Jak vybrat luk
Tento článek bude začínat tak trochu zlehka. To znamená, že se zaměříme nejprve na tu nejzákladnější věc, kterou je volba luku pro leváky a pro praváky. Dělení, na které spousta lidí při nákupu zapomíná, přitom je jedno z nejdůležitějších.
Pak přijde na řadu seznámení s jednotlivými typy luků. Každý z nich má trochu odlišné využití, a právě na jeho základě si zvolíte, jaký model bude pro vás ten nevhodnější. Věnovat se budeme také výrobnímu materiálu, velikosti a síle nátahu.
Nepostradatelnou součástí luku je pochopitelně i příslušenství, bez kterého si z luku jenom těžko zastřílíte. Nakonec padne zmínka o cenách, respektive pořizovacích nákladech na nové luky.
Levák vs. pravák
I když se volba správného držení luku hned na začátku výběru může zdát naprosto zřejmá, není tomu tak. Spousta lidí nakoupila luk bez odborných rad prodejců a přinesli si domů model s opačným držením. Proto tuto kapitolu prezentujeme hned na prvním místě. Ať už se rozhodnete pro luk libovolného zaměření, myslete na podstatný fakt, kterým je jeho držení. Obvykle na správnou variantou narazíte pod jedním z těchto pojmů.
- RH – Touto zkratkou se označuje luk pro praváky. V praxi to znamená, že luk budete držet levou rukou a tětivu budete natahovat pravou rukou.
- LH – Tato zkratka je naopak určena pro leváky. Vše je tedy opačně. Luk držíte v pravé ruce a tětivu natahujete levou rukou.
Existují také univerzální luky, které jsou vhodné zároveň pro praváky i leváky. Nejčastěji takové modely najdete v kategorii dětských luků nebo těch určených pro začátečníky. Má to své opodstatnění, malí nebo začínající lukostřelci si mohou vyzkoušet, kterou rukou se jim bude lépe držet a natahovat. Podle toho časem pořídí pokročilejší model v levé, nebo pravé variantě.
Typy luků
Nyní se začtěte do jedné z nejdůležitějších kapitol tohoto článku. Ta vás totiž seznámí se všemi dostupnými typy luků na trhu. Je pochopitelné, že tato mechanická střelná zbraň je využívána k mnohým účelům a od toho se také odvíjí její tvar a celkové zpracování.
V rámci dělení luků máte možnost narazit na několik modelů, vybírejte tedy podle zamýšleného využití.
- cvičné
- lovecké
- sportovní
- reflexní
- kladkové
- dlouhé anglické
- dětské
- jezdecké
Cvičné luky
Jde o nejuniverzálnější kategorii luků. Cvičné luky jsou vhodné pro začátečníky, kteří se s tímto náčiním teprve seznamují a hledají pomyslný odrazový můstek pro výběr dalších typů luků. Právě s pomocí cvičného luku se naučíte základům lukostřelby a budete si moci vybrat nějaký pokročilejší model. Pokud sáhnete po univerzálním luku vhodném pro praváky i leváky zároveň, můžete se až v praxi rozhodnout, kterou rukou se vám luk drží a natahuje lépe.
Lovecké luky
Jak už prozrazuje název této kategorie výrobků, luky tohoto zaměření slouží primárně pro lovení zvěře. Jejich konstrukce je uzpůsobena vyšší natahovací síle a rychlosti, celkově jsou ale spíše drobnější. Je však důležité zmínit, že lov lukem je na území naší republiky zakázán. Upotřebit je pochopitelně můžete při zahraničních lovech. Takové modely mívají natahovací sílu přes 40 liber.
Sportovní luky
Pokud se budete chtít lukostřelbě věnovat na sportovní úrovni, pak musíte investovat do sportovních luků. Ty jsou velice často označovány, jako zvratné nebo deflexní. Jejich typickým prvkem je kovový střed kompatibilní s rameny. Používány jsou nejrůznější typy výrobních materiálů, od dřeva až po karbon.
Reflexní luky
Další z modelů vhodných pro začátečníky. Reflexní luky jsou primárně určeny pro rekreační střelbu, která se díky vybraným prvkům luku může vázat se střelbou loveckou či sportovní. Oproti profesionálním modelům jsou však reflexní luky cenově dostupnější. Sází na spolehlivou a vynikají tradiční konstrukcí. S těmito modely se také soutěží na olympiádě.
Kladkové luky
Každý určitě viděl lukostřelce s tvarově složitým lukem v ruce a divil se, co to ten člověk vlastně drží? Dnes už to víte. Byl to s největší pravděpodobností kladkový luk. Celkové provedení luku usnadňuje jeho používání a zlepšuje přesnost. I proto jsou kladkové luky využívány v rámci lovení nebo u sportovní střelby.
Dlouhé anglické luky
Pokud chcete dát přednost anglické klasice, sáhněte po dlouhých lucích, které by měly být údajně stejně dlouhé, jako postava střelce. Využití nachází nejenom mezi profesionály, ale také začátečníky. Charakteristická je zde střelba bez mířidel.
Dětské luky
Dětské luky poznáte na první pohled, protože jejich použití odpovídá celkovému vzhledu. Menší velikost je vhodná pro děti od 6 do 13 let. Součástí balení někdy bývá navíc i potřebné příslušenství, takže luky lze začít okamžitě používat. Oproti ostatním typům je pochopitelně nižší i pořizovací cena. V této kategorii najdete také univerzální modely vhodné pro praváky i leváky současně.
Jezdecké luky
Náčiní vhodné pro jízdní lukostřelbu, tedy střelbu z koně, ale často se využívá i bez zvířete, kdy je lukostřelec v pohybu. Tento způsob lukostřelby má hluboké historické základy zejména v Asii. Narazíte na různé tvary, jako je například hunský, syrský nebo korejský a podobně. Ramena jsou výrazně prohnutá a u rukojeti vytváří náznak tvaru srdce. Celkově je luk spíše kratší, aby se s ním lépe manipulovalo v pohybu, technika střelby je ale obtížnější, proto je dobré se k tomuto typu propracovat přes cvičné a reflexní luky.
Velikost – délka luku a nátahu
Za parametrem velikosti se mohou skrývat hned dva důležité údaje související s výběrem vhodného luku. Tím první bude pochopitelně samotná délka luku a tím druhým zase napínací délka. V obou případech počítejte s tím, že tento údaj je všemi výrobci prezentován v palcích. Jen pro představu, 1 palec = 2,54 centimetrů.
V případě volby velikosti si zapamatujte jednoduché pravidlo. Se zvyšováním hodnoty napínací délky luku logicky roste i výsledná délka luku. Zde je několik příkladů, ve kterých dochází k prolínání napínací délky luku s jeho skutečnou délkou.
Délka nátahu | Celková délka luku |
Do 25 palců | 62 až 64 palců |
Do 28 palců | 66 palců |
Do 30 palců | 68 palců |
Nad 30 palců | 70 palců |
Z logiky věci pochopitelně vyplývá, že kratší luky budou mít kratší nátah a kratší délku dostřelu. Za takovou pomyslnou střední cestu jsou považovány luky s délkou kolem 1,5 metru. Čím delší je luk, tím vyšší by měla být postava daného člověka.
Pokud si lámete hlavu s měřením délky nátahu, využijte jednoduchou metodu. Natáhněte ruku před sebe a změřte hodnotu od konečku prstů až po bradu. Tím zjistíte délku nátahu, potažmo délku potřebných šípů.
Síla nátahu
Aby toho při volbě nového luku nebylo málo, do styku se dostanete nejenom s napínací délkou luku, ale také se sílou nátahu, která je naopak udávána v librách pod zkratkou „lbs“. Tento parametr ve své podstatě prezentuje to, jakou sílu musíte vyvinout ke správnému napnutí tětivy a vystřelení šípu. V tomto směru se pochopitelně rozlišují následující kategorie.
Druh luku | Síla nátahu |
Dětské luky | okolo 20 až 25 lbs |
Luky pro ženy | okolo 30 až 35 lbs |
Luky pro muže | Nad 30 lbs (existují i daleko silnější luky přes 100 lbs) |
Sílu nátahu volte optimální, protože když její hodnotu přeženete, nebudete se moci věnovat přesnému míření, ale budete vyvíjet spoustu síly na natažení. Tím ztratíte koncentraci a přesnost při střelbě. Navíc dojde poměrně rychle k vašemu fyzickému vyčerpání. Ideální je při nátahu využívat přibližně 75 % maximální síly.
Začátečník by neměl mít luk se sílou nátahu přes 35 lbs, aby se naučil správnou techniku. Později po zesílení příslušných svalových partií může přejít k silnějším lukům. Při dlouhodobém používání luku s nadměrnou nátahovou sílou může vést i ke zdravotním problémům.
TIP: Co se týče výběru správné délky luku a nátahu či natahovací síly, vždy je dobré fyzicky vyzkoušet několik modelů například ve specializované kamenné prodejně, kde by vám zkušení prodejci měli být schopní poradit při volbě ideální varianty. Při střílení byste ideálně ani po deseti minutách neměli cítit velkou únavu svalů. Pamatujte také, že byste neměli nikdy pouštět nataženou tětivu naprázdno bez šípu (hlavně u kladkového modelu), dost možná byste luk zničili a poranili se.
Materiál
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ luku, po jeho uchopení se budete logicky zajímat o to, z jakého materiálu je vyroben. Materiál pochopitelně výrazným způsobem ovlivňuje vlastnosti této střelné a sportovní zbraně. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s těmito materiály a jejich kombinacemi:
- Laminát – Jde o poměrně odolné luky, které toho hodně vydrží. Na druhou stranu je na laminátu vidět, že jde o levnější výrobní materiál, takže vzhledově nemusí vyhovovat každému.
- Dřevo – Klasický výrobní materiál z dob minulých. U dřeva oceníte především to, že luk má podstatně větší výdrž a zároveň pěkný design.
- Ratanové dřevo – Lepší odnož klasického dřeva, má vynikající střelné vlastnosti. Oceňovat budete například pružnost nebo celkově nízkou hmotnost luku. Pozor si však dejte na viditelné opotřebení, proto je třeba s lukem zacházet opatrně.
- Karbon a dural – Odlehčené moderní materiály, které se využívají hlavně v rámci sportovní lukostřelby.
Šípy
Samotné šípy jsou také veledůležitou součástí výběru lukostřeleckého náčiní. Při jejich volbě můžete sledovat hned několik parametrů, ve kterých se jednotlivé produkty liší. Vybírejte ale vždy podle charakteristiky samotného luku.
Velmi důležitá je samozřejmě délka šípu. Ta vlastně odpovídá délce nátahu, kterou jsme již zmínili. Jde o to, aby šíp nebyl příliš dlouhý ani krátký. Krátký šíp vám nepovolí dostatečné natažení tětivy, příliš dlouhý šíp zase nebude mít dobré letové vlastnosti.
Tuhost
Dalším parametrem, který se vyplatí sledovat, je také tuhost šípu (někdy jej najdete pod anglickým označením spine). Kvalitní a dobře zvolený šíp se totiž po vystřelení prohne a vyhne se tak kolizi s tělem luku. Tuhost je ovlivněná materiálem a délkou šípu, vybírat by se měla také podle síly nátahu.
Číslo, které se u tuhosti uvádí, se pohybuje přibližně od 300 do 1600. Čím vyšší hodnota, tím měkčí šíp. Nejměkčí šípy jsou vhodné u dětských luků s malou sílou nátahu, jde o kratší šípy. Naopak se zvyšující se nátahovou silou a délkou šípu by se měly volit tužší šípy (snížení hodnoty čísla).
Materiál
U šípů, stejně jako u luků, hraje roli použitý materiál. Konkrétně jde o materiál dříku, tedy „tyčky“ v jejíž přední části je hrot. Mezi nejčastější druhy šípů patří:
- karbonové (uhlíková vlákna)
- duralové
- dřevěné (tradičně u dlouhých anglických luků)
- hliníkové
- laminátové/sklolaminátové
- plastové
- šípy ze skleněných vláken.
U šípů také můžete volit mezi různými hroty (terčové, lovecké a další), letkami pro stabilizaci letu (opeření) a končíky, což je zadní část šípu, do níž se zasouvá tětiva.
Příslušenství
Vedle samotného luku můžete pochopitelně dokupovat poměrně bohaté příslušenství k této sportovní střelné zbrani, včetně doplňků. Níže vám přinášíme seznam těch nejzákladnějších produktů, které se vám při lukostřelbě mohou hodit.
- Tětivy – Jde o součást luku, bez níž byste si nevystřelili. „Lanko“, které upevněné na obou koncích luku a s jehož pomocí nástroj natahujete. Tětivy se liší výrobním materiálem i tloušťkou a délkou, mají také speciální místo, kam se vkládají končíky šípů. Vždy je nutné vybrat vhodnou tětivu pro daný model luku.
- Zakládka – Místo u rukojeti luku, kam se takzvaně zakládá šíp. Zadní konec, tedy končík, je u tětivy, přední konec za hrotem se pak opírá o zakládku, která napomáhá bezproblémovému natažení a vystřelení. Nenajdete ji ale na všech lucích.
- Mířidla (kolimátory) – Speciální přídavný doplněk, který je vhodný pro reflexní i kladkové luky. S pomocí zaměřovače a správné techniky pošlete šíp tam, kam potřebujete.
- Rukavice – Natahování luku je pochopitelně náročné na dlaně a prsty. Vaším prvním doplňkem by tak měly být vhodné rukavice. Díky nim bude střelba z luku mnohem pohodlnější. Použít lze chránič prstů natahujících tětivu (kožený doplněk pro správné a pohodlně držení tětivy).
- Chrániče – Tím nejpoužívanějším je chránič předloktí (náloketník). Je vhodné jej nosit především kvůli tomu, abyste nedostali úder od tětivy.
- Vypouštěč šípů – Mechanický pomocník pro správné uvolnění šípu, pomáhá preciznějšímu stylu lukostřelby, protože se prsty nedotýkají tětivy. Rukou, potažmo prsty, můžete o tětivu nesprávně zavadit, vypouštěč toto riziko eliminuje a dovolí vám také vystřelit šíp v ideálním nátahu.
- Cíle a terče – Spoléhat se nemusíte pouze na podomácku vyrobené terče. Investovat lze i do hotových a kvalitních řešení. Lukostřelecké terče nabývají nejrůznějších velikostí a barevného označení. Mohou také imitovat tvar zvěře.
- Stabilizátory – Speciální prvky připevnitelné na luk. Jejich hlavním cílem je spotřeba zbytkové energie při výstřelu.
- Toulec – Pouzdro pro pohodlné přenášení zásoby šípů, například na zádech, u pasu a podobně. Bývá občas součástí balení s pořizovaným lukem.
- Pouzdro – Obal na luk i veškeré příslušenství, který poskytuje ochranu všem komponentům a zároveň umožňuje mít vše na jednom místě.
Pokud byste se o lukostřelbu zajímali v širším měřítku a lpěli i na těch nejmenších detailech luků, pak vás jistě budou zajímat i další doplňky a příslušenství, jako jsou například stojany, lukostřelecké sítě, clony, lovecké vybavení a tak dále. Dobré je také vědět, jestli prodejce nabízí náhradní díly pro váš konkrétní model.
Design luku
V naprosté většině případů si zejména začátečníci budou vybírat z luků běžně dostupných na trhu, tedy standardizovaných modelů. Zajímavou variantou hlavně pro pokročilejší lukostřelce ale bude možnost výroby luku na míru s možností volby nejrůznějších designových vychytávek, za které si ale pochopitelně připlatí. Na oplátku ale dostanou model, který bude přesně odpovídat jejich potřebám a přáním.
Cena
Jak je vidno, produktové nabídky výrobců luků jsou skutečně bohaté. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý, a to i z pohledu pořizovacích nákladů. Na cenu luku bude mít pochopitelně vliv nejenom jeho provedení, ale také použitý výrobní materiál a jiné parametry. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, zaměřte se na profesionální značky. Mezi ty patří Bear Archery, Ragim, Lazecký, Samick, HOYT, Bearpaw, PSE, Bowtech, Mathews, Poe Lang, Barnett, Strongbow a mnohé další.
Cena do 10 000 Kč
V této cenové kategorii se najdou bezpochyby všichni, kdo se chtějí nějakým způsobem seznámit s lukostřelbou a rádi by vyzkoušeli, zda je taková sportovní aktivita bude bavit. Levné luky pořídíte od 1 000 Kč, jde hlavně o dětské a juniorské modely. Do 10 000 Kč si na své přijde naprosto každý začátečník.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
V tomto směru na vás budou čekat kvalitnější modely, u kterých si můžete volit i přesné určení luku. Od těch dlouhých anglických, až po oblíbené kladkové luky. Ty jsou v současné době hodně populární. Na své si díky jednotlivým parametrům přijdou muži i ženy.
Cena od 20 000 do 40 000 Kč
Špičkový výrobní materiál, kompletní sady včetně bohatého příslušenství a prověřené značky. Taková je cenová kategorie určená pro náročné. Mezi luky najdete jak ty kladkové, tak sportovní, ale i lovecké. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.
Cena nad 40 000 Kč
Ti nejnáročnější si budou muset připlatit. Půjde především o vyznavače kladkových luků, které jsou zhotoveny z těch nejlepších a nejvhodnějších materiálů pro lukostřelbu. Nejdražší modely dosahují ceny až 60 000 Kč.
Doporučení odborníka
Petr Kavan, autor webu rychla-lukostrelba.cz
Oslovený odborník Petr Kavan doporučuje dodržet dva základní parametry při výběru luku. Váš první luk by měl sílu 30 lbs, u dětí potom 20, k vyšším silám se dopracujete postupně. Při výběru dále záleží na nátahové délce, luk by měl umožňovat takovou délku, která je vám přirozená. U dospělého člověka je to obvykle hodnota 28″. První luk také podle odborníka nemusí být drahý, pro začátky postačí klidně i nejlevnější model, bude-li vyhovovat svými vlastnostmi.
Petr Kavan dále radí, jak vybrat ideální typ luku: „Typ luku zvolte podle toho, co vás láká. Pro sportovní nebo moderní loveckou lukostřelbu potřebujete moderní reflexní nebo kladkový luk, případně s mířidly, stabilizátory atd. Tyto luky jsou skvělé na přesnou trefu z velké vzdálenosti, ale nelze s nimi střílet rychle, diktují vám styl střelby a vypadají poněkud futuristicky. Rozlišují se zde luky pro praváky a leváky.“
Při výběru ale můžete vybírat z ještě širší nabídky. Pokud chcete jít cestou historické nebo „lars-andersenovské“ lukostřelby, potřebujete tradiční luk, což jsou luky odvozené buď od historických dlouhých luků, a nebo od asijských reflexních luků. Každá z těchto dvou cest je vhodná k něčemu jinému. Moderní sportovní jsou skvělé na velmi přesnou trefu z dálky, tradiční zase umožňují řadu technik a dá se s nimi střílet rychle a akčně po vzoru Larse Andersena.
Lukostřelecký postoj
Na závěr článku doplníme ještě informace, které nesouvisejí přímo s výběrem luku, ale usnadní vám první kroky při učení lukostřelby. Velmi důležitý je postoj, tedy statický prvek techniky lukostřelby. Postoj by měl být otevřený a bokem k terči (podle toho, ve které ruce drží luk), nohy jsou rozkročené na šířku ramen, případně trochu více, podsadí se bedra a zatáhne břicho. Špičky směřují dopředu od těla, špička blíže k terči může být mírně natočená ve směru střelby.
Postava lukostřelce je vzpřímená, bez zaklánění a předklánění, ramena jsou v rovině. Luk se drží v natažené ruce ve výšce ramene, nesvírá se křečovitě, je pouze opřený o dlaň při natažení tětivy. Prsty slouží jen k tomu, aby se luk nepohyboval vpřed po výstřelu. Velmi důležitý je opakovaný nácvik přesného postoje a zafixování polohy.
Posilování
Ke správnému zvládnutí techniky je dobré své tělo na lukostřelbu dobře připravit, tedy posílit důležité svalové partie. Je nutné posílit takzvaný rám těla, který je zásadní pro natažení tětivy a správné provedení výstřelu. Důležité partie jsou mezilopatkové a podlopatkové svaly, šikmý zádový sval a ramenní pletenec. Je dobré pracovat s napětím svalů, ne se zvýšenou zátěží.
Mezi vhodné cviky patří:
- přítahy na imaginární hrazdě – ve vzpřímeném postoji vzpažíme a uchopíme imaginární hrazdu, s nádechem přitahujeme „hrazdu“ a paže se dostávají do roviny s ramenem (v horní poloze jsou ramena uvolněná), podsadíme bedra a zatáhneme břicho, při správné technice se lopatky vzájemně přibližují a oddalují
- kroužení a kmitání – rozpažíme a snažíme se tlačit ramena dolů, mírně kroužíme vždy v sériích oběma směry; ve stejné poloze také kmitáme pažemi nahoru/dolů a dopředu/dozadu
- dámské a pánské kliky – podle síly zvolíme typ kliku, rozpažíme ruce na úroveň ramen a s nádechem provedeme klik (s výdechem jdeme nahoru).
Pokud se provádí pravidelně, měla by tato cvičení opakovaná přibližně ve třech sériích po deseti opakováních vypomoct s dobrou technikou lukostřelby. Mezi zajímavé pomůcky patří například i trenažér nátahu.