Menu

Recenze a test Lenovo V310-15IKB

42,0 % Celkové hodnocení
  • Mírně nadprůměrný výkon
  • Vysoká kapacita pevného disku
  • Horší zpracování
  • Méně kvalitní displej
18 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

42,0 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook od firmy Lenovo s označením V310-15IKB patří mezi ty průměrnější kousky. Je celý vyhotoven z plastu a jeho celkové zpracování působí dojmem spíše průměrným, srovnatelným například s modely Asus F556UQ a HP 250. Co se týče designu přístroje, tak se jedná o klasický notebook ve své cenové kategorii, který po vzhledové stránce ničím moc nezaujme, ale rozhodně se ani nemá za co stydět. Navíc, tento model disponuje více barevnými provedeními, takže máte kromě černého šasi na výběr ještě z červené, fialové či stříbrné barvy. A ačkoliv na něm nenajdete podsvícenou klávesnici, tak alespoň numerickým blokem se pochlubit může, což může být pro některé uživatele velkou výhodou. Další výhodou může být vestavěná webkamera či čtečka otisků prstů.

Jak zpracování, tak i displej notebooku zdá se být docela klasický, nedotykový, nepřeklopitelný. Nevyniká technologií IPS, tedy lepšími pozorovacími úhly, věrohodnějším podáním především černé barvy a ani nižší energetickou náročností. U displeje tedy především oceňujeme alespoň Full HD rozlišení, tedy rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů, které se však dá v současnosti označit již za docela standard, který oceníte například při sledování filmů či hraní her. Ani lesklý povrch displeje, jenž je použit u tohoto notebooku, příliš nenadchne. Při práci například na přímém slunci budete mít s tímto povrchem značně ztížené pracovní podmínky, jelikož uvidíte v displeji odraz vašeho okolí i při nejvyšším možném jasu displeje.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Tento 15,3“ palcový model se se svými rozměry řadí spíše mezi průměr. Jeho tloušťka téměř 23 mm je o necelý 1,5 mm větší, než je průměr všech zatím námi testovaných produktů. I přesto je však poměrně lehký. Jeho hmotnost činí necelá 2 kg a tak spadá již do kategorie lehkých, dobře přenosných zařízení, které se po rozměrové stránce hodí ke každodennímu nošení podobně jako již zmiňovaný model HP 250. Ale stále se jedná o 15,3“ palcový notebook, tedy poměrně velký a především plastový, takže je na každém, jestli ho i přes tyto parametry bude denně nosit do práce nebo do školy.

Udávanou výdrž má ale nižší, než je průměr námi dosud testovaných zařízení. I přesto se ale nejedná o zanedbatelnou výdrž, činí totiž 6 hodin. Pozor však na fakt, že udávaná a reálná výdrž se od sebe častokrát dost liší. Udávaná je totiž průměrně o 25% vyšší, než je reálná a také dost záleží na tom, jak s notebookem pracujete. Tedy je rozdíl, když na notebooku hrajete náročné hry nebo jen prohlížíte weby.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

6

0,00
Hmotnost (kg)

1,9

0,00
Tloušťka (mm)

22,9

0,00

Celkový výkon

Výkon stroje je mírně nadprůměrný. V notebooku najdete poslední, tedy 7. generaci procesoru Intel Core i3 se 2 jádry na frekvenci 2,4 GHz, který ovšem nedisponuje technologií Turbo Boost, která v případě potřeby takt procesoru ještě zvýší. Výkonový test procesoru pro tento notebook dopadl mírně nadprůměrně. Kromě hraní her by tedy zvládnul například i náročnější, nejčastěji renderovací či simulační programy.

Výkon grafické karty je ovšem horší. V modelu je použita pouze integrovaná Intel HD Graphics 620, která se řadí mezi průměr. Nějaké hry si na ní zahrajete, ale nějaký zázrak není možné očekávat. Hry vydané v roce 2017 pokud vůbec zvládne, tak spíše na malé detaily, při nichž nečekejte nějaké závratné počty FPS, tedy snímků za vteřinu. Totéž platí i u náročných grafických programů.

Naopak bonusem může být použití nejnovějšího typu operační paměti. U operační paměti, jinak řečeno RAMky je použita technologie DDR4 s frekvencí 2133 MHz, která je v dnešní době plně dostačující standard. Tato frekvence neboli odezva paměti, Vám zajistí naprosto postačující chod systému.

Posledním výkonnostním parametrem je úložná paměť. Ta je naprosto dostačující pro velké množství uložených dat. Činí rovný 1 TB, ovšem daň za takto vysokou paměť je absence technologie SSD, tedy úložné paměti bez mechanicky pohyblivých částic, která je velice rychlá a úsporná. Zde použitá HDD technologie jsou klasické mechanicky rotující plotny, díky nimž je navíc disk častokrát slyšitelnější.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 620

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 024

0,00

Konektivita

Kostra notebooku obsahuje klasické vestavěné porty, jimiž jsou například HDMI pro připojení k monitorům a televizím a mimo Full HD obraz dokáže přenášet i zvuk, nebo starší VGA port, který slouží výhradně jen pro přenos obrazu do starších monitorů s touto technologií. Nechybí 3,5 mm audio jack pro připojení externího výstupního zařízení zvuku, čímž mohou být například sluchátka nebo reproduktory. Tento port je však v dnešní době takový standard, že jej mají až na výjimky snad všechny tyto zařízení. Jsou přítomny i oba běžně používané USB porty (2.0 a 3.0), díky kterým můžete propojit notebook s téměř všemi možnými externími zařízeními.

Dalším takovým klasicky používaným standardem je WiFi, tedy bezdrátové připojení k internetu a kdyby náhodou ještě někde nebyl tento signál, tak notebook může nabídnout i starší, kabelovou verzi pro připojení k internetu a to Ethernet zdířku. Nechybí ani další bezdrátová technologie Bluetooth v moderní verzi 4.0, kterou oceníte především při připojování k dalším Bluetooth zařízením v domácnosti. U modelu je k dispozici mimo jiné i standardní čtečka paměťových karet pro rychlou dostupnost k datům na vašich paměťových kartách například z mobilního telefonu či fotoaparátu. Možnou výhodou může být i přítomnost klasické optické mechaniky pro snadné pouštění obsahů CD či DVD disků.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

0,00
USB 3.0

2

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je potřeba sdělit, že notebook i přes některé nedostatky, především co se týče zpracování, je rozhodně doporučitelný pro širokou řadu běžných uživatelů chtějící slušný výkon za rozumnou cenu. Jeho hlavní nevýhodu provedení vidíme v použití plastu, ze kterého je zkonstruován. Škoda chybějící podsvícené klávesnice a ne úplně malé rozměry pak znesnadňují každodenní přenos tohoto zařízení. Výhodou tak může být alespoň jeho poměrně malá hmotnost. Konstrukce ani displej nedisponuje žádným dotykovým panelem. Plusem může být čtečka otisku prstu, webkamera vestavěná do víka notebooku a především numerický blok pro pohodlné zadávání číslic.

Průměrný, ačkoliv ne slabý procesor a standardní grafická karta se dobře doplňují a spolu zvládnou i náročnější procesy. Na notebook dobrý, ale u stolního počítače by tento výkon už byl asi málo. Výkon je tak srovnatelný například s modely Acer Aspire ES15 a Acer Swift 3. Co ale lze především ocenit, tak je kapacita pevných, v tom případě pevného disku dosahujícího 1 TB úložného prostoru.

V součtu všech kladů a záporů tak vnímáme tento stroj jako průměrný, ovšem rozhodně ne špatný. Orientační cena činí kolem 18 500 Kč a jedná se tak o podobnou cenovou hladinu jako u modelů Lenovo Ideapad 700 a Asus F556UQ, což v konečném hodnocení zhruba odpovídá poměru cena/výkon. Možná bychom čekali o něco nižší cenu, ale u notebooků firmy Lenovo si mírně platíte i za značku. Je vhodný převážně na kancelářskou práci, ale nezalekne se i některých modernějších her. Celkově se tedy jedná o doporučitelný notebook pro celou řadu běžnějších uživatelů.

18 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Lenovo V310-15IKB | Hodnocení: 42,0 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo V310-15IKB

Lenovo V310-15IKB

18 500 Kč Orientační cena