Menu

Recenze knihy Carpe Jugulum

Klady

  • Humorný a svižný styl psaní
  • Neotřelý pohled na klasické fantasy prvky
  • Zábavné odkazy na klasická díla a popkulturu

Zápory

  • Kniha není vhodná pro čtenáře, kteří nepotrpí na slovní hříčky
  • Není to kniha, kterou by si užili čtenáři, kteří hledají vážnou fantasy
  • Kniha může být náročná na soustředění kvůli množství poznámek pod čarou
200 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Hlavními postavami fantasy příběhu Carpe Jugulum jsou tři čarodějky, Stařenka Oggová, Bábi Zlopočasná a současná královna Lancre Magráta. Tato trojice musí čelit rodině upírů z Überwaldu, kteří se rozhodli ovládnout říši. Nejsou to ledajací upíři, tito nedodržují pravidla a naučili se odolávat praktickým rozumem nástrahám, jako je česnek nebo svěcená voda. Čarodějky budou muset zase spojit síly a použít proti upírům poněkud netypickou zbraň, vlastní vůli.

Parametr Tento produkt
Autor

T. Pratchett

Počet stran

439

Styl

Terry Prachett je známý svým velmi čtivým, humorným stylem. Vyhněte se mu jen v případě, že si nepotrpíte na slovní hříčky a často velmi svižné tempo. Těch je totiž kniha plná a osobitým stylem se nechává strhnout i český překladatel, proto se při čtení knihy těšte na nezvyklé množství poznámek pod čarou. V knize najdete také množství odkazů na klasická díla i moderní popkulturu. Čte se snadno a rychle, nabízelo by se, že je vhodná spíše pro mladší ročníky, ale sám autor psal tyto knihy do pokročilého věku a tak bychom ji doporučili jednoduše každému, kdo hledá literaturu pro pobavení, která má zároveň ducha.

Naše hodnocení a závěr

Ačkoliv kniha (a všechny ostatní knihy série) obsahuje všechny prvky klasického fantasy, v žánru trochu vyniká právě kvůli humorné satirické lince. Najdeme zde tak nejen sociální kritiku, ale i filozofickou polemiku, podanou pochopitelným způsobem. Zkusit by ji proto mohli i čtenáři, kterým fantasy není blízké. Jako fantasy kniha se totiž nebere příliš vážně a klasické ztvárnění některých tvorů, jako například upírů, spíše paroduje. Pro milovníky klasického fantasy zase může znamenat příjemné osvěžení mezi hutnějšími knihami.

200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Carpe Jugulum
Eliška je v našem týmu seniorní redaktorkou a od dětství také vášnivou čtenářkou. Knihovnu pravidelně opouštěla s náručí plnou knih a za dva dny si šla pro přídavek. Díky dlouholeté lásce k literatuře vám dokáže poreferovat o literárních stálicích i nových trendech. Vždy se také podělí o tipy na zajímavé knižní novinky. Kromě knih se zabývá také domácími spotřebiči nebo potřebami pro děti.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Carpe Jugulum

Carpe Jugulum

200 Kč Orientační cena