Menu

Recenze a test Asus ZenBook UX310UA-FC058T

47,1 % Celkové hodnocení
  • Kvalitní zpracování
  • Mobilní rozměry
  • Nízká kapacita pevného disku
14 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

47,1 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento menší notebook od společnosti Asus uchvátí už samotnou celkem příznivou cenou okolo 14 500 Kč. Za tuto cenu však dostanete produkt nebývale vysokého hodnocení. Především pak kapitola zabývající se zpracováním notebooku stojí jistě za zhodnocení. Co lze především vyzdvihnout je použití pouze hliníku v celé konstrukci zařízení. Notebook působí opravdu masivním a zároveň kvalitním dojmem. Použití hliníku se promítlo i v designu přístroje, jenž je opravdu povedený a není mu snad co vytknout. Celkový dojem z přístroje navíc podtrhává i jeho minimální tloušťka a krásně podsvícená klávesnice. V konstrukci notebooku lze najít mimo klasické USB porty i čtečku paměťových karet, ale o tom až níže v kapitole zabývající se konektivitou. Alternativou pak k takovému provedení může být například model Dell Vostro 5568.

Displej celkově zapadá do provedení tohoto notebooku, také působí více než dobrým a kvalitním dojmem a sám o sobě je vhodný i přes menší rozměry například pro sledování filmů. Jeho rozlišení činí 1920 x 1080 pixelů, tedy Full HD, na tak malý notebook – úhlopříčku rozhodně ocenitelné. Plusy za displej sklízí i matný povrch, díky němuž budete moct dál notebook pohodlně využívat na přímém slunci bez nežádoucích odlesků. Co ještě pochválit, tak je použití technologie IPS, tedy displej notebooku disponuje lepšími pozorovacími úhly, nižší energetickou náročností a povedenějším podáním především černé barvy. Překlopitelnost ani dotykovou technologii u tohoto displeje v tomto notebooku nehledejte.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Rozměry tohoto notebooku taktéž můžeme jen pochválit, tedy z pohledu dobré mobility. Hmotnostně spadá do kategorie lehkých zařízení na našem testovacím seznamu a jeho tloušťka necelé 2 cm je také úctyhodná, tímto spadá do typu takzvaných ultrabooků. Díky 13,3“ palcovému displeji je tak akorát příjemně velký na každodenní přenášení a nošení ať už do školy či práce. Tyto parametry z něj dělají rozhodně skvělé mobilní zařízení. Podobné parametry má už jen například Acer Swift 3 či Dell Vostro 5568.

Určitě je třeba zmínit výdrž zařízení na baterii, která se u tohoto notebooku udává kolem 7 hodin při běžné činnosti, kterou se myslí například dívání se na filmy nebo prohlížení internetu. Je však potřeba mít na paměti, že reálná výdrž se od té udávání častokrát poměrně liší, většinou totiž činí ta reálná zhruba 75% té udávané. Ovšem 7 hodiny je i tak nadprůměrně dobrá hodnota. Vyšší mají už častokrát jen vlajkové lodě nejrůznějších značek v oblasti notebooků.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

7

0,00
Hmotnost (kg)

1,4

0,00
Tloušťka (mm)

19

0,00

Celkový výkon

Dalším důležitým tématem, kterému je potřeba se věnovat, je samotný výkon tohoto notebooku a ačkoliv je o opravdu drobné zařízení po rozměrové stránce, tak výkonu to rozhodně body neubírá. Nitrem notebooku je procesor intel Core i3 s označením 6100U předposlední, tedy 6. generace. Ten pracuje na frekvenci 2,3 GHz, a i když nemá k dispozici technologií Turbo boost, jenž zvedne takt na ještě vyšší frekvenci, tak i přesto se jedná o dost slušně výkonný procesor. I v našem výkonnostním testu dopadl nadprůměrem v rámci námi doposud testovaných modelů.

Grafická karta použita v notebooku až takového výkonu, jako procesor nedosahuje a je spíše průměrná. Ovšem je potřeba zohlednit, že se jedná o integrovanou grafickou kartu Intel HD Graphics, nikoliv externí, u které se výkon především na hry a další náročné programy přece jen očekává více. Tímto nechceme tvrdit, že si hry s touto grafickou kartou nezahrajete. Zkrátka sice zahrajete, ale nejnovějším herním titulům už tolik stačit nebude.

Operační paměť s kapacitou 4 GB je dostačující standard, který ale za nějakou dobu bude málo. Nechceme tvrdit, že se jedná o malou kapacitu, je jistě na běžné fungování pro běžné uživatele dostačující a i většinu her si s touto kapacitou můžete zahrát, ale úplně nejvíce to už také není. Použit je nejmodernější typ pamětí DDR4 s frekvencí 2133 MHz, která zajišťuje výbornou odezvu a svižný chod systému.

Je rozhodně velkým kladem, že byl použit jako typ pevného disku SSD, tedy disk bez mechanicky pohyblivých částic, tichý a rychlý, ovšem bohužel jen s kapacitou pouze 128 GB, která dle nás již není tak velká a málokomu by nejspíš stačila. Každopádně v tomto modelu notebooku si nedokážeme představit použití HDD, tedy klasického rotujícího disku, který je velký, častokrát slyšet a není tak rychlý, ale myslíme si, že kapacita SSD úložiště šla minimálně zdvojnásobit, tedy alespoň kapacita 256 GB by dost pomohla našemu hodnocení a celkově i běžným uživatelům.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

0,00

Konektivita

Jak již bylo zmíněno, konstrukce notebooku obsahuje několik zdířek pro různé porty. Nejprve se však budeme věnovat snad nejčastěji používaným portům a to USB, který tento notebook má rovnou 4. Dva USB porty klasické verze 2.0, pak jeden rychlejší verze 3.0 s přenosovou rychlostí až 5 GB/s a posledním typem je USB C, jenž dokáže vysokorychlostně přenášet data, obraz i zvuk a jde přes něj i nabíjet. A navíc jej nelze zastrčit špatně. Jak již bylo zmíněno, nechybí ani čtečka paměťových karet pro pohodlnou zálohu dat například z Vašeho telefonu. Samozřejmostí je pak HDMI pro přenos Full HD obrazu a zvuk do externích monitorů a televizí. VGA však chybí, možná z toho důvodu, že port je poměrně velký na tak malý notebook a již docela zastaralý. Co ovšem nechybí, tak je dnes již standardní 3,5 mm audio jack pro přenos zvuku do externích reproduktorů a sluchátek.

Samozřejmostí je pak WiFi pro bezdrátové připojení k internetu, už ale chybí Ethernet zdířka pro klasické drátové připojení k internetu, což se dá také poměrně lehce ospravedlnit menšími rozměry notebooku a nejmodernějším vzhledem, do kterého by tato již poměrně zastaralá zdířka moc neseděla. Dále je k dispozici i technologie Bluetooth ve verzi 4.1 pro bezdrátové připojení k dalším přístrojům v domácnosti mající taktéž tuto technologii.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.1

WiFi

Ano

USB 2.0

2

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

1

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Na závěr tedy lze konstatovat, že za cenu přibližně 14 500 Kč se jedná jak po konstrukční, tak i výkonnostní stránce o rozhodně nadprůměrný stroj. Za podobnou cenu z našich testů už jen dostanete modely Lenovo Yoga 510 a Acer Swift 3. Především dokáže zaujmout moc povedený vzhled a malé rozměry, které se jistě hodí na každodenní cestování. Ocenit jde především minimální tloušťka a malá hmotnost, ale i samozřejmě celohliníková konstrukce a podsvícená klávesnice. Taktéž nejednoho zaujme i Full HD rozlišení a opravdu kvalitní, matný IPS displej.

Zaujme i ne zrovna malá udávaná výdrž na baterii a to 7 hodin při běžné zátěži. Ovšem se silnější zátěží by si měl stroj také poradit. Na tak malý a drobný notebook je výpočetní výkon stroje, který zajišťuje procesor rozhodně nadprůměrný. To již ale nelze tvrdit o grafickém výkonu, který obstarává průměrná integrovaná grafická karta, ale není se čemu divit vzhledem k ceně, za kterou se tento notebook nabízí. Standardní operační paměť s kapacitou 4 GB a frekvencí 2133 MHz nenadchne a ani neurazí. Jinak je tomu u kapacity pevných disků, která se dá označit za nedostatečnou. Výhodou však je, že celý podíl kapacity zajišťuje již zmiňovaný SSD disk.

Avšak za rozhodně nadprůměrnou se dá označit konektivita přístroje, jenž taktéž mírně vyniká nad ostatní námi dosud testovanými modely. Z důležitějších vstupů a výstupů je vynechána v podstatě jen optická mechanika, která už se stejně v dnešní době až tak do notebooků nedává a už vůbec ne do ultrabooků, jako je tento. Poslouží však hojný počet USB portů všech typů a HDMI s 3,5 audio jackem. Standardní bezdrátové technologie jsou pak samozřejmostí.

Na úplný závěr je potřeba dodat, že notebook rozhodně stojí za doporučení. Není úplně nejlepší na náročné procesy jako je hraní her a složité výpočty, za to se Vám však odmění především svými menšími rozměry, které zaručují skladnost a dobrou mobilitu přístroje a také provedením, díky kterému bezpečně vyniká nad svými konkurenty ve své cenové kategorii. Notebook bychom se tedy určitě nebáli doporučit.

14 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Asus ZenBook UX310UA-FC058T | Hodnocení: 47,1 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Asus ZenBook UX310UA-FC058T

Asus ZenBook UX310UA-FC058T

14 500 Kč Orientační cena