Recenze knihy Umění: objasněno | Nejlepší knihy na Arecenze.cz
Menu

Recenze knihy Umění: objasněno

Klady a zápory

Klady

  • Srozumitelný a čtivý styl psaní
  • Chronologické řazení
  • Ilustrace

Zápory

  • Kniha není komplexním průvodcem dějinami umění
  • U některých děl by bylo vhodnější více než jedna fotografie
  • Některé témata jsou zmíněny pouze okrajově
400 Kč Orientační cena

Kniha Umění: objasněno nese podtitul 100 mistrovských děl a co znamenají. Knížku o 216 stranách vydalo nakladatelství Grada Publishing, a. s. v březnu 2022 v edici Výtvarné techniky umění. Originální titul Art: Explained: 100 Masterpieces and What They Mean vyšel téhož roku v Londýně v nakladatelství Laurence King Publishing, Ltd.

O autorce

Susie Hodgeová je britská autorka, uznávaná odbornice na dějiny umění. Napsala přes 100 knih z oblasti dějin umění, uměleckých technik a historie. V nich se snaží předat své vědomosti jasně a srozumitelně i čtenářům – laikům. K nejznámějším patří například Stručný příběh umění, Stručný příběh moderního umění nebo Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění. Řada z jejích publikací získala prestižní ocenění a vydobyla si široký ohlas. (Zdroj: Susie Hodge)

Hodgeová se dále věnuje praktickým workshopům, besedám a dokumentům o umění. Jako učitelka a lektorka také vede řadu přednášek. (Zdroj: Wikipedia)

Parametr Tento produkt
Autor

Susie Hodgeová

Počet stran

216

Nakladatelství

Grada Publishing, a.s.

Rok prvního vydání

2 022

Žánr a obsah knihy

Kniha je určená laikům, kteří by rádi pronikli do tajemství uměleckých děl a zjistili, „co tím chtěl básník říci“. Jak název napovídá, autorka zvolila 100 výtvarných prací, převážně obrazů a soch, nevyhýbá se však ani fotografiím nebo uměleckým instalacím. Některá z děl jsou známá široké veřejnosti, jiná budou nejspíš povědomá jen obdivovatelům moderního a postmoderního umění. V knize jsou řazena chronologicky podle data vzniku, přičemž tato řada začíná již v pravěku a končí sotva několik let zpátky u současně žijících a tvořících autorů.

U každého z děl najdete vždy krátký popis spolu s vysvětlením, co vyobrazené objekty symbolizují. Více pozornosti se však věnuje kontextu, v němž sochy či obrazy vznikaly – osobnosti a životu autora, prostředí, ve kterém tvořil, nebo ohlasu, jaký díla vyvolala. Kniha také upozorňuje na sociální témata, která se s některými díly pojí, jako například feminismus nebo homosexualita. Čtenář se ale nemusí bát, že by mu autorka tuto tematiku nějak „cpala“, tyto zmínky jsou vždy tak akorát stručné, nenásilné a prosté osobních názorů či soudů.

Díky chronologickému řazení lze z výkladu získat informace nejen o tom, jakými cestami se ubíralo umění, ale také o vývoji celé naší společnosti. Tyto informace jsou nepochybně zajímavé a cenné, je však namístě upozornit, že kniha není komplexním průvodcem dějinami umění a schopnost pochopit jakékoliv umělecké dílo po jejím přečtení nejspíš nikdo zázračně nezíská.

Styl

Susie Hodgeová píše srozumitelně a čtivě. U každého díla hned v názvu kapitoly prozrazuje jeho hlavní poslání či myšlenku, takže se čtenář rychle zorientuje. Suché nebo příliš rozvleklé popisné pasáže v knize nenajdete. On zde na ně ani není prostor, každý obraz či socha má pro sebe pouze jednu stránku (což ale plně postačuje). Nejdelším úsekem textu je v této knize předmluva. V ní autorka kromě představení knihy zdůrazňuje význam umění a vysvětluje, jak se v průběhu let měnily jeho cíle a účel.

Každé dílo doprovází barevná fotografie přes téměř celou stránku. Těch by však podle nás mohlo být i víc – zejména v případech, kdy Hodgeová mluví o dílech velkého rozsahu jako například Terakotová armáda nebo jeskyně Éllóra.

Naše hodnocení a závěr

Název knihy Umění: objasněno může být podle nás trochu zavádějící. Čtenáři totiž neobjasňuje umění jako takové, ale jen oněch 100 mistrovských děl. Protože jsou však jednotlivá díla řazena chronologicky podle data vzniku, čtenář získá alespoň rámcovou představu o tom, jak se umění vyvíjelo a jaké otázky na své cestě řešilo. Každé dílo doprovází jedna fotografie, u většiny z nich to stačí, některá díla by si jich však podle našeho soudu zasloužila i víc.

Pokud však nehledáte komplexního průvodce dějinami umění, ale rádi byste si jen rozšířili obzory objevením a prozkoumáním známých děl, můžeme vám tuto knihu doporučit. Autorka píše čtivě a srozumitelně, čímž se odlišuje od některých naučných publikací, které pravděpodobně mají tentýž účel. Nudné pasáže se zde nevyskytují, naopak získáte řadu informací nejen o samotných dílech, ale také o prostředí, ve kterém vznikla, a o životě vyobrazených hrdinů.

400 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Umění: objasněno
Iveta Polášková patří mezi náruživé čtenářky. Od dobré knihy se leckdy nemůže odtrhnout a "ještě pět minut" se u ní může protáhnout na dlouhé hodiny. K fungování trhu s knihami přičichla jako čtenářka i jako studentka oboru Management v kultuře. Na našem webu je podepsaná například pod tématy souvisejícími s přípravou kávy nebo s chytrou domácností.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Umění: objasněno

Umění: objasněno

400 Kč Orientační cena