Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších luků

Ukázka produktu ve srovnání luků

Luk lze označit za mechanickou střelnou zbraň. Jeho využití však není pouze při lovu. Dnes vám tento produkt přináší spoustu zábavy a dokonce se stává i soutěžní disciplínou. Střelba z luku je totiž aktivitou, kterou je třeba pilovat, jako každý jiný sport.

Pokud máte zájem o lukostřelbu na libovolné úrovni a v různém prostředí, budete k provozování takového koníčku potřebovat to nejzásadnější. A tím je pochopitelně luk, včetně potřebného příslušenství. Nástroj nabývající spousty podob.

A právě na prezentaci a představení luků je zaměřen článek Jak vybrat luk, jenž se stane vaší pravou rukou při výběru vhodného modelu. S luky vás seznámíme do nejmenšího detailu a probereme všechny důležité parametry.


Nejlepší luky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Lazecký Robin Lazecký Robin Dlouhý 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ragim Wolf Longbow	Ragim Wolf Longbow Dlouhý 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ragim Wildcat Ragim Wildcat Reflexní 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lazecký Filip Lazecký Filip Dlouhý 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lazecký VIKING Lazecký VIKING Dlouhý 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ragim Matrix Ragim Matrix Reflexní 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ragim Impala Ragim Impala Reflexní 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rolan Snake Rolan Snake Reflexní 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lazecký Oliver Lazecký Oliver Dlouhý 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lazecký TRAPER Lazecký TRAPER Reflexní 2 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat luk

Tento článek bude začínat tak trochu zlehka. To znamená, že se zaměříme nejprve na tu nejzákladnější věc. A tou je volba luku pro leváky a pro praváky. Dělení, na které spousta lidí při nákupu zapomíná, přitom je jedna z nejdůležitějších.

Pak přijde na řadu poměrně rozsáhlá kapitola. Ta vás seznámí především s jednotlivými typy luků. Každý z nich má trochu odlišné využití, a právě na základě toho si zvolíte, jaký model bude pro vás ten nevhodnější. Věnovat se budeme také výrobnímu materiálu, velikosti a síle nátahu.

Nepostradatelnou součástí luku je pochopitelně i příslušenství, bez kterého si z luku jenom těžko zastřílíte. Nakonec padne zmínka o cenách, respektive pořizovacích nákladech na nové luky.

Levák vs. pravák

I když se to může zdát naprosto zřejmé, není tomu tak. Spousta lidí nakoupilo luk bez odborných rad prodejců a přinesli si domů model s opačným držením. Proto tuto kapitolu prezentujeme hned na prvním místě. Ať už se rozhodnete pro luk libovolného zaměření, myslete na přídavek, kterým je jeho držení. Obvykle na tu správnou variantou narazíte pod jedním z těchto pojmů.

 • RH – Touto zkratkou se označuje luk pro praváky. V praxi to znamená, že luk budete držet levou rukou a tětivu budete natahovat pravou rukou.
 • LH – Tato zkratka je naopak určena pro leváky. Vše je tedy opačně. Luk držíte v pravé ruce a tětivu natahujete levou rukou.

To, zda jste pravák nebo levák asi nemá cenu v tomto článku rozebírat.

Typy luků

Nyní se začtěte do jedné z nejdůležitějších kapitol tohoto článku. Ta vás totiž seznámí se všemi dostupnými typy luků na trhu. Je pochopitelné, že tato mechanická střelná zbraň je využívána k mnohým účelům a od toho se také odvíjí její tvar a celkové zpracování. V rámci dělení luků máte možnost narazit na několik modelů.

 • Cvičné luky
 • Lovecké luky
 • Sportovní luky
 • Reflexní luky
 • Kladkové luky
 • Dlouhé anglické luky
 • Dětské luky

Cvičné luky

Jde o nejuniverzálnější kategorii luků. Cvičné luky jsou vhodné pro všechny začátečníky, kteří se s tímto náčiním teprve seznamují a hledají pomyslný odrazový můstek pro výběr dalších typů luků. Právě s pomocí cvičného luku se naučíte základům lukostřelby a budete si moci vybrat nějaký pokročilejší model.

Lovecké luky

Jak už prozrazuje název této kategorie výrobků, luky tohoto zaměření slouží primárně pro lovení zvěře. Jejich konstrukce je uzpůsobena vyšší natahovací síle a rychlosti. Je však pravdou, že lovecké luky se nesmí na území České republiky používat, protože dle příslušného zákona prezentují v podstatě střelnou zbraň. Upotřebit je pochopitelně můžete při zahraničních lovech.

Sportovní luky

Pokud se budete chtít lukostřelbě věnovat na sportovní úrovni, pak musíte investovat do sportovních luků. Ty jsou velice často označovány, jako zvratné nebo deflexní. Jejich typickým prvkem je kovový střed kompatibilní s rameny. Používány jsou nejrůznější typy výrobních materiálů, od dřeva až po karbon.

Reflexní luky

Další z modelů vhodných pro začátečníky. Reflexní luky jsou primárně určeny pro rekreační střelbu, která se díky vybraným prvkům luku může vázat se střelbou loveckou či sportovní. Oproti profesionálním modelům jsou však reflexní luky cenově dostupnější. Sází na spolehlivou a tradiční konstrukci, včetně jednoduchého ovládání.

Kladkové luky

Každý určitě viděl lukostřelce s tvarově složitým lukem v ruce a divil se, co to ten člověk vlastně drží? Dnes už to víte. Byl to s největší pravděpodobností kladkový luk. Celkové provedení luku usnadňuje jeho používání a zlepšuje přesnost. I proto jsou kladkové luky využívány v rámci lovení nebo u sportovní střelby.

Dlouhé anglické luky

Pokud chcete dát přednost anglické klasice, sáhněte po dlouhých lucích, které by měly být údajně stejně dlouhé, jako postava střelce. Využití nachází nejenom mezi profesionály, ale také začátečníky. Jejich výsadou je střelba bez mířidel.

Dětské luky

Dětské luky poznáte na první pohled, protože jejich použití odpovídá celkovému vzhledu. Menší velikost je vhodná pro děti od 6 do 13 let. Součástí balení je navíc i potřebné příslušenství, takže luky lze začít okamžitě používat. Oproti ostatním typům luků je pochopitelně nižší i pořizovací cena.

Materiál

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ luku, po jeho uchopení se budete logicky zajímat o to, z jakého materiálu je vyroben. Výrobní materiál pochopitelně výrazným způsobem ovlivňuje vlastnosti této střelné a sportovní zbraně. Nejčastěji se na trhu můžete setkat s těmito materiály.

 • Laminát – Jde o poměrně odolné luky, které toho hodně vydrží. Na druhou stranu je na laminátu vidět, že je to o levnější výrobní materiál, takže vzhledově nemusí vyhovovat každému.
 • Dřevo – Klasický výrobní materiál z dob minulých. U dřeva oceníte především to, že luk má podstatně větší výdrž a zároveň pěkný design.
 • Ratanové dřevo – Lepší odnož klasického dřeva, má vynikající střelné vlastnosti. Oceňovat budete například pružnost nebo celkově nízkou hmotnost luku. Pozor si však dejte na viditelné opotřebení, proto je třeba s lukem zacházet opatrně.
 • Karbon a dural – Odlehčené moderní materiály, které se využívají hlavně v rámci sportovní lukostřelby.

Velikost

Za parametrem velikosti se mohou skrývat hned dva důležité údaje související s výběrem vhodného luku. Tím první bude pochopitelně samotná délka luku a tím druhým zase napínací délka luku. V obou případech počítejte s tím, že tento údaj je všemi výrobci prezentován v palcích. Jen pro představu, 1 palec = 2,54 centimetrů.

V případě volby velikosti si zapamatujte jednoduché pravidlo. Se zvyšováním hodnoty napínací délky luku logicky roste i výsledná délka luku. Zde je několik příkladů, ve kterých dochází k prolínání napínací délky luku s jeho skutečnou délkou.

 • Nátah do 25“ = celková délka luku 62“ až 64“
 • Nátah do 28“ = celková délka luku 66“
 • Nátah do 30“ = celková délka luku 68“
 • Nátah nad 30“ = celková délka luku 70“

Z logiky věci pochopitelně vyplývá, že kratší luky budou mít kratší nátah a kratší délku dostřelu. Za takovou pomyslnou střední cestu jsou považovány luky s délkou kolem 1,5 metru. Čím delší je luk, tím vyšší by měla být postava daného člověka.

Pokud si lámete hlavu s měřením délky nátahu, využijte jednoduchou metodu. Natáhněte ruku před sebe a změřte hodnotu od konečku prstů až po bradu. Tím zjistíte délku nátahu, potažmo délku potřebných šípů.

Síla nátahu

Aby toho při volbě nového luku nebylo málo, do styku se dostanete nejenom s napínací délkou luku, ale také se sílou nátahu, která je naopak udávána v librách pod zkratkou „lbs“. Tento parametr ve své podstatě prezentuje to, jakou napínací sílu musíte vyvinout k vystřelení šípu. V tomto směru se pochopitelně rozlišují následující kategorie.

 • Síla nátahu pro dětské luky je do 20 lbs.
 • Síla nátahu pro ženské luky se pohybuje od 24 do 26 lbs.
 • Síla nátahu pro pánské luky je nad 26 lbs.

Sílu nátahu volte optimální, protože když její hodnotu přeženete, nebudete se moci věnovat přesnému míření, ale budete vyvíjet spoustu síly na natažení. Tím ztratíte koncentraci a přesnost při střelbě. Navíc dojde poměrně rychle k vašemu fyzickému vyčerpání.

Příslušenství

Vedle samotného luku můžete pochopitelně dokupovat poměrně bohaté příslušenství k této sportovní a střelné zbrani, včetně doplňků. Níže vám přinášíme seznam těch nejzákladnějších produktů, které se vám při lukostřelbě mohou hodit.

 • Zaměřovače – Speciální přídavný doplněk, který je vhodný pro reflexní i kladkové luky. S pomocí zaměřovače pošlete šíp tam, kam potřebujete.
 • Rukavice – Natahování luku je pochopitelně náročné na prsty. Vaším prvním doplňkem by tak měly být vhodné rukavice. Díky nim bude střelba z luku mnohem pohodlnější.
 • Chrániče – Tím nejpoužívanějším chráničem je chránič předloktí. Ten je vhodné nosit především kvůli tomu, abyste nedostali úder od tětivy.
 • Terče – Spoléhat se nemusíte pouze na podomácku vyrobené terče. Investovat lze i do hotových a kvalitních řešení. Lukostřelecké terče nabývají nejrůznějších velikostí a barevného označení.
 • Stabilizátory – Speciální prvky připevnitelné na luk. Jejich hlavním cílem je spotřeba zbytkové energie při výstřelu.
 • Šípy – Nepostradatelnou součástí luků jsou také šípy. Ty mohou nabývat nejrůznějších tvarů a výrobních materiálů. Zakoupit lze šípy karbonové, dřevěné, hliníkové a lovecké.

Pokud byste se o lukostřelbu zajímali v širším měřítku a lpěli i na těch nejmenších detailech luků, pak vás jistě budou zajímat ostatní doplňky a příslušenství, kam patří třeba hroty, tětivy, perutě, končíky a jiné.

Cena

Jak je vidno, produktové nabídky výrobců luků jsou skutečně bohaté. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý, a to i z pohledu pořizovacích nákladů. Na cenu luku bude mít pochopitelně vliv nejenom jeho provedení, ale také použitý výrobní materiál a jiné parametry. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, zaměřte se na profesionální značky. Mezi ty patří Bear Archery, Ragim, Lazecký, Samick, HOYT, Bearpaw, PSE, Bowtech, Mathews, Poe Lang, Barnett, Strongbow a mnohé další.

Cena do 10 000 Kč

V této cenové kategorii se najdou bezpochyby všichni, kdo se chtějí nějakým způsobem seznámit s lukostřelbou a rádi by vyzkoušeli, zda je taková sportovní aktivita bude bavit. Levné luky pořídíte od 1 000 Kč, jde hlavně o dětské a juniorské modely. Do 10 000 Kč si na své přijde naprosto každý začátečník.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V tomto směru na vás budou čekat kvalitnější modely, u kterých si můžete volit i přesné zaměření luku. Od těch dlouhých anglických, až po oblíbené kladkové luky. Ty jsou v současné době hodně populární. Na své si díky jednotlivým parametrům přijdou muži i ženy.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Špičkový výrobní materiál, kompletní sady včetně bohatého příslušenství a prověřené značky. Taková je cenová kategorie určená pro náročné. Mezi luky najdete jak ty kladkové, tak sportovní, ale i lovecké. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.

Cena nad 40 000 Kč

Ti nejnáročnější si budou muset připlatit. Půjde především o vyznavače kladkových luků, které jsou zhotoveny z těch nejlepších a nejvhodnějších materiálů pro lukostřelbu. Nejdražší modely dosahují ceny až 60 000 Kč.