Recenze Bosch GAS 35 L AFC Professional - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Bosch GAS 35 L AFC Professional

95,0 % Celkové hodnocení

Nejlepší produkt v kategorii Průmyslové vysavače

Klady

  • Automatický oklep filtru
  • Dosah až 8,5 m
  • Nadprůměrný průtok vzduchu 266 m3/h
  • Automatické zapnutí

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vysoká hlučnost
  • Nemá fukar
11 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Průmyslový vysavač Bosch GAS 35 L AFC Professional patřil v době psaní recenze (květen 2022) k nejdražším modelům v našem srovnání, bude proto vhodný spíše na pravidelné používání. Stejně jako většina průmyslových vysavačů na trhu, i tento nabízí jak suché, tak mokré vysávání. Kapacitou nádobky 23 l se řadí k objemnějším modelům, vhodným pro náročnější uživatele, najdou se ale i vysavače s objemem okolo 30 l. Vysavač se zapojuje do standardní 230V zásuvky, nemusíte tedy řešit, zda bude ve vaší domácnosti použitelný.

Příkon 1 200 W patří k nadprůměrným, pro profesionální použití se ale doporučují ještě vyšší hodnoty. Pochválit můžeme podtlak 254 mbar a průtok vzduchu 266 m3/h, obojí jsou v našem srovnání lepší hodnoty, vysavač si tak dobře poradí s hrubými nečistotami i jemným prachem. Třída prašnosti je u toho vysavače nejnižší, tedy L, to jej předurčuje pro běžné použití v domácí dílně nebo třeba ve stavebnictví, neměl by se dostat do kontaktu s nebezpečným prachem.

Díky velkému dosahu (až 8,5 m) nebudete muset vysavač při práci často přesouvat (běžný akční rádius je okolo 6 m). Pochvaly se od nás ale nedočká hlučnost modelu, ta se může pohybovat i okolo 80 dB. U průmyslových vysavačů nejde o nic výjimečného, vždy je ale lepší, když je hlučnost o něco nižší, při práci s takto hlučným přístrojem doporučujeme používat ochranu sluchu.

Parametr Tento produkt
Provedení

Sáčkový a bezsáčkový

Určení

Mokro-suché vysávání

Objem sběrné nádoby (l)

23

Napětí (V)

230

Příkon (W)

1 200

Podtlak (mbar)

254

Průtok vzduchu (m3/h)

266

Třída prašnosti

L

Filtrační plocha (m2)

0,62

Hlučnost (dB)

80

Délka kabelu (m)

3

Akční rádius (m)

8,5

Příslušenství, funkce a rozměry

Čím na poli funkcí vysavač Bosch jednoznačně vyniká, je automatický oklep filtru. V době hodnocení byl v našem srovnání jediným vysavače s touto schopností, která nejen usnadňuje údržbu, ale předurčuje jej také k dlouhodobému provozu. Vysavač má také regulaci sání, která také není zrovna samozřejmostí a umožní vám pohodlně vysávat různé typy nečistot z různých povrchů. Nechybí ani poměrně obvyklá pracovní zásuvka, díky které můžete do vysavače zapojit např. vrtačku či jiný nástroj a sání se automaticky zapne při spuštění daného přístroje.

Potěší také poměrně častý držák na příslušenství, díky kterému máte vždy vše po ruce a vysavač se dobře převáží. Na rozdíl od některých konkurenčních modelů postrádá tento vysavač tzv. fukar neboli funkci zpětného chodu.

Vzhledem k větší kapacitě nebude velkým překvapením, že nejde zrovna o drobečka. Hmotnost 12,2 kg už může být pro některé uživatele problém, zejména při naplnění vysavače kapalinou nebo hrubším těžkým materiálem. Rozměry modelu najdete níže v tabulce, můžete si tak ověřit, zda se vám pohodlně vejde do dílny nebo třeba do kufru auta.

Parametr Tento produkt
Oklep filtru

Automatický

Regulace sání

Ano

Pracovní zásuvka

Ano

Držák na příslušenství

Ano

Fukar

Ne

Šířka (cm)

37,5

Výška (cm)

57,5

Délka (cm)

51,5

Hmotnost (kg)

12,2

Hodnocení uživatelů a odborníků

Průmyslový vysavač Bosch je u uživatelů poměrně oblíbený, nasbíral hned několik desítek, zpravidla kladných, recenzí. V těch si uživatelé pochvalují silný sací výkon vysavače, a to i při jeho naplnění, automatický oklep filtru a robustní provedení. K automatickému oklepu filtru se ale vážou i drobné výtky – je totiž poměrně hlučný. Některým uživatelům také nevyhovuje např. systém upevnění příslušenství nebo typ hadice, jde ale o poměrně individuální stížnosti.

Hlavní výhody a nevýhody

Oproti konkurenci vysavač Bosch jasně vyniká automatickým oklepem filtru. Potěší také velkým dosahem, automatickým spuštěním na dálku (při zapojení nějakého nářadí), silným podtlakem i velkým průtokem vzduchu. Co se nevýhod týče, jde o poměrně drahý přístroj, který zabere i dost místa. Má relativně vysokou hlučnost, umocněnou klepáním automatického čištění filtru. Chybí mu také fukar, který najdete i u řady levnějších přístrojů.

Porovnání s alternativami

Při hledání alternativ nemusíme jít daleko, nabízí se hned několik zajímavých modelů přímo od stejné značky. Výrazně levnějším, ale stále výkonným modelem je například Bosch UniversalVac 15. Oproti modelu Professional má menší kapacitu a kratší dosah, navíc je zcela bez oklepu filtru. Podtlakem a průtokem vzduchu jsou ale tyto modely na velmi podobné úrovni. Vysavač UniversalVac nabídne také nepatrně nižší hlučnost a fukar, který model Professional postrádá.

Ten najdete i u vysavač Bosch GAS 15 PS, který představuje vhodnou alternativu na časté převážení, tedy např. pro řemeslníky a stavaře, kteří se za prací často přesouvají. Potěší totiž kompaktními rozměry a nízkou hmotností, zachovává si přitom slušný podtlak (dokonce nepatrně vyšší než model Professional) a poměrně nízkou hlučnost. Má ovšem výrazně menší kapacitu, menší průtok vzduchu a nabídne pouze poloautomatický oklep filtru.

Naše hodnocení a závěr

Průmyslový vysavač Bosch GAS 35 L AFC Professional můžeme doporučit zejména náročným uživatelům, poloprofesionálům i profesionálům. Hodit se bude zejména na stavbu, vzhledem k třídě prašnosti L. Díky solidnímu podtlaku i průtoku vzduchu si poradí se sutí i jemným prachem, bez problémů vysaje také tekutiny. Silnou stránkou je i velký dosah a uživatelé si pochvalují také jeho sací výkon. O krok napřed před konkurencí je díky automatickému oklepu filtru, postrádá naopak poměrně častou funkci zpětného chodu.

Pokud hledáte průmyslový vysavač do práce nebo na velmi časté domácí použití, můžeme vám model Professional doporučit. Nevýhodou ale kromě vysoké ceny mohou být také poměrně velké rozměry a vysoká hmotnost. Jestliže by vám lépe vyhovoval kompaktnější a levnější model, podívejte se také na recenzi vysavače Bosch GAS 15 PS.

11 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch GAS 35 L AFC Professional | Hodnocení: 95,0 %
Eliška zaujímá v naší redakci seniorní pozici, a většinu svých témat tak zpracovává opravdu dlouhodobě. Po několika letech práce s kategorií klasických vysavačů se rozhodla přidat do svého výběru také vysavače průmyslové. Při přípravě na toto téma nastudovala množství odborných zdrojů, aby vám mohla vysvětlit, jaké jsou přesně rozdíly mezi průmyslovým modelem a domácím vysavačem a jak tyto vysavače vybírat. Kromě zmíněných variant má zkušenosti také s tyčovými a robotickými vysavači.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Bosch GAS 35 L AFC Professional

Bosch GAS 35 L AFC Professional

11 000 Kč Orientační cena