Recenze knihy Občanský průkaz | Nejlepší knihy na Arecenze.cz
Menu

Recenze knihy Občanský průkaz

Klady

  • Poutavý a vtipný popis života za socialismu
  • Krátká kniha s jednoduchým jazykem vhodná pro širší čtenářskou veřejnost
  • Autor věrně zachycuje ducha doby

Zápory

  • Vulgární jazyk může některé čtenáře rušit
  • Neposkytuje komplexní obraz doby, ale zaměřuje se na autorovy vlastní zážitky
  • Pro někoho může být příliš jednoduchá a odlehčená
180 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Autor Petr Šabach vzpomíná v knize Občanský průkaz na své mládí, prožité za socialismu. Originálně popisuje milníky dospívání, mezi které patří i získání občanského průkazu. Píše o svých problémech s policií, kterých nebylo málo. Popisuje, jak se s partou kamarádů scházeli, pili čůčo, psali básničky proti režimu a plánovali, jak se vyhnout vojně. Píše o milované paní učitelce, která neprávem přišla o práci, a žáci proti jejímu vyloučení protestovali. Zkrátka vypráví o tom, jak se dospívalo v minulém režimu, pokud jste s ním zcela nesouhlasili.

Parametr Tento produkt
Autor

P. Šabach

Počet stran

179

Styl

Příběh je psaný přímo z pohledu hlavního aktéra, na dobu socialismu se tedy díváte očima mladého kluka. Autor používá velmi hovorový jazyk, který je pro dané téma mnohem přirozenější, než kdyby se striktně držel spisovnosti. Nevyhýbá se ani vulgarismům, zkrátka věci píše tak, jak by je asi tehdy řekl. Knížka je krátká a dá se přečíst takřka na posezení, je to jedna z knih, kterými můžete proložit nějakou těžší, hutnější literaturu. Je psána optimisticky, i když se v ní objevují i vážnější pasáže.

Naše hodnocení a závěr

Kniha Občanský průkaz se hodí pro mladé i starší čtenáře. Starší si odlehčenou formou zavzpomínají na doby minulé, mladší zase stravitelným podáním zjistí, jak to vypadalo dříve. Je psaná poměrně s nadsázkou a tak pobaví i člověka, který dané situace nikdy neprožil. Je to kniha, která se dá přečíst za pár hodin a díky originálnímu jazyku a vtipným popisům se k ní dá i opakovaně vracet. S úspěchem se setkalo i její filmové zpracování od režiséra Ondřeje Trojana.

180 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Občanský průkaz
Eliška je v našem týmu seniorní redaktorkou a od dětství také vášnivou čtenářkou. Knihovnu pravidelně opouštěla s náručí plnou knih a za dva dny si šla pro přídavek. Díky dlouholeté lásce k literatuře vám dokáže poreferovat o literárních stálicích i nových trendech. Vždy se také podělí o tipy na zajímavé knižní novinky. Kromě knih se zabývá také domácími spotřebiči nebo potřebami pro děti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Občanský průkaz

Občanský průkaz

180 Kč Orientační cena