Recenze Narex VYS 25-21 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Narex VYS 25-21

86,0 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Průmyslové vysavače

Klady

  • Skvělý poměr ceny a výkonu
  • Slušný průtok vzduchu
  • Vysoký příkon
  • Oblíbený u uživatelů

Zápory

  • Nepříliš efektivní oklep filtru
  • Nedostatky v konstrukci
6 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Průmyslový vysavač Narex VYS 25-21 patřil v době psaní recenze (září 2022) zhruba do střední cenové třídy mezi modely pro domácí použití. Kapacita 25 l je poměrně slušná a blíží se objemu profesionálních modelů. Vysavač je možné používat se sáčkem i bez něj, na mokré i suché vysávání, to je u průmyslových vysavačů standard. Stejně jako ostatní modely v našem srovnání, i tento má napětí 230 V, a jde tak zapojit do klasické domácí zásuvky, nepotřebujete třífázovou. Příkon 1 200 W patří k vyšším, dokonce se může srovnávat i s některými dražšími modely, nemusíte se tak bát, že by vysavač byl nějak „slabý“.

Průtok vzduchu 220 m3/h víceméně odpovídal průměru a pro domácí použití by měl být dostačující. Pozitivem je relativně nízká hlučnost 72 dB a slušný dosah vysavače, jeho akční rádius je 8,5 m, což byl v době hodnocení nadstandard. Vysavač spadá do nejnižší třídy prašnosti L, hodí se tedy hlavně do domácí dílny a do stavebnictví. Jeho filtr má filtrační plochu 0,5 m2, to byla jedna z lepších hodnot v našem srovnání.

Parametr Tento produkt
Provedení

Sáčkový a bezsáčkový

Určení

Mokro-suché vysávání

Objem sběrné nádoby (l)

25

Napětí (V)

230

Příkon (W)

1 200

Průtok vzduchu (m3/h)

220

Třída prašnosti

L

Filtrační plocha (m2)

0,5

Hlučnost (dB)

72

Délka kabelu (m)

5

Akční rádius (m)

8,5

Funkce a rozměry

Vysavač potěší také nabídkou funkcí a vybavením. Má poloautomatický oklep filtru, lepší variantou už je jen automatický, s tím se ale setkáte spíše ve vyšších cenových třídách. Nechybí mu regulace sání, držák na příslušenství ani pracovní zásuvka, do které můžete zapojit další elektrický přístroj. Nic z toho ale není u průmyslových vysavačů nijak neobvyklé. V tabulce níže najdete rozměry tohoto přístroje, není nijak nadstandardně velký a hmotností se drží pod 10 kg, takže ani manipulace s ním by nemusela být příliš obtížná.

Parametr Tento produkt
Oklep filtru

Poloautomatický

Regulace sání

Ano

Pracovní zásuvka

Ano

Držák na příslušenství

Ano

Fukar

Ano

Šířka (cm)

39

Výška (cm)

53

Délka (cm)

37,5

Hmotnost (kg)

9

Hodnocení uživatelů a odborníků

Vysavač Narex nasbíral hned několik desítek uživatelských recenzí, které jsou veskrze pozitivní. Obecně uživatelé chválí délku hadice i kabelu a oceňují vysoký výkon sání. Kladně hodnotí také možnost mokrého vysávání nebo funkci fukaru. Vysavač má podle nich velmi dobrý poměr ceny a kvality a na domácí použití je ideální. Výtky se ozývají zejména k oklepu filtru, který je podle uživatelů poměrně slabý. Některým nevyhovují také různé prvky konstrukce, např. způsob navíjení kabelu nebo uložení příslušenství, hubici vysavače hodnotí jako ne zcela vhodnou na koberce a zmiňují, že zámky odpadní nádoby nepůsobí úplně bytelně. Další recenze si můžete přečíst na stránkách Heureka.cz.

Hlavní klady a zápory

Výhodou vysavače Narex je rozhodně poměr ceny a výkonu, v některých ohledech, jako je příkon, průtok vzduchu či filtrační plocha, se velice blíží hodnotám typickým pro mnohem dražší přístroje. K tomu je relativně tichý a velmi populární u uživatelů. Jeho slabší stránkou je zejména oklep filtru, který je podle zkušeností uživatelů spíše nedostačující.

Porovnání s alternativami

Náročnějším uživatelům by mohl lépe vyhovovat průmyslový vysavač Bosch GAS 35 L AFC Professional. Ten má automatický oklep filtru, větší filtrační plochu a vyšší průtok vzduchu. Je ale také dražší, o něco hlučnější a postrádá funkci fukaru. V ostatních ohledech, jako je kapacita, třída prašnosti nebo akční rádius, jsou oba vysavače víceméně srovnatelné.

Pokud s průmyslovým vysavačem často přejíždíte, možná by se vám více hodil kompaktní model Bosch GAS 15 PS, který je navíc o něco levnější. Samozřejmě je potřeba počítat s menší kapacitou a kratším dosahem, také v ostatních parametrech jej model Narex spíše překonává.

Naše hodnocení a závěr

Průmyslový vysavač Narex VYS 25-21 můžeme doporučit takřka univerzálně, do každé domácí dílny. Má slušný průtok vzduchu i příkon a uživatelé si pochvalují také vysoký výkon sání. Patří k modelům s poměrně velkým dosahem a nechybí mu důležité prvky výbavy, jako je regulace sání nebo pracovní zásuvka. Je také vybaven poloautomatickým oklepem, ten ale nepatří k nejúčinnějším, jde tak v tomto případě spíše o slabinu. Pokud dáváte přednost modelu s automatickým oklepem filtru, podívejte se na recenzi průmyslového vysavače Bosch GAS 35 L AFC Professional.

6 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Narex VYS 25-21 | Hodnocení: 86,0 %
Eliška zaujímá v naší redakci seniorní pozici, a většinu svých témat tak zpracovává opravdu dlouhodobě. Po několika letech práce s kategorií klasických vysavačů se rozhodla přidat do svého výběru také vysavače průmyslové. Při přípravě na toto téma nastudovala množství odborných zdrojů, aby vám mohla vysvětlit, jaké jsou přesně rozdíly mezi průmyslovým modelem a domácím vysavačem a jak tyto vysavače vybírat. Kromě zmíněných variant má zkušenosti také s tyčovými a robotickými vysavači.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21

6 500 Kč Orientační cena