Menu

Recenze knihy Noční hlídka

v kategorii Knihy

200 Kč Orientační cena

Žánr a příběh

Trilogie Hlídka, do které kniha Noční hlídka patří, je fantasy netypicky zasazené do prostředí Moskvy 90. let. Hlavním motivem knihy je boj mezi Dobrem a Zlem, silami Světla a Tmy. Světlo představují členové Noční hlídky a Tmu členové Denní hlídky. Obě hlídky hájí zájmy své skupiny a snaží se na svou stranu získat Jiné. To jsou bývalí obyčejní lidé, u kterých se projevily nadpřirozené schopnosti a pro každou se stran znamenají cennou sílu navíc.

Parametr Tento produkt
Autor

S. V. Lukjaněnko

Počet stran

416

Styl

Kniha se čte velmi dobře, jediný problém může být ruské prostředí, které ne každého láká. Oproti Carpe Jugulum zde prakticky chybí humor a satira, jde tedy o klasičtější vážné fantasy s hrdinskými činy a použitím jazyka bez skrytých významů. Vyžaduje o něco méně přemýšlení k pochopení myšlenky, na druhou stranu ani tady nechybí sociální kritika a morální polemika.

Naše hodnocení a závěr

Právě filozofování nad morálkou a běžným životem je cennou stránkou této knihy. Kromě fantasy příběhu, který nadchne, zároveň čtenáře ponouká k přemýšlení, a to je vždy hodnota navíc. Můžete je přečíst pouze jako fantasy knihu a tyto náznaky nevnímat a přesto vás příběh bude bavit. Pokud si ovšem dá čtenář tu námahu a bude nad knihou více přemýšlet, rázem se pro něj stane mnohem užitečnější. Kromě tohoto je samozřejmě zajímavá i svojí netypičností. Fantasy odehrávající se v Moskvě mezi obyčejnými lidmi je poměrně neotřelý koncept a autor z něj vytěžil maximum. Atmosféra knihy je více ponurá, než například v dílech od Pratchetta. Doporučujeme ji čtenářům, kteří ocení originální prostředí a myšlenku souboje Dobra a Zla mezi námi. Zaryté odpůrce fantasy ovšem pravděpodobně tolik neoslní.

200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Noční hlídka
Eliška je v našem týmu seniorní redaktorkou a od dětství také vášnivou čtenářkou. Knihovnu pravidelně opouštěla s náručí plnou knih a za dva dny si šla pro přídavek. Díky dlouholeté lásce k literatuře vám dokáže poreferovat o literárních stálicích i nových trendech. Vždy se také podělí o tipy na zajímavé knižní novinky. Kromě knih se zabývá také domácími spotřebiči nebo potřebami pro děti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Noční hlídka

Noční hlídka

200 Kč Orientační cena