Menu

Recenze a test Dell Vostro 5568-8214

50,6 % Celkové hodnocení
  • Kvalita provedení
  • Mobilita
  • Nízká kapacita pevného disku
  • Nižší výkon grafické karty
20 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

50,6 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook Dell Vostro s úhlopříčkou 15,6“ palců je poměrně slušným příkladem poměru cena/výkon. Při ceně kolem 20 500 Kč se jedná o kvalitní notebook, jenž je celý vyroben z hliníku a jeho celkové zpracování budí spíše pozitivní dojmy. Nechybí podsvícená klávesnice, jejíž praktičnost dokážete ocenit zejména v nočních hodinách a ani numerický blok, který zabezpečí pohodlné zadávání číslic a výpočetních znamének. Kombinace těchto prvků pak zajistí příjemný a elegantní vzhled notebooku, který doplňuje vkusné stříbrné provedení. Podobně zpracovaný je pak i například model Dell Inspirion 13 TN, který je však ve většině zbylých parametrů mírně horší, ovšem také stojí méně peněz.

Displej zařízení je poměrně standardní, bohužel nevyniká IPS technologií, tedy nižší energetickou náročností, lepšími pozorovacími úhly a lepším podáním barev. Jeho rozlišení činí 1920 x 1080, tedy Full HD, které je však již v dnešní době plně dostačujícím standardem zajišťující plnohodnotnou práci s grafickými programy, ocenitelné je ale i při hraní her či koukání na filmy. Pochválit můžeme matný povrch displeje, který zpříjemní práci zejména na přímém denním světle. Povrch se tak neleskne a je více čitelný, než klasický. Dotyková technologie u tohoto modelu však podporována není, takže displej nelze ani odejmout, což je v konečném zhodnocení u tohoto notebooku snad i dobře.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

V hodnocení mobility si tento produkt vede více než dobře. V této části hodnocení se jedná o notebook poměrně nadprůměrný, tedy dosti mobilní a vhodný k častému přenášení. Především totiž ještě spadá do kategorie těch lehkých díky hmotnosti činící necelé 2 kilogramy. Tloušťka zařízení je také zhruba o 2,5 mm menší, než je průměr všech námi dosud testovaných modelů. A samotná hliníková konstrukce také nebude bránit častějšímu přenášení tohoto zařízení. Srovnatelné modely v oblasti mobility jsou například ještě Asus ZenBook a Acer Swift 3, které jsou i mnohem levnější, v ostatních parametrech si však nevedou až tak dobře.

I výdrž na baterii v ničem nebrání vysoké mobilitě notebooku. Udávaná výdrž totiž činí 8 hodin na baterii při běžně náročných kancelářských procesech jako je například práce s dokumenty či internetem. Osmihodinová výdrž je tedy mírně nadprůměrná vzhledem k modelům námi doposud testovaných. Každopádně je potřeba zmínit, že výdrž udávaná výrobcem je častokrát o zhruba čtvrtinu vyšší, než je skutečná, a navíc i samotné baterie se časem kazí a jejich výdrž dosti klesá.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

8

0,00
Hmotnost (kg)

1,98

0,00
Tloušťka (mm)

19,2

0,00

Celkový výkon

Výkonnostní stránka notebooku je mírně nadprůměrná především díky výkonu samotného procesoru. Jádrem stroje je silný procesor Intel Core i5 s označením 7200U, který pochází z poslední, tedy 7. generace procesorů Intel. Procesor má 2 fyzická jádra běžící na frekvenci 2,5 GHz, který pokud je potřeba, tak je schopen se přetaktovat až na 2,9 GHz. Procesor tak v našem výkonnostním testu na základě benchmark hodnocení dopadl velice dobře, ztratil pouze 2 body z 10 maximálně možných, tento procesor vám tedy zajistí bezproblémový chod i výpočetně náročnějších procesů.

Grafická karta je však spíše průměrná vzhledem k ostatním grafickým kartám použitých v noteboocích. Jedná se o integrovanou grafickou kartu s označením Intel HD Graphics 620 bez vlastní grafické paměti. V našem testu na základě bechmark hodnocení získala 6 bodů z 10 možných, což není zlé. Nějaké hry si tak na ní lze zahrát, ale vyloženě herní není. Nejnovější herní tituly si s ní příliš nezahrajete, a pokud ano, tak v nejnižší možné grafické kvalitě.

Operační paměť přístroje činí 8 GB, což je v dnešní době už poměrně standard a dostačuje pro plynulý chod i více aplikací současně. Typem operační paměti je nejmodernější technologie DDR4, která je dnes již taky kvalitní standard, který při frekvenci 2133 MHz zajistí dostatečnou odezvu systému. Použitým operačním pamětem tak nelze nic vytknout.

Pevnému disku ovšem už můžeme něco vytknout. Jedná se především o kapacitu, která je dle nás v dnešní době již nedostatečná. Činí pouze 256 GB. Tuto menší kapacitu alespoň zachraňuje fakt, že zde použitá paměť je SSD typu, tedy bez mechanicky pohyblivých částic, která je tím pádem tichá, energeticky úsporná a především velmi rychlá oproti klasickému HDD. Každopádně na úkor již zmíněné nízké kapacity, jelikož do zařízení neuložíte tolik dat a možná po nějaké době budete uvažovat nad rozšířením této paměti.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 620

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

256

0,00

Konektivita

Zařízení je relativně konektivní, notebook obsahuje poměrně dost nejrůznějších zdířek a portů. Primárně tedy 4 USB porty, jimiž notebook disponuje. Jedno USB je starší verze 2.0 a zbylé 3 už jsou v moderní nejpoužívanější verzi 3.0. Tyto porty oceníte při propojení s většinou nejrůznějších běžně používaných zařízení, čímž mohou být například externí klávesnice, myši či jiné vybavení. Dalšími porty tentokrát přenášející obraz jsou HDMI pro přenos vysoce kvalitního obrazu a zvuku do externích monitorů či televizí a starší VGA rozhraní pro přenos obrazu do starších monitorů a televizí. Notebook samozřejmě nabízí i 3,5 mm Audio jack pro výstup zvuku do sluchátek či externích reproduktorů.

Mezi bezdrátové technologie použité u tohoto zařízení se řadí samozřejmě WiFi pro vysokorychlostní připojení k síti potažmo k internetu a Bluetooth verze 4.2, která je ta nejmodernější. Tuto bezdrátovou technologii zejména oceníte při připojování k dalším přístrojům s touto technologií například v domácnosti a k následné interakci s nimi. Mimo bezdrátovou WiFi je k dispozici pro připojení k internetu i Ethernet zdířka pro kabelové připojení k síti. Samozřejmostí je pak čtečka paměťových karet běžně používaných typů pro rychlou zálohu dat například z vašeho mobilního telefonu či fotoaparátu. Optickou mechanikou toto zařízení nedisponuje.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.2

WiFi

Ano

USB 2.0

1

0,00
USB 3.0

3

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Co se celkového hodnocení týče, jistě se jedná o nadprůměrný notebook. Jeho provedení je kvalitní a působí pěkným vzhledem. Chválíme především použití hliníku v konstrukci notebooku a příjemný elegantní vzhled, který ještě vylepšuje použití podsvícené klávesnice. Na první pohled tak notebook působí rozhodně dobrým dojmem. Za to displej je poměrně standardní, který nemůžeme ani pochválit, ani nějak očerňovat. Naopak oceňujeme nadprůměrnou vhodnost mobilnosti zařízení. Jedná se o tenký notebook s menší hmotností a více, než dobrou udávanou výdrží na baterii. V kombinaci s hliníkovou konstrukcí je tak ideální k častému nošení a přenášení.

Ani výkon zařízení není rozhodně k zahození, použité komponenty jsou spíše nadprůměrné, srovnatelné například s modely Lenovo Ideapad 510 a Lenovo ThinkPad 13. Převažuje především zvolený silný procesor a dostačující kapacita nejnovější operační paměti. Bohužel však u paměti pevných disků, tedy v tomto případě pevného disku SSD je kapacita podprůměrná a za vysokým ohodnocením pevného disku spíše stojí fakt, že jde o rychlé a úsporné SSD. Integrovaná grafická karta je pak spíše průměrná, na některé náročnější grafické procesy však nedostačující a proto tento model úplně za herní stroj považovat nemůžeme.

Jiná situace je u konektivity zařízení, která splňuje prakticky vše, co od ní běžný uživatel může očekávat. Nechybí žádný z obvykle používaných portů a notebook by vás, co se týče konektivity, neměl zradit v žádné situaci. Na závěr tedy nutno dodat, že se jedná minimálně o povedený kousek. Především jeho provedení musíme ocenit. V konečném součtu kladů a záporů bychom se tedy tento notebook nebáli doporučit. Za cenu přibližně 20 000 Kč dostanete opravdu kvalitní kus notebooku od firmy Dell, který by vám měl dlouhou dobu vydržet. Za podobnou cenu pak doporučujeme k nahlédnutí ještě modely HP ProBook 470 G4 a Lenovo Ideapad 700.

20 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Dell Vostro 5568-8214 | Hodnocení: 50,6 %

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell Vostro 5568-8214

Dell Vostro 5568-8214

20 500 Kč Orientační cena