginner Reflexní 1 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Ragim Wolf Longbow
Ragim Wolf Longbow Dlouhý 3 700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Lazecký Filip
Lazecký Filip Dlouhý 450 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Lazecký Oliver
Lazecký Oliver Dlouhý 550 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat luk

Tento článek bude začínat tak trochu zlehka. To znamená, že se zaměříme nejprve na tu nejzákladnější věc, kterou je volba luku pro leváky a pro praváky. Dělení, na které spousta lidí při nákupu zapomíná, přitom je jedno z nejdůležitějších.

Pak přijde na řadu seznámení s jednotlivými typy luků. Každý z nich má trochu odlišné využití, a právě na jeho základě si zvolíte, jaký model bude pro vás ten nevhodnější. Věnovat se budeme také výrobnímu materiálu, velikosti a síle nátahu.

Nepostradatelnou součástí luku je pochopitelně i příslušenství, bez kterého si z luku jenom těžko zastřílíte. Nakonec padne zmínka o cenách, respektive pořizovacích nákladech na nové luky.

Levák vs. pravák

I když se volba správného držení luku hned na začátku výběru může zdát naprosto zřejmá, není tomu tak. Spousta lidí nakoupila luk bez odborných rad prodejců a přinesli si domů model s opačným držením. Proto tuto kapitolu prezentujeme hned na prvním místě. Ať už se rozhodnete pro luk libovolného zaměření, myslete na podstatný fakt, kterým je jeho držení. Obvykle na správnou variantou narazíte pod jedním z těchto pojmů.

 • RH – Touto zkratkou se označuje luk pro praváky. V praxi to znamená, že luk budete držet levou rukou a tětivu budete natahovat pravou rukou.
 • LH – Tato zkratka je naopak určena pro leváky. Vše je tedy opačně. Luk držíte v pravé ruce a tětivu natahujete levou rukou.

Typy luků

Nyní se začtěte do jedné z nejdůležitějších kapitol tohoto článku. Ta vás totiž seznámí se všemi dostupnými typy luků na trhu. Je pochopitelné, že tato mechanická střelná zbraň je využívána k mnohým účelům a od toho se také odvíjí její tvar a celkové zpracování. V rámci dělení luků máte možnost narazit na několik modelů, vybírejte tedy podle zamýšleného využití.

 • cvičné
 • lovecké
 • sportovní
 • reflexní
 • kladkové
 • dlouhé anglické
 • dětské

Cvičné luky

Jde o nejuniverzálnější kategorii luků. Cvičné luky jsou vhodné pro všechny začátečníky, kteří se s tímto náčiním teprve seznamují a hledají pomyslný odrazový můstek pro výběr dalších typů luků. Právě s pomocí cvičného luku se naučíte základům lukostřelby a budete si moci vybrat nějaký pokročilejší model.

Lovecké luky

Jak už prozrazuje název této kategorie výrobků, luky tohoto zaměření slouží primárně pro lovení zvěře. Jejich konstrukce je uzpůsobena vyšší natahovací síle a rychlosti. Je však pravdou, že lovecké luky se nesmí na území České republiky používat, protože dle příslušného zákona prezentují v podstatě střelnou zbraň. Upotřebit je pochopitelně můžete při zahraničních lovech. Takové modely mívají natahovací sílu přes 40 liber.

Sportovní luky

Pokud se budete chtít lukostřelbě věnovat na sportovní úrovni, pak musíte investovat do sportovních luků. Ty jsou velice často označovány, jako zvratné nebo deflexní. Jejich typickým prvkem je kovový střed kompatibilní s rameny. Používány jsou nejrůznější typy výrobních materiálů, od dřeva až po karbon.

Reflexní luky

Další z modelů vhodných pro začátečníky. Reflexní luky jsou primárně určeny pro rekreační střelbu, která se díky vybraným prvkům luku může vázat se střelbou loveckou či sportovní. Oproti profesionálním modelům jsou však reflexní luky cenově dostupnější. Sází na spolehlivou a tradiční konstrukci, včetně jednoduchého ovládání.

Kladkové luky

Každý určitě viděl lukostřelce s tvarově složitým lukem v ruce a divil se, co to ten člověk vlastně drží? Dnes už to víte. Byl to s největší pravděpodobností kladkový luk. Celkové provedení luku usnadňuje jeho používání a zlepšuje přesnost. I proto jsou kladkové luky využívány v rámci lovení nebo u sportovní střelby.

Dlouhé anglické luky

Pokud chcete dát přednost anglické klasice, sáhněte po dlouhých lucích, které by měly být údajně stejně dlouhé, jako postava střelce. Využití nachází nejenom mezi profesionály, ale také začátečníky. Charakteristická je zde střelba bez mířidel.

Dětské luky

Dětské luky poznáte na první pohled, protože jejich použití odpovídá celkovému vzhledu. Menší velikost je vhodná pro děti od 6 do 13 let. Součástí balení je navíc i potřebné příslušenství, takže luky lze začít okamžitě používat. Oproti ostatním typům je pochopitelně nižší i pořizovací cena.

Velikost – délka luku a nátahu

Za parametrem velikosti se mohou skrývat hned dva důležité údaje související s výběrem vhodného luku. Tím první bude pochopitelně samotná délka luku a tím druhým zase napínací délka. V obou případech počítejte s tím, že tento údaj je všemi výrobci prezentován v palcích. Jen pro představu, 1 palec = 2,54 centimetrů.

V případě volby velikosti si zapamatujte jednoduché pravidlo. Se zvyšováním hodnoty napínací délky luku logicky roste i výsledná délka luku. Zde je několik příkladů, ve kterých dochází k prolínání napínací délky luku s jeho skutečnou délkou.

 • Nátah do 25“ = celková délka luku 62“ až 64“
 • Nátah do 28“ = celková délka luku 66“
 • Nátah do 30“ = celková délka luku 68“
 • Nátah nad 30“ = celková délka luku 70“

Z logiky věci pochopitelně vyplývá, že kratší luky budou mít kratší nátah a kratší délku dostřelu. Za takovou pomyslnou střední cestu jsou považovány luky s délkou kolem 1,5 metru. Čím delší je luk, tím vyšší by měla být postava daného člověka.

Pokud si lámete hlavu s měřením délky nátahu, využijte jednoduchou metodu. Natáhněte ruku před sebe a změřte hodnotu od konečku prstů až po bradu. Tím zjistíte délku nátahu, potažmo délku potřebných šípů.

Síla nátahu

Aby toho při volbě nového luku nebylo málo, do styku se dostanete nejenom s napínací délkou luku, ale také se sílou nátahu, která je naopak udávána v librách pod zkratkou „lbs“. Tento parametr ve své podstatě prezentuje to, jakou sílu musíte vyvinout ke správnému napnutí tětivy a vystřelení šípu. V tomto směru se pochopitelně rozlišují následující kategorie.

 • Síla nátahu pro dětské luky je okolo 20 až 25 lbs.
 • Síla nátahu pro ženské luky se pohybuje okolo 30 až 35 lbs.
 • Síla nátahu pro pánské luky je spíše nad 30 lbs (existují i daleko silnější luky přes 100 lbs).

Sílu nátahu volte optimální, protože když její hodnotu přeženete, nebudete se moci věnovat přesnému míření, ale budete vyvíjet spoustu síly na natažení. Tím ztratíte koncentraci a přesnost při střelbě. Navíc dojde poměrně rychle k vašemu fyzickému vyčerpání. Ideální je při nátahu využívat přibližně 75 % maximální síly. Začátečník by neměl mít luk se sílou nátahu přes 35 lbs, aby se naučil správnou techniku. Později po zesílení příslušných svalových partií může přejít k silnějším lukům. Při dlouhodobém používání luku s nadměrnou nátahovou sílou může vést i ke zdravotním problémům.

Co se týče výběru správné délky luku a nátahu či natahovací síly, vždy je dobré fyzicky vyzkoušet několik modelů například ve specializované kamenné prodejně, kde by vám zkušení prodejci měli být schopní poradit při volbě ideální varianty. Při střílení byste ideálně ani po deseti minutách neměli cítit velkou únavu svalů.

Materiál

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ luku, po jeho uchopení se budete logicky zajímat o to, z jakého materiálu je vyroben. Výrobní materiál pochopitelně výrazným způsobem ovlivňuje vlastnosti této střelné a sportovní zbraně. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s těmito materiály a jejich kombinacemi.

 • Laminát – Jde o poměrně odolné luky, které toho hodně vydrží. Na druhou stranu je na laminátu vidět, že jde o levnější výrobní materiál, takže vzhledově nemusí vyhovovat každému.
 • Dřevo – Klasický výrobní materiál z dob minulých. U dřeva oceníte především to, že luk má podstatně větší výdrž a zároveň pěkný design.
 • Ratanové dřevo – Lepší odnož klasického dřeva, má vynikající střelné vlastnosti. Oceňovat budete například pružnost nebo celkově nízkou hmotnost luku. Pozor si však dejte na viditelné opotřebení, proto je třeba s lukem zacházet opatrně.
 • Karbon a dural – Odlehčené moderní materiály, které se využívají hlavně v rámci sportovní lukostřelby.

Šípy

Samotné šípy jsou také veledůležitou součástí výběru lukostřeleckého náčiní. Při jejich volbě můžete sledovat hned několik parametrů, ve kterých se jednotlivé produkty liší. Vybírejte ale vždy podle charakteristiky samotného luku.

Velmi důležitá je samozřejmě délka šípu. Ta vlastně odpovídá délce nátahu, kterou jsme již zmínili. Jde o to, aby šíp nebyl příliš dlouhý ani krátký. Krátký šíp vám nepovolí dostatečné natažení tětivy, příliš dlouhý šíp zase nebude mít dobré letové vlastnosti.

Dalším parametrem, který se vyplatí sledovat, je také tuhost šípu (někdy jej najdete pod anglickým označením spine). Kvalitní a dobře zvolený šíp se totiž po vystřelení prohne a vyhne se tak kolizi s tělem luku. Tuhost je ovlivněná materiálem a délkou šípu, vybírat by se měla také podle síly nátahu. Číslo, které se u tuhosti uvádí, se pohybuje přibližně od 300 do 1600. Čím vyšší hodnota, tím měkčí šíp. Nejměkčí šípy jsou vhodné u dětských luků s malou sílou nátahu, jde o kratší šípy. Naopak se zvyšující se nátahovou silou a délkou šípu by se měly volit tužší šípy (snížení hodnoty čísla).

U šípů, stejně jako u luků, hraje roli použitý materiál. Konkrétně jde o materiál dříku, tedy „tyčky“ v jejíž přední části je hrot. Mezi nejčastější druhy šípů patří:

 • karbonové (uhlíková vlákna)
 • duralové
 • dřevěné (tradičně u dlouhých anglických luků)
 • hliníkové
 • laminátové/sklolaminátové
 • plastové
 • šípy ze skleněných vláken.

U šípů také můžete volit mezi různými hroty (terčové, lovecké a další), letkami pro stabilizaci letu (opeření) a končíky, což je zadní část šípu, do níž se zasouvá tětiva.

Příslušenství

Vedle samotného luku můžete pochopitelně dokupovat poměrně bohaté příslušenství k této sportovní střelné zbrani, včetně doplňků. Níže vám přinášíme seznam těch nejzákladnějších produktů, které se vám při lukostřelbě mohou hodit.

 • Tětivy – Jde o součást luku, bez níž byste si nevystřelili. „Lanko“, které upevněné na obou koncích luku a s jehož pomocí nástroj natahujete. Tětivy se liší výrobním materiálem i tloušťkou a délkou, mají také speciální místo, kam se vkládají končíky šípů. Vždy je nutné vybrat vhodnou tětivu pro daný model luku.
 • Zakládka – Místo u rukojeti luku, kam se takzvaně zakládá šíp. Zadní konec, tedy končík, je u tětivy, přední konec za hrotem se pak opírá o zakládku, která napomáhá bezproblémovému natažení a vystřelení. Nenajdete ji ale na všech lucích.
 • Mířidla (kolimátory) – Speciální přídavný doplněk, který je vhodný pro reflexní i kladkové luky. S pomocí zaměřovače a správné techniky pošlete šíp tam, kam potřebujete.
 • Rukavice – Natahování luku je pochopitelně náročné na dlaně a prsty. Vaším prvním doplňkem by tak měly být vhodné rukavice. Díky nim bude střelba z luku mnohem pohodlnější. Použít lze chránič prstů natahujících tětivu (kožený doplněk pro správné a pohodlně držení tětivy).
 • Chrániče – Tím nejpoužívanějším je chránič předloktí (náloketník). Je vhodné jej nosit především kvůli tomu, abyste nedostali úder od tětivy.
 • Vypouštěč šípů – Mechanický pomocník pro správné uvolnění šípu, pomáhá preciznějšímu stylu lukostřelby, protože se prsty nedotýkají tětivy. Rukou, potažmo prsty, můžete o tětivu nesprávně zavadit, vypouštěč toto riziko eliminuje a dovolí vám také vystřelit šíp v ideálním nátahu.
 • Cíle a terče – Spoléhat se nemusíte pouze na podomácku vyrobené terče. Investovat lze i do hotových a kvalitních řešení. Lukostřelecké terče nabývají nejrůznějších velikostí a barevného označení. Mohou také imitovat tvar zvěře.
 • Stabilizátory – Speciální prvky připevnitelné na luk. Jejich hlavním cílem je spotřeba zbytkové energie při výstřelu.
 • Toulec – Pouzdro pro pohodlné přenášení zásoby šípů, například na zádech, u pasu a podobně. Bývá občas součástí balení s pořizovaným lukem.
 • Pouzdro – Obal na luk i veškeré příslušenství, který poskytuje ochranu všem komponentům a zároveň umožňuje mít vše na jednom místě.

Pokud byste se o lukostřelbu zajímali v širším měřítku a lpěli i na těch nejmenších detailech luků, pak vás jistě budou zajímat i další doplňky a příslušenství, jako jsou například stojany, lukostřelecké sítě, clony, lovecké vybavení a tak dále. Dobré je také vědět, jestli prodejce nabízí náhradní díly pro váš konkrétní model.

Design luku

V naprosté většině případů si zejména začátečníci budou vybírat z luků běžně dostupných na trhu, tedy standardizovaných modelů. Zajímavou variantou hlavně pro pokročilejší lukostřelce ale bude možnost výroby luku na míru s možností volby nejrůznějších designových vychytávek, za které si ale pochopitelně připlatí. Na oplátku ale dostanou model, který bude přesně odpovídat jejich potřebám a přáním.

Cena

Jak je vidno, produktové nabídky výrobců luků jsou skutečně bohaté. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý, a to i z pohledu pořizovacích nákladů. Na cenu luku bude mít pochopitelně vliv nejenom jeho provedení, ale také použitý výrobní materiál a jiné parametry. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, zaměřte se na profesionální značky. Mezi ty patří Bear Archery, Ragim, Lazecký, Samick, HOYT, Bearpaw, PSE, Bowtech, Mathews, Poe Lang, Barnett, Strongbow a mnohé další.

Cena do 10 000 Kč

V této cenové kategorii se najdou bezpochyby všichni, kdo se chtějí nějakým způsobem seznámit s lukostřelbou a rádi by vyzkoušeli, zda je taková sportovní aktivita bude bavit. Levné luky pořídíte od 1 000 Kč, jde hlavně o dětské a juniorské modely. Do 10 000 Kč si na své přijde naprosto každý začátečník.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

V tomto směru na vás budou čekat kvalitnější modely, u kterých si můžete volit i přesné zaměření luku. Od těch dlouhých anglických, až po oblíbené kladkové luky. Ty jsou v současné době hodně populární. Na své si díky jednotlivým parametrům přijdou muži i ženy.

Cena od 20 000 do 40 000 Kč

Špičkový výrobní materiál, kompletní sady včetně bohatého příslušenství a prověřené značky. Taková je cenová kategorie určená pro náročné. Mezi luky najdete jak ty kladkové, tak sportovní, ale i lovecké. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.

Cena nad 40 000 Kč

Ti nejnáročnější si budou muset připlatit. Půjde především o vyznavače kladkových luků, které jsou zhotoveny z těch nejlepších a nejvhodnějších materiálů pro lukostřelbu. Nejdražší modely dosahují ceny až 60 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 16 hlasů