Menu

Recenze knihy Láskyplné hubnutí

Klady

  • Kniha se zaměřuje na komplexní a dlouhodobou změnu životního stylu
  • Autorka kombinuje péči o tělo i duši a individuální přístup ke každému klientovi
  • Kniha obsahuje reálné příběhy ze své terapeutické praxe a praktická cvičení

Zápory

  • Některé části knihy mohou být pro některé čtenářky již známé
  • Kniha je zaměřená především na ženy a méně na muže
  • Pro někoho mohou být nápaditá cvičení příliš osobní a nekomfortní
300 Kč Orientační cena

Tentokrát se nám do rukou dostala kniha Zuzany Douchové Láskyplné hubnutí: Psychologický a výživový průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy. Za příručkou stojí nakladatelství Grada Publishing, a. s., které ji vydalo v únoru roku 2022 jako novinku v edici Zdraví a životní styl.

O autorce

Zuzana Douchová je nejen nutriční terapeutka, ale také psycholožka a koučka. Už během studií se soustředila na propojení výživy a psychiky a i nadále její terapeutický přístup kombinuje péči o tělo i duši. V současné době ve svém centru pečuje o klienty trpící obezitou, poruchami příjmu potravy nebo emočním přejídáním, přičemž jim pomáhá nalézt za problémy s váhou také psychosomatické bloky a spouštěče. Zaměřuje se na specifické potíže, které při hubnutí nebo hledání zdravého životního stylu trápí zejména ženy.

Láskyplné hubnutí je autorčina první tištěná kniha, kromě ní však má Zuzana Douchová na kontě už více e-kuchařek, e-booků i článků. Je odbornou garantkou iniciativy Vím co jím a koučkou antistresových programů pro firmy.

Parametr Tento produkt
Autor

Zuzana Douchová

Počet stran

224

Nakladatelství

Grada Publishing, a.s.

Rok prvního vydání

2 022

Žánr a obsah knihy

Kniha je určená ženám, které nechtějí nastoupit na cestu co nejrychlejšího hubnutí, ale mají za cíl komplexní a dlouhodobou změnu životního stylu. Ten by měl kromě vyváženého jídelníčku a pohybu zahrnovat také zdravý vztah k jídlu a ke svému vlastnímu tělu. V úvodních kapitolách autorka vysvětluje, čím je ženské hubnutí specifické a proč si tolik žen prochází kolečkem nejrůznějších diet a výživových omezení, aby se po několika týdnech ocitly znovu na začátku. Zabývá se hledáním příčin a chyb v motivaci a nabízí důvody, proč čtenářkám nefungují některé často propagované hubnoucí metody.

V knize nechybí ani jídelníček, recepty a tipy na zdravé mlsání. Jejich přidaná hodnota netkví ani tak v seznamu zdrojů bílkovin nebo ve výpisu zdravějších alternativ ke sladkostem (koneckonců, pokud čtenářka skutečně má již nějaké zkušenosti s hubnutím, většinu těchto informací zná). Originalita však spočívá v autorčině individuálním přístupu ke skladbě talíře a v principech výběru potravin. Ty zohledňují požadavek na dlouhodobou udržitelnost, psychické potřeby žen i překážky, které při vaření překonávají maminky malých dětí nebo manželky mužů milujících klasickou českou kuchyni.

Závěr knihy patří psychologii hubnutí. V této části autorka pomáhá čtenářkám identifikovat jejich vztah k jídlu, zděděné i získané návyky a příčiny dosavadních neúspěchů. Přidává i rady jak zvládnout krize, které je během hubnoucího procesu nevyhnutelně potkají. Spousta těchto tipů je využitelná i v jiných oblastech života a mezilidských vztahů. Celkově kniha klade důraz na individuální potřeby každé ženy a na způsob, jak si mezi leckdy protichůdnými výživovými doporučeními najít svou vlastní cestu k úspěchu.

Styl

Zuzana Douchová píše čtivě a srozumitelně. K radám a tipům přikládá reálné příběhy ze své terapeutické praxe, zmiňuje, jak v těchto případech s klientkami pracovala a na co se jich ptala. Pokud se tak čtenářka v nějaké zmiňované osobě či situaci pozná, získá dobré vodítko, na co se při řešení svých problémů zaměřit.

Důležitou součástí knihy jsou samostatná cvičení. Za většími informačními bloky je ponecháno volné místo určené k zodpovězení otázek týkajících se osobní motivace, zkušeností a přístupů k sobě samé. Tyto (mnohdy nápadité) otázky pomáhají s uvědoměním si dosavadních chyb a nalezením individuální cesty ke stanoveným cílům.

Naše hodnocení a závěr

Kniha Láskyplné hubnutí je určená ženám, nicméně dle našeho názoru by z ní mohli čerpat i mnozí muži. Doporučit ji můžeme všem, které při snaze o hubnutí zrazuje hlavně psychika, kolísající motivace nebo stres a záchvaty emočního přejídání. Všem, kteří se zatím pokoušeli hubnout pomocí striktních rad typu „žádné sacharidy“ a začínají tušit, že budou potřebovat komplexní a zároveň individuální přístup.

V knize naleznou řadu poznatků z výživové i psychologické oblasti. Cennost rad spočívá právě v propojení obou sfér. Jako méně užitečné pak vidíme části o zdravých a nezdravých potravinách, zdrojích bílkovin a sacharidů apod. Tyto informace totiž většina chronických dietářek, které jsou hlavní cílovou skupinou, dávno zná. Nutno ale dodat, že tyto části tvoří jen nepatrný zlomek celé knihy. Co bychom naopak rádi vyzdvihli jsou písemná cvičení, která čtenářku provázejí celou knihou a pomáhají jí vztáhnout nově nabyté poznatky na její vlastní situaci. Celkově knihu považujeme za čtivou, obohacující a praktickou.

300 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Láskyplné hubnutí
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta patří mezi náruživé čtenářky. Od dobré knihy se leckdy nemůže odtrhnout a "ještě pět minut" se u ní může protáhnout na dlouhé hodiny. K fungování trhu s knihami přičichla jako čtenářka i jako studentka oboru Management v kultuře. Na našem webu je podepsaná například pod tématy souvisejícími s přípravou kávy nebo s chytrou domácností.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Láskyplné hubnutí

Láskyplné hubnutí

300 Kč Orientační cena