Recenze a test Acer Extensa 15 (EX2519-C6N8) | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Acer Extensa 15 (EX2519-C6N8)

35,1 % Celkové hodnocení
  • Nízká cena
  • Slušná kapacita HDD
  • Slabší výkon
  • Velké rozměry
9 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

35,1 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Acer Extanse 15 patří do kategorie těch levnějších notebooků a tak není možné očekávat nějaký zázrak. Ovšem i tento notebook má rozhodně co nabídnout úměrně ke své ceně. Jeho plastové zpracování příliš nezaujme a vzhledově se jedná o klasický notebook. Výkon také není úplně největší, ovšem jako alternativa k nějakému jinému zařízení někomu vyhovovat může. Klávesnice se alespoň může pochlubit numerickým blokem pro pohodlné zadávání číselných a výpočetních znaků, za to však její podsvícení očekávat nemůžete.

Displej je taktéž dosti úměrný ceně zařízení a tak nabízí pouze základní typ bez IPS technologie, tedy bez větších pozorovacích úhlů nebo nižší energetické náročnosti či lepšího podání barev. Nejedná se ani o dotykový, překlopitelný či nějak odnímatelný displej. Je však alespoň matný, takže bude notebook lépe použitelný například na přímém světle, jelikož na displeji nebude tolik nežádoucích odlesků. Velikost displeje činí 15,6“ palců při dnes již standardním Full HD rozlišení tedy 1920 x 1080 pixelů a součástí víka notebooku je i vestavěná webkamera.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Rozměry notebooku jako šířka a hloubka odpovídají úhlopříčce 15,6 palců. Podstatně větší hodnotu však nalezneme u tloušťky zařízení, která dosahuje přes 26 mm, čímž je o necelých 4,5 mm nad průměrem ostatních testovaných zařízení a řadí se tak už do kategorie tlustších modelů. Nicméně ani hmotnost zařízení si nevede příliš dobře. Váha notebooku je téměř o půl kilogramu větší, než je průměr a dosahuje tak necelých 2,5 kilogramů, což už se může při každodenním nošení docela projevit.

Výdrž je také mírně podprůměrná a v kombinaci s některými dalšími rozměrovými parametry z notebooku nedělá příliš mobilní přístroj. Udávaná výdrž na baterii od výrobce se rovná zhruba 5 hodinám při ne příliš velké zátěži, čímž se myslí například prohlížení internetu či nenáročná kancelářská práce. Reálná výdrž pak bývá ještě zpravidla nižší, dosahující zhruba 75% hodnoty té udávané. Tento stroj tak vzhledem nižším hodnotám v kategorii mobility a výdrže na práci v terénu příliš nedoporučujeme.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

5

0,00
Hmotnost (kg)

2,4

0,00
Tloušťka (mm)

26,1

0,00

Celkový výkon

Co se týče kategorie výkonu, tak stroj je značně podprůměrný. Zde použitý procesor Intel Celeron 4. generace, tedy o 3 generace starší, než je ta aktuální, Vám příliš výpočetního výkonu nenabídne. Procesor má 2 fyzická jádra běžící na frekvenci 1,6 GHz a v případě potřeby se dokáže přetaktovat o necelý 1 GHz více, i tak ale procesor příliš náročné procesy nezvládne. V našem výkonnostním testu dle získaných benchmark bodů získal pouze 2 body z 10 maximálně možných, což ho řadí mezi dosti podprůměrné procesory. Je vhodný tak spíše na nenáročnou kancelářskou práci, jelikož například s hraním her či renderováním by tento procesor mohl mít problém. Ovšem v cenové hladině notebooku nelze moc očekávat větší výkon procesoru, za ten je potřeba si připlatit řádově o tisíce více.

Grafický výkon je taktéž zhruba úměrný ceně notebooku a tak je na tom obdobně, jako ten výpočetní. Notebook je osazen integrovanou grafickou kartou s označením Intel HD Graphics 400 bez vlastní grafické paměti. V našem výkonnostním testu si odnesl pouze 2 body z 10 a na hraní her či náročnou grafickou práci tak nelze příliš doporučit. Za větší výkon si tak je nutné opět připlatit více, nicméně pokud jste velmi nenáročný uživatel a nepotřebujete výpočetní a grafický výkon a notebook volíte jako alternativu k nenáročným úkonům za velmi dobrou cenu, pak toto zařízení stojí za zvážení.

Operační paměť notebooku je lehce podprůměrná, ovšem stále poměrně dostačující. Jedná se o starší typ DDR3 s kapacitou 4 GB, který zaručí poměrně dobrý chod systému. Frekvence neboli odezva pamětí je 1600 MHz, což je v současné době docela zastaralá odezva, ale v tak nízkém výkonu stroje se zrovna tento parametr lehce ztratí. Když však vezmeme v potaz cenu stroje, opět není ale moc co vytknout a použité komponenty jsou tak celkem úměrné ceně produktu.

Pevný disk je kapacitně nadprůměrný, ačkoliv se jedná o starší HDD, tedy disk s mechanicky rotujícími plotnami, pomalejší a ne tak tichý a energeticky podstatně náročnější. To zejména poznáte na přístupových dobách k souborům a při nabíhání systému, které tak bude poměrně zdlouhavé. Každopádně díky kapacitě činící 500 GB na disk jste schopni uložit velké množství dat. Alternativou tomuto výkonu za lepší cenu a rozhodně s mobilnějším provedením může být model Asus Vivobook.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 400

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

500

0,00

Konektivita

U konektivity toho však příliš moc vytýkat nemůžeme. Je zde použita řada běžně užívaných portů a bezdrátových technologií, které najdeme i u modelů s vyšší cenovkou. Především tedy je potřeba zmínit standardní USB porty, přičemž jsou 2 verze 2.0 a jeden pak v modernější verzi 3.0. Použité USB porty oceníte při propojení počítače s většinou nejrůznějších externích zařízení, čímž mohou být klávesnice, myši, mobily, tablety a spousta dalšího hardwaru. Dále nechybí čtečka paměťových karet pro snadnou a rychlou zálohu dat například z Vašeho mobilního telefonu či fotoaparátu. Navíc i tak levný přístroj podporuje HDMI kabel pomocí HDMI portu a umožní tak promítat obraz i zvuk ve vysokém rozlišení do externích monitorů či televizí.

Mimo porty notebook podporuje i bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth. WiFi pro klasické bezdrátové připojování k sítím a s jejich pomocí k internetu a Bluetooth v moderní verzi 4.0, díky kterému je možné se připojit k ostatním přístrojům například v domácnosti podporující tuto bezdrátovou technologii. Mimo tento model disponuje optickou mechanikou pro práci s multimédii na starších platformách CD a DVD a samozřejmě nechybí ani 3,5 mm Audio jack pro připojení sluchátek, reproduktorů či jiných externích výstupních zařízení zvuku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

2

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Při celkovém shrnutí je potřeba brát v potaz cenu zařízení, která je velmi podprůměrná. Tomu odpovídá i provedení a jeho celkový design, který ničím příliš neosloví. Zpracování může působit levně, ale tmavší provedení možná nevědomě přidává mírně na eleganci. Displej toho také příliš nenabídne, nepodporuje krom dnes již běžného Full HD obrazu žádné jiné přidané technologie a nabízí pouze velmi průměrný obraz s matným povrchem.

Už jeho zpracování se příliš nenabízí k častému přenášení a podobné tomu je i v případě rozměrů. Především díky vyšší hmotnosti a větší tloušťce tento notebook upouští od myšlenky časté mobility a vy tak budete rádi, když ho příliš často nebudete muset přenášet. Výdrž na baterii udávaná výrobcem je navíc také nižší, než-li je průměr a reálná výdrž na baterii bude ještě nižší hodnoty.

Výkon dosti úměrný ceně zařízení, bohužel také nemůžeme příliš pochválit, zklamat může jak výpočetní výkon procesoru, který je značně podprůměrný a zastaralý. A ani grafická karta to nezachraňuje, notebook tak doporučujeme na nenáročnou práci, jelikož náročnější procesy zkrátka nezvládne. Operační paměť až tak zlá ovšem není a kapacitu pevného disku 500 GB můžeme pochválit, protože je to dostatečný prostor pro spoustu dat k uložení a trošku tak HDD vyrovnává zbylé slabší komponenty. Konektivita je však plně dostačující. Té nemáme moc, co vytýkat.

V celkovém zhodnocení notebook nechceme jen kritizovat a tak vyzdvihneme alespoň jeho velice nízkou a zároveň příznivou pořizovací cenu, díky které dostanete základní mobilní počítač hodící se k nenáročným činnostem a práci. Za podobnou cenu pořídíte už jen modely Lenovo Ideapad 110 a HP 250, které mají mírně lepší výkon a lepší zpracování. Nedoporučili bychom tento model ani pro běžnou kancelářskou činnost, pokud však jste nenáročný uživatel chtějící pouze nějaký hardware k připojení k internetu a jiným nenáročným činnostem a nechcete za něj platit příliš moc peněz, můžete se i pro tento model rozhodnout. Pokud však chcete něco více současného a s rozumnějším výkonem a provedením, je nutné si minimálně pár tisíců připlatit.

9 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Acer Extensa 15 (EX2519-C6N8) | Hodnocení: 35,1 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Acer Extensa 15 (EX2519-C6N8)

Acer Extensa 15 (EX2519-C6N8)

9 000 Kč Orientační cena