Menu

Recenze knihy Jméno růže

Klady

  • Fascinující mix detektivky a filozofie
  • Autentická středověká atmosféra
  • Originální a rozmanitý obsah

Zápory

  • Náročnější čtení, vyžaduje soustředění
  • Filozofické pasáže mohou být obtížnější
  • Příběh se místy rozvláční a zpomalí tempo
320 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Vypravěčem románu Jméno růže je mnich Adso, který popisuje události roku 1322. V té době spolu s františkánským mnichem Vilémem z Baskervillu řešili sérii vražd, které narušily poklidný život jednoho opatství na severu Itálie. Autor v knize popisuje nejen středověký život, ale i filozofické a teologické teorie. Nechybí ani zásah romantiky ve formě lásky mladého mnicha k neznámé dívce.

Parametr Tento produkt
Autor

U. Eco

Počet stran

552

Styl

Kniha se nečte úplně lehce, ale nejde také o dílo, které byste museli číst se zatnutými zuby. Je hodně myšlenkově obsáhlá a tak je potřeba se více soustředit, aby čtenář lépe chápal, co se mu autor snaží sdělit. Hlavně filozofické pasáže tak čtení lehce znesnadňují. Linka kriminálního vyšetřování ale dodává příběhu spád a nemusíte se proto bát, že byste se u knihy nudili. Pro větší autentičnost je součástí knihy i opravdová historická postava Bernando Gui, v reálném životě taktéž středověký inkvizitor. Vilém z Baskervillu často cituje středověké autory, jako je Roger Bacon, Tomáš Akvinský, William Ockham a další. Nechybí samozřejmě ani citáty z Bible. Mimochodem, ne všechna citovaná díla opravdu existují, některý z nich si zkušený autor zkrátka vymyslel.

Naše hodnocení a závěr

Román s velkým R, tak by se dalo toto dílo označit. Nedoporučujeme jej úplně začínajícím čtenářům, zejména proto, že je velmi rozsáhlé a klade velké nároky na soustředění. Jinak ale bude bavit širokou škálu lidí, jelikož autor v díle obsáhl několik zásadních rovin. Uspokojí tak milovníky detektivní literatury, historických románů i filozofických děl. Tato kniha je mimochodem u nás i ve formě rozhlasové hry, mimoto se dočkala i stejnojmenného filmového zpracování.

320 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Jméno růže
Eliška je v našem týmu seniorní redaktorkou a od dětství také vášnivou čtenářkou. Knihovnu pravidelně opouštěla s náručí plnou knih a za dva dny si šla pro přídavek. Díky dlouholeté lásce k literatuře vám dokáže poreferovat o literárních stálicích i nových trendech. Vždy se také podělí o tipy na zajímavé knižní novinky. Kromě knih se zabývá také domácími spotřebiči nebo potřebami pro děti.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Jméno růže

Jméno růže

320 Kč Orientační cena