Recenze a test Apple MacBook Pro MF839CZ/A | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Apple MacBook Pro MF839CZ/A

43,4 % Celkové hodnocení
  • Kvalitní zpracování
  • Displej a dobrá výdrž
  • Nízká kapacita pevného disku
  • Vysoká cena
35 000 Kč Orientační cena
Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení

43,4 %

76,84 %

Tato tabulka udává celkové hodnocení v jednotlivých hodnocených kategoriích. Maximum pro kategorii je 10 bodů, pro celkové hodnocení 100%.

Jednotlivé hodnocení kategorie mají v celkovém hodnocení různou váhu. Celkové hodnocení tedy není prostým průměrem všech kategorií.

Zpracování, konstrukce a displej

Společnost Apple představila již v roce 2012 první verzi tohoto výkonného a zároveň drobného notebook s označením MacBook Pro, jenž se svou pořizovací cenou kolem 35 000 Kč se řadí rozhodně do té dražší kategorie notebooků. Za tuto cenu vám však počítač nabídne při úhlopříčce pouze 13,3“ palců téměř dokonalé zpracování a skvělý, elegantní vzhled, který příliš nenalezne konkurenci. Model je celý vyhotoven z hliníku, takže počítač působí rozhodně kvalitním a okázalým vzhledem. A podsvícená klávesnice jen podtrhuje tento rozhodně dobrý dojem z notebooku. Takhle podobně zpracovaný je například i jiný model od Applu a to Apple MacBook Air.

Displej neméně kvalitní než samotné zpracování nabídne poměrně zvláštní rozlišení 2560 x 1600, které je však ještě o úroveň výše než standardní Full HD a při úhlopříčce pouze 13,3“ palců se jedná o hodnotu hodně vysokou. Mimo to se může pochlubit i IPS technologií, která nabízí větší pozorovací úhly, věrohodnější podání barev a menší energetickou náročnost. Displej je tak naprosto vhodný ke sledování filmů, hraní her či práci s grafikou. Povrch displeje je však lesklý a tak například na přímém slunečním světle hrozí na displeji nežádoucí odlesky. Každopádně i přes to, že se jedná o nedotykový a neodnímatelný displej, jde o mimořádně kvalitní kousek, který vše perfektně zobrazí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Materiál konstrukce

Hliník

Operační systém

MacOS

Velikost displeje (palce ")

13,3

Rozlišení displeje

2 560 x 1 600

Technologie displeje

IPS

Povrch displeje

Lesklý

Dotykový displej

Ne

Překlopitelný displej

Ne

Odnímatelný displej

Ne

Numerická klávesnice

Ne

Podsvícená klávesnice

Ano

Webkamera

Ano

Mobilita a výdrž

V této kapitole hodnocení snad notebooku nemáme, co vytknout. Nízká hmotnost mírně přes 1,5 kilogramu dosti vybočuje od průměru činícího kolem 2 kg. Zároveň se jedná o velice tenký stroj a konkurenci ve své tloušťce tak bude hledat obtížně. Jeho tloušťka je o téměř 4 mm menší, než je průměr ostatních zařízení a spadá tak do kategorie těch nejtenčích notebooků. Rozměry notebooku, čímž jsou šířka a hloubka, jsou pak adekvátní malé úhlopříčce 13,3“ palců, a pokud tak chcete lehký, mobilní počítač, tento model je pro Vás rozhodně doporučitelný. Kromě Apple zařízení takovou mobilitu nabízí například i Asus Vivobook.

Výdrž na baterii je zhruba o 2 hodiny nižší, než je tomu u druhého modelu Air od společnosti Apple. Přes to je však velmi nadprůměrná a notebook vydrží až 10 hodin pracovat bez zdroje elektrické energie. Samozřejmě pak také záleží, jak moc počítač na baterii zatěžujete, nicméně na kancelářskou práci či sledování filmů vám rozhodně ten den bez nabití vydrží. Je také potřeba se zmínit, že výdrž na baterii udávaná výrobcem je až o čtvrtinu vyšší, než je tomu ve skutečnosti. Tento nešvar se však Apple zařízení až tolik netýká.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Udávaná výdrž (h)

10

0,00
Hmotnost (kg)

1,6

0,00
Tloušťka (mm)

18

0,00

Celkový výkon

Výkon stroje zajišťuje procesor od společnosti Intel s označením Core i5 ne úplně aktuální generace procesorů Intel, tedy generace 5., přičemž aktuální (rok 2017) je 7. Každopádně i přes to se jedná o poměrně výkonný procesor s čipem 5257U, který má k dispozici 2 fyzická jádra s taktem 2,7 GHz. Procesor navíc podporuje technologii Turbo boost, která je v případě potřeby schopná zvednout takt jader až na 3,1 GHz, což je již poměrně znatelný výkon. Procesor tak v našem výkonnostním testu na základě benchmark bodů získal 7 z 10 maximálně možných bodů a i když se tak jedná o poměrně starší procesor, výkon vás jistě překvapí. Je také nutné dodat, že počítače s operačním systémem MacOS dokážou i z malého výkonu vytěžit díky své odladěnosti a menším nárokům tolik, že se vyrovnají mnohem silnějším strojům například s OS Windows.

Integrovaná grafická karta je na tom zhruba obdobně, jak již zmiňovaný procesor. Nese označení Intel HD Graphics 6100 a je bez vlastní grafické paměti. Grafická karta zajistí intuitivní vzhled systému a poradí si i s nějakými hrami, každopádně vyloženě herní grafická karta to příliš není. Stroj je tak primárně vhodný na práci s multimédii, především grafikou a zvukem. V našem výkonnostním testu grafická karta získala 6 bodů z 10, což ji řadí mezi spíše ty průměrnější kousky.

Operační paměť notebooku používá typ DDR3, který je již lehce starší, ovšem na výkonu to až tak znatelné není. Zajistí rozhodně plynulý a svižný chod systému a při docela standardní kapacitě 8 GB si dokáže poradit i s více procesy zároveň. Frekvence paměti činí dostatečných 1866 MHz a operační paměti stroje tak kromě staršího typu DDR nelze nic moc vyčítat.

Bohužel však kapacita pevného disku se dá označit za nedostatečnou. Činí pouze 128 GB, což je hluboce pod naším průměrem. Tuto nízkou kapacitu zachraňuje alespoň fakt, že se jedná o SSD, které je oproti klasickému HDD velice rychlé, skladné, energeticky nenáročné a tiché vzhledem k tomu, že jde o disk bez mechanicky rotujících částic. Každopádně disk příliš úložného prostoru nenabízí, tudíž do něj příliš mnoho dat neuschováte.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet jader procesoru

2 jádra

Grafická karta

Intel HD Graphics 6100

Typ grafické karty

Integrovaná

Velikost grafické paměti (GB)

Bez samostatné paměti

Typ operační paměti RAM

DDR3

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

0,00
Typ pevného disku

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

0,00

Konektivita

Konektivitě zařízení nelze moc vytýkat. Notebook má vše, co od něj v dnešní době můžete očekávat. Má porty jako jsou USB v modernější verzi 3.0, to je samo o sobě rychlejší při přenosu dat a USB tak využijete k bezproblémovému propojení externích disků, myší, či dalších zařízení, čímž mohou být tablety, mobilní telefony a spousta dalších. Dalším příkladem je HDMI, díky kterému můžete obraz a zvuk z počítače ve vysoké kvalitě promítat do externích monitorů, televizí či projektorů; konektor VGA pro připojení ke starším monitorům a televizím tento model ale již postrádá, což je vzhledem k tloušťce a modernímu zpracování notebooku pochopitelné. Samozřejmostí je pak 3,5 mm Audio jack pro výstup zvuku z počítače například do sluchátek či externích reproduktorů a čtečka paměťových karet pro pohodlnou práci s daty uloženými na běžně užívaných formátech karet například z vašich mobilních telefonů či fotoaparátů.

Důležité jsou i bezdrátové technologie WiFi a Bluetooth. WiFi využijete ke připojení k bezdrátové síti a přes ni k internetu a Bluetooth zabezpečí bezdrátovou komunikaci se zařízeními například v domácnosti taktéž využívající tuto technologii. Tím mohou být nejčastěji bezdrátové klávesnice, myši, tablety či mobilní telefony. Ethernet zdířka pro kabelové připojení k síti a starší optická mechanika pro multimediální obsah DVD a CD k dispozici již ovšem nejsou, což se dá opět vysvětlit menšími rozměry tohoto notebooku.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
HDMI

Ano

Ethernet

Ne

Bluetooth

4.0

WiFi

Ano

USB 2.0

0

0,00
USB 3.0

2

0,00
USB-C

0

0,00
3,5 Audio jack

Ano

Čtečka paměťových karet

Ano

Naše hodnocení a závěr

V celkovém hodnocení je potřeba zmínit, že se jedná především o velmi precizně vymyšlený a vyrobený počítač, který nabízí jednoduché a intuitivní ovládání díky operačnímu systému MacOS, za který si však zaplatíte ne příliš malou částku. Lze hlavně vyzdvihnout velice povedené a elegantní zpracování, kde mimo podsvícenou klávesnici a hliník jakožto konstrukční materiál oceňujeme zejména menší 13,3“ palcový IPS displej s vysokým rozlišením 2560 x 1600 pixelů, který jako jeden z mála tento model nabízí. Především se pak dále dá vyzdvihnout jeho skladnost díky malým rozměrům, tedy primárně velmi malá tloušťka zařízení a nebývale nízká hmotnost notebooku, který tak na časté cesty, i vzhledem k rekordně dlouhé výdrž na baterii, bude ideální.

Za ne tak ideální se již dá označit výpočetní výkon notebooku, který není ovšem vzhledem k nenáročnému a intuitivnímu operačnímu systému až tak důležitý. I přesto však procesor s označením Intel Core i5 nabídne nadprůměrný výpočetní výkon, kterému pomáhá o bod ve výkonnostním testu slabší grafická karta a plně dostatečná operační paměť 8 GB. Na hry tak vyloženě stavěn tento model není, co se však týče administrativní a jiné volnočasové práce na něm, zde se vám odmění velice dobře. Škoda jen málo kapacitního SSD, které tak práci s velkým množstvím dat může mírně znepříjemňovat. Podobný výkon, nicméně mnohem větší kapacitu pevného disku za rozumnější cenu nabízí například model Dell Inspirion 13 TN.

Konektiva přístroje je standardní, ničím příliš nevybočující od průměru, tedy počítač má vše, co od něj v rámci konektivity a portů můžete očekávat. Celkově se tak jedná o nadprůměrný stroj, který vás dostane především na jeho luxusně provedené zpracování a intuitivní operační systém MacOS, který se dá označit za mnohem vyspělejší ve srovnání s klasickými Windows. Tento notebook je vhodný na práci a časté přenášení a cestování s ním, výborně se na něm pracuje s multimédii, ovšem na hraní her až tolik není. Pokud vám tedy na nějakém velkém výkonu notebooku nezáleží a oceníte především funkčnost aplikací a bezproblémový chod systému a to i na cestách, je tento notebook rozhodně doporučitelný. Pokud však preferujete surový výkon na hraní her a pro výpočetně náročné aplikace, tak za stejně vysokou cenu pořídíte mnohem výkonnější stroj s operačním systémem Windows, který však tak doladěný a vychytaný v detailech není.

35 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Apple MacBook Pro MF839CZ/A | Hodnocení: 43,4 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple MacBook Pro MF839CZ/A

Apple MacBook Pro MF839CZ/A

35 000 Kč Orientační cena