Jak vybrat neopren
Volba správného neoprenu nebývá záležitostí několika minut. Vždyť jde nejen o komfort, ale i zdraví. V prvé řadě považujeme za důležité vysvětlit, jak vlastně takové obleky fungují. Následně doporučujeme zamyslet se nad tím, který typ vám odvede tu nejlepší službu.
Určitě berte na vědomí rovněž provedení střihu a tloušťku obleku. Právě od ní se odvíjí, do jakých podmínek se budete moci vydat. Rozhodně tento parametr neberte na lehkou váhu, neboť známe spoustu případů prochladnutí. Velký význam sehrává i způsob šití a zabezpečení švů. Vždy se vydejte do obchodu svou kombinézu vyzkoušet, špatnou velikost můžete hned vyhodit do popelnice. Hlavně náročnější plavci by se měli poohlédnout i po různorodých doplňcích a příslušenství.
V závěrečná kapitole se již standardně zabýváme cenami. I zde se nám podařilo nalézt hned několik cenových intervalů, do nichž lze dostupné modely zařadit. Po jejich prostudování vám tedy bude jasné, kolik peněz si zhruba připravit.
Jak to funguje?
Také jste někdy přemýšleli nad tím, jak je možné, že gumový oblek nasáklý vodou zvládne udržet tělo dokonale suché? Není v tom žádná věda, jen se umně využívá přirozených vlastností vody. Ta v momentě, kdy neproudí, perfektně izoluje teplo. Neoprenový oblek jí nasákne, ale neumožní její cirkulaci. Tělesné teplo vodu ohřeje a izolační vrstva je na světě.
Typ
Aby toho nebylo málo, v posledních letech se na trhu ustálila základní trojice obleků. Liší se použitou konstrukcí a způsobem, kterým se starají o izolaci tepla. Konkrétně se jedná o tyto varianty:
- Kašírový neopren
- Pogumovaný neopren
- Suchý oblek
Kašírový neopren
Kašírový neopren je složen z neoprenové pěnové gumy, kterou z obou stran kryje textilní úplet chránící pěnu proti vnějšímu poškození. Vzhledem k tomu, že jde o nejlevnější typ konstrukce, nachází běžně uplatnění u sportů, během kterých se tělo může dostat do kontaktu s vodou, ale nepočítá se s dlouhodobým ponorem. Výhodu představuje vysoká odolnost proti poškození.
Zásadním nedostatkem ovšem zůstává nízký tepelný komfort. Vnitřní pěna bohužel nedokáže teplo izolovat příliš dlouho, proto byste se v obleku neměli zdržovat po delší dobu ve studené vodě. Kvalita obvykle stoupá s rostoucí cenou, jelikož výrobci uplatňují nejrůznější límce, hrudníkové tepelné panely a další pomůcky zvyšující tepelnou izolaci.
Pogumovaný neopren
Pokročilejší variantu představuje neopren pogumovaný. Základní princip je velmi podobný jako u předcházejícího druhu, avšak svrchní vrstva je navíc potažena gumou. Ta zabraňuje výměně nasáklé vody, a tak napomáhá jejímu ohřevu u těla. Jestliže v něm vylezete vody, vítr se rychle postará o vysušení, takže se nemusíte obávat rychlého poklesu teploty způsobeného odparem.
Během nákupu ovšem berte na vědomí, že pogumované modely jsou o něco málo dražší než typy kašírové. Milovníci adrenalinových sportů by nadto měli pamatovat na jejich nižší odolnost. Poškozením gumové vrstvičky nenávratně ztrácejí své vlastnosti.
Suchý oblek
Plánujete několikahodinové potápění v chladných mořských hlubinách? Poohlédněte se po tzv. suchých oblecích, které fungují na trochu jiném principu než předcházející druhy. Jejich stěny jsou tenké, složené z pevné textilie a potažené gumovou vrstvou starající se o vodotěsnost. Veškeré zipy, manžety a další prvky jsou taktéž voděodolné.
Oblek samotný není uzpůsoben k izolaci tepla, stará se výhradně o to, aby tělo udržel v suchu. Nezapomeňte se tedy řádně podvléct, abyste v chladné vodě neprochladli. Samozřejmostí je maximální tepelný komfort a rychlé sušení. Perfektně poslouží všem, kteří tráví dlouhé hodiny ve vodě bez výraznějšího pohybu.
Za jeho pořízení bohužel zaplatíte i více než 10 000 korun, což není zrovna málo. Po rychlém vstupu do vody se občas může stát, že malé množství nateče dovnitř, postupem času k tomu dochází stále častěji tak, jak se snižuje úroveň materiálu. Zejména v teplých mořích počítejte i s tím, že se budete silně potit.
Střih
Dalším důležitým parametrem, na nějž byste u nákupu neměli zapomínat, je střih obleku. Musí odpovídat podmínkám, do nichž se vydáváte. V současnosti rozlišujeme tuto základní trojici:
- Plná délka – oblek zahrnující celé tělo od krku až po prsty na nohou
- Krátká délka – pokrytí trupu a stehen, krátký rukáv
- Dvoudílné – možnost zvolit požadované přesně podle potřeby
Váš výběr by měl být určen výhradně teplotou vody, do níž se chystáte. Jestliže pro potápění v ledovém moři zvolíte kraťoučký střih, hazardujete se svým zdravím nebo dokonce se životem. Naopak v horkém letním Středozemním moři asi nebudete muset vždy vstupovat do vody s plnou délkou, která samozřejmě vždy částečně omezuje pohyb.
Tloušťka
Zakoupili jste si nový oblek a plánujete skočit do vody? Ještě si raději ověřte, zda jste zvolili odpovídající tloušťku materiálu. Ta se odvíjí od teploty vody, přičemž byste nikdy neměli vstupovat do míst s nižší teplotou, než na jakou je vaše odění dimenzováno. Optimální tloušťka materiálu se pohybuje v následujících intervalech:
- Nad 29 °C – 2 mm
- 21–29 °C – 3 mm
- 15–21 °C – 5 mm
- 10–15 °C – 6,5 mm
Berte na vědomí i fakt, že jednotlivé části obleku mají rozdílné míry. Rozlišujeme trup, nohy a ruce, přičemž nejsilnější obvykle bývá ochrana těla, zatímco nejmenší péče je věnována horním končetinám. V takovém případě naleznete parametry uvedeny v pořadí trup/nohy/ruce.
Chystáte-li se navštívit studenější vody, pátrejte výhradně po suchém obleku. Jedině ten udrží vaše tělo v suchu a dostatečném teple po dlouhou dobu, což bohužel ani sebelepší neopren nezajistí.
Švy a šití
Asi byste dlouho neváhali s odpovědí na otázku, která část neoprenu je nejrizikovější? Jako u každého kusu oděvu se jedná o spoje materiálu. Stačí sebemenší chybička nebo natržení a do obleku začne zatékat, čímž se nenávratně naruší jeho izolační vlastnosti. Poškozený neopren můžete s klidným svědomím vyhodit, neboť neodvede pražádnou službu.
Výrobci samozřejmě o těchto slabinách vědí, a proto se snaží neustále přicházet s revolučními způsoby šití. Mezi ty nejoblíbenější řadíme:
- Lepené spoje – nalepená páska na švech, nejnižší odolnost, nízká cena, vhodné pro začátečníky a rekreační potápěče
- Overlock – steh spojuje okraje dohromady a obnitkovává se, může kousat, vyšší odolnost, nižší cena
- Slepý steh – neodolnější, oba díly přilepené k sobě a vnitřní části přešité, příjemný na tělo, velmi drahý
Řadíte-li svou maličkost do společnosti náruživých potápěčů, rozhodně se nepoohlížejte po ničem slabším než slepém stehu. Levnější varianty totiž ani zdaleka nevydrží potřebnou zátěž a poslouží vám pouze tehdy, když se do vody vydáváte několikrát ročně během dovolené.
Velikost
Vždy se vyjdete do kamenné prodejny zvolený model vyzkoušet! Jestliže bude jen o něco málo menší nebo větší, než má být, bude naprosto k ničemu. Většina výrobců nabízí kompletní škálu velikostí od S po XL, stejně jako kompromisní varianty pro náruživé sportovce nebo naopak jedince korpulentnějších postav (MT, ML, SL, XLT, MST).
Výběr příliš těsného obleku má za následek omezenou pohyblivost, kvůli čemuž nedosáhnete potřebné rychlosti. Zároveň vás bude každý pohyb unavovat, takže se vyčerpáte dříve, než kdybyste navlékli odpovídající velikost.
Naproti tomu zbytečně velká kombinéza nebude vůbec fungovat. Materiál nezvládne udržet nasátou vodu, díky čemuž neudrží kolem těla izolační obal. Ve výsledku to bude jako byste plavali úplně nazí.
Doplňky
Každý správný potápěč ví, že adekvátní oblek netvoří jen neopren, ale též celá řada dodatečných doplňků. Výrobci na to samozřejmě myslí a věnují jim náležitou péči. Ačkoliv se bez nich obejdete, zejména v náročnějších podmínkách učiní plavbu výrazně příjemnější. Samotné neopreny mnohdy navíc bývají koncipovány jen jako jedna ze součástí setu, který až jako komplet nabízí adekvátní ochranu. Za zmínku tedy stojí:
- Čepice – ochrana hlavy před chladem a zatečením vody
- Rukavice – vytvoří blány mezi prsty, zvýší odpor rukou, omezí ztrátu tepla
- Ponožky – nízká hmotnost, pružnost, perfektní izolace nohy
- Kapsička na klíč – s praktickou dírkou pro odtok vody a gumičkou pro pevné připevnění klíče
- Těsnění kolem zápěstí – omezení vniku vody
Cena
Závěrečnou část článku jako vždy dedikujeme cenovému okénku. Možná vás příjemně zaskočí fakt, že pořizovací cena neoprenů nebývá vůbec vysoká. Trošku jiná situace panuje u suchých obleků, které jsme zařadili do našeho přehledu i přesto, že se jedná o úplně odlišný typ kombinézy. Zároveň jsme identifikovali hned tři základní cenové intervaly.
Cena do 2 000 Kč
V nejlevnější skupině naleznete krátké obleky vhodné do nejteplejších moří. Standardně se jedná o kašírový typ s tloušťkou jen výjimečně přesahující 3 mm. Švy bývají v nejlepším případě overlockové, spíše ale klasicky lepené. Úrovní svého provedení se skutečně jedná o modely vhodné začátečníkům nebo rekreačním plavcům.
Součástí je i široká nabídka dětských obleků, navržených s ohledem na citlivější pokožku vašich ratolestí. Na pultech obchodu ale naleznete i rozdílně zpracované neopreny pro muže a ženy vycházející z přirozených fyziognomických rozdílů mezi oběma pohlavími.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Střední třída se již může pochlubit mnohem lepším zpracováním. Nabídka čítá i dlouhé obleky, jež odvedou skvělou práci v náročnějších podmínkách. Dávejte se ovšem pozor na provedení materiálu a tloušťku. Při troše štěstí objevíte i kombinézy o síle 7 mm se slepými spoji, jež už něco vydrží. Kromě kašírových neoprenů se mnohem častěji objevuje i pogumovaná varianta.
Cena nad 4 000 Kč
Neopreny nejvyšších kvalit začínají na 4 000 korun a končí zhruba na 10 000 Kč. Samozřejmostí je uplatnění luxusních materiálů, silné pogumování a slepé spoje zamezující průniku vody. Těšte se i na širokou škálu příslušenství, díky němuž můžete ze své kombinézy vytvořit kompletní set.
Nad hranicí 10 000 Kč začínají suché obleky. Ty jsou určeny do nejchladnějších vod a měli by je navlékat jen nejzkušenější potápěči.