Menu

Recenze a test Acer Swift 3 NX.GKBEC.009

44,5 % Celkové hodnocení
  • Kvalitní zpracování
  • Kvalitní displej
  • Nízká kapacita pevného disku
14 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

44,5 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Společnost Acer představila model Swift 3, který už na první pohled dokáže vzbudit sympatie svým zpracováním a vhledem. Jedná se o menší 14“ palcový notebook plně vyhotoven z hliníku, který se dá pořídit za docela rozumnou cenu kolem 14 500 Kč. Jeho zpracování krom použitého hliníku nabízí i podsvícenou klávesnici, která taktéž přidává body k designu přístroje, ale také je i praktickým řešením při práci s notebookem v nočních hodinách, kdy i přes tmu nemáte problém s klávesnicí pracovat. Vhodnou alternativou k jeho zpracování může být pak například model Lenovo Yoga 510 či Dell Inspirion 13 TN.

Displej je také kvalitnějšího zpracování. Nabízí Full HD rozlišení 1920 x 1080, které je v dnešní době plně dostačujícím standardem ocenitelným například při sledování filmů či hraní her nebo i při práci s grafickými programy. Vyzdvihnout pak především musíme IPS technologii displeje, která už tak samozřejmá není. IPS vyniká lepšími pozorovacími úhly, nižší energetickou náročností displeje či věrohodnějším podání především černé barvy. Povrch displeje je antireflexní, tudíž se displej tolik neleskne a práce na přímém denním světle je tak příjemnější. Nejedná se však o dotykový displej, což je nakonec možná i lépe. Displej také není odnímatelný ani překlopitelný.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

14,0

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Antireflexní

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

I v rámci mobility si tento notebook vede celkem dobře. Díky 14“ palcovému provedení a kvalitní hliníkové konstrukci v této části hodnocení jde dosti navrch a stává se vhodnou alternativou k častému přenášení ať už do školy či zaměstnání. Menší provedení ovšem kazí skutečnost, že nejde úplně o nejlehčí notebook, naopak hmotnost 2 kg je celkem průměrná a tloušťka je o 3 mm dokonce nad průměrem námi doposud testovanými zařízení. Podobně pak mobilně založený je například model Asus ZenBook.

Dalším důležitým parametrem v rámci mobility zařízení je jeho výdrž na baterii. Ta činí u tohoto modelu nadprůměrných 10 hodin při běžných kancelářských činnostech, čímž může být například práce s internetem nebo práce s dokumenty. Důležitou skutečností pak je, že výdrž udávaná výrobcem je zhruba o 25% vyšší, než je reálná výdrž na baterii. I tak však tento model je ve výdrži na baterii hodně nad průměrem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

10

0,00
Hmotnost (kg)

2

0,00
Tloušťka (mm)

24,6

0,00

Celkový výkon

Výkon notebooku zabezpečuje především zde použitý procesor. Ten pochází z řady Intel core nesoucí označení i3 – 6006U, což jsou velmi energeticky úsporné procesory. Od toho se pak zejména odvíjí nadprůměrná desetihodinová výdrž zařízení na baterii. Procesor pochází z 6., tedy předposlední generace Intel core procesorů a běží na frekvenci rovných 2 GHz, což je i maximální takt notebooku, protože tyto procesory technologii Intel Turbo boost, při které se navýší takt, nepodporují. Procesor má 2 fyzická jádra a v našem výkonnostním testu na základě benchmark hodnocení dopadl poměrně dobře. Jedná se o lepší průměr a tak získal 6 bodů z 10 maximálně možných. Notebook si tak poradí i s výpočetně náročnějšími úkoly.

Grafická karta použita v notebooku je na tom obdobně, jak již zmiňovaný procesor. Použita byla integrovaná grafická karta s označením Intel HD Graphics 520 bez vlastní grafické paměti. Ta v našem výkonnostním testu dopadla stejně jako procesor, tedy získala 6 bodů z 10. Tento výsledek tak na nějaké hry či náročnější práci s grafikou rozhodně dostačuje. Ale vyloženě na hraní her tuto grafickou kartu příliš nedoporučujeme.

Operační paměť 4 GB je již v dnešní době spíše nedostačující a v budoucnu tak možná bude potřeba rozšířit. Za ideální hodnotu v současnosti považujeme 8 GB. Komponent tak alespoň zachraňuje fakt, že jde o nejmodernější typ paměti DDR4 fungující na frekvenci 2133 MHz, což je ideální odezva pro práci se systémem a náročnějšími aplikacemi.

Nicméně kapacita pevných disků činící pouze 128 GB je velmi nešikovná hodně pod průměrem, což je bohužel škoda. Zachraňuje ji alespoň fakt, že se jedná o SSD typ paměti, tedy paměť bez mechanických součástek, energeticky úspornou a převážně rychlou. Ale zkrátka dat do notebooku tolik neuložíte a tak je na zvážení, jak moc je tato skutečnost pro Vás důležitá. Faktem je, že SSD paměť je velmi drahá technologie a notebooky s velkou kapacitou SSD se často pohybují v mnohem vyšší cenové hladině.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

0,00

Konektivita

Za konektivitu tento model získal vzhledem k ostatním zařízením docela průměrných, ač velice slušných 8 bodů. Může se pyšnit hned všemi používanými typu USB portů. Kromě klasického USB 2.0 tedy i verzí 3.0, která podporuje mnohem rychlejší datové přenosy. To oceníte především při práci s daty na externích úložných zařízeních, čímž mohou být například externí disky či USB Flash disky. Posledním zde použitým USB portem je i USB typu C, které se pyšní vyšší rychlostí, možností nabíjet zařízení pokud to podporuje a lepší uživatelskou přívětivosti – do portu lze vložit konektor na obě strany, na rozdíl od klasického USB. Krom USB portů je samozřejmě k dispozici i HDMI port pro přenos digitálního HD obrazu a zvuku do externích monitorů a televizí. Starší VGA rozhraní pro připojení ke starším monitorům u tohoto modelu již nenajdete. Dále nechybí Audio jack pro připojení sluchátek a dalších externích výstupních zvukových zařízení.

Jistotou bezdrátového připojení je technologie WiFi pro propojení se sítí v domácnosti, práci či ve veřejném prostoru a následnému připojení k internetu. Dalším neodmyslitelným hardwarem je technologie Bluetooth v moderní verzi 4.0, která Vám zabezpečí bezdrátové propojení notebooku a ostatních zařízení mající tuto technologii například v domácnosti. Může se jednat o bezdrátové myši, klávesnice, zvukové zařízení a jiné. Kabelové připojení LAN díky absenci Ethernet zdířky toto zařízení nepodporuje. Taktéž zařízení nenabízí ani starší optické mechaniky, což vzhledem k menším rozměrům přístroje a dostatečné konektivitě snad ani není potřeba. Samozřejmostí je ale čtečka paměťových karet pro běžně používané formáty karet, kterou oceníte při rychlé záloze dat například z Vašeho mobilního telefonu nebo fotografií z fotoaparátu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

1

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Notebook Acer Swift 3 láká především svým vysokým hodnocením v oblasti mobility a zpracování, které budí dojem opravdu kvalitně provedeného notebooku. Lze ocenit zejména použití hliníku jako konstrukčního materiálu a podsvícenou klávesnici. Také bychom neměli zapomenout zdůraznit antireflexní IPS displej, vysokou výdrž na baterii a celkově menší rozměry zařízení, čímž se tento notebook stává opravdu vhodnou volbou na cestách nebo při každodenním nošení do školy či práce.

Výkon notebooku už tak slavný není. Je naopak spíše podprůměrný, což lze ovšem vzhledem k dobrému provedení a nižší ceně zařízení celkem předpokládat. Výkon obstarává především silnější, ale zároveň úsporný procesor a rychlé SSD, jenž je ale kapacitně dosti malé a tak ne úplně vyhovující. Průměrný grafický výkon zajišťuje poměrně standardně používaná integrovaná grafická karta, která by Vám na náročnější grafické operace měla vystačit. Ovšem přímo ke hraní her nedoporučujeme. Podobný výkon má i model Asus ZenBook, který je i stejně drahý, mobilně přívětivý a o něco lépe zpracovaný.

Konektivita přístroje je spíše průměrná, ničím nevybočující od většiny notebooků. Zařízení podporuje většinu v dnešní době používaných portů a bezdrátových technologií. Navíc notebook podporuje i USB typu C, které se až tak zatím ještě u zařízení neobjevuje a tuto skutečnost tak rozhodně oceňujeme. Celkově tak notebook v poměru cena/výkon nabízí rozhodně slušný základ a je určitě doporučitelný pro celou řadu uživatelů. Ale pokud preferujete spíše výkon před kvalitou zpracování, tento notebook pro Vás až tak nebude. Za podobně zpracované a zároveň výkonné notebooky dáte minimálně o tisíce více. Tento model je tak slušná alternativa mezi cenou, zpracováním a samotným výkonem zařízení.

14 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Acer Swift 3 NX.GKBEC.009 | Hodnocení: 44,5 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Acer Swift 3 NX.GKBEC.009

Acer Swift 3 NX.GKBEC.009

14 500 Kč Orientační cena