Menu

Recenze a test HP 250 W4M89EA

37,8 % Celkové hodnocení
  • Nízká cena
  • Plně konektivní model
  • Velmi nadprůměrná kapacita HDD
  • Méně kvalitní provedení
  • Nízký grafický výkon
11 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

37,8 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook s označením 250 od společnosti Hewlett Packard je spíše z té levnější kategorie a tomu odpovídají i samotné parametry notebooku. Jeho běžná plastová konstrukce příliš moc neosloví a jeho design je taktéž klasický, ničím příliš neoslňující. Nedisponuje podsvícenou klávesnici a jeho samotné zpracování budí dojem opravdu levnější kategorie přístroje, do které tento notebook zapadá. Podobně zpracované jsou pak už jen modely Lenovo V310 a Asus F556UQ. Plusovým bodem na jeho zpracování tak alespoň může být numerický blok jako součást klávesnice pro pohodlnější zadávání číslic a výpočetních operací. Tmavší provedení tak mírně přidává na eleganci přístroje, ale to je spíše subjektivní názor, který si musí udělat každý sám na tento model.

Displej také ničím příliš nenadchne. Jedná se o klasický displej bez IPS technologie, která zaručuje nižší energetickou náročnost, věrohodnější podání barev a lepší pozorovací úhly. Rozlišení displeje činí dnes již standardních 1920 x 1080 pixelů, které je plně dostačující na sledování filmů či hraní her. Ovšem nejedná se o dotykový ani nějak překlopitelný displej. Jeho povrch však alespoň nabízí antireflexní úpravu, která zamezí při práci na přímém denním slunci nežádoucím odleskům v displeji. Samozřejmostí je webkamera vestavěná do víka notebooku nad displej.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Po rozměrové stránce tento model působí spíše robustnějším dojmem. Navíc všechny jeho rozměrové parametry jsou nad průměrem ostatních zařízení. Především pak tloušťka, která je zhruba o 3 mm větší, než je náš průměr dosud testovaných zařízení a ani šířka a hloubka tohoto modelu není nejmenší, avšak je docela úměrná 15,6“ palcové konstrukci notebooku. Hmotnost je téměř průměrná, činící 2 kilogramy, notebook tak není přímo určen k časté mobilitě s ním, avšak i přes některé větší rozměry ho nebude tak obtížné přenášet. Obdobně je na tom pak již zmiňovaný model Lenovo V310.

Nicméně jeho výdrž je o více než dvě hodiny pod průměrnou hodnotou. Udávaná výdrž notebooku na baterii výrobcem činí kolem 5 hodin, což není špatný čas, ovšem je nutné vzít v potaz především procesy, které na notebooku spouštíte a jak s notebookem pracujete. Statisticky je reálná výdrž na baterii totiž zhruba o 25% nižší, než je právě ta výdrž udávaná výrobcem a navíc se baterie těchto levnějších strojů docela rychle kazí. Na práci v terénu bez zdroje energie tak příliš nedoporučujeme.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

5

0,00
Hmotnost (kg)

2

0,00
Tloušťka (mm)

24,3

0,00

Celkový výkon

Výpočetní výkon notebooku obstarávají mírně slabší komponenty zhruba úměrné k ceně zařízení. Srdcem notebooku je úsporný procesor Core i3 od společnosti Intel páté, tedy ne úplně nejnovější generace Intel procesorů. Procesor má 2 fyzická jádra pracující na frekvenci 2 GHz, což je zároveň i jeho maximální takt, jelikož tento model procesorů nepodporuje technologii Turbo boost. Ve výkonnostním testu dle benchmark ohodnocení si však tento procesor nevedl špatně, získal 5 z 10 maximálně možných bodů, což je vzhledem k cenové hladině notebooku rozhodně není špatný výsledek. Ovšem i přesto notebook doporučujeme k ne příliš náročným aktivitám.

Integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics a zde použitý model 5500 je pak nevhodný mimo nenáročnou kancelářskou práci, multimédia a práci s internetem, snad ke všem náročnějším činnostem s vyšším zapojením i výkonu grafické karty. Hry si na ní moc nezahrajete, což ovšem k ceně přístroje je docela pochopitelné a tak pokud chcete větší výkon zejména grafické karty, je nutné hledat notebook ve vyšších cenových kategoriích. V našem výkonnostním testu získala pouze 3 body.

Jiné je to u operační paměti RAM, která až tak špatná není. Jedná se o starší typ DDR3, přičemž nejmodernější typ je teď používán DDR4, avšak i tento starší typ je poměrně rychlý. Frekvence pamětí činí 1600 MHz, což je celkem dostačující odezva pamětí pro práci na počítači. Kapacita paměti je 4 GB, přičemž v cenové kategorii tohoto stroje není příliš možné očekávat něco víc

Zajímavé je, že při použití docela slabšího hardwaru, tento notebook i přesto disponuje dost velkou kapacitou HDD. Kapacita pevných disků činí dosti nadprůměrný 1 TB, ovšem stále se jedná o HDD, tedy pomalejší disk, s mechanicky rotujícími plotnami, energeticky náročnější a hlučnější. Každopádně jeho vysokou kapacitu velmi oceňujeme a v notebooku tak naleznete prostor pro spoustu Vašich dat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 5500

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

0,00

Konektivita

V hodnocení konektivity si tento model nevede špatně. Disponuje všemi v současnosti běžnými konektory, jmenovitě tedy USB porty typu 2.0 a modernějšího a rychlejšího typu 3.0 pro připojení k většině externích zařízení. Dále nechybí čtečka standardně používaných paměťových karet pro rychlou zálohu dat například z Vašeho mobilního telefonu či fotoaparátu a HDMI či starší VGA port. Tyto porty využijete při promítání obrazu z počítače na externích monitorech, televizorech či projektorech navíc s modernějším HDMI ve vysokém rozlišení a se zvukem. Zvuk mimo to můžete přenášet i zvlášť pomocí 3,5 mm Audio jacku, který poslouží pro připojení sluchátek, externích reproduktorů a jiných zvukových výstupních zařízení.

Notebook disponuje také bezdrátovými technologiemi WiFi a Bluetooth. Bluetooth se Vám bude hodit k připojování k dalším zařízením využívající tuto technologii v domácnosti nebo například v automobilu. Může se jednat o chytré mobilní telefony, tablety, bezdrátové Bluetooth klávesnice a mnoho dalšího zařízení. WiFi pak využijete k bezdrátovému připojení k sítím a tím k internetu kdekoliv, kde bude tato síť dostupná. Mimo to notebook nabízí i Ethernet zdířku pro připojení LAN kabelu, tedy síťového kabelu a tak i pomocí kabelu jste schopni se připojit k sítím. Pro někoho bonusem, pro někoho v současné době již může být navíc vestavěná optická mechanika pro práci s multimédii na CD či DVD platformách. Konektivita zařízení tak není vůbec zlá a v tomto ohledu se jedná o zcela průměrný notebook.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.2

WiFi

Ano

USB 2.0

2

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrečné hodnocení notebooku vzhledem k poměrně nízké pořizovací ceně je adekvátní. Jedná se o docela průměrný plastový notebook po stránce konstrukční, ničím moc nevyčnívající od podobných zařízení s příznivou cenou kolem 11 000 Kč, srovnatelnou například s modely Acer Aspire ES15 a Acer Extensa 15. Za tu dostanete docela rozumné zpracování odpovídající ceně a displej, který taktéž nenabízí žádné další technologie navíc. Je příjemné, že je zde použit alespoň antireflexní povrch. Větší rozměry tohoto modelu však příliš nepomáhají mobilnosti zařízení. Na více časté přenášení tak příliš nedoporučujeme, ať už z důvodu větších rozměrů, ale také pro jeho ne úplně nejlepší plastové zpracování.

Samotný výkon notebooku je vzhledem k ceně produktu dobrý, ovšem při srovnání s ostatními modely výkonu až tak moc nenabízí. Zejména pak toho grafického. Ten je dosti podprůměrný a herní výkon tak příliš čekat nemůžete. Notebook se na základě použitého hardwaru hodí spíše pro nenáročnou kancelářskou činnost a práci s internetem. Na ostatní, na výkon náročné procesy a hry nemůžeme doporučit a v případě potřeby silnějšího stroje je tak nutné si připlatit řádově o tisíce více. Celkový výkon ani příliš nezachraňují starší DDR3 operační paměti s kapacitou 4 GB, avšak alespoň je zde použit pevný disk s kapacitou 1 TB, který tak nabízí spoustu volného prostoru pro Vaše data a výkon stroje tak nepřímo zvedá k lepším bodům. Konektivita je víceméně průměrná, použité jsou standardní porty a technologie, jako u dražších přístrojů a zde nemůžeme tak nic moc vytýkat. Výkonnostní stránka notebooku je tak například srovnatelná s modelem Lenovo Yoga 510.

V celkovém shrnutí si tak notebook nevede až tak špatně a rozhodně za cenu kolem 11 000 Kč se jedná o dobrou koupi. Pro náročnější uživatele chtějící větší výkon a zároveň značně lepší provedení však příliš není. Cenová hladina zhruba odpovídá technologické vyspělosti a provedení notebooku a tak za lepší hardware a provedení notebooku je potřeba si připlatit řádově o tisíce více. V cenové kategorii modelu ovšem nemáme moc, co vytýkat a pro případné nenáročné uživatele je rozhodně doporučitelný.

11 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: HP 250 W4M89EA | Hodnocení: 37,8 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze HP 250 W4M89EA

HP 250 W4M89EA

11 000 Kč Orientační cena