Menu

Recenze knihy Chladnokrevně

Také nás zaujalo v kategorii Thrillery a detektivní

340 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Děj knihy Chladnokrevně od britského spisovatele Roberta Bryndzy se skládá z několika linek, které postupně objasňují záhadu rozporcovaného těla v kufru nalezeném na břehu řeky Temže. Hlavní postavy této knihy jsou dvě, první je detektivka Erika Fosterová, která má případ na starosti. Její kapitoly se potom víceméně střídají s příběhem Niny, druhé klíčové aktérky. Silné ženské postavy jsou nápadnou doménou této knihy, což není v krimi literatuře až tak běžné. Díky dvojímu vyprávění se čtenáři poodkrývá vyšetřování vraždy nejen z pohledu detektivů, ale také z perspektivy pachatele.

Příběh sám o sobě je poměrně komplikovaný, podle některých čtenářů až překombinovaný, zejména v závěrečných pasážích. Přesto bude pro milovníky žánru nebo samotné série případů Eriky Fosterové jistě zajímavý.

Parametr Tento produkt
Autor

R. Bryndza

Počet stran

416

Styl

Autorův styl je dynamický, při psaní nešetří přímou řečí a střídá dlouhé i krátké věty. Více o autorových dílech a stylu najdete v přehledu publikovaných děl Roberta Bryndzy. Vyprávění zdařile doplňuje o popisy prostředí a obrazy, které čtenáře vtáhnou do děje. Umožňuje také nahlédnout hlavní postavám „do hlavy“. Zejména při výjevech z osobního života detektivky je znát, že je kniha součástí série a čtenář, kterému se dostala do ruky jako první, se může lehce ztrácet. Psychologická okénka ale stále napomáhají vcítit se do, poměrně vyhraněných, klíčových postav a dokreslit jejich motivy.

Většina příběhu je psaná v er formě, v některých kapitolách ale přechází do deníkové ich formy. Příležitostně se objeví lehce kostrbaté vyjádření, pravděpodobně vinou překladu (například formulace „hashtagy bez filtru“ nejspíš v originále zněla „hashtag no filter“ a v českém překladu v podstatě nedává smysl). Příběhu sice neubírá na čtivosti, někdo se nad tím ale možná pozastaví.

Některými výjevy se kniha stylově blíží až k severským detektivkám, autor se při psaní nebál ani výjevů plných krve, brutality a sexuality. Že nejde o knihu vhodnou pro děti tak asi není třeba dodávat.

Naše hodnocení a závěr

Detektivní román Chladnokrevně, odehrávající se v současném Londýně, můžeme doporučit všem, kteří ocení ponurou atmosféru komplikovaného, ale současně dynamického vyprávění. V některých ohledech kniha připomíná populární severské detektivky, zajímavý je potom důraz na ženské postavy, které v příběhu hrají prim. Kniha je velmi čtivá a mohla by zaujmout i méně zdatné čtenáře, pokud je neodradí kombinace více příběhových linek. Pokud nad knihou váháte, doporučujeme na stránkách grada.cz přečíst úryvek z knihy.

340 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Chladnokrevně
Eliška je v našem týmu seniorní redaktorkou a od dětství také vášnivou čtenářkou. Knihovnu pravidelně opouštěla s náručí plnou knih a za dva dny si šla pro přídavek. Díky dlouholeté lásce k literatuře vám dokáže poreferovat o literárních stálicích i nových trendech. Vždy se také podělí o tipy na zajímavé knižní novinky. Kromě knih se zabývá také domácími spotřebiči nebo potřebami pro děti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Chladnokrevně

Chladnokrevně

340 Kč Orientační cena