Menu

Recenze a test HP ProBook 470 G4

50,7 % Celkové hodnocení
  • Vysoký výkon
  • Použití HDD i SSD
  • Velké rozměry
21 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

50,7 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook s označením ProBook 470 G4 od společnosti Hewlett Packard nabízí poměrně slušný výkon za ještě rozumnou cenu. Samotné zpracování, které je srovnatelné například s notebooky Lenovo Ideapad 110 a Acer Aspire ES15, však není úplně ideální, bohužel je použit klasický plast jako konstrukční materiál a provedení notebooku se tak stává spíše průměrné. Navíc chybí podsvícená klávesnice. Částečně tak dojem z provedení zařízení alespoň zachraňuje numerický blok pro pohodlné zadávání číslic, který je součástí klávesnice. I přesto design notebooku na oko působí poměrně elegantně a uhlazeně, za což nejspíše může především vkusné stříbrné provedení.

Velký 17,3“ palcový displej bez dotykové technologie je poměrně kvalitního provedení. Oceňujeme hlavně IPS technologii, tedy displej s věrohodnějším podáním především černé barvy a nižší energetickou náročností a lepšími pozorovacími úhly. Rozlišení činí v dnešní době již standardní 1920 x 1080, tudíž Full HD hodící se například při sledování filmů nebo při práci s grafickými programy. Bonusem je pak ještě matný povrch displeje, který oceníte převážně v dosti přesvětlených podmínkách, typicky při práci na přímém slunci, kdy se displej tolik neleskne oproti jiným typům povrchů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

17,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Už díky velkému displeji, který není už až tak běžný, notebook příliš nevybízí ke každodennímu nošení například do práce či školy. Notebook má nicméně i celkově velké rozměry a s hmotností přes 2,5 kg se poměrně pronese. Navíc je zhruba o 3 mm tlustší, než je průměr námi dosud testovaných produktů, avšak pořád spadá do kategorie středně tlustých zařízení. Vzhledem tedy k větším parametrům v oblasti mobility tedy zařízení spíše nedoporučujeme na časté přenášení. Jedná se o podobný problém, jako například u modelů Dell Inspirion 15 a Lenovo Ideapad 700.

Udávaná výdrž notebook je poměrně slušná. Měl by Vám vydržet 7 hodin při běžné pracovní zátěži, kterou se rozumí například nenáročná kancelářská práce či prohlížení internetu. Nicméně upozorňujeme na fakt, že reálná výdrž se od výdrže udávané výrobcem poměrně liší a to zhruba o čtvrtinu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

7

0,00
Hmotnost (kg)

2,63

0,00
Tloušťka (mm)

24,4

0,00

Celkový výkon

Co se týče výkonu stroje, tak ten je rozhodně nadprůměrný. Mozkem notebooku je výkonný procesor Intel Core i5 poslední, tedy 7. generace, s označením 7200U. Ten pracuje na frekvenci 2,5 GHz a v případě potřeby je k dispozici i technologie Turbo boost, která takt jader procesoru zvedne až na 3,1 GHz, což postačí na většinu výpočetně náročných procesů dnešní doby. Procesor obsahuje 2, jak již bylo zmíněno, velmi výkonná jádra a v našem výkonnostním testu vytvořeného na základě benchmarků procesoru, ho dělil pouze jediný bod od plného počtu bodů.

Silnému CPU je navíc sekundantem podobně výkonná externí grafická karta s označením NVIDIA GeForce 930MX, která si dokáže poradit s řadou herních titulů a dokáže pracovat i s náročnými grafickými programy. Má vlastní paměť činící 2048 MB a v našem výkonnostním testu obstála taktéž dobře. Na základě benchmarků vzhledem k FPS hodnotě, tedy počtu snímků za sekundu při různých hrách získala 7 bodů z 10 maximálně možných.

Dalším důležitým parametrem výkonu je operační paměť notebooku. Zde je použit nejmodernější typ operační paměti DDR4 s frekvencí 2133 MHz. Tato odezva naprosto zajišťuje svižný chod operačního systému. Kapacita operační paměti je pak 8 GB, která je v dnešní době poměrně již standardní, avšak velice dostačující. Operační paměti tak opravdu nelze, co vytknout.

Vytknout nemůžeme nic ani úložnému prostoru notebooku. Kapacita 1128 GB je na mobilní zařízení vskutku mimořádná a plně dostačují i pro většinu uživatelů, kteří tak nebudou mít nutkání paměť nějak nadále rozšiřovat. Použity byly 2 typy disků. Primární 1 TB HDD s mechanicky rotujícími plotnami, který se hodí pro uložení velkého množství dat bez větších komplikací. A sekundární SSD s kapacitou 128 GB, který je velice rychlý, úsporný a bez mechanicky pohyblivých částic, takže není možné jej nějak slyšet pracovat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Nvidia GeForce 930MX

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

2

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD a SSD

Kapacita pevných disků (GB)

1 128

0,00

Konektivita

Konstrukce notebooku obsahuje standardně používané porty, čímž jsou například všechny typy v současnosti užívaných USB portů a to 2.0, 3.0 a pochlubit se může i nejmodernějším USB C portem, který vyniká vysokorychlostním přenášením dat, je možné přes něj nabíjet a nelze jej zastrčit špatnou stranou. USB porty především oceníte při propojení počítače s téměř všemi externími zařízeními, na které narazíte. Dále je k dispozici čtečka paměťových karet pro rychlou zálohu například dat z mobilního telefonu či fotografií z fotoaparátu a nechybí ani optická mechanika, díky které si jednoduše přehrajete obsah CD, DVD či BluRay disků.

V notebooku jsou zabudované samozřejmě i běžně používané bezdrátové technologie, čímž je myšlena v první řadě WiFi pro bezdrátové připojení k internetu a také Bluetooth technologie v moderní verzi 4.0 pro pohodlné bezdrátové propojování dalších přístrojů v domácnosti s počítačem. Notebook mimo WiFi také nabízí drátové připojení k internetu pomocí Ethernet zdířky, a je přítomné také, v dnešní době již standardní, HDMI rozhraní pro připojení externích televizí a monitorů a kromě Full HD obrazu přenáší i vysoce kvalitní zvuk. Pro připojení ke starším monitorům je notebook vybaven i VGA konektorem, jenž už se dnes tak často neobjevuje, jelikož je už poměrně zastaralý. Dalším standardem pak je 3,5 mm audio jack, díky kterému si lze poslechnout zvuk i na jiných reproduktorech, než jsou vestavěné v notebooku, či v externích sluchátkách.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

2

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

1

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém hodnocení si tento velký 17,3“ palcový notebook za pořizovací částku kolem 21 500 Kč rozhodně vede dobře. Za podobnou cenu jste schopni pořídit ještě například model Dell Vostro 5568 nebo Dell Inspirion 15. Jeho velkým plusem je vysoký výkon, avšak na úkor méně kvalitního plastového zpracování a s tím spojeným ne úplně nejlepším výsledkům v oblasti mobility, zkrátka je na běžné nošení poměrně velký a neskladný. Ani vyšší hmotnost tomuto faktu příliš nepomáhá, ale co alespoň lze mírně vyzdvihnout, to je docela optimální udávaná výdrž na baterii činící zhruba 7 hodin. Na plastové konstrukci můžeme, když nic jiného, tak alespoň vyzdvihnout displej s technologií IPS a podsvícenou klávesnici, která dodává plusové body i stříbrnému designu zařízení.

Výkon chválíme, na tom se nešetřilo a notebook tak nabízí velký výpočetní výkon srovnatelný například s modely Asus F556UQ či Lenovo Idepapad 700, který oceníte zejména při náročných procesech. Každá z použitých komponent má nějaké své přednosti a ani jedna nebrzdí druhou. Procesor intel Core i5 je sám o sobě dost silný a k němu se přidává i externí grafická karta Nvidia GeForce 930MX, s jejíž pomocí rozjedete docela bez problémů většinu moderních her. 8 GB operační paměti typu DDR4 je také naprosto dostačujícím parametrem. Ovšem největší pochvalu od nás dostaly pevné disky. SSD v kombinaci s HDD při společné kapacitě 1128 GB není rozhodně málo, naopak je to zatím nejvíc z notebooků, které jsme doposud testovali. Do zařízení tak není problém uložit nepřeberné množství dat. Konektivita přístroje je také více, než dostačující pro běžného uživatele.

Na závěr tedy musíme konstatovat, že pod nenápadným elegantním designem přístroje se skrývá výkonný hardware, který ocení i hráči počítačových her, kteří tak tento notebook mohou mít jako alternativu k běžnému stolnímu počítači. Ovšem, na přenášení až tak není, elegantní design bohužel není přímo úměrný kvalitnímu materiálu a velké rozměry notebooku této oblasti testu věnující se mobilitě také příliš nepomáhají, a tak zde lehce ztrácí body, jak jsme již upozornili. Nicméně za cenu přibližně 21 500 Kč se jedná o parádní poměr ceny a výkonu a nebáli bychom se tento model doporučit především uživatelům preferujícím výkon před častým přenášením.

21 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: HP ProBook 470 G4 | Hodnocení: 50,7 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze HP ProBook 470 G4

HP ProBook 470 G4

21 500 Kč Orientační cena