Menu

Recenze a test Acer Aspire ES15 NX.GKQEC.007

41,0 % Celkové hodnocení
  • Nízká cena
  • Použití SSD
  • Horší zpracování
  • Velké rozměry
11 500 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

41,0 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Notebook Aspire ES15 od společnosti Acer je jeden z těch levnějších modelů, který si však v celkovém hodnocení nevede vůbec špatně. Co se zpracování týče, jedná se o poměrně klasický notebook vyhotoven z plastu s obvyklým plastovým vzhledem, kterým ničím moc nepřekvapí. Vzhledem k pořizovací ceně 11 500 Kč je však provedení průměrné, notebook nedisponuje podsvícenou klávesnicí, ale za to jeho klávesnice nabízí alespoň numerický blok pro pohodlné zadávání číslic. Alternativou podobně kvalitního zpracování, ovšem za podstatně vyšší cenu je pak model HP ProBook 470 G4, který má mimo jiné i poznatelně vyšší výkon. 

Displej také není vyloženě špatný. Za již zmiňovanou cenu spíše nadprůměrný. Nabízí Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které je plně dostačující po práci s grafikou, sledování filmů či hraní her. Nedisponuje však IPS technologií, tedy většími pozorovacími úhly či lepším podáním barev. Nepodporuje ani dotykovou technologii a nejedná se ani o překlopitelný displej, což je však k ceně rozhodně akceptovatelné. Jeho výhodou je alespoň matný povrch displeje, který Vám zaručí při práci na přímém denním světle vyvarování se odleskům a pohodlnou práci s notebookem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

TN

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ne

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Ke každodennímu přenášení a nošení například do práce či školy notebook není až tak vhodný. Díky velkým rozměrům a hmotnosti 2,5 kilogramu, která je o více než půl kilogramu nad průměrem, se docela pronese. Také tloušťka zařízení není zrovna malá. Naopak je o 3 mm nad průměrem u dosud námi testovaných zařízení. Také skutečnost, že se jedná o model vyhotoven z plastu, myšlenku častého nošení příliš nepodporuje, protože by brzy mohlo dojít k poškození nebo vrzání plastů. Co se pak týče mobility, tak podobně jsou na tom i modely Lenovo Ideapad 110Lenovo Ideapad 510, kde jsou pak ceny a jejich parametry dosti rozdílné.

Ve výdrži na baterii udávané výrobcem při běžných kancelářských činnostech si tento notebook ovšem nevede až tak nějak špatně. Hodnota 6,5 hodiny je jen kousek za průměrem všech testovaných zařízení. Je však nutné dodat, že výdrž udávaná výrobcem a reálná se poměrně liší. Totiž zhruba o čtvrtinu, kdy je reálná asi o 25% nižší oproti výdrži udávané výrobcem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

6,5

0,00
Hmotnost (kg)

2,5

0,00
Tloušťka (mm)

24,6

0,00

Celkový výkon

Srdcem stroje je poměrně úsporný procesor od společnosti Intel s označením Core i3 modelové řady 6006U předposlední 6. generace těchto procesorů. Výpočetní jednotka běží na frekvenci rovné 2 GHz, což je zároveň i její maximální takt, jelikož tyto procesory nepodporují technologii Intel Turbo boost. Zároveň se i přes jeho energetickou nenáročnost jedná o poměrně výkonný dvoujádrový procesor. V našem výkonnostním testu si nevedl špatně a na základě benchmark ohodnocení dostal 6 bodů z 10 maximálně možných. Procesor tak zvládne i výpočetně náročnější procesy.

Grafická karta tohoto notebooku získala ve výkonnostním testu také 6 bodů z 10 možných, a i když se jedná integrovanou grafickou kartu od společnosti Intel s označením HD Graphics 520 bez vlastní grafické paměti, karta si nevede až tak zle. Vyloženě ke hraní her neslouží, ale její výkon rozhodně není zanedbatelný. Jedná se o průměrnou integrovanou grafickou kartu, se kterou se setkáte u spousty modelů notebooku různých výrobců.

Operační paměť zařízení moc nepřekvapí. Kapacita RAM 4GB dnes z našeho pohledu představuje naprostý základ a od notebooku tedy čekejte zvládání základní zátěže, nicméně se nejedná o stroj, který by zvládl desítky záložek v prohlížeči a mnoho aplikací puštěných zároveň . Nicméně kapacitu alespoň zachraňuje fakt, že je zde použit nejmodernější typ operační paměti DDR4 s frekvencí 2133 MHZ, která je plně dostačující pro chod operačního systému. Operační paměti tak kromě nižší kapacity, kterou je možné v případě potřeby rozšířit, nemáme co jiného vytknout.

Bohužel však kapacita pevného disku je hluboko pod průměrem. I když se jedná o poměrně klasický notebook s běžnými rozměry, tak je zde použit pouze menší disk SSD, který je sám o sobě skvělý. Je rychlý, energeticky nenáročný a tichý, ovšem kapacity těchto disků nedosahují takových velikostí a tak má tento model jen 128 GB úložné paměti, což je v dnešní době na notebook již docela nedostatečné.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 520

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

0,00

Konektivita

Konstrukce zařízení obsahuje několik klasicky používaných portů, čímž jsou například USB porty verze 2.0, které zařízení obsahuje hned dvakrát a jedno rychlejší modernější USB typu 3.0. Díky těmto USB portům se notebook stává plně připojitelné vůči celé řadě různých zařízení, jako jsou USB Flash disky, externí klávesnice a myši či například externí disky. Díky HDMI portu navíc notebook dokáže promítat Full HD obraz i zvuk do externích monitorů či televizí. Starší rozhraní VGA pro přenos obrazu však notebook již nepodporuje. Samozřejmostí je ovšem ale 3,5 mm audio jack pro výstup zvuku, což oceníte například při poslechu hudby ve sluchátkách či rovnou externích reproduktorech.

Bezdrátové technologie toto zařízení také samozřejmě podporuje. Jmenovitě tedy WiFi pro připojení k domácí, pracovní či veřejné síti respektive k internetu a Bluetooth, jenž toto zařízení má ve verzi 4.0. To využijete například při bezdrátovém připojení k nejrůznějším zařízením doma využívající taktéž tuto technologii. Může se jednat například o sluchátka, reproduktory, klávesnici, myš či tablet a jiná chytrá elektronika. K dispozici je i Ethernet zdířka pro kabelové připojení k síti pomocí LAN kabelu a čtečka paměťových karet podporující celou řadu běžně používaných formátů karet. Tento model navíc disponuje ještě optickou mechanikou pro podporu multimediálního obsahu na CD či DVD, což v dnešní době již není úplně obvyklé a většina notebooků tuto mechaniku už nenabízí. Konektivitě zařízení i přes jeho nízkou cenu tak nakonec nelze moc co vytýkat. Je plně dostačující.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

2

0,00
USB 3.0

1

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Co se týče celkového zhodnocení tohoto levnějšího plastového modelu od společnosti Acer, za cenu přibližně 11 500 Kč nemůžete nic moc očekávat a to přesně tento notebook i splňuje. Je tedy dosti klasický, běžný a neklade si příliš vysoké cíle. Provedení je plastové s průměrným klasickým vzhledem bez větších ambicí zaujmout. Větší rozměry a především hmotnost asi také spíše nenadchnou. Notebook má však matný displej, což je asi jediným bonusem na jeho zpracování. V celkovém dojmu tak může působit poměrně fádně.

Jeho výkon je lehce lepší, než jeho vzhled. Jak grafický, tak i výpočetní výkon je průměrný, zajištěný od výrobce Intel. Výhodou na zde použitém procesoru Core i3 je jeho energetická nenáročnost a tak tento notebook vydrží na baterii podobně dobře, jako ostatní průměrné notebooky. Operační paměť také nemá moc, co nabídnout. Jedná se o kapacitně menší 4 GB, ovšem nejnovějšího typu těchto pamětí DDR4. Někoho však převážně může zklamat velmi nízká kapacita pevného disku, kdy ačkoliv se jedná o vysokorychlostní SSD, jeho kapacita 128 GB je zkrátka nedostatečná.

Konektivita je průměrná, jako u ostatních zařízení. Nic neschází a nic není vyloženě navíc. Někoho však může překvapit ještě použití optické mechaniky, která už se tolik do notebooků nedává. Zde ovšem pro ni bylo místo a tak ji konstruktéři přidali. Přínosnost tohoto počinu už je na každém jednotlivci. Každopádně v celkovém shrnutí kladů a záporů vhledem k nízké ceně zařízení se jedná o docela i vydařený kousek a nenáročný uživatel s ním může být spokojen. Je však na konkrétním člověku, jestli by mu takové zpracování a výkon notebooku stačil. Za zvážení však pro nenáročné uživatele hledající notebook na kancelářskou práci rozhodně stojí. V opačném případě za podobnou cenu dostanete jen notebook HP 250, který je co se týče zpracování a mobility lepší, ovšem za cenu horšího výkonu.

11 500 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Acer Aspire ES15 NX.GKQEC.007 | Hodnocení: 41,0 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Acer Aspire ES15 NX.GKQEC.007

Acer Aspire ES15 NX.GKQEC.007

11 500 Kč Orientační cena