Recenze a test Dell Inspiron 15 N-7566-N2-711K | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Dell Inspiron 15 N-7566-N2-711K

49,6 % Celkové hodnocení
  • Mimořádně vysoký výkon
  • Vysoká kapacita pevných disků
  • Použití HDD i SSD
  • Podsvícená klávesnice i numerický blok
  • Větší rozměry
  • Nízká výdrž na baterii
23 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

49,6 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Jedná se o klasický herní notebook od společnosti Dell s úhlopříčkou 15,6“ na pomezí běžné a dražší cenové kategorie. Za cenu přibližně 23 000 Kč dostanete mírně nadprůměrný notebook s operačním systémem Windows, průměrnou kvalitou zpracování srovnatelnou například s modelem Lenovo ThinkPad 13, ovšem za to jistě s nadprůměrným výkonem. Konstrukčním materiálem zařízení je tvrzenější plast. Samotné zařízení pak i přes plastový zevnějšek působí docela elegantním dojmem. Převážně se dá ocenit podsvícená klávesnice a numericky blok pro pohodlné zadávání číslic bez nutnosti používání funkčních tlačítek klávesnice. Standardem je vestavěná webkamera nad displejem ve víku notebooku.

Příliš nenadchne ani ničím nevynikající displej zařízení. Ten má alespoň Full HD rozlišení, tedy rozlišení 1920 x 1080 pixelů hodící se jak na koukání filmů, tak i k hraní her, ovšem to je již dnes plně dostačující standard. Nicméně, displej postrádá IPS technologii, tedy lepší pozorovací úhly, živější barvy – především podání černé barvy a nižší energetickou náročnost displeje. Naopak se ale může pochlubit matným povrchem, díky kterému se vám například na přímém denním slunci bude s notebookem pracovat o poznání lépe. Displej není dotykový ani překlopitelný, což vzhledem k povaze přístroje je snad i dobře.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Vzhledem k plastové konstrukci a větším rozměrům, především tedy tloušťce zařízení, která je o téměř 4 mm větší, než je náš průměr doposud testovaných zařízení, není tedy příliš mobilního typu. Spadá tedy do kategorie těch tlustších a i jeho hmotnost je o více, než 0,5 kilogramu nad průměrem. Stále však patří do běžné hmotnostní kategorie. Vzhledem tedy k nepříliš mobilním rozměrům jej lze tedy zařadit do spíše stolních notebooků, kterým nesvědčí časté přenášení. Podobně je na tom i například model HP ProBook 470 G4 nebo Lenovo Ideapad 110.

Udávaná výdrž také úplně nepodporuje mobilitu zařízení. Činí pouze 4,5 hodiny, přičemž by se dala čekat i větší kapacita baterie vzhledem k větším rozměrům notebooku. Nepotěší ani fakt, že reálná výdrž se navíc od té udávané docela liší. Průměrně je reálná o čtvrtinu nižší oproti udávané. Tato výdrž je pak hluboce pod naším průměrem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

4,5

0,00
Hmotnost (kg)

2,65

0,00
Tloušťka (mm)

25,4

0,00

Celkový výkon

Ovšem, kde vám hodnocení stroje nahradí ne úplně skvělé zpracování a mobilitu, tak je jeho výkon. Ten je rozhodně nadprůměrný. Za cenu přibližně 23 000 Kč dostanete velmi výkonný notebook. Oceňujeme použití procesoru Intel Core i7 s označením 6700HQ jako srdce notebooku. Ten v našem testu výkonu obstál s nejvyšším možným ohodnocením, takže s 10 body. Pochází z předposlední, tedy 6. Skylake generace Intel Core procesorů a pracuje na frekvenci 2,6 GHz, přičemž počet fyzických jader procesoru činí 4 a není ochuzen ani o technologii intel Turbo boost, která dokáže v případě potřeby zvednout takt jader až na 3,5 GHz, což je na notebook vskutku hodně. S tímto procesorem tak nebudete mít problém při žádném běžném výpočetním procesu a i na náročnější práci a hraní her plně dostačuje.

Výbornému procesoru pak sekunduje podobně výkonná grafická karta s označením NVIDIA GeForce GTX 960M. Jak už název napovídá, jedná se o externí grafickou kartu s vlastní pamětí 4096 MB, která si i dokáže poradit i s nejnovějšími herními tituly či na ní lze pracovat s náročnými grafickými programy. Ve výkonnostním testu si tak vede rozhodně nadprůměrně, oproti zbylým dosud testovaným modelům. Dostala tak 9 z 10 možných bodů.

U výkonu ještě zůstaneme a to konkrétně u operační paměti zařízení. Ta je taktéž nadprůměrná a je důležité se jí věnovat. DDR typem operační paměti je nejmodernější možnost DDR4 s frekvencí 2400 MHz, která se v současné době dá označit za plně dostačující standard. Odezva neboli frekvence 2400 MHz je u dosud testovaných modelů nejvyšší možná a plně dostačuje pro svižný chod operačního systému.

Také úložnému prostoru notebooku je potřeba se lehce věnovat. Úložnou paměť tohoto notebooku můžeme hodnotit jako poměrně nadprůměrnou. Naprosto dostačujícímu klasickému rotujícímu pevnému disku HDD s kapacitou 500 GB sekunduje navíc ještě i zde použité SSD, tedy disk bez mechanicky pohyblivých částic, velice rychlý, tichý a úsporný. Ten má kapacitu 128 GB a je tak vhodný či přímo i vybízí k nainstalování operačního systému Windows, což Vám tak zajistí velice rychlý a svižný chod systému a pro Vás nejdůležitějších aplikací.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

4 jádra

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 960M

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

4

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2400 MHz

Typ pevného disku

HDD a SSD

Kapacita pevných disků (GB)

628

0,00

Konektivita

Další kapitolou, kterou lze určitě zmínit je konektivita přístroje. Tento notebook opravdu jde s dobou, jelikož jsou zde použity jen ty nejnovější technologie. Starší verzi USB, než je USB 3.0 na něm nenajdete a tuto zdířku notebook nabízí rovnou třikrát. Je však plně kompatibilní i se staršími externími zařízeními s USB verzí pouze 2.0 a tak Vám například i starší myš či klávesnice bude bez problému fungovat. Nechybí samozřejmě ani HDMI port, který oceníte především při připojení k externím monitorům či televizím a čtečka paměťových karet standardního typu pro pohodlnou zálohu Vašich dat z mobilního telefonu či fotografií z fotoaparátu. Optická mechanika na CD a DVD je však u tohoto modelu vynechána.

Druhým typem jsou bezdrátové technologie, tedy především rychlá WiFi pro připojení k síti potažmo k internetu a Bluetooth nejnovější verze 4.2 k párování a bezdrátové práci s dalšími externími zařízeními podporující tuto technologii. K přístupu k internetu je k dispozici ještě i navíc klasická Ethernet zdířka, kterou oceníte tam, kde není bezdrátový internetový signál a k síti se tak musíte připojit kabelem LAN. Samozřejmostí je pak ještě 3,5 mm audio jack pro výstup zvuku ze zařízení do sluchátek či externích reproduktorů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.2

WiFi

Ano

USB 2.0

0

0,00
USB 3.0

3

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je tedy potřeba vyzdvihnout přednosti tohoto zařízení, kterých rozhodně není málo a samozřejmě zmínit i některá negativa, která si také tento notebook s sebou také odnáší. Především tedy zpracování ničím příliš nenadchne, konkrétně pak jeho plastová konstrukce v kombinaci s větší hmotností a přílišnou tloušťkou zařízení. Na pravidelné přenášení tedy určitě nedoporučujeme. Tomuto faktu ani nepomáhá pouze 4,5 hodinová výdrž na baterii, přičemž reálná bude ještě nižší. Naopak ocenit se dá alespoň matný povrch displeje a podsvícená klávesnici, která tak alespoň částečně zachraňuje celkový dojem z konstrukce a zpracování notebooku.

Co ovšem lze vyzdvihnout, tak je jeho výborný výkon. Tady prakticky nemá konkurenci a na čem jste byli ochuzeni u zpracování, tak tady dojem z notebooku skvěle zachraňuje. 4 jádrovému procesoru Intel Core i7 nelze, co vytknout. Náš poměrně přísný výkonnostní test na základě jeho benchmarků naprosto vyhrál a dostal se vysoko nad průměr. To samé grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960M, která je taktéž hodně nadprůměrná a v našem testu ztratila pouze jeden bod hodnocení. Nejnovější operační paměť s kapacitou 8 GB pak společně s pevnými disky už jen doplňují tohle výpočetní dělo. Pokud tedy hrajete hry nebo potřebujete silný notebook s velkým výkonem, rozhodně stojí za zvážení.

Na úplný závěr je tedy potřeba konstatovat, že pokud chcete výborný výkon a dobrou konektivitu za rozumnou cenu a oželíte lehce horší zpracování a nepotřebujete zařízení často přenášet, rozhodně bychom se jej nebáli doporučit. Za cenu přibližně 23 000 Kč, kde se mimo jiné v této cenové hladině pohybuje i model HP ProBook 470 G4, za to přinejmenším stojí. Za notebooky s podobným výkonem a zároveň i skvělým zpracováním dáte řádově o tisíce až desetitisíce více.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Dell Inspiron 15 N-7566-N2-711K | Hodnocení: 49,6 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Dell Inspiron 15 N-7566-N2-711K

Dell Inspiron 15 N-7566-N2-711K

23 000 Kč Orientační cena