Recenze mobilu Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB | Arecenze
Menu

Recenze a porovnání Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB

Klady a zápory

Klady

  • Vysoký výkon
  • Velmi kvalitní fotoaparát
  • Technologie skenování prostoru LiDAR

Zápory

  • Velmi vysoká cena
  • Chybějící 3,5 mm jack
  • Chybí slot pro SD kartu
38 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Apple iPhone 12 Pro Max je na podzim roku 2020 tím nejlepším, co český trh mobilních zařízení dovede nabídnout. Jedná se o vlajkovou loď společnosti Apple nabitou těmi nejmodernějšími technologiemi. Na následujících řádcích se budeme věnovat jednak jednotlivým parametrům, ale také specifickým funkcím.

Skleněná záda a velmi vydařený leštěný kovový rámeček jdou ruku v ruce. Apple u tohoto modelu cílil na čistotu designu a celkově jej vylepšil. I když se skleněná záda snadno „upalcují“, působí velmi luxusním dojmem a umožňují bezdrátové nabíjení. Nechybí pro iPhone standardní krytí proti prachu a vlhkosti s označením IP68.

Obrazovka je velká, její úhlopříčka se vyšplhala až na úctyhodných 6,7 palců. Nezaostává však ani rozlišení a s hodnotami 2 778 x 1 284 pixelů dává jemnost displeje 458 pixelů na palec. Tím je zajištěn natolik jemný obraz, že jednotlivé pixely není možné okem rozeznat. O výborný kontrastní poměr a barevné podání se postará technologie OLED. Telefony společnosti Apple jsou pověstné všemi možnými parametry, výdrž baterie mezi ně bohužel nepatří. Kapacita je u tohoto modelu 3 687 mAh a zajistí jeden den plného využití. Díky možnosti rychlého nabíjení výdrž telefonu problém nebude, pro delší výlety přírodou se ale příliš nehodí. Zajímavé je bezdrátové nabíjení s magnetickým ukotvením. Co však nemůžeme hodnotit jinak než negativně je to, že výrobce k mobilu nepřikládá nabíječku, tu si budete nuceni dokoupit. Součástí balení všech prodávaných iPhonů bude nově pouze napájecí kabel, nikoli však zdroj.

Výkon a systém

V útrobách iPhone 12 Pro Max se skrývá procesor A14 Bionic, který dosahuje i díky taktu 3,1 GHz velmi vysokého výkonu. Operační paměť RAM o velikosti 6 GB by se v kontrastu s konkurencí mohla zdát malá, je třeba však vzít v potaz, že iPhony se od ostatních značek liší svým operačním systémem, který je na operační paměť úspornější. Výkon tedy postačí i pro ty nejnáročnější aplikace a výrobce jej optimalizoval také pro úpravu fotek a videí. Samozřejmostí je také možnost hraní her, ovšem ne všechny hry dostupné pro OS Android jsou dostupné i pro iOS. 

Úložiště je tvořeno 512 GB paměti a postačí i těm nejnáročnějším uživatelům. Ani u této generace „nakousnutých jablek“ není možné paměť rozšířit, pokud byste vybírali mezi variantami s nižším objemem paměti, je třeba to mít na mysli. K dispozici není již tradičně také konektor pro jack 3,5 mm, sluchátka připojíte pouze bezdrátově. Mezi benefity se řadí schopnost telefonu připojit se k 5G síti a využívat jejich výhod. Tato generace bezdrátového připojení k internetu umožňuje extrémně rychlé přenosy dat, které jsou až za hranicí lidských potřeb. Navigační systémy jsou k dispozici všechny, které jsou celosvětově využívané. Nechybí mezi nimi ani velmi přesný evropský systém Galileo.

Fotoaparát dosahuje velmi vysokých kvalit. Celkem jsou na zádech telefonu umístěny 3 senzory, všechny s rozlišením 12 MPx. Zlepšení se dočkala světelnost hlavního objektivu, ale také plocha senzoru. Větší senzor totiž znamená kvalitnější fotografii. Výrobce slibuje tímto vylepšením až o 87% lepší výsledky při focení za tmy. Přednost hloubky ostrosti fotografií, ale také možnost využití rozšířené reality je zajištěna technologií LiDAR. Ten je u smartphonu novinkou a umožní mimo kvalitnějšího focení také tvorbu 3D skenu místnosti. Neočekávejte však tak dobré výsledky, jako od specializovaných kamer, primárním účelem tohoto senzoru je právě vylepšení fotografií.

Model disponuje nejnovější (říjen 2020) verzí operačního systému iOS 14. Ta zajišťuje plynulý chod bez jakýchkoli záseků, přidává však mnoho dalšího. Vývojáři přidali funkci AppleRAW, která umožňuje focení do „surových“ formátů určených k dodatečné úpravě. Výhodou tohoto formátu je to, že narozdíl od JPG v sobě nese velkou řadu dalších informací a úprava fotek tak dostává úplně nové možnosti. Formáty RAW jsou běžnou záležitostí spíše u fotoaparátů. Systém by měl také zvýšit životnost baterie.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Hmotnost (g)

226

Operační systém

iOS 14

Procesor

Apple A14 Bionic

Počet jader procesoru

6

Maximální frekvence procesoru (GHz)

3,1

Operační paměť RAM (GB)

6

Výkon podle AnTuTu

573 300

Velikost úložiště (GB)

512

Slot pro SD kartu

Ne

Úhlopříčka (v palcích ")

6,7

Technologie displeje

OLED

Rozlišení displeje

2 778 x 1 284

Jemnost displeje

458

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

12

Počet fotoaparátů

3

Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

130

Kapacita akumulátoru

3 687

Rychlonabíjení

Ano

Bezdrátové nabíjení

Ano

Krytí proti vodě a prachu

IP68

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ne

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

SOS tlačítko

Ne

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Závěr

V říjnu 2020 se jedná o to nejlepší, co můžete koupit. Telefon je nabitý moderními technologiemi a velmi vysokým výkonem. Zvládá profesionální focení i natáčení, nejnáročnější aplikace včetně úprav fotografií a střihu videí a přináší nový čistý design. Negativ není mnoho, patří mezi ně již tradičně scházející slot pro SD kartu a kratší životnost baterie. Zajímavým benefitem je sklo displeje výrazně odolnější vůči pádu. Proti poškrábání je rovněž odolnější než dříve, nicméně jako u všech smartphonů doporučujeme aplikovat ochranné sklo proti poškrábání. Doporučujeme tedy hned při koupi aplikovat ochranné sklo displeje. Tento model vyhoví všem, kteří jdou po tom nejlepším na trhu, ať už se jedná o manažery, markeťáky či reportéry. Díky širokému spektru funkcí uspokojí skutečně každého, cena je však poměrně vysoká. Pokud hledáte spíše levnější variantu a nedbáte na značce Apple, přečtěte si naši recenzi telefonu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G.

38 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB
Jakub Gulec plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Kategorii mobilů se u nás věnuje více než rok a postupně ji zcela přeměnil k obrazu svému. O mobily se zajímá i ve volném čase, neunikne mu proto žádná novinka. Dobře se díky tomu vyzná také v tom, jak dobře poslouží který smartphone při focení nebo jiném využití a své know-how vám ve svých recenzí může předat. Kromě mobilů a další elektroniky se zabývá také nářadím a další technikou.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Mám telefon Apple iPhone 12 Pro Max.
Fotky na displeji tellefonu jsou krásně zářivé, jejich kopie v PC už méně.
Co dělám špatně?

Petr Pinkava

Dobrý den, pravděpodobně neděláte špatně vůbec nic. Obrazovka iPhonu 12 Pro Max je tvořena kvalitním OLED panelem s vysokou svítivostí. Naproti tomu obrazovka vašeho počítače pravděpodobně využívá podstatně horší IPS panel s nižší svítivostí a bez korektního zobrazení barev. Váš monitor tak s nejvyšší pravděpodobností nedovede fotky zcela správně zobrazit. Pokud máte korektní monitor, počítejte také s tím, že fotky z iPhonu mají 12 megapixelů a 4K monitor cca 8,5 megapixelů. Je zde tedy poměrně malý prostor na ořezávání těchto fotek.

Pokud chcete z fotek vytáhnout maximum a umíte je upravovat, doporučuji fotit do formátu RAW a fotky v PC následně upravit. Pokud máte monitor s dobrým pokrytím barevných prostorů, dosáhnete tak lepších výsledků.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB

Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB

38 000 Kč Orientační cena