Recenze a test Lenovo Yoga 510-14ISK | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Lenovo Yoga 510-14ISK

44,6 % Celkové hodnocení
  • Kvalitní IPS displej
  • Slušná výdrž na baterii
  • Plastová konstrukce
  • Nižší grafický výkon
15 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

44,6 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocené kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Nadprůměrný notebook s označením Yoga 510 od společnosti Lenovo při ceně kolem 15 000 Kč je rozhodně dobrým zástupcem poměru cena/výkon. Za tuto cenu dostanete poměrně pěkné zpracovaný notebook srovnatelný s modelem Dell Inspirion 13 TN nebo Acer Swift 3 a vyhotoven z tvrzenějších plastů, jehož konstrukce podporuje překlopení displeje i přes hranu kloubu displeje na druhou stranu. Což vhodně symbolizuje slovo Yoga v názvu notebooku. Zpracování nabízí i podsvícenou klávesnici, jejíž praktičnost oceníte zejména při práci s notebookem při horších světelných podmínkách, a která vhodně doplňuje design a celkový dojem ze zařízení. Notebook můžete pořídit jak v tmavém, tak i světlém provedení, které působí taktéž poměrně elegantním dojmem.

Jak již bylo zmíněno, displej notebooku podporuje překlopitelnost, což ovšem není jeho jediná výhoda. Displeje tohoto zařízení je rozhodně nadprůměrný a kvalitní. Ačkoliv na úhlopříčku má pouhých 14“ palců, tak jeho rozlišení je Full HD, tedy 1920 x 1080, které je plně dostačující pro práci s grafikou, na hraní her či ke sledování filmů. Displej navíc podporuje IPS technologii, jenž díky lepším pozorovacím úhlům či věrohodnějším podáním barev k nějaké grafické činnosti přímo vybízí. Navíc je dotykový, takže v překlopeném stavu nabízí pohodlné ovládání jako například u tabletu. Ovšem není odnímatelný. Poslední výhoda tkví v povrchu displeje, jenž je celý matný a zabraňuje tak při práci na přímém denním světle nežádoucím odleskům.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Plast

Operační systém

Windows

Velikost displeje (palce ")

14,0

Rozlišení displeje

1 920 x 1 080

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Matný

Dotykový displej

Ano

Překlopitelný displej

Ano

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

Díky menším rozměrům, tedy 14“ palcovému provedení a nízké hmotnosti činící pouze 1,75 kg je tento produkt jistě vhodný na různé cestování a přenášení. Notebook spadá do kategorie těch lehkých zařízení mající pod 2 kilogramy, a co se týče tloušťky konstrukce, tak zde si také nevede špatně. Jeho tloušťka činí zhruba o 1 mm méně, než je průměr. Jako alternativu na časté nošení do školy či práce tedy můžeme určitě doporučit. Vhodnou alternativou je i model Dell Inspirion 13 TN, který zároveň nabízí i vyšší výkon.

Podobně dobře je na tom i udávaná výdrž zařízení při běžných kancelářských činnostech činící 8,5 hodiny, což je o hodinu více, než je průměr našich testů. Škoda jen, že udávaná výdrž baterie výrobcem je zhruba o čtvrtinu vyšší, než je ta reálná, ale i tak se jedná o hodně slušný výsledek a vysokou hodnotu. Na běžné nošení je tedy notebook více, než vhodný.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

8,5

0,00
Hmotnost (kg)

1,75

0,00
Tloušťka (mm)

20,9

0,00

Celkový výkon

Hlavní výpočetní jednotkou notebooku je procesor Intel Pentium předposlední 6. Generace. Ten pracuje na frekvenci 2,1 GHz bez možnosti dalšího přetaktování, nepodporuje tedy technologii Intel Turbo boost. Procesor má 2 fyzická jádra zabezpečující poměrně slušný výpočetní výkon. V našem výkonnostním testu na základě benchmark hodnocení si také nevedl špatně. Získal 5 bodů z maximálních 10, což ho řadí mezi průměrné procesory, které zvládnou i náročnější výpočetní úkony.

Grafická karta je na tom o něco hůře. V notebooku je použita integrovaná grafická karta od společnosti Intel s označením HD Graphics 510. Ta má sdílenou paměť, nemá tudíž svoji vlastní a velký grafický výkon od ní nečekejte. V našem výkonnostním testu dostala jen 4 body z 10 maximálně možných, takže něco na ní rozjedete, ale na hraní her se spíše nehodí. Pokud tedy chcete i velký výpočetní výkon, je nutné se zaměřit spíše na dražší zařízení s takovými menšími rozměry, jako má tento model.

U operační paměti je použita klasická kapacita 4 GB, v dnešní době již lehce nedostačující, nejmodernějšího typu DDR4. Paměť pracuje na frekvenci 2133 MHz, což je poměrně slušná, plně dostačující odezva zajišťující plynulý chod systému. Kromě již zmíněné kapacity tak operačním pamětem nemáme moc, co vytknout.

Pevný disk nabízí značnou kapacitu 1 TB, díky které jste schopni do zařízení uložit opravdu velké množství dat. V kapacitě pevného disku tak notebook nenajde příliš konkurenci. Bohužel se však jedná o typ HDD, tedy starší typ disku s mechanicky rotujícími plotnami, tyto disky nejsou tolik energeticky úsporné a především nejsou příliš rychlé a až tak tiché.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 510

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

4

0,00
Frekvence operační paměti (MHz)

2133 MHz

Typ pevného disku

HDD

Kapacita pevných disků (GB)

1 000

0,00

Konektivita

Konektivitě tohoto modelu nelze moc, co vytknout. Splňuje klasické požadavky současné doby. Konstrukce notebooku disponuje třemi USB zdířkami, přičemž jedna je staršího typu 2.0 a zbylé dvě jsou moderního typu USB 3.0. Ten podporuje vysokorychlostní přenos a připojení pro většinu současných USB zařízení. I přes absenci USB typu C je konektivita díky USB portům velice slušná. Nechybí ani HDMI port pro přenos HD obrazu i zvuku do externích monitorů či televizí. Starší VGA konektor pro připojení ke starším monitorům je u tohoto modelu vynechán. Naopak běžný 3,5 mm audio jack pro výstup zvuku například do sluchátek či externích reproduktorů notebook samozřejmě podporuje.

Z bezdrátových technologií je zastoupeny WiFi, díky které se můžete bezdrátově připojit k jakékoliv síti s internetem. A Bluetooth ve verzi 4.0, která patří k těm nejmodernějším a zabezpečuje poměrně rychlý přenos dat mezi notebookem a jiným zařízením například v domácnosti podporující tuto technologii. Typicky to mohou být například bezdrátové klávesnice a myši, či mobilní telefony a jiné mobilní zařízení. Model obsahuje i klasickou Ethernet zdířku pro kabelové připojení k síti a nechybí ani další zdířka v podobě čtečky na klasicky používané paměťové karty, kterou oceníte při potřebě rychlé zálohy dat například z fotoaparátu či mobilního telefonu. Klasická CD a DVD tento model však nepodporuje, jelikož optickou mechaniku postrádá. V dnešní internetové době jsou tyto média považovány za již zastaralá a optickou mechaniku tak nenajdete již ve většině současných modelů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ano

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

1

0,00
USB 3.0

2

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

Závěrem je tedy nutné sdělit, že Yoga 510 nemá rozhodně zanedbatelný potenciál. Za průměrnou cenu kolem 15 000 Kč dostanete nadprůměrně dobrý poměr ceny a výkonu. Zpracování vévodí kvalitní IPS displej s matným povrchem, který je dotykový a překlopitelný do stavu, kdy se jedná spíše o tablet. Ovšem samotné použití materiálu je horší. Především totiž jde o plastovou konstrukci, která nemusí být příliš vhodná k nešetrnému zacházení například při každodenním nošení do školy či práce. Nicméně oceňujeme podsvícenou klávesnici, vkusný design a menší rozměry, díky kterým se zařízení stává lehce přenositelným a dobře se s ním manipuluje.

Výkon, který zajišťuje převážně procesor Intel Pentium, nemusí sedět úplně každému. Ten v kombinaci s grafickou kartou nevytváří úplně vhodné výpočetní podmínky pro náročnější procesy či hraní her srovnatelné například s modelem HP 250. Ničím neoslní ani kapacita operační paměti činící 4 GB, která v dnešní době již může být nedostatečná. Za to však notebook může nabídnout nadprůměrnou kapacitu úložné paměti na HDD. A to rovný 1 TB, který je vysoko nad průměrem testovaných zařízení a dokážete na něj uložit nepřeberné množství dat.

Konstrukce zařízení obsahuje běžně používané porty a tak ničím příliš nepřekvapí. Na druhou stranu jsou také velmi dostačující. Celkově se tedy jedná o stroj povedený, bez větších záporů, který oceníte spíše při pohodlné kancelářské práci na cestách než při náročnějších procesech. Je dosti mobilní a jeho rozměry jsou příjemné. Cena zhruba odpovídá kvalitě a tak za částku kolem 15 000 Kč nemůžete snad ani chtít o moc více. Cenová hladina odpovídá například modelům Acer Swift 3 a Asus ZenBook. Tento notebook tak i přes jeho zápory můžeme určitým lidem, čímž mohou být například grafici, doporučit. Jedná se o pěkný designový a zároveň specifický kousek, se kterým se až tak moc nesetkáte a bude vyhovovat jen určité skupině lidí a možná právě čeká na své objevení.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Lenovo Yoga 510-14ISK | Hodnocení: 44,6 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Lenovo Yoga 510-14ISK

Lenovo Yoga 510-14ISK

15 000 Kč Orientační cena