Menu

Recenze a test Lenovo IdeaPad 700-15ISK

49,3 % Celkové hodnocení
  • Vysoký výkon
  • Podsvícená klávesnice
  • Větší rozměry
  • Nízká výdrž na baterii
19 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

49,3 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Tento nápadný notebook od firmy Lenovo klasické velikosti s úhlopříčkou 15,6“ palců je vhodným příkladem dobrého produktu za rozumnou cenu. Za tu si kromě dosti slušného výkonu pořídíte vkusně vypadající, elegantní zařízení, které rozhodně dokáže zaujmout. Nevýhodou ve zpracování stroje však může být použití plastů, díky kterým notebook mírně ztrácí svoji vytříbenost zejména při bližším zkoumání. Obdobné zpracování najdete pak například u modelů Asus Vivobook nebo Lenovo Ideapad 510. Plusem na plastovém zpracování je však užití pěkného podsvícení klávesnice, díky které se vám bude s notebookem pracovat lépe například při zhoršených světelných podmínkách. Mimo to je součástí klávesnice i numerický blok, který můžeme znát z kalkulátorů, pro pohodlné zadávání číslic a výpočetních operací. Navíc je možné notebook pořídit jak v černém provedení, tak i v bílém, respektive světlém.

Displej notebooku je poměrně povedený. Není dotykový ani nějak překlopitelný, za to však nabízí IPS technologii, která vyniká lepšími pozorovacími úhly, nižší energetickou náročností displeje a věrohodnějším podáním barev, zejména černé. Povrch displeje je matný, což zejména při práci na slunci rozhodně oceníte, jelikož zamezí nežádoucím odleskům okolí. Rozlišení displeje nabízí klasické Full HD, tedy v dnešní době již standardní rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které je plně dostačující na sledování filmů, hrání her či práci s grafikou. Nad displejem pak najdete standardní webkameru vestavěnou do víka notebooku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

15,6

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ano

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Co se mobility týče, tak v této kategorii si tento model příliš dobře nevede, stejně jako například modely Dell Inspirion 15 a HP ProBook 470 G4. Převážně ztrácí plusové body v oblasti týkající se tloušťky přístroje, ta je zhruba o 4 mm vyšší, než je průměrná hodnota ostatních dosud testovaných zařízení. Tudíž již spadá do kategorie těch tlustších zařízení. Ani hmotnost o necelý půl kilogram vyšší, než je průměr příliš nenadchne. Rozměry tohoto notebooku tak nejsou úplně zanedbatelné a pro každodenní nošení například do práce či školy stroj příliš nedoporučujeme, a to také s ohledem na plastové provedení.

Výdrž na baterii také moc nepodporuje myšlenku mobility tohoto notebooku. Udávaná výdrž výrobcem totiž činí pouze 4 hodiny, přičemž je nutné vzít v potaz, že reálná výdrž zařízení na baterii je ještě o zhruba čtvrtinu nižší, nežli je ta udávaná výrobcem. Tento fakt je navíc potřeba zohlednit při případné práci na notebooku, protože například při hraní her či náročném renderování se výdrž ještě výrazně sníží a notebook tak na případnou práci v terénu bez zdroje el. energie rozhodně nedoporučujeme.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

4

0,00
Hmotnost (kg)

2,3

0,00
Tloušťka (mm)

25,9

0,00

Celkový výkon

Výpočetní výkon notebooku vám zaručí bezproblémový chod většiny aplikací, jelikož komponenty zde použité jsou dosti výkonné. Zejména silný dvoujádrový procesor nesoucí označení Intel Core i5 předposlední 6. generace čipů od firmy Intel. Pracuje na frekvenci 2,3 GHz a podporuje i technologii Turbo boost schopnou vytáhnout takt čipu až na vysokých 3,2 GHz a zajistí tak nadprůměrně vysoký výkon vhodný pro hraní her a další náročnější procesy. V našem výkonnostním testu na základě externího benchmark hodnocení tak procesor obstál nebývale dobře s hodnotou 10 bodů, tedy maximálně možným počtem bodů.

Ani grafická karta na tom s výkonem není o nic hůře. Externí NVIDIA GeForce je vhodná i ke graficky náročným procesům. Disponuje vlastní pamětí 4GB a je přinejmenším vhodná ke grafické práci, ale i k hraní náročnějších her, při kterých vám nabídne slušné detaily i při vysokých FPS hodnotách. V našem výkonnostním testu opět na základě benchmark ohodnocení obstála s 9 body, přičemž maximum je také 10. To z ní vzhledem k mobilním poměrům dělá slušně výkonnou grafickou kartu na mobilnější platformě, jenž tento notebook je.

Operační paměť RAM, jejíž kapacita činí plně dostačujících 8GB, vhodně doplňuje tyto zbylé 2 rozhodně slušné hardwarové komponenty a podporuje tak dále výkon stroje. Operační paměť je nejmodernějšího typu DDR4 s frekvencí 2133 MHz, která tak zabezpečuje svižný chod a odezvu systému. Vzhledem k ceně notebooku použitým operačním pamětem a i celkovému výkonu tak opravdu nemáme, co vytknout.

Do kapitoly výkonu jsme si dovolili zařadit i podkapitolu s pevnými disky, které se také, i když ne tak přímo, podílí na celkovém výkonu stroje. Zejména za zmínku stojí velkokapacitní HDD, který nabízí úložný prostor dosti nadprůměrný 1 TB. Tato kapacita je jednou taková oproti průměru zbylých testovaných notebooků a jako bonus ještě notebook nabízí 128 GB SSD, který zajistí rychlé rozběhnutí a chod systému a nejčastěji používaných aplikací. Použité pevné disky tak také hodnotíme nadprůměrně dobře a vzhledem k průměrné ceně zařízení jsme jejich kapacitou rozhodně příjemně překvapeni.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

NVIDIA GeForce GTX 950M

Typ grafické karty

Dedikovaná

Velikost grafické paměti (GB)

4

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD a SSD

Kapacita pevných disků (GB)

1 128

0,00

Konektivita

V rámci konektivity je tento stroj rozhodně dostačující. Je zde použita spousta standardně používaných konektorů, čímž jsou například USB porty verze 2.0 a modernější 3.0 pro připojení nejrůznějšího běžně používaného příslušenství, jako například externí disky, klávesnice, myši a spousta dalšího. Samozřejmostí je i čtečka paměťových karet pro rychlou zálohu a práci s daty na běžně užívaných paměťových kartách z vašich mobilních telefonů či fotoaparátů. HDMI pro přenos obrazu ve vysokém rozlišení i zvuku také nechybí. HDMI využijete pro promítání zejména do externích monitorů, ale i televizí.

Notebook pak samozřejmě disponuje i bezdrátovými technologiemi. Jedná se o standardní WiFi pro připojení k síti a přes ni k internetu a Bluetooth technologii v moderní verzi 4.0, kterou oceníte zejména při propojení počítače s dalšími zařízeními podporující tuto technologii, jako jsou bezdrátové klávesnice, myši, nebo například mobilní telefony či tablety. Mimo bezdrátové připojení k síti notebook má i Ethernet zdířku pro kabelové připojení k internetu pomocí LAN kabelu. Samozřejmostí je pak 3,5 mm Audio jack pro přenos hudby do externích reproduktorů, sluchátek či jiných výstupních zvukových zařízení. V notebooku tak nechybí žádný běžně užívaný konektor či bezdrátová technologie.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

0,00
USB 3.0

2

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém zhodnocení je nutno s tímto notebookem počítat jako s velmi výkonným strojem za rozumnou cenu, který má rozhodně co nabídnout a notebooky v jeho cenové kategorii ho jistě musí pokládat za solidní konkurenci. Vkusný design modelu poměrně zhoršuje použití plastu jako konstrukčního materiálu. Co se však týká ostatního zpracování, tak notebook může nabídnout kvalitní IPS matný displej, podsvícenou klávesnici či jistě mnohými ocenitelný numerický blok. Nevýhodou je pak zhoršená mobilita přístroje vzhledem k vyšší tloušťce zařízení a hmotnosti. Výdrž na baterii pak také zrovna nezlepšuje mobilní vlastnosti tohoto modelu.

Za to se Vám však odmění svým výkonem srovnatelným s modely Asus F556UQ a HP ProBook 470 G4. Především oceňujeme použití velmi výkonného procesoru Intel Core i5, který v našem testu obstál s maximálním počtem bodů a o moc hůře na tom není ani externí grafická karta NVIDIA GeForce GTX 950M, která ztratila jen jediný bod. Hůře na tom nejsou ani použité operační paměti a pevné disky s vysokou kapacitou přes 1 TB, kde je použitá jak SSD paměť, tak i klasické HDD. Konektivita ničím nevybočuje od kvality zbytku dosti solidních použitých komponentů a je tak rozhodně také dostačující.

Na závěr je tedy nutné dodat, že notebook je rozhodně dobrým příkladem poměru ceny a výkonu a toho výkonu doslova, protože za cenu kolem 19 000 Kč dostanete velice nadprůměrně výkonný stroj, který se nezalekne většiny náročných procesů. Za podobnou cenu jste schopni už jen získat model Dell Vostro 5568 a Lenovo V310, které v některých parametrech, avšak není jich mnoho, tento model převyšují. Kde se však vysoký výkon a ne úplně vysoká cena podepsala, je kvalita zpracování, která rozhodně není špatná, ale na časté nošení se tento notebook příliš nehodí zejména kvůli větším rozměrům. Pokud tak potřebujete výkonný stroj za rozumnou cenu a jste schopni mírně oželet zpracování notebooku a po většinu času Vám zařízení bude ležet na stole, pak bychom se tento stroj určitě nebáli doporučit. Ve své cenové kategorii je rozhodně výbornou alternativou, se kterou rozhodně je třeba počítat.

19 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Lenovo IdeaPad 700-15ISK | Hodnocení: 49,3 %

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo IdeaPad 700-15ISK

Lenovo IdeaPad 700-15ISK

19 000 Kč Orientační cena