Menu

Recenze knihy Chladnokrevně

Recenze knihy Chladnokrevně

Výsledek: Doporučujeme

Autor: Robert Bryndza

Žánr: Detektivní

Příběh

Děj knihy Chladnokrevně od britského spisovatele Roberta Bryndzy se skládá z několika linek, které postupně objasňují záhadu rozporcovaného těla v kufru nalezeném na břehu řeky Temže. Hlavní postavy této knihy jsou dvě, první je detektivka Erika Fosterová, která má případ na starosti. Její kapitoly se potom víceméně střídají s příběhem Niny, druhé klíčové aktérky. Silné ženské postavy jsou nápadnou doménou této knihy, což není v krimi literatuře až tak běžné. Díky dvojímu vyprávění se čtenáři poodkrývá vyšetřování vraždy nejen z pohledu detektivů, ale také z perspektivy pachatele.

Příběh sám o sobě je poměrně komplikovaný, podle některých čtenářů až překombinovaný, zejména v závěrečných pasážích. Přesto bude pro milovníky žánru nebo samotné série případů Eriky Fosterové jistě zajímavý.

Styl

Autorův styl je dynamický, při psaní nešetří přímou řečí a střídá dlouhé i krátké věty. Vyprávění zdařile doplňuje o popisy prostředí a obrazy, které čtenáře vtáhnou do děje. Umožňuje také nahlédnout hlavní postavám „do hlavy“. Zejména při výjevech z osobního života detektivky je znát, že je kniha součástí série a čtenář, kterému se dostala do ruky jako první, se může lehce ztrácet. Psychologická okénka ale stále napomáhají vcítit se do, poměrně vyhraněných, klíčových postav a dokreslit jejich motivy.

Většina příběhu je psaná v er formě, v některých kapitolách ale přechází do deníkové ich formy. Příležitostně se objeví lehce kostrbaté vyjádření, pravděpodobně vinou překladu (například formulace „hashtagy bez filtru“ nejspíš v originále zněla „hashtag no filter“ a v českém překladu v podstatě nedává smysl). Příběhu sice neubírá na čtivosti, někdo se nad tím ale možná pozastaví.

Některými výjevy se kniha stylově blíží až k severským detektivkám, autor se při psaní nebál ani výjevů plných krve, brutality a sexuality. Že nejde o knihu vhodnou pro děti tak asi není třeba dodávat.

Naše hodnocení a závěr

Detektivní román Chladnokrevně, odehrávající se v současném Londýně, můžeme doporučit všem, kteří ocení ponurou atmosféru komplikovaného, ale současně dynamického vyprávění. V některých ohledech kniha připomíná populární severské detektivky, zajímavý je potom důraz na ženské postavy, které v příběhu hrají prim. Kniha je velmi čtivá a mohla by zaujmout i méně zdatné čtenáře, pokud je neodradí kombinace více příběhových linek. Pokud nad knihou váháte, doporučujeme na stránkách grada.cz přečíst úryvek z knihy.

Datum:
Produkt: Chladnokrevně
Hodnocení: 5