Menu

Recenze a test Lenovo ThinkPad 13

48,2 % Celkové hodnocení
  • Dobrý výkon
  • Malé mobilní rozměry
  • Vyšší pořizovací cena
  • Menší kapacita pevného disku
27 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

48,2 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento dražší notebook od společnosti Lenovo s označením ThinkPad 13 zaujme především svými minimálními rozměry, jedná se totiž o celkově menší notebook s úhlopříčkou pouze 13,3“ palců. Co se však zpracování týče, tak to se dá označit za spíše průměrné, jelikož konstrukčním prvkem je bohužel plast. Zároveň klávesnice notebooku neobsahuje podsvícení pro lepší práci s notebookem při zhoršených světelných podmínkách a ani vzhledem k menším rozměrům nedisponuje numerickým blokem pro pohodlné zadávání číslic a výpočetních znaků. Konstrukce notebooku tak alespoň obsahuje čtečku otisků prstů pro rychlý přístup do systému a některých aplikací. Design notebooku však i přes jeho plastovou konstrukci působí příjemně a elegantně, model je navíc k dostání jak ve tmavém, tak i světlém provedení. Vhodnou alternativou k takovému zpracování je pak například model Dell Inspirion 15, který je podstatně výkonnější, za to ovšem také větší a méně vhodný k cestování.

Displej notebooku nepodporuje dotykovost ani jinou funkci připomínající tablety, jako je například odnímatelnost displeje a jeho překlopitelnost. Má však i přes jeho malou úhlopříčku Full HD rozlišení, tedy rozlišení 1920 x 1080 pixelů naprosto dostačující pro sledování filmů či hraní her. Zároveň má displej k dispozici i IPS technologii, která umožňuje lepší podání barev, především černé, větší pozorovací úhly či menší energetickou náročností displeje. Povrch displeje je matný, zabraňující nežádoucím odleskům například na přímém denním světle. Na menší notebook je to tak plně dostačující displej, kterému nemůžeme moc, co vytknout. Samozřejmostí je pak webkamera zabudovaná ve víku notebooku přímo nad displejem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Jedná se o model spíše z té mobilnější kategorie především vzhledem k tomu, že se jedná o notebook s úhlopříčkou pouze 13,3“ palců. Této úhlopříčce pak odpovídají i ostatní rozměry, jako je malá hloubka a šířka zařízení. Samotná tloušťka pak činí necelých 20 mm a notebook tak spadá do kategorie tenkých zařízení, označovaných jako ultrabooky. A díky velmi nízké hmotnosti necelý kilogram a půl se stává snadno přenositelný a vhodný ke každodennímu nošení například do školy či práce. Obdobně jsou na tom také modely Dell Inspirion 13 TN a Acer Swift 3. Jediným nedostatkem na mobilnosti zařízení je tak již zmiňované použití méně kvalitního materiálu, tedy plastu.

Nicméně, co se týče výdrže zařízení na baterii, tak tento model notebooku je vysoko nad průměrem a nenachází příliš konkurenci. Je použita kapacitní baterie, při které výrobce udává velmi dlouhou výdrž přes 11 hodin. Záleží však, jak s notebookem pracujete a kolik výkonu k danému procesu potřebuje, ovšem výdrž je to vskutku nadprůměrná. Je pouze nutné dodat, že reálná výdrž zařízení na baterii je zhruba o čtvrtinu nižší, než je ta udávaná výrobcem. Každopádně i tak se jedná o dosti nadprůměrnou hodnotu a notebook je vhodný opravdu pro dlouho méně náročnou práci bez elektrické energie.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

11,5

0,00
Hmotnost (kg)

1,44

0,00
Tloušťka (mm)

19,8

0,00

Celkový výkon

Výkon notebooku je mírně nadprůměrný. Zejména pak výpočetní výkon procesoru, který nese označení Intel core i5 a přesné označení modelu zní 6200U. Jedná se o výkonný procesor 6., tedy předposlední generace Intel core procesorů, který zároveň umí být i poměrně úsporný. Pracuje se dvěma fyzickými jádry, které běží na taktu 2,3 GHz a v případě nedostatku výpočetního výkonu se procesor dokáže přetaktovat pomocí technologie Turbo boost až na frekvenci 2,8 GHz. V našem výkonnostním testu na základě benchmark bodů si tak vedl poměrně dobře a získal 7 z 10 maximálně možných bodů. Tento notebook je tak vhodný i na výpočetně náročnější procesy a aplikace a neměl by se zaleknout ani různých herních titulů.

Grafický výkon je téměř shodný s tím výpočetním. Jedná se o lepší průměr za použití integrované grafické karty nesoucí označení Intel HD Graphics 520. Tato grafická karta nedisponuje vlastní pamětí a v našem výkonnostním testu hodnoceném na základě benchmark bodů při výpočtu zejména trojrozměrné počítačové grafiky získala příjemných 6 bodů z 10, což ji řadí na již zmiňovaný lepší průměr. Na grafické kartě si tak některé ne příliš náročné herní tituly zahrajete, ale primárně ke hraní her rozhodně neslouží a to stejné platí pro náročnější grafické programy. Ovšem na tak mobilní notebook je tento grafický výkon rozhodně ocenitelný.

Dále notebook disponuje operační pamětí typu DDR4, který je aktuálně nejpoužívanější a nejmodernější. Frekvenci neboli odezvu paměti má 2133 MHz, což je plně dostačující rychlost pro plynulý chod systému a vůbec nejdůležitějším parametrem operační paměti RAM je její kapacita. Ta v tomto případě činí dostatečných 8 GB. Operačním pamětem tak nemáme příliš, co vytýkat.

Jiné je to u pevného disku, kde v tomto případě byl zvolen SSD. Disk je tak bez mechanicky rotujících ploten, je tichý, úsporný a především rychlý. Bohužel je však tato technologie ještě poměrně dražší a tak notebook v této verzi nabízí jen SSD s kapacitou 256 GB, což může po nějaké době používání notebooku být prostě málo. Na samotný SSD však je tato kapacita poměrně slušná, nicméně příliš úložného prostoru pro data notebook prostě nenabízí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

256

0,00

Konektivita

Konektivita zařízení je velice slušná. Notebook nabízí dostatek běžné užívaných portů a nebojí se ani nových technologií. Tedy zejména USB konektorů, které tento model má hned 4 a 3 z toho jsou moderní rychlé porty USB ve verzi 3.0, a poslední port se může pochlubit označením USB C, což je nemodernější USB konektor, který zvládne vysokorychlostní přenos dat, je možné přes něj i zařízení nabíjet a nelze zastrčit špatnou stranou. Samozřejmostí je pak HDMI konektor, který mimo obraz ve vysokém rozlišení zvládne přenášet do externích monitorů či televizí i zvuk a samotný 3,5 mm Audio jack pro výstup zvuku například do externích reproduktorů a sluchátek a jiných výstupních zvukových zařízení. Nechybí ani čtečka paměťových karet pro rychlou zálohu dat například z mobilního telefonu.

Bezdrátové technologie jsou zastoupeny WiFi a Bluetoothem v moderní verzi 4.0. Důvěrně známá WiFi slouží k bezdrátovému připojení k sítím, potažmo k internetu a Bluetooth využijete například pro připojení k externím zařízením, například v domácnosti, využívající tuto technologii, jde o bezdrátové externí klávesnice, myši, reproduktory, ale i mobilní telefony či tablety, které tak můžete z pohodlí počítače například ovládat nebo mezi nimi bezdrátově přenášet data. Starší Ethernet port pro drátové připojení k sítím u tohoto modelu zastoupen není a plně jej tak nahrazuje zmíněná WiFi. Menší rozměry notebooku neumožnily jak Ethernet, tak ani starší vestavěnou optickou mechaniku a tak si na tomto notebooku bez externí mechaniky obsahy starších CD a DVD disků nepřehrajete. Externí mechanika lze ale dokoupit, připojuje se přes USB kabel. Nicméně konektivita přístroje je moderní a v podstatě ničím neomezující práci se současnými multimédii.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

0

0,00
USB 3.0

3

0,00
USB-C

1

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém hodnocení si tento dražší 13“ notebook nevede zle. Je primárně určen k časté přemístitelnosti a dle toho jsou adekvátní i jeho menší rozměry. Těm dominuje především nízká hmotnost a tloušťka zařízení. Zároveň je notebook hezky zpracovaný, dokáže zaujmout i svým elegantnějším vzhledem, bohužel je ovšem vyhotoven z plastů, což mírně tento dojem kazí. Na zpracování tak chválíme především kvalitní IPS displej, který při menší úhlopříčce působí rozhodně vkusně. Mezi další klady notebooku se řadí velmi vysoká udávaná výdrž na baterii, to podporuje myšlenku velmi mobilního zařízení.

I výkon stroje si nevede rozhodně špatně a vzhledem k menším rozměrům je opravdu chvályhodný. Výkonnému procesoru Intel Core i5 sekunduje téměř neméně výkonná grafická karta, která je však integrovaná. S nějakými graficky náročnějšími procesy si však poradí a výpočetní výkon procesoru vyloženě nevylučuje i jeho herní stránku. Notebook tak sice vyloženě na hry uzpůsoben není, ovšem některé modernější hry by zvládnout v docela dobré kvalitě měl. Jeho vhodnou alternativou je pak například model Dell Vostro 5568 či Lenovo Ideapad 510. Operační paměti typu DDR4 pak vhodně doplňují mírně nadprůměrný výkon stroje a budou stačit většině běžných uživatelů. To se však nedá tvrdit o kapacitě pevného disku, která je dosti podprůměrná a moc dat na ni neuložíte. Samotný pevný disk a jeho hodnocení tak alespoň zachraňuje použitý typ paměti – SSD.

Samotné konektivitě přístroje nemáme moc co bychom vytknuli, především oceňujeme použití nejmodernějšího typu USB s označením C. Notebook je tak doporučitelný pro celou řadu lidí, avšak cenově se pohybuje již trošku výše a tak je na každém, zda je jeho prioritou výkon ve větším, ne příliš mobilním zařízení nebo naopak upřednostní menší rozměry a zároveň dostatečný výkon stroje na úkor vyšší ceny, která se drží ve stejné hladině jako notebook Apple MacBook Air. Tento notebook bychom se tak nebáli doporučit lidem, kteří potřebují výkonný stroj na cestách, ovšem pokud vám notebook bude spíše ležet na stole a nechcete za něj dávat tolik peněz, spíše se poohlédněte po větším notebooku s podobným výkonem, za který dáte o poznání méně peněz.

27 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Lenovo ThinkPad 13 | Hodnocení: 48,2 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo ThinkPad 13

Lenovo ThinkPad 13

27 500 Kč Orientační cena